مقالاتمقالات دندان پزشکی

از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی

از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی

با رشد روز افزون علم پزشکی در شاخه های مختلف شاهد ایجاد تنوع زیادی در هر کدام از این راه‌ها هستیم که نشات گرفته از پیشرفت تکنولوژی در علم پزشکی می باشد.

این پیشرفت چشمگیر تکنولوژی موجب شده که تقریباً در تمام شاخه های علم پزشکی زیرشاخه های تحت عنوان اعمال زیبایی در تمام تخصص‌ها ایجاد شود و هر کدام از تخصص های موجود در علم پزشکی یک بخش فعالیت در حوزه زیبایی نیز داشته باشند.

وجود این بخش جدید موجب ایجاد یک مارکت جذاب شده است که ممکن است سودجویان با تبلیغات مختلف برای منفعت خود سلامتی بیماران را برای سود بیشتر به خطر بیاندازند.

به همین دلیل بیماران باید سعی کنند که اطلاعات عمومی خود را راجع به بیماری خود و روش های درمان آن چه از لحاظ درمانی و چه از لحاظ زیبایی افزایش دهند.

یکی از پرطرفدار ترین شاخه های علم زیبایی مرتبط به دهان و دندان می باشد زیرا دندان و دهان شما عضو مهمی از صورت شما می باشد که وجود هرگونه خلل در آن می تواند زیبایی ظاهری و ارتباطات شما را تحت تاثیر قرار دهد.

برای برطرف کردن هر یک از نقایص موجود در دندان روش های مختلف و تکنولوژی های مختلف در علم دندانپزشکی وجود دارد که باید متناسب با شرایط بیمار و آنچه که انتظار دارد روش مناسب برای درمان بیماری انتخاب شود.

این نیازمند صداقت تیم پزشکی و همچنین نبود واسطه های تبلیغاتی در بین بیمار و پزشک است و همچنین نیازمند کسب دانش و اطلاعات عمومی مورد نیاز برای بیماران.

به همین منظور ما در این مقاله به یکی از پرطرفدارترین بخش های بهداشت دهان و دندان می پردازیم که تاثیر زیادی روی زیبایی فرد دارد و انتخاب روش درمانی درست می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی بیمار داشته باشد.

فاصله بین دندان ها موضوعی است که می تواند روی سبک چهره و لبخند شما تاثیر گذار باشد و نقش تعیین کننده بر روی زیبایی فرد داشته باشد در مواردی نیز این نقش منفی نخواهد بود یعنی برخی افراد با وجود فاصله بین دندان ها زیبایی و جذابیت خاصی پیدا می کنند اما اگر فاصله بین دندان ها خوشایند نباشد و قصد تصحیح این فاصله را داشته باشید می توانید از روش های مختلفی برای انجام این کار استفاده کنید که در این مقاله به این روشها اشاره می شود و توضیحاتی درباره چگونگی انجام این اعمال ارائه می گردد که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد و بتوانید از این مطالب به خوبی استفاده کنند.

از بین بردن فاصله ی دندان ها بدون ارتودنسی
از بین بردن فاصله ی دندان ها بدون ارتودنسی

 فاصله بین دندان ها و ژنتیک

استانداردی که برای فاصله میان دندان‌های ما وجود دارد به این صورت است که فردی که دندان نرمال دارد باید فاصله بین دندان‌های او به اندازه عبور یک نخ دندان باشد و نه بیشتر و نه کمتر .

زمانی که از فاصله زیاد بین دندان ها صحبت می کنیم یعنی دندان های بیمار به هر دلیلی فاصله بیشتر ازین اندازه دارد  که می‌توانند به دلایل مختلف به وجود بیاید ولی مهمترین و اساسی ترین عامل ایجاد کننده فاصله بین دندان ها ژنتیک و وراثت می باشد.

به عنوان مثال ممکن است شما ژن مربوط به فک بزرگ را از یکی از والدین خود به ارث برده باشید و به این ترتیب با رشد شما شاهد فک بزرگتر و در نهایت فاصله بیشتر بین دندان ها خواهیم بود.

همچنین عواملی چون نداشتن یک دندان انتهایی و یا انواع بیماری های لثه می‌توانند در بیمار موجب ایجاد فاصله زیاد در بین دندان ها شود که برای درمان این اختلال پزشکان معالج  از دو روش تهاجمی و غیر تهاجمی استفاده می کنند.

ابتدا به روش غیر تهاجمی می پردازیم که در واقع می توان گفت بهترین روش برای انجام این عمل و درمان این اختلال می باشد که در روش های تهاجمی نیاز به تراش خوردن یک سمت از دندان یا بخش بیشتری از آن است.

 

مطمئن‌ترین راه

ارتودنسی در واقع مطمئن ترین راه برای درمان این نوع اختلال می باشد زیرا در مواردی که از ارتودنسی استفاده می‌شود دندان فرد هیچ نوع آسیبی نمی بیند و علی رغم زمان زیاد تاثیرگذاری آن نتیجه کاملاً قابل پیش بینی خواهد بود همچنین در مواردی که فاصله بین دندان ها بیشتر از ۲ میلیمتر می باشد دیگر نمی‌شود از روش تهاجمی و اضافه کردن کامپوزیت استفاده کرد زیرا دندان ها بسیار پهن می شوند و زیبایی فرد دچار مشکل  می شود.

ارتودنسی ایمن ترین و کم ضرر ترین روش برای انجام عمل تصحیح فاصله بین دندان ها می باشد که به صورت اصولی باید در سنین پایین صورت بگیرد اما چنانچه در این سنین ارتودنسی انجام نشد می‌تواند در سنین  میانسالی هم اقدام به انجام عمل ارتودنسی بنماید و از این نظر هیچ مشکلی نیست و فکر نکنید که برای انجام این کار دیر شده است.

اگر شما از ناحیه فک دچار مشکلی نباشید ارتودنسی برای شما بهترین گزینه برای اصلاح فاصله بین دندان ها خواهد بود و اگر در سنین بزرگسالی هستید و می خواهید فاصله دندان های تان را کاهش دهید می توانید از پزشک خود بخواهید تا گیره ها یا همان براکت های ارتودنسی را برای شما همرنگ دندان تان نصب کند تا از لحاظ ظاهری و وجه ظاهری دچار مشکل نشوید.

قطعاً وقتی دندان های شما با استفاده از ارتودنسی مرتب و در جای خود قرار گرفت رعایت بهداشت دهان و دندان نیز برای شما بسیار آسان تر خواهد شد و جدایی از زیبایی ظاهری شما راحتی بیشتری در دندان های خود احساس خواهید کرد.

از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی
از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی

 انواع روش های تهاجمی

لامینیت یا ونیرهای کامپوزیتی

ونیر نوعی پوشش می باشد که می تواند همراه با کامپوزیت باشد و در این روش فقط یک سمت دندان تراشیده می شود و پس از قالب گیری از دندان تراشیده شده قالب  به لابراتوار  منتقل می‌شود تا متناسب با آن دندان یک پوشش چینی ساخته شود که این پوشش نهایتا  روی سطح تراشیده شده دندان چسبانده می شود و به این ترتیب تا حدی فاصله بین دندان ها برطرف میشود.

در واقع در این روش با مواد هم‌رنگ که برای ترمیم دندان‌های جلویی استفاده می‌شود به نوعی می‌توان فضای بین دندان‌ها را پوشاند و در حقیقت اتفاقی که در این روش می‌افتد این است که اگر از نتیجه راضی نباشید به راحتی می‌توان کامپوزیت را برداشت.

باید توجه داشته باشید که در این نوع ونیر  بهداشت دهانی شما اهمیت خاصی دارد چرا که یکی از مهم‌ترین موارد شکست لامینیت‌ها در کوتاه‌مدت خواهد بود که منجر به ایجاد لکه تغییر رنگ و پوسیدگی ثانویه در دندان های بیمار می‌شود.

از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی
از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی

 باندینگ

ممکن است شما نخواهید زمان زیادی را در روش هایی مانند ارتودنسی صرف کنید و بخواهید نتیجه را در زمان کمتری مشاهده کنید که در این موارد باید از روشهای سریع تر با تاثیرگذاری زود تر استفاده کرد که یکی از این روشها روش باندینگ است که هم تاثیر گذاری سریع دارد و هم هزینه کمی را برای بیمار به همراه دارد.

در این روش ابتدا دندان بیمار را با مواد مخصوص و خمیر های خاص تمیز می شود و پس از آن به پزشک برای پر کردن فواصل مورد نظر از نوعی صمغ  استفاده می‌کند و با استفاده از ابزارهای خود به  فرم دهی این صمغ روی دندان بیمار می پردازد.

پس از آنکه فرم دهی به پایان رسید و شکل دندان بیمار به شکل مطلوبی در آمد پزشک با استفاده از اشعه ماورای بنفش صمغ اضافه شده بر روی دندان بیمار را مورد تابش قرار می‌دهد که این اشعه ماورای بنفش موجب سفت شدن این صمغ روی دندان بیمار و نهایتاً چسبیدن آن به دندان می شود.

مزیت این روش آن است که آن دندان‌ها تراش نمی‌خورند و زیبایی مناسب و منطبق با دندان‌های طبیعی را می‌توان مشاهده کرد و اگر قرار باشد فرد از روش تهاجمی استفاده کند می‌توان به‌طور مستقیم و در یک جلسه و با کامپوزیت‌های رنگ دندان آن را در مطب انجام داد.

اما راه دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه قالب از بیمار قالب گرفته و به لابراتوار ارجاع داده می‌شود تا ونیری تهیه کند که بعد روی دندان چسبانده شود توجه داشته باشید دوام این روش به موادی که استفاده می‌شود مهارت پزشک و البته مراقبت‌های خودتان بستگی دارد.

روکش

در مواردی که فاصله دندان های بیمار به شکلی باشد که نیاز به روکش داشته باشد برای از بین بردن فواصل بین دندان های بیمار از روش روکش استفاده می کنیم این روش هم یکی از راه های خوب برای تصحیح فاصله زیاد بین دندان ها می باشد.

زیرکونیوم ماده‌ای است که در علم دندانپزشکی بسیار مهم می باشد و کاربردهای زیادی دارد ولی به دلیل اینکه رنگ آن کمی با رنگ دندان متفاوت است بهتر است از آن در لایه زیرین روکش استفاده شود ولی این ماده جزو مواد درجه یک و بسیار مهم در دندانپزشکی می باشد.

توصیه می شود بعد از یک لایه زیرکونیوم  از روش هایی مانند روکش و لمینت استفاده شود تا بیمار ظاهر طبیعی‌تری داشته باشد و دندان‌ها به دندان های طبیعی نزدیک تر باشند.

اما در مواردی که فاصله بین دندان ها مربوط به دندان های عقبی است و دندان هایی که از جلوی دهان دید زیادی ندارند میتوان تنها از زیرکونیوم استفاده کرد تا هزینه بیماران کاهش یابد ولی اگر فاصله مربوط به دندان های جلو است باید روی زیرکونیوم از پوشش چینی استفاده شود تا ظاهر زیبا تر و شبیه تر به ظاهر طبیعی داشته باشد.

این روش بسیار مناسب و طبیعی و زیبایی است اما باید توجه داشته باشیم که این روش آسیب بیشتری نسبت به روش‌های قبلی به دندان وارد میکند که نکته ای مهم است.

 

سرامیک دندانی

برای ایجاد جذابیت در دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا می توان از روش های مختلف در دندانپزشکی استفاده کرد که مدت مدیدی است به عنوان روش‌های جراحی زیبایی دندان مطرح شده اند.

یکی از آنها هم استفاده از قطعات نازک چینی به نام لامینیت است که به جای مینای دندان قرار می‌گیرد و به راحتی این فاصله را پر می‌کند ولی اگر دندان‌های جلوی‌تان از هم فاصله دارد  باید بدانید در این روش همه دندان‌های جلویی‌تان درگیر می‌شود بنابراین اگر فقط بین دو دندان فاصله وجود داشته باشد منطقی نیست که همه دندان‌ها را درگیر کنید و به خاطر فاصله بین دو دندان تبعات این عمل را در تمام دندان های جلویی خود را تحمل کنید.

سرامیک دندانی به این صورت است که در این روش سطح رویی دندان بین نیم تا ۷/۰ میلی‌متر تراش می‌خورد و در واقع این روش نسبت به باندینگ هزینه بیشتری دارد.

این روش با اینکه یکی از مرسوم‌ترین روش‌های بستن فاصله بین دندان‌هاست اما برای حفظ نسبت دندان‌ها نیاز به یک برنامه‌ریزی دقیق دارد ولی اصلا نگران دورنگی دندان‌ها نباشید چون رنگ دندان‌های مجاور توسط یک راهنمای رنگ گرفته می‌شود تا اطمینان حاصل شود رنگ ونیر ساخته شده کاملا طبیعی جلوه می‌کند و هیچ تفاوتی با رنگ طبیعی دندان بیمار ندارد.

 

به توصیه متخصصان و پزشکان بزرگ حوزه دندانپزشکی انجام عمل ارتودنسی امن ترین و مطمئن ترین و کم ضرر ترین راه برای درمان فاصله زیاد بین دندان ها می باشد و بهتر است به دندانهایتان زمان بدهید تا بتوانند با شکل بهتر و چیدمان مناسب تر و سلامت بیشتر به جایگاه اصلی خود باز گردند اما بیمار مختار است که روش مورد علاقه خود را انتخاب کند ولی باید به تمام مضرات و محاسن این روش‌ها آگاه باشد تا بتواند انتخاب درستی داشته باشد.

اگر می‌خواهید فاصله بین دندان‌های خود را مورد درمان قرار دهید علاوه بر کسب اطلاعات راجع به روش‌های درمانی مختلف به جزئیات موجود در این اطلاعات فکر کنید و ببینید که هر کدام از این روش ها چه آسیبی به دندان ها وارد می کنند و در صورت نامناسب بودن نتیجه دندانها با شکل اولیه و قابل بازگشت نیستند و نیاز به درمان مجدد دارند باید از روش های ترمیمی برای آنها استفاده کرد.

به دلیل هزینه‌های بالای انجام این نوع درمان ها بهتر است سعی کنید قبل از انجام آن زندگی بعد از آن را تصور کنید و ببینید آیا احساس راحتی خواهید کرد و از وجود آن لذت خواهید برد و یا تنها یک زیبایی ظاهری کسب خواهید کرد که همراه با ضرر دیدن دندان های اصلی شما می باشد.

این درمان ها در واقع برای دندان های آسیب دیده با درجات آسیب دیدگی بالا طراحی شده است که فرد را از یک ظاهر بسیار زشت و زننده تبدیل به یک ظاهر نرمال و مناسب می کند و نباید از آن برای ابزار چشم هم چشمی استفاده کرد و به راحتی دندانهای طبیعی را به خطر انداخت.

 

همچنین می توانید برای رزرو آنلاین توسط مطرح ترین دندانپزشکان ایران روی لینک کلیک کنید .

نویسنده: امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا