مقالاتمقالات دندان پزشکی

بلیچینگ دندان چیست؟| هزینه ی بلیچینگ دندان

بلیچینگ و سفید کردن  دندان

همه انسان ها بدون استثنا دوستدار زیبایی به ظاهر آراسته هستند حتی اگر طوری وانمود کنند که زیبایی و ظاهر آراسته برایشان اهمیت ندارد در صورتی که صبح پس از بیدار شدن یک چهره زیبا در آیینه ببینند حس بهتری دارند و این قابل انکار نیست.

امروز شکل کسب و کارها و ارتباطات افراد با یکدیگر نسبت گذشته تغییرات گسترده ای داشته و الان نوع ارتباطات نزدیک و چهره به چهره در قالب های مختلف از جمله فضای آنلاین بخش عظیمی از ارتباطات و موفقیت یک فرد را رقم می زند علاوه بر توانایی های ارتباطی فرد باید دارای مقادیری از آراستگی ظاهری و به چه مناسب باشد تا بتواند ارتباطات مفید تر ایجاد کند.

فکر می کنم نیازی نیست که بیشتر از این راجع به تاثیر آراستگی ظاهری در زندگی روزمره تاکید کنم و همگان بر این امر واقفند پس به سراغ یکی از مهمترین المان های آراستگی و زیبایی ظاهری صورت می‌رویم که تاثیر زیادی روی کیفیت ارتباط ما با مخاطبین ما دارد.

بله دندان ها این عضو های دوست داشتنی که در برخورد اول وقتی شخص لب می گشاید یا لبخند می زند ما با آنها روبرو می شویم و می تواند تاثیر عمیقی روی مخاطب در همان یک لحظه بگذارد پس سلامت و زیبایی آنها بسیار مهم است.

امروز می خواهیم راجع به رنگ دندان ها صحبت کنیم و به بررسی یکی از روش هایی که برای اصلاح رنگ و زیباسازی دندان از لحاظ رنگ انجام می شود بپردازیم شاید شما کمتر اسم آن را در تبلیغات شنیده باشید ولی لازم است که اطلاعات خود را راجع به آن افزایش دهید.

اگر کمی در این مورد جستجو کرده باشید قطعاً با روش لمینت و انواع آن یک آشنایی اولیه دارید اما شاید تا به حال اصطلاح بلیچینگ او را نشنیده باشید و یا این که اطلاعاتی راجع به آن نداشته باشید که چه تفاوت هایی در این روش نسبت به روش های دیگر برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد.

ما در این مقاله به بررسی این روش جذاب می پردازیم تا شما هرچه بیشتر با این تکنیک آشنا کنیم و اطلاعات بیشتری را راجع به خصوصیات این روش به شما ارائه دهیم تا اگر خواستید از این نوع درمان استفاده کنید اطلاعات کامل به استقبال آن بروید پس با ما همراه باشید.

بلیچینگ و سفید کردن دندان
بلیچینگ و سفید کردن دندان

همانطور که در بالا گفته شد بلیچینگ یک روش درمانی برای سفید کردن بدرنگی های دندان می باشد که در این روش بدرنگی هایی که ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد از جمله عوامل محیطی و یا رنگدانه هایی که به تدریج باعث تغییر رنگ و بدرنگ شدن دندان می شوند و همچنین رنگ های  ارسی که به دلایل ژنتیکی ایجاد می شوند را برطرف می کند و دندان های سفید و جذاب را به شما ارائه می دهد.

اما اگر می خواهید بیشتر با جزئیات این روش آشنا شوید مطالب زیر را دنبال کنید تا متوجه تفاوت های این روش با روش های دیگر متداول برای سفید کردن دندان شوید.

 

سفید کردن دندان ها و هزینه ی بلیچینگ دندان

در واقع ماده موثره مورد استفاده در این روش پراکسید هیدروژن است که با قرار گرفتن روی سطح دندان ها رنگدانه های رسوب کرده روی دندان ها را اکسید می کند و آن ها را جدا کرده و از بین میبرد و همچنین با مداومت به تدریج این ماده به عمق مینای دندان نفوذ کرده و رنگدانه های مربوط به خود دندان و عوامل ژنتیکی که موجب رنگ های دندان می شوند را نیز برطرف می کند.

به طور کلی درمان بلیچینگ به دو روش توسط دندانپزشکان انجام می شود که در قسمت پایین و هر دوی این روش ها اشاره خواهیم کرد و توضیحاتی را در رابطه با آنها به صورت خلاصه خواهیم داد.

 

بلیچینگ در خانه

این روش مخصوص کسانی است که می خواهند عمل بلیچینگ را در منزل انجام دهند و به این صورت است که شما به یک دندانپزشک مراجعه می کنید و او از دندان‌های فک بالا و دندان‌های فک پایین شما قالب گیری می کند و قالب ها را برای ساخت یک تری مورد استفاده قرار می دهد.

در جلسه دوم تری شما آماده است و دندانپزشکان را به شما تحویل می دهد تا روی دندان های خود قرار دهید و همچنین ماده مورد نیاز برای شما را در یک ظرف به شما تحویل می دهد تا از آن استفاده کنید.

این درمان به این صورت است که در میان دندان و تری یک فضا تعبیه شده تا شما آماده پراکسید هیدروژن را در آن فضا بریزید و آن را روی دندان های خود قرار دهید تا بماند و تاثیر خود را بگذارد و به این طریق رنگدانه های بدن کننده دندان اکسید شده و از بین برود که پس از جلسه دوم تا زمان پایان مواد نیازی به مراجعه به پزشک نیست و طبق دستورات درمان انجام می شود.

رزرو انلاین دندانپزشکی
رزرو آنلاین دندانپزشکی

بلیچینگ در مطب

در این روش در مطب دندانپزشکی پزشکی با استفاده از موادی محافظت‌کننده روی لثه های شما از آنها در مقابل مواد شیمیایی محافظت می کند و مواد سفید کننده را با غلظت بالا بر روی دندان های شما قرار می دهد رنگدانه های دندان را غیرفعال کنند و تاثیر خود را بگذارد.

موادی که در این روش استفاده می‌شوند ممکن است به صورت شیمیایی فعال شوند و یا فعال شدن آنها به تخصص تابش نور باشد ایا ممکن است با استفاده از گرما فعال شوند که این نوع مواد تفاوت چندانی ندارد ولی به دلیل اینکه درمان در مطب و با استفاده از مواد با غلظت بالا و موارد دیگر انجام می‌شود و هزینه آن مقداری متفاوت است.

کدام روش بهتر است ؟

چیزی که پزشکان معتبر و اساتید این علم بیان می کنند این است که برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر این روش بهتر است از روش بلیچینگ در منزل و در مطب با هم و به صورت تو هم استفاده شود وی تا بهترین نتیجه را برای بیماران به همراه داشته باشند ولی اگر بخواهید از یکی از این روش‌ها استفاده کنید باید بدانید که تفاوت هایی با هم دارند.

احتمالاً متوجه شده اید که به دلیل لذت بیشتر مواد در مطب نتیجه گیری از آن بسیار سریع تر است ولی اگر به دنبال ماندگاری تاثیر بلیچینگ هستید بهتر است از روش بلیچینگ در منزل استفاده کنید تا ماندگاری بیشتری بر روی دندانهای شما داشته باشد.

بلیچینگ دندان چیست؟
بلیچینگ دندان چیست؟

دندانها چقدر سفیدتر میشوند ؟

در واقع عوامل متعددی در زمان و مقدار سفید شدن دندان ها موثر هستند و می توان گفت که برای حرف است به نسبت نوع متریال دندان ها و نوع رسوباتی که روی دندان ها وجود دارد و رنگدانه های بد رنگ کننده می تواند برای هر شخص مقدار و زمان متفاوتی داشته باشد.

 

دندانها تا چه مدت سفید می مانند؟

این عامل نیز بستگی به نوع بهداشت دهان و دندان و فرد دارد و اینکه شخص از چه رژیم غذایی استفاده می کند و اینکه در رژیم غذایی فرد چه اندازه مواد رنگدانه دار وجود دارد زیرا تمام این ها می‌توانند روی برگشت رنگ به دندانها موثر باشند و همچنین باید این نکته را هم مورد نظر داشته باشید که درمان بلیچینگ باید به صورت دوره ای و هر چند وقت یکبار انجام شود تا دندان ها به صورت دائم سفید و خوش رنگ باشد.

 

علت سفیدی دندان و تغییر رنگ آن

به طور کلی دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود و ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود.

اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود و ضمنا بعضی رنگدانه ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود ممکن است گاهی رنگدانه ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

 

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها

عوامل متعددی وجود دارند که می توانند سلامت و زیبایی دندان های ما را تهدید کند اما می‌توان گفت که اصلی ترین عوامل آسیب زننده به سلامت و زیبایی دندان ها عبارتند از موارد زیر:

  • سیگار کشیدن
  • استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و …
  • افزایش سن
  • عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

 

در صورتی که شما این چهار دسته از عوامل را رعایت کنید و از آنها دوری کنید و یا به اندازه مناسب در جای مناسب از آنها استفاده کنید و نسبت به بهداشت دهان و دندان خود مصمم باشید می توانید سلامت دهان و دندان خود را تا حد زیادی تامین کنید.

بلیچینگ دندان چیست؟
بلیچینگ دندان چیست؟

آماده سازی برای بلیچینگ

اگر می خواهید انجام دهید در قدم اول باید مشکلات دندان خود را برطرف کنید اگر پوسیدگی در دندان ها وجود دارد رفع شود و تمامی مشکلات دندان بررسی شود و اگر جرمی وجود دارد باید آن را مورد جرم گیری قرار بگیرد تا کاملاً سطح دندان قابل دسترس باشد تا سفیدی به صورت یکنواخت در کل سطح دندان انجام بگیرد.

لازم به ذکر است که بدانید بلیچینگ بر روی دندان های پر شده لمینت شده و ترمیم شده و نقاطی که دارای پرشدگی و ترمیم شده هستند و همچنین زردی های ریشه دندان ناشی از تحلیل رفتن لثه می باشد تاثیری نمی گذارند و باید این نکته را مورد توجه خود قرار دهیم.

 

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

روش بلیچینگ به نسبت روش های دیگر تقریبا عارضه خاصی ندارد و اگر تحت نظر پزشک انجام شود معمولاً مشکلی برای بیمار پیش نمی آید و تنها عارضه گزارش شده راجع به آن مقداری حساس شدن دندان ها می باشد که آن هم با استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت قابل درمان است و عملاً می‌توان گفت روش بلیچینگ به نسبت به روش های دیگر بسیار کم ضررتر می باشد.

 

خمیردندان و پودر سفید کننده دندان

قطعاً شما هم تبلیغات خمیر دندان ها و پودرهای سفید کننده دندان را شنیده و یا دیده اید شاید ندانید که مکانیزم عملکرد این خمیر دندان ها و پودر سفید کننده به چه شکل است اما باید بدانید که این خمیردندان ها و بوته ها دارای مقادیر زیادی مواد ساینده میباشند که این مواد سطح روی مینای دندان شما را صیقل می دهند و یک لایه از آن را برمی دارند و به این ترتیب می توانند به مینای دندان شما آسیب بزنند و اصلاً استفاده مداوم از این نوع پودر و خمیر دندان ها توصیه نمی شود.

 

لاک سفید کننده دندان

موادی همچون لاک سفید کننده دندان و انواع دیگر سفید کننده ها که در داروخانه ها عرضه میشوند، درصد بسیار پایینتری از پراکسید هیدروژن را دارا هستند . بنابراین ، سفید کردن دندانها به صورت تاخیری انجام میپذیرد.

ضمنا باید توجه داشته باشید که این مواد چون بدون هیچ محافظی در دهان رها میشوند و کنترلی روی آنها نیست بنابراین با بزاق شسته شده و بلعیده میشوند که این مورد نیز میتواند صدمات جدی به بدن فرد وارد کند.

ضمنا دقت کنید که این مواد غالبا حاوی ساخارین هستند که هر چند برای دندانها مضر نیست ، اما سرطان زایی آن مدتهاست به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا ممنوع میباشد.

 

نکات مهم در حین سفید کردن دندان ها

زمانی که شما در حال انجام مکانیزم سفید کردن دندانها هستید باید یک سری نکات را رعایت کنید تا در حین عمل برای آن اختلالی به وجود نیاید و بتوانید بهترین نتیجه را از درمان خود بگیرید پس باید نکات زیر را رعایت کنید تا درمان شما دچار اختلال نشود.

  • در طول درمان ، مصرف توتون ، دخانیات ، چای ، قهوه و نوشیدنیهای تیره رنگ حاوی کولا را کاهش دهید، زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و حتی مجددا آنها را تیره نماید.
  • بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندانها کاملا رعایت نمایید.
  • فاصله زمانی بین نوبتهای استفاده از ژل سفید کننده دندان حداقل بیش از یک ساعت باشد.

 

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی راجع به یکی از پیشرفته ترین و کم ضرر ترین روش ها برای سفید کردن دندان ها به شما ارائه دهیم و امیدواریم که مطالعه این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

برای رزرو آنلاین نزد دندانپزشکان متخصص ما لطفا کلیک کنید. برای مشاوره رایگان با دندانپزشکان متخصص نیز می توانید کلیک کنید و فرم را پر کنید.

منبع : سلامتی بدون مرز | بخش دندانپزشکی

نویسنده: امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا