مقالاتمقالات جراحی زیبایی

درمان اسکارهای صورت

درباره درمان اسکارهای صورت چه می دانید؟

ممکن است در اثر هر نوع زخم یا بیماری و یا حوادثی که برای شما پیش می آید جراحاتی روی سطح پوست شما ایجاد شود که معمولاً پس از بهبودی بسته به اندازه و نوع آنها و دلیل بوجود آمدن آنها آثاری از خود به جای می گذارد که می تواند از نظر زیبایی برای شما ناخوشایند باشد.ما در مقاله های قبلی در مورد برترین روش های لایه برداری و پیلینگ پوست و کشیدن پوست صورت برای زیبایی و انواع جراحی پلاستیک و زیبایی  مطالب حائزی را بیان کردیم ،استقبال گسترده و لطف دوستان و بنا به درخواست زیاد دوستان این جلسه درباره اسکارهای صورت و روش های درمان آن نیز مطالبی را بیان می کنیم ، با ما همراه باشیم.

مخصوصاً اگر این آثار به جای مانده در مکانهایی مانند صورت و بخش هایی که در دیده هستند ایجاد شده باشد این مشکل بسیار جدی و مهم تلقی می‌شود و همچنین باید در انتخاب روشهای درمان اسکارهای صورت نیز بسیار دقت کرد تا آثار به جای مانده از آنها به خوبی برطرف شود.

درمان قطعی اسکارهای صورت
درمان قطعی اسکارهای صورت

در گذشته روش های مختلفی برای این کار وجود داشت که در جای خود بسیار هم کارآمد بودند اما چون اطلاعات و علم کاملی درباره انواع این آثار به جای مانده از زخم و جراحت وجود نداشت گاهاً این درمان ها به اندازه کافی موثر نبودند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی های تشخیصی و توانست این انواع اسکار ها یا همان آثار به جای مانده از زخم و جراحت را به خوبی بشناسیم و انواع آن ها را دسته بندی کنیم و متناسب با هر نوع درمان مناسب را انتخاب کنید که البته این امروزه تحت نظر پزشک متخصص انجام می گیرد و او تشخیص می‌دهد که چه روشی برای درمان اسکار مناسب است.

 

اسکارهای صورت

ما در این مقاله به معرفی کامل انواع اسکارهای صورت و همچنین روش های درمانی می پردازیم و شما را هر چه بیشتر با این مسئله آشنا می کنیم ولی اگر بخواهیم در ابتدا یک تعریف از اسکار ارائه دهیم باید اینگونه بگوییم که  در اصل اسکار جای زخم هایی است که ممکن است در اثر جراحی حادثه و یا اتفاقات دیگر به وجود بیاید و محل جوش خوردگی زخم جوشگاه یا اسکار گفته می شود.

درمان اسکار صورت
درمان اسکار صورت

زمانی که به دلایل مختلف اعم از بیماری جراحت ناشی از حادثه و یا اعمال جراحی زخمی در سطح پوست ایجاد می شود طبیعتاً پوست شروع به ساخت کلاژن زیاد می کند تا بتواند آن زخم را به هم برساند و این تجمع کلاژن در محیط باعث ایجاد اسکار می شود که می تواند شکل های مختلفی داشته باشد.

نوع شکل و اندازه آنها بستگی به جراحی است که به وجود آمده است و طبیعتاً هر چقدر میزان جراحت و حجم آسیب بیشتر باشد زمان بیشتری برای ترمیم زخم نیاز است و در نتیجه حجم اسکار بیشتری در محیط ایجاد می شود که به تبع آن از روش‌های مختلف برای درمان استفاده می شود.

همچنین مورد دیگری که مخصوصاً در نوجوانان موجب ایجاد اسکار می شود جای جوش های از بین رفته است مخصوصاً  جوش هایی  که مورد دستکاری قرار می گیرند و کنده می شود ممکن است به راحتی باعث ایجاد اسکار در پوست شود امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روشهای مختلف می توان بخش زیادی از آنها را مورد درمان قرار داد.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

 

به طور کلی ما سه نوع اسکار داریم که ممکن است در افراد به دلایل مختلف بروز کند:

  • نوع اول اسکار برجسته است که همانطور که از اسم آن پیداست نسبت به سطوح اطراف خود برجسته تر می باشد و به طور معمول از کارهای برجسته معمولاً در بخش‌هایی مثل صورت اتفاق نمی افتد و احتمال آن در صورت بسیار کم است ولی در بخش هایی مانند گردن و بخش هایی مثل قفسه سینه و شانه و احتمال بروز آن ها بسیار زیاد است و این مناطق مستعد بروز اسکار های برجسته می باشد.
  • نوع دوم اسکار فرورفته است و معمولاً از این نوع کار به این شکل است که سطح آن از سطح پوست اطراف پایین تر می باشد.
  • نوع سوم اسکار و کلاید است که در اصل همان اسکار برجسته است ولی این نوع از اسکار ها از جای زخم فراتر می روند و بزرگ می شوند و می توانند شرایط متفاوتی نسبت به کارهای برجسته عادی داشته باشند و معمولاً این نوع اسکار ها در افراد سیاه پوست شایع ترند البته مواردی نیز وجود دارد که در افراد سفید پوست نیز اتفاق افتاده است.
  • نوع چهارم اسکار های آکنه هستند که معمولاً در مناطق صورت ایجاد می شوند و می تواند بر اثر تحریک و دستکاری جوش های صورت در افراد به وجود بیایند و همچنین عوامل دیگری نیز هستند که می تواند موجب بروز آکنه شود.

درمان اسکار صورت برای همیشه

باید این را به خاطر داشته باشید که درمان اسکار در یک پروسه زمان‌بر و چند ماه می باشد و باید برای درمان آن صبور باشید و همچنین درمان خود را حدود چند ماه پس از بهبود جای زخم شروع کنید و این را به خاطر داشته باشید که اسکار به طور کامل محو نمی شود و تمام روش های درمانی تنها در جهت بهبود شرایط و ظاهر اسکار می باشد.

امروزه روش های درمانی مختلفی برای درمان اسکار وجود دارد که پزشک معالج شما متناسب با شرایط اسکار شما بهترین روش ها را به شما پیشنهاد خواهد کرد اما به خاطر داشته باشید که اسکار هرگز محو نمی شود بلکه با استفاده از روش های مختلف تا حد زیادی بهبود پیدا می کند که این روش ها حتماً باید با تشخیص پزشک و تحت مراکز معتبر انجام بگیرد.

معمولاً پزشکان متخصص برای تشخیص روش درمانی مناسب المان های مختلفی را در اسکار ها بررسی می کنند که عبارتند از :

  • رنگ اسکار به وجود آمده
  • جنسیت و ماهیت آن
  • جهتی که اسکار تشکیل شده است
  • شرایط و طول و عرض و عمق اسکار
  • وضعیت ظاهری اسکار
  • سن بیمار و محل تشکیل اسکار

 

نکته قابل توجهی که باید بدانید این است که معمولاً اسکارها با یک روش درمان نمی‌شوند و پزشکان برای به دست آوردن نتیجه بهتر از چند روش به صورت توامان استفاده می کنند تا بتوانند بهترین نتیجه را به بیمار ارائه کنند و اگر بخواهیم تک‌تک این روشها را برای شما نام ببریم می‌توانیم به صورت زیر آن ها را دسته بندی کنیم :

درمان اسکارهای صورت
درمان اسکارهای صورت

استفاده از جراحی برای برطرف کردن مشکلات پوستی

این روش معمولاً برای اسکار های بزرگ و تبدیل استفاده می شود و معمولاً به این شکل است که آن اسکار با استفاده از جراحی برداشته می شود و دو طرف بوس دوباره به هم نزدیک می شوند و بقیه می شود که در نتیجه این نوع عمل جای اسکار در محل بسیار باریک تر شده و کمتر به چشم می آید .

همچنین می توان با استفاده از روش های جراحی از کارها را به نقاط دیگر منتقل کرد و در مواردی می توان آنها را به نقاطی که کمتر دیده می شوند مانند لایه چین و چروک یا زیر موها یا محل اتصال بینی و گونه جاهای دیگر که دید کم‌تری دارند منتقل کرد که این لازمه استفاده از تکنیک های مختلف جراحی و استفاده از قابلیت ارتجاعی پوست می باشد.

همچنین در اسکار های بزرگ و طویل می‌توان مقداری از طول اسکار را کاهش داد و یا به شکلی آن را تغییر داد که کمتر به چشم بیاید و متناسب با شرایط بیمار می توان از روش های جراحی برای بهبود وضعیت اسکارها استفاده کرد که معمولاً در اسکار های با حجم و اندازه زیاد کاربردهای فراوانی دارد.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

پیوند پوست

این روش برای اسکار های بسیار بزرگ و عمیق به کار می رود و به این صورت است که با استفاده از وسایل ظریف و تکنیک های مختلف جراحی اسکار را از محل بر می دارند و پوست سالمی را که از جای دیگری برداشت کرده‌اند که معمولاً از پوست پشت ران استفاده می شود را به جای پوست برداشته شده از اسکار جایگزین می کنند.

در این روش نیز پس از انجام این عمل اسکار هایی در اطراف پوست جایگزین شده به وجود می آید اما این اسکارها به مراتب از اسکار های اصلی که در محل وجود داشته کوچکتر می باشد و در حد یک خط بخیه در اطراف پوست جایگزین شده به وجود می آیند که می توان آنها را طی مدت بهبود بخشید.

 

درم ابریژن

روش درم ابریژن روشی است که در آن با استفاده از یک ابزار گرد و  سمباده مانند اقدام به ساییدن لبه های اسکار می کنند تا پوست به ساخت کلاژن بیشتر تحریک شود و فرورفتگی های ریز و ظریف پوست را می توان با استفاده از این روش به خوبی درمان کرد البته باید توجه داشته باشید که این روش برای تمام اسکار ها قابل استفاده نیست.

درست است که استفاده از این روش برای اسکار های ظریف ناشی از جوش غرور جوانی یا همان آکنه و مواردی مانند فرورفتگی های ظریف جای باقی مانده از جوش ها و آبله مرغان و امثال این موارد بسیار بسیار موثر می باشد ولی باید به یاد داشته باشید که این روش می‌تواند در مواردی که مناسب نیست باعث بدتر شدن آکنه شود پس خودسرانه از این روش استفاده نکنید.

اگر مایل به استفاده از این روش هستید قبل از استفاده از آن با پزشک متخصص درباره از کارهای خود مشورت کنید و در صورت تایید پزشک از این روش استفاده کنید.

 

ورقه های سیلیکونی

استفاده از ورقه های سیلیکونی روشی است که معمولاً در بیمارانی که مرد عمل جراحی باز قرار می گیرند می تواند استفاده شود و به این صورت است که با استفاده از ورقه های سیلیکونی روی محل اسکار در حال تشکیل را می پوشانند تا با فشار موضعی از بزرگ شدن اسکار جلوگیری شود و به این ترتیب به درمان اسکار بعد از تشکیل نیز کمک می شود.

درمان اسکارهای صورت
درمان اسکارهای صورت

لیزر

لیزرهای Co2 فرکشنال و PDL  لحظه های هستند که برای درمان اسکار مورد استفاده قرار می‌گیرند و باید متناسب نوع و شرایط اسکار لیزر متناسب با پوست شما انتخاب شود و باید این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که استفاده از لیزر به هیچ عنوان درمان کامل اسکار نیست و نمی تواند به صورت کامل پوست را به حالت اول بازگرداند و فقط به بهتر شدن شرایط اسکار روی پوست شما کمک می کند.

 

سابسیژن

این روش در اصل نوعی لایه برداری است و معمولاً برای برداشتن لایه های آسیب دیده با عمق متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند برای اسکارهای با عمق متوسط دستور پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.

 

پانچ

این روش برای اسکار های متوسط و عمیق مورد استفاده قرار می گیرد و در این روش بافت اسکار برداشته می شود و یک اسکار بسیار کوچک تر از آن باقی می‌ماند که می‌توان آن را بعدا مورد درمان قرار داد.

 

میکرونیدلینگ

این روش یکی از تکنولوژی های جدید در حوزه زیبایی پوست و جوانسازی میباشد که در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و در استفاده از آن برای از بین بردن اسکار ها تکنیک انجام کار به این شکل است که این دستگاه منافذ بسیار ریز را در پوست ایجاد می کند و در نتیجه پوست تحریک می‌شود تا کلاژن بیشتری بسازد و آن منافذ را ترمیم کند که می تواند به بالا آمدن اسکار های فرورفته کمک کند.

درمان اسکارهای صورت
درمان اسکارهای صورت

تزریق کورتون

یکی از روش های جالب برای اسکار های بزرگ و برآمده تزریق کورتون می باشد زیرا این ماده پس از تزریق در اسکارها موجب شل تر شدن بافت های آن می شود و معمولاً در اسکار های سفت شده به کار می رود و در نتیجه این شدن از کار خیلی راحت به سطح پوست اطراف خود نزدیک می شود و هم سطح پوست اطراف می گردد.

 

فیلر

فیلر یا همان پر کننده ها موادی هستند که در اعمال زیبایی کاربرد های فراوانی دارند در بخش اسکارهای فرو رفته نیز می‌توان از فیلرها استفاده کرد و به طور کلی همان طور که می دانید فیل ها دو دسته کلی دارند که یا از چربی خود فرد استفاده می شود و یا اینکه از موادی سنتز شده برای پر کردن فضای زیر اسکار استفاده می شود که در نتیجه آن اسکار برآورده شده و هم سطح پوست اطراف می شود.

 

منجمد کردن

استفاده از سرما بر روی اسکار های برجسته و بزرگ که معمولاً در قسمت شانه و پشت و در هنگام جوانی ایجاد می شوند بسیار کاربرد دارد و حجم آن ها را بسیار کم می کند که معمولا برای درمان این نوع از اسکار ها از روش منجمد کردند استفاده می شود.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

لایه‌برداری شیمیایی

در این روش برای از بین بردن اسکار های برامده و مقاوم از مواد شیمیایی استفاده می کنند تا لایه از سطح پوست برداشته شود و به این ترتیب اسکار بهبود یابد و همچنین در موارد دیگر مانند اسکار ناشی از آفتاب سوختگی و تغییر رنگ پوست نیز می‌توان از روش های شیمیایی و لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ برای درمان استفاده کرد.

منبع : سلامتی بدون مرز| بخش جراحی زیبایی مشهد

نویسنده: امیر رستمی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا