مقالاتمقالات جراحی عمومی

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید یکی از حساس ترین اعمال جراحی است زیرا این عضو در ناحیه گردن قرار دارد و این قسمت نقاط حساس زیادی دارد از جمله مهره های گردن نخاع رگ های خونی متعدد  حنجره تارهای صوتی و کانال های عصبی متعدد که بسیار آسیب پذیر هستند و این موارد باعث می شود. جراحی های حوزه گردن از جمله جراحی تیروئید اعمال جراحی سخت و حساس باشند. اما دقیقاً چه مشکلاتی می توانند در تیروئید منجر به اعمال عمل جراحی شود. ما در این مقاله به توضیح این مطلب و اینکه بیماران چه نکاتی را باید راجع به بیماری خود و جراحی و اعمال قبل و بعد آن بداند بیان خواهیم کرد:

اعمال جراحی تیروئید برای درمان ندول‌های نشانه‌ای تیروئید، کیست‌های راجعه تیروئید، گواتر، بیماری گریوز  و در مواردی برای مطمئن شدن از نبود عامل سرطان در اطراف غده تیروئید و یا درمان سرطان تیروئید انجام می پذیرد.

و در این موارد در صورت نیاز و ضرورت از طریق عمل جراحی بخشی از غده تیروئید بیمار و یا در صورت نیاز تمام غده تیروئید بیمار برداشته خواهد شد و پس از عمل نیز معمولاً بیمار یک روز در بیمارستان بستری خواهد بود.

جراحة الغدة الدرقية
جراحة الغدة الدرقية

تشخيص مشکلات تیروئید

یک جراح تیروئید برای انجام یک جراحی درست و انجام اعمال مناسب بیمار باید ابتدا یک تشخیص کاملاً صحیح و صد در صد از مشکلی که بیمار دارد داشته باشد. معاینه بالینی بیمار و تکنیک هایی که برای معاینه بالینی بیماران تیروئید وجود دارد باید از تکنولوژی های روز نیز کمک بگیرد تا تشخیص مطمئن داشته باشد از جمله این اقدامات می توان به آزمایشات مربوط به تعیین سطح کلسی تونین در خون بیمارستان کرد که برای  بررسی ریسک سرطان مدولاریتی تیروئید است نازولارنگوسکوپی انعطاف پذیر نیز از دیگر این اقدام ها می باشد.

انواع عکس برداری ها نیز مانند رادیولوژی قفسه سینه و تصویر برداری های مختلف از مقطع عرضی گردن بیمار از جمله ام آر آی و سی تی اسکن از دیگر اعمال تشخیصی است که متخصص تیروئید برای تشخیص بهتر و درست تر وضعیت بیمار انجام می دهد پس از اخذ تمامی معاینات و آزمایشات و قطعی شدن تشخیص پزشک جراح تیروئید و مشخص شدن استراتژی جراحی بیمار باید آماده جراحی شود.

 

اقدامات قبل از جراحی

پس از کامل شدن پروسه تشخیص و مشخص شدن استراتژی جراحی و مشخص شدن زمان دقیق روز جراحی بیمار باید آماده جراحی شود برای این کار یکسری آزمایشات مجدد و عکسبرداری ها انجام می شود تا از وضعیت بیمار قبل از جراحی آگاهی کامل به عمل آید و مواردی که ممکن است در حین جراحی مشکل ساز شود را قبل از شروع اعمال جراحی مورد بررسی قرار  دهند.

پزشک جراح او به بالین بیمار می آید و توضیحات کاملی راجع به شرایط جراحی به او می‌دهد نخست بیماری او را مجددا و با جزئیات کامل شرح می دهد تا بیمار اطلاعات روشن و مشخص و کاملی از بیماری خود و وضعیت خود پیدا کند پس از آن تشخیصی که با توجه به معاینات انجام گرفته را توضیح می دهد و راهکار و استراتژی انتخاب شده برای درمان را نیز به طور کامل برای بیمار شرح می دهد. به او می‌گوید که در حین عمل جراحی قرار است چه کاری انجام شود و این کار چگونه انجام میشود و در این زمان بیمار می تواند هر سوالی که راجع به بیماری خود تشخیص بیماری و یا عمل جراحی دارد از پزشک بپرسد و پزشک نیز به طور کامل به تمام این سوالات جواب خواهد داد.

قطعاً اطلاعات کاملی راجع به داروهایی که قبل از جراحی مصرف می‌کنید را به پزشکتان ارائه کنید زیرا ممکن است در حین عمل اختلالات را به وجود بیاورند از جمله داروهایی که به وجود می آورند می توان به آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اشاره کرد که باید مصرف آنها حداقل یک هفته قبل از عمل جراحی به طور کامل متوقف شود و ترکیبات این داروها در این زمان از طریق سیستم گردش خون و هدف از بدن خارج شود تا در هنگام عمل جراحی مشکلی برای بیمار پیش نیاید این تمام مراقبت های قبل از جراحی برای بیمار و نکاتی بود که باید بداند و بعد از این فقط کافیست شب قبل از جراحی چیزی نخورید آرامش خود را حفظ کنید و خوب بخوابید.

 

نکات روز عمل

پزشک معالج شما پس از مشخص کردن روز جراحی به شما مکانی که این جراحی انجام می‌شود را اطلاع خواهد داد و شما باید در آن روز به موقع و دو ساعت قبل از زمان انجام جراحی برای انجام اعمال آماده سازی جراحی در محل حضور داشته باشید تا تکنسین های جراحی  فرصت کافی برای آماده سازی شما برای عمل جراحی داشته  باشند.

جراحة الغدة الدرقية
جراحة الغدة الدرقية

چگونگی انجام جراحی تیروئید

جراحی تیروئید باید با بیهوشی کامل صورت بگیرد به همین دلیل ابتدا بیمار با استفاده از دارو های بیهوشی به طور کامل به خواب می رود با استفاده از بالش های مخصوصی موقیعت سر و گردن بیمار را طوری قرار می‌دهند که سر بیمار رو به عقب قرار بگیرد. در قسمت قاعده گردن بیمار برشی کوچک به اندازه 6 تا 10 سانتیمتر به وجود می آورند تا به تیروئید دسترسی داشته باشند.

جراح از لنزهای بزرگنمایی استفاده می کنند تا بتواند محل دقیق غده تیروئید را مورد بررسی قرار دهد محل هایی را که  می‌خواهد از آن جدا کند و یا در آن اعمال جراحی انجام دهد را به دقت مشخص کرده تا بتواند مرحله بعدی را باطل کند انجام دهد طی این عمل وی بخش‌هایی از غده تیروئید و یا کل آن را بر میدارد.

همانطور که گفته شد گردن ساختار های زیادی را در خود جای داده و گاهی در جراحی تیروئید نیاز به جراحی دیگر نیز هست که گره های لنفاوی و یا بخش های دیگر را که در ناحیه وجود دارد و نیاز است برداشته شود را متناسب با تخصص خود بردارد و اینگونه عمل حساس تیروئید با همکاری متخصصین بیهوشی دستیار ها و در مواقع نیاز  پزشک جراح ناحیه گردن پایان می یابد. پس از آن محل برش را بخیه می زنند و با چسب های استریپ و گاز های خشک پانسمان و بانداژ می کند. به طور معمول اگر مشکل خاصی پیش نیاید این جراحی حدود دو تا سه ساعت طول می‌کشد. پس از آن متناسب با شرایط بیمار حدود چند ساعت در اتاق ریکاوری خواهد ماند تاثیرات داروهای بیهوشی بر طرف شود و در این مدت بیمار کاملاً تحت نظر خواهد بود

 

بعد از جراحی تیروئید

پس از جراحی برای وعده شام به شما یک غذای مایع داده می شود و در هنگام بلع ممکن است شما سوزش احساس کنید که پرستار برای رفع سوزش اسپری گلو یا لازنج استفاده می‌کند اگر در قسمت گلو خود احساس درد داشتید پرستار به شما یک داروی مسکن مایع خواهد داد تا درد گلو شما التیام پیدا کند یه بانداژ روی گردنتان قرار داده می شود که برای تثبيت حالت گردن است و فردا از روی گردنتان برداشته خواهد شد و برای جلوگیری از تورم قسمت سر بیمار را بالا می آورند و تا روز بعد از طریق یک خط وریدی به بیمار مایعات داده میشود و یک سری آزمایش روتین خون از بیماران گرفته می‌شود تا وضعیت آنها بعد از عمل جراحی بررسی شود.

صبح روز بعد بیمار می‌تواند مانند یک فرد عادی غذای صبحانه معمول خود را میل کند و در صورت نبود مشکل خاصی در بررسی های انجام شده تا ظهر می‌تواند مرخص شود و به خانه برود

 

جای برش جراحی تیروئید

پس از مرخص شدن از بیمارستان و برداشتن بانداژ طبق دستور پزشک مشاهده خواهید کرد که محل برش با چسب استری استریپ پوشانده شده است این چسب یک نوار محافظتی است که باید تا حدود یک هفته روی محل برش جراحی تیروئید قرار داشته باشد.

با وجود این چسب شما از همان روز بعد جراحی نیز میتوانید به حمام بروید و دوش بگیرید اما باید سعی کنید محل برش جراحی و چسب آن تا حد امکان خشک باقی بماند و بعد از حمام نیر با حوله به آرامی ناحیه برش و چسب را خشک کنید. در حدود یک و نیم هفته بعد از جراحی تیروئید بخیه ها در مطب دکتر کشیده می‌شوند و معمولا در موارد بسیار اندک و نادری عفونت پیش می آید ولی به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده هر گونه قرمزی یا ترشح در محل برش جراحی آن را با پزشک خود حتماً در جریان بگذارید

پس از کشیدن بخیه ها برای از بین بردن آثار باقی مانده از برش جراحی تیروئید بهترين کار این است که از کرم های ضد آفتاب به صورت روزانه و مداوم به مدت یک سال استفاده کنید اگر کرم ضد آفتاب شما دارای فاکتور حفاظتی 30 باشد مناسب ترین گذاشته برای این کار است

ممکن است در طول این مدت جای برش قرمز یا متورم شود ولی جای نگرانی نیست زیرا در اکثر موارد پس از این مدت جای برش به خوبی التیام میابد و فقط یک خط نازک از آن باقی میماند.

جای برش جراحی تیروئید
جای برش جراحی تیروئید

بیماری های تیروئید از جمله بیماری های ناحیه گردن است که دارای اهمیت بسیار زیادی است چون در ناحیه گردن حجم زیادی از شریان ها و اعصاب مهم بدن قرار دارد و بروز مشکل برای هر یک از این اعضا میتواند عملکرد بقیه را تحت تاثیر قرار دهد و اختلالات زیادی را به وجود بیاورد.

 

برای رزرو نوبت دهی انلاین روی لینک کلیک کنید . مجرب ترین جراحان عمومی در وب سایت سلامتی بدون مرز اماده ارائه خدمت می باشند.

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا