مقالاتمقالات دندان پزشکی

ارتودنسی ثابت

درباره ارتودنسی ثابت چقدر اطلاعات دارید؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های زیادی برای اصلاح عیوب ظاهری و ایجاد تناسب اندام در بخش‌های مختلف بدن ابداع شده است که در نتیجه نیاز روز افزون بشر به کسب زیبایی و تناسب و همچنین سلامتی می باشد.

بشر از دیرباز از روشهای مختلفی برای کسب آراستگی و زیبایی در اندام های مختلف بدن استفاده می کرده ولی امروزه پیشرفت علم و بالا رفتن سطح سلامت مردم نیاز به زیبایی بیشتر خود را نشان می‌دهد.

زیرا امروزه بیماران می دانند که می توانند با بهره گیری از تکنولوژی های جدید و به روز با ریسک بسیار پایین و اثربخشی بسیار بالا با استفاده از روش‌های مختلفی طبق نظر و نیاز و دیدگاه خود استفاده کنند و به نتیجه دلخواه خود برسند و این در واقع یک انقلاب بزرگ در علم زیبایی می باشد.

به جرات می توان گفت که امروزه هر تغییری که شما بخواهید در بخش زیبایی اندام خود استفاده کنید قابل انجام است و حتماً حداقل یک روش برای انجام آن وجود دارد و در تمامی تخصص های درمانی و پزشکی این شاخه جدید و قدرتمندی به وجود آمده به نام اعمال زیبایی که بسیار پرطرفدار و جذاب می باشد.

اما طبیعتاً در کنار هر گردش مالی بزرگی افراد سودجو نیز وجود دارند که سعی می کنند با تبلیغات عجیب و اغوا کننده اقدام به فریب متقاضیان و بیماران کنند و برای سود بیشتر از آنها به عنوان ابزار استفاده کنند تا بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند.

پس شما نیاز دارید تا در باره روش‌های درمانی مختلف در هر حوزه‌ای از علوم زیبایی که مد نظر دارید مطالعه و تحقیق کنید و سعی کنید این مطالعه و تحقیق را از منابع موثق انجام دهید تا بتوانید اطلاعات درستی به دست آورید.

وقتی سطح آگاهی شما درباره روش های مختلف جراحی زیبایی دندان بالا باشد و محاسن و معایب آن را به خوبی بشناسید دیگر توجه ای به تبلیغات رنگارنگ نمیکنید و با استفاده از دانشی که دارید روش مناسب برای خود را انتخاب می کنید و این یعنی استفاده درست از پیشرفت تکنولوژی به روز پس با ما باشید تا شما را با یکی از جذاب ترین و کم ضررترین این روش ها آشنا کنیم.

ارتودنسی

قطعاً یکی از عوامل موثر بر روی زیبایی عدم وجود ایراد در اجزای صورت ما می باشد و طبیعتاً در یک قرار ملاقات کاری یا اجتماعی و یا در شبکه های ارتباطی مختلف اولین تصویری که از شما به مخاطب می رسد و می تواند او را جذب کند چهره شما می باشد.

اگر آدم موفقی در این بخش هستید حتماً اهمیت زیبایی لبخند را در ایجاد ارتباط و آرامش در ارتباطات می‌دانید و عضوی که نقش مهمی در ایجاد یک لبخند زیبا دارد و دندان است و هرگونه ایراد در چیدمان و یا رنگ و لعاب دندان می‌تواند تاثیر مخربی بر روی ارتباطات کاری و اجتماعی شما داشته باشد.

بخش سلامت دندان های بسیار متفاوتی دارد ولی امروز به یکی از شاخه های جذاب آن به نام چیدمان دندان اشاره خواهیم کرد و یکی از روش های امن و بسیار موثر را به شما معرفی خواهیم کرد که با استفاده از آن می توانید با خیال راحت با کمترین عوارض چیدمان دندان خود را به بهترین شکل ممکن با بهترین کنترل به شکل مطلوب در بیاورید.

ارتودنسی در مشهد
ارتودنسی در مشهد ، ارتودنسی ، دندانپزشکان زیبایی مشهد ، برترین دندانپزشکان زیبایی مشهد

ارتودنسی ثابت

در واقع ارتودنسی ثابت همان روش کلاسیک است که از زمانهای قدیم از آن برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شده و به این شکل است که اجزای ارتودنسی شامل سیستم های مختلفی مانند بریس های فلزی و پشت دندانی می باشد.

در واقع ارتودنسی ثابت می تواند مشکلات جزئی، متوسط یا پیچیده ی دهان و دندان را حل کند و سادگی درمان با بریس های ثابت برای بیشتر بیماران بسیار جذاب می باشد و برخلاف ارتودنسی متحرک که باید امیدوار بود که بیمار در تمام زمان های توصیه شده در روز از آنها استفاده کند تا نتیجه بگیرد.

موفقیت درمان با ارتودنسی ثابت تضمین شده است و امروزه انواع مختلفی از بریس های ثابت در دسترس بیماران می باشد که می توانند بر اساس نیاز و مشکل خود یکی از آنها را انتخاب کنند و انواع بریس های ثابت عبارت است از:

 • بریس لینگوال (پشت دندانی)
 • بریس دیمون (خود تنظیم)
 • بریس سرامیکی

 

ارتودنسی چگونه عمل می کند؟

در واقع انواع مختلف ارتودنسی از یک روش و تکنیک برای جاگیری درست دندان ها استفاده می‌کنند و آن اعمال فشار مداوم و ملایم به دندان ها می باشد اما تفاوت های کوچکی نیز با هم دارند به این صورت که در بریس های ثابت، براکت های فلزی یا سرامیکی به جلوی دندان متصل می شوند و سیم های ارتودنسی از داخل آنها عبور می کند.

این براکت ها بر اساس شرکت تولید کننده شان، در شکل و اندازه های مختلف موجود می باشند. نحوه ی استفاده از این براکت ها تنها وجه مشترک همه ی انواع آن می باشد و تمام براکت ها دارای لبه هایی به نام وینگ (wings) هستند و بند های فلزی یا پلاستیکی به دور این لبه ها انداخته می شود تا سیم ارتودنسی را سر جای خود ثابت نگه دارد.

در واقع سیم ارتودنسی عامل اصلی حرکت دندان می باشد و براکت نوعی تکیه گاه برای هر دندان محسوب می شود و با پیشروی در روند درمان، سیم های ارتودنسی تعویض می شوند تا دندان ها بهتر حرکت کرده و جا به جا شوند.

شاید بزرگسالان بند های فلزی که در گذشته وجود داشت و به دور هر دندان قرار می گرفت را به یاد داشته باشند و امروزه بند ها تنها به دور ۴ دندان عقبی نصب می شوند و سیم از درون یک لوله باریک روی بند عبور می کند که حمایت بیشتری را برای حرکت دندان و در برابر شکستگی فراهم می کند.

 

نکات مثبت ارتودنسی ثابت

همان طور که تا الان مشاهده کردید روش ارتودنسی یکی از مناسب ترین و قابل اعتماد ترین روش ها برای مرتب کردن دندان ها می باشد و مزایای زیادی دارد نسبت به روش های دیگر و با وجود اینکه  بریس های متحرک می توانند نتایج خوبی به جا گذارند اما تنها می توانند برای مشکلات معمول ارتودنسی که به سادگی قابل اصلاح هستند، مفید واقع شوند.

در حقیقت باید بدانید که اگر از مشکلات پیچیده تری رنج می برید به احتمال زیاد دندانپزشکتان درمان با ارتودنسی ثابت را به شما پیشنهاد می کند و شاید انتخاب بریس های ثابت به عنوان روش ارتودنسی کمی ناامید کننده باشد.

اما اگر به طور کلی به مسئله نگاه کنید، طول مدت درمان با بریس های ثابت نسبت به متحرک بسیار کمتر می باشد بنابراین انتخاب روشی که دندانپزشک به شما پیشنهاد می دهد یقینا ارزشش را دارد زیرا نتیجه ای قابل پیش بینی و عالی برایتان به ارمغان می آورد.

 

چگونگی حرکت دندان

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که حتماً  این روش باید تحت نظر متخصص ارتودنتیست  و کسی که دوره آن را گذرانده است که قطعاً دندانپزشکی می باشد  انجام شود زیرا چگونگی حرکت دقیق دندانها در دهان بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است و متخصص ارتودنسی در صورتی که احساس کند دندان های بیمار باید به طور مشخص و دقیقی حرکت کنند و استفاده از بریس های ثابت را به وی توصیه می کند.

زیرا این نوع بریس ها می توانند امکان حرکت دقیق دندان را فراهم کنند. با استفاده از بریس های ثابت، درمان می تواند دقیق و برنامه ریزی شده اجرا شود و از آنجایی که بریس ها ثابت بوده و همیشه در دهان هستند، هر لحظه در تلاش برای حرکت دندان ها و اصلاح مشکلات آن می باشند.

البته بریس های متحرک نیز می توانند بسیار مفید باشند اما قادر به داشتن عملکردی دقیق مانند بریس های ثابت نیستند و در صورتی که پزشک درمانی دقیق توصیه نکرده است می توانید بریس های متحرک را نیز انتخاب کنید.

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت

بهترین سن برای ارتودنسی

این نکته حائز اهمیت است که بدانید بیمار می تواند در هر سنی نسبت به انجام ارتودنسی اقدام کند و انجام ارتودنسی هیچ گونه محدودیت سنی ندارد اما اگر بخواهیم درباره بهترین سن انجام آن صحبت کنیم باید بگوییم که سن ایده آل برای ارتودنسی ۱۰ تا ۱۴ سال می باشد.

در این سنین سر و دهان هنوز در حال رشد هستند و دندان ها بیشتر مستعد صاف شدن می باشند و با این وجود، به دلیل اینکه تغییر ظاهری صورت کودکان در طی این چند سال ارتودنسی می تواند باعث تخریب روحیه شان شود، باید قبل از نصب بریس ها با فرزندانتان درباره ی این مشکل صحبت کنید.

البته ارتودنسی تنها مختص کودکان نمی باشد و امروزه بزرگسالان بیش از پیش به درمان های ارتودنسی علاقه پیدا کرده اند و برای اصلاح مشکلات دندان و بهبود لبخندشان به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند.

 

عوارض ارتودنسی ثابت

در واقع استفاده از روش ارتودنسی ثابت هیچ گونه عارضه جدی برای شخص ایجاد نمی کند و معمولاً بیمارانی که ارتودنسی ثابت انجام میدهند بدون هیچ مشکل خاصی از این روش استفاده می کنند اما اگر بخواهیم بسیار ریز بینانه و دقیق با نگاه کنیم می توان این عوارض را برای آن نام برد:

 

عوارض کوتاه مدت ارتودنسی دندان

بریس های ثابت به دلیل داشتن فضا های خالی می توانند باعث تجمع ذرات غذایی و باکتری های پلاک شوند که عدم تمیز کردن آنها بطور غیر مستقیم می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • به جا ماندن لکه های سفید دائمی روی دندان ها شود که ناشی از فقدان مواد معدنی در سطح خارجی مینای دندان می باشد.
 • پوسیدگی دندان (کرم خوردگی) و بیماری لثه شود.

 

عوارض بلند مدت ارتودنسی

عوارض بلند مدت استفاده از بریس های ثابت نیز  عبارت است از:

 • کوتاه شدن طول ریشه ی دندان: طی حرکت دندان، بعضی از استخوان هایی که در مسیر حرکت دندان قرار دارند منحل می شوند در حالی که استخوان جدید در زیر آن دیگری قرار دارد. از دست دادن همیشگی طول ریشه ی دندان ممکن است در طول این انحلال استخوان اتفاق بیافتد که منجر به لق شدن دندان می شود. با این حال این اتفاق مشکل جدی ایجاد نمی کند.
 • از بین رفتن برخی اصلاحات ایجاد شده: در صورت عدم رعایت دستورالعمل های ارتودنتیست خود، ممکن است پس از اتمام دوره ارتودنسی و در زمان استفاده از ریتینر ها، برخی اصلاحاتی که دندان شما با استفاده از ارتودنسی به دست آورده است، از دست برود.

 

پیشگیری از عوارض ارتودنسی ثابت

همانطور که در قسمت بالا گفته شد که ثابت عوارض خاصی ندارد و می‌توان با رعایت یکسری نکات از بروز عوارض ارتودنسی ثابت براحتی جلوگیری کرد که این نکات را در قسمت پایین برای شما بیان خواهیم کرد:

 • از مصرف غذا های قندی و نشاسته ای که باعث تولید ماده ی پلاک و پوسیدگی دندان می شوند بپرهیزید.
 • استفاده از نخ دندان در طول درمان ارتودنسی
 • به دقت و ترجیحا پس از هر وعده غذایی و با استفاده از مسواک برس نرم و خمیردندان حاوی فلوراید دندان هایتان را مسواک کنید. در صورتی که امکان مسواک زدن پس از هر وعده ی غذایی برایتان فراهم نمی باشد، می توانید پس از هر وعده دهانتان را با آب بشویید.
 • به دقت آب را داخل دهان بچرخانید تا تمام ذرات باقی مانده ی غذایی از بریس ها بیرون آید. در آیینه بررسی کنید که آیا بریس هایتان کاملا تمیز شده اند یا خیر.
 • در صورتی که پزشکتان استفاده از دهان شویه های فلورایدی را توصیه کرده است می توانید از آنها نیز به این منظور استفاده کنید.
 • با استفاده از نخ دندان بین بریس ها و زیر سیم ارتودنسی را تمیز کنید. همچنین ارتودنتیست ممکن است مسواک های انعطاف پذیر بین دندانی را برای تمیز کردن فضای بین بریس ها و سیم ها پیشنهاد کند.
 • از خوردن خوراکی های چسبناک مانند آدامس، آبنبات های جویدنی، تافی ها که می توانند باعث جدا شدن براکت ها، بند ها و سیم ها شوند خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای سخت مانند یخ، آبنبات های سفت، آجیل و پاپ کورن که می توانند باعث شکسته شدن قسمتی از بریس ها شوند خودداری کنید.
 • برای چکاپ شدن و پاک سازی بریس ها و دندان ها باید طبق وقت های تعیین شده به دندانپزشکتان مراجعه کنید تا دندان ها و لثه هایتان را در طول دوره ی ارتودنسی سالم نگه دارید.
 • دستورالعمل های ارتودنتیست را دنبال کنید. عمل نکردن به دستورالعمل ها می تواند دوره ی درمان ارتودنسی را افزایش دهد و احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می دهد.

برای مشاوره رایگان نزد برترین دندانپزشکان زیبایی مشهد لطفا کلیک کنید.

منبع : سلامتی بدون مرز | بخش زیبایی دندان، دندانپزشکان زیبایی مشهد

مولف : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا