مقالاتمقالات جراحی عمومی

پرطرفدارترین روش های جراحی لاغری

روشهای جراحی لاغری

امروزه آمار چاقی در کشور ایران و سراسر دنیا به بالاترین حد خود رسیده است و با بالا رفتن آمار چاقی مفرط نیز طبیعتا آمار استفاده از جراحی ها و روش های لاغری نیز افزایش پیدا می کنند. در ادامه به بررسی انواع روش های پرطرفدار جراحی لاغری در ایران خواهیم پرداخت.

پرطرفدارترین روش های جراحی لاغری

چاقی عامل بیمارهایی خطرناک و جدی نظیر دیابت نوع دو ، بیماری های قلبی و سکته مغزی و برخی از سرطان ها و … می باشد و علاوه بر این چاقی باعث می شود تا به کیفیت زندگی فرد آسیبی جدی وارد شود و از وی موجودی کم تحرک و افسرده بسازد از این رو همواره متخصصین در پی کشف روش های لاغری جدید و بدون عوارض جدی برای کاهش وزن در افراد چاق می باشند. در ادامه انواع جراحی لاغری پرطرفدار که به وفور از آن ها استفاده می شود را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

پرطرفدارترین روش های جراحی لاغری

انواع روش های عمل لاغری پرطرفدار و محبوب

جراحی لاغری از انواع روش های کاربردی برای کاهش وزن می باشد که با ایجاد تغییر در نحوه گوارش به کاهش کالری دریافتی کمک زیادی می کند. چهار نوع جراحی امروزه به وفور انجام می شوند که عبارتند از :

روش های عمل لاغری پرطرفدار

1.اسلیو معده

در این روش حدود 80 درصد از معده که شامل قسمت تولید کننده هورمون گرسنگی می باشد برداشته می شود و باقی مانده معده بخیه زده می شود و معده به شکلی باریک و دراز مانند موز یا آستین تبدیل می گردد. با کوچک شدن حجم معده و از بین رفتن هورمون گرسنگی بیمار کالری کمتری را دریافت می کند و وزن وی نیز به صورت چشم گیری کاهش پیدا می کند.

تعداد زیادی از بیماران بعد از انجام اسلیو معده حدود 30 تا 50 درصد از وزن اضافه خود را در طی مدت 6 تا 12 ماه از دست می دهند و 50 تا 70 درصد از وزن نیز طی مدت دو سال از دست می رود. سرعت کاهش وزن در این نوع جراحی نسبت به بای پس معده کمتر است که همین مورد باعث کاهش احتمال افتادگی پوست بعد از انجام عمل جراحی می شود.

برش هایی لاپاراسکوپی که برای انجام این جراحی ایجاد می شوند حدود 1.5 سانت هستند و جای بخیه ها نیز به سرعت بهبود پیدا می کند.

اسلیو معده

2. بالون معده

بالون معده جزء جراحی های غیر تهاجمی است زیرا شامل هیچ گونه برش و خونریزی نمی شود و در این روش جراحی بعد از انجام بی حسی یک بالون یا بادکنک خالی از طریق دهان وارد بدن می شود که به سمت معده هدایت می گردد و بعد از قرارگری در معده بالون با محلول سالین پر می گردد.

بالون قسمتی از حجم معده را اشغال می کند و باعث می شود تا بیمار احساس گرسنگی کمتری داشته باشد و بالون معمولا بعد از گذشت چند ماه برداشته می شود. بیمار با گذشت 6 ماه از انجام جراحی لاغری می تواند حدود 10 درصد از وزن اضافه خود را کم نماید.

بالون معده

3. حلقه معده

حلقه قابل تنظیم معده شامل قرار دادن یک بند یا حلقه به دور بخش بالایی معده و تشکیل کیسه ای کوچک در بالای حلقه است و بخش تحتانی معده نیز در زیر حلقه قرار می گیرد. حلقه معده جزء جراحی های کم تهاجمی است و به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. در این روش برش هایی کوچک برای ورود ابزار جراحی و قرار دادن حلقه به دور معده روی شکم زده می شوند.

حلقه معده با محدود کردن فضای معده و کاهش گرسنگی و کاهش سرعت هضم غذا به کاهش وزن فرد کمک زیادی می کند و این حلقه قابل تنظیم می باشد و می توان آن را بعد ها از بدن خارج نمود بیمار 50 درصد از وزن اضافه بدن خود را طی گذشت دو سال از دست می دهد.

عمل حلقه معده

4. بای پس معده

بای پس معده از انواع جراحی های کم تهاجمی می باشد زیرا به روش لاپارسکوپی انجام می گردد و در طی روند این جراحی قسمتی از معده کنار گذاشته می شود و بخش باقی مانده آن نیز بخیه زیده می شود همچنین قسمتی از روده کوچک نیز بریده می شود و به معده جدید اتصال داده می شود همچنین با انجام این نوع جراحی مسیر عبور غذا از روده نیز تغییر پیدا می کند.

بیمار بعد از انجام این جراحی بسیار سریع تر از قبل احساس سیری می کند همچنین به دلیل تغییر مسیر عبوری غذا از معده مواد غذایی و کالری به میزان کمتری جذب بدن بیمار می شوند. 65 تا 80 درصد از وزن اضافه بدن طی 18 ماه بعد از انجام این جراحی کاهش پیدا می کند و هر یک از برش های لاپاراسکوپی که زده می شوند حدود 1.5 سانت می باشند و به مرور زمان بهبود پیدا می کنند این جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می شود.

انواع روش های پرطرفدار جراحی لاغری

در این مطلب با محبوب ترین و پرکاربردترین روش های جراحی لاغری آشنا شدید که امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا