مقالاتمقالات جراحی بینیمقالات جراحی زیباییمقالات گوش و بینی

اصول جراحی رینوپلاستی چیست؟| جراحی بینی

اصول جراحی رینوپلاستی چیست؟

علم جراحی رینوپلاستی یک حوزه بسیار گسترده است امروزه بخش زیادی است اعمال پزشکی در این بخش انجام می شود و طی سالیان اخیر دست خوش پیشرفت های بسیار زیادی شده است و این پیشرفت ها را مدیون تلاش های مداوم و آزمون و خطاهای بسیار است. در مقاله مراحل جراحی بینی از تصمیم تا روز جراحی مطابی را بیان کردیم.

تاریخ علم جراحی به سالهای بسیار دور و دوران باستان بر می گردد که در موارد بسیار خاص برای بیمارانی که امید به زنده ماندن نداشتند از عمل جراحی استفاده می شد و بسیاری از آنها در حین جراحی جان خود را از دست می‌دهند زیرا تکنولوژی های آن زمان بسیار اولیه بود و حتی اصول بیهوشی مدونی وجود نداشت

متخصص رینوپلاستی
جراحی زیبایی بینی

مقدار کمی هم تاریخچه جراحی زیبایی را بدانیم

شاید برایتان جالب باشد که اطلاعاتی راجع به تاریخی جراحی زیبایی داشته باشید و بدانید که چه زمانی از علم جراحی برای زیبایی استفاده شد اگر این طور باشد باید بگویم که با پیشرفته علوم شناختی اطلاعات ما درباره آناتومی  افزایش پیدا کرد و توانستیم راه های امن تری را برای بیهوشی و همچنین حفظ سلامت بیمار در هنگام جراحی ابداع کنیم .

در ابتدا  حدود ۴۰ سال پیش در زمان جنگ جهانی دوم برای اصلاح نقایصی که در ظاهر سربازان به وجود می‌آمد از جراحی زیبایی استفاده می‌شد و در در آن زمان به روشهای بسیار ابتدایی این اصلاح انجام شد و در ایران نیز از حدود سال ۴۰ شمسی این عمل زیبایی و مخصوصاً جراحی زیبایی بینی توسط متخصصین گوش و حلق و بینی آغاز شد.

از آن زمان تا به الان پیشرفت‌های زیادی در حوزه جراحی های زیبایی مخصوصاً جراحی زیبایی بینی به وجود آمده است و این افزایش امنیت موجب افزایش روز افزون درخواست برای انجام این عمل ها شده است.

 

مواظب باشید گول بازار سیاه را نخورید !

منطقی است که  در هر موضوع و شاخه گردش مالی قابل توجهی وجود داشته باشد قطعا افرادی هستند که برای به دست آوردن سود بیشتر با انجام تبلیغات اغوا کننده اقدام به جذب مخاطب می کند اما ممکن است روشی که آنها به شما پیشنهاد می کنند متناسب شرایط بدنی و شرایط چهره شما نباشد.

پس حتما اگر متقاضی روشهای جراحی زیبایی در هر بخشی هستید لطفاً حتماً مطالعات خود را در بخش مورد نظر خود را افزایش دهید و برای مشورت و انتخاب روش مناسب با یک پزشک متخصص مجرب مشورت کنید تا بهترین روش را انتخاب کنید و در نتیجه کمترین عوارض را دریافت کرده و بهترین نتیجه را داشته باشید.

جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی به زبان ساده

رینوپلاستی در لغت از دو بخش رینو به معنای بینی ، پلاستی به معنای زیبایی تشکیل شده است و علمی است که به انجام اعمال زیبایی بر روی بینی می‌پردازد و با استفاده از تکنیک های مختلف و استفاده از بافت های خود بینی به اصلاح شکل آن و اصلاح نواقص و مشکلات تنفسی و یا ظاهری آن می پردازد.

نوع انجام این عمل و اهداف آن و تکنیک هایی که در انجام آن مورد استفاده قرار می گیرد بسته به افراد مختلف، می تواند منجر به کوچک یا بزرگ شدن اندازه بینی، تغییر شکل بینی، پهن تر یا باریک تر شدن نوک بینی و یا تغییر ارتفاع یا طول بینی منجر می شود.

این جراحی متناسب با شرایط فیزیکی بیمار و نوع تغییری که باید جراحی بینی انجام شود با تکنیک ها و استراتژی های مختلف و به دو روش کلیه باز و بسته انجام میشود که هر کدام از این روش ها میتواند برای طیف خاصی از بیماران متناسب باشد بتمن باید متناسب با نیاز بیمار و تشخیص پزشک متخصص دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک بینی و رینوپلاستی انتخاب شود.

 

اختلالاتی که رینوپلاستی درمان میکند

عمل رینوپلاستی اختلالات مختلفی را درحوزه بینی مورد درمان قرار می دهد که بخشی از آنها مربوط به اختلالات سلامتی و اختلالات تنفسی بینی است و بخش دیگری از آن اختلالات ظاهری که به خواست بیمار طبق درخواست انجام می شود در نتیجه بیمار ظاهری مناسب در به دست آورد ولی اولویت انجام عمل و اموری که در عمل رینوپلاستی انجام می شود سلامت تنفسی بیمار می باشد.

 

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی ولب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • دررفتگی تیغه بینی وغیرقرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • دماغ زین اسبی متعاقب ضربه های قبلی ویا عمل جراحی انحراف تیغه بینی
 • بد شکلی های بعد از عمل جراحی

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

از مواردی هستند که می‌توان آنها را با استفاده از تکنیکهای عمل رینوپلاستی مورد درمان و اصلاح قرارداد.

رینوپلاستی سنتی و مدرن

متخصص رینوپلاستی هم مانند هر تخصص دیگری با پیشرفت علم و بررسی نتایج دستخوش تغییرات می‌شود و امروزه می توان آن را به دو دسته رینوپلاستی سنتی و مدرن تقسیم کرد که تفاوت های قابل توجهی با هم دارند و این تفاوت ها در اثر پیشرفت تدریجی تکنولوژی و دیدگاه جراحان در این باره به وجود آمده است.

این گونه می توان گفت که در رینوپلاستی سنتی هدف اصلی جراح و همچنین درخواست اصلی بیماران به این شکل بود که در تمام این جراحی ها اقدام مورد نظر کوچک شدن بینی بیمار بود و در اکثر آنها بخش های عظیمی از غضروف ناحیه بینی و همچنین استخوان های این قسمت تراشیده شده و برداشته می شد.

جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی

در نتیجه این تغییر حجم قابل توجه به مشکلات تنفسی و سلامتی نیز برای بیماران به وجود می‌آمد که به تدریج می توانست برای بیمار آزاردهنده باشد و همچنین در بسیاری از موارد این تغییر شکل به شکلی کوچک کردن بینی متناسب با چهره بیمار نبود و نتیجه مطلوبی را به همراه نداشت.

در رینوپلاستی مدرن این دیدگاه تغییر کرده است و متناسب با شرایط فیزیکی بیمار و همچنین ترکیب زیبایی شناختی چهره بیمار استراتژی های متفاوتی برای انجام تغییرات زیبایی بر روی بینی بیمار اتخاذ می‌شود که می تواند برای هر بیمار متفاوت باشد.

اما می توان به جرات گفت که در هیچ یک از موارد عمل جراحی رینوپلاستی مدرن بافت های غضروفی و استخوانی بیمار  به شدت روش‌های سنتی آسیب نمی بیند و برداشته نمی شود.

در روش مدرن تا حد امکان سعی می شود تا از بافت های غضروفی طبیعی بیمار و همچنین استخوان ناحیه بینی برای فرم دهی جدید و اصلاح شکل استفاده شود و کمترین سطح ممکن از غضروف و استخوان بیمار برداشته شود.

ترجیح این جراحان در جراحی های زیبایی بینی نیز بر این است که نتیجه جراحی به یک بینی نرمال و طبیعی بیانجامد تا اینکه به شکل های خاص و مد روز تغییر شکل پیدا کند زیرا در این حالت بیمار می تواند بخش زیادی از سلامت بینی خود را حفظ کند و همچنین ظاهری زیبا و آراسته داشته باشد.

خطرات رینوپلاستی – جراحی بینی

درباره این نوع عمل جراحی و تکنیک های آن تبلیغات و حرف‌های زیادی وجود دارد که برخی از آنها این جراحی رو بی خطر و بسیار امن نشان می‌دهند و در برخی از این تبلیغات پس از آن به عنوان امری خطرناک و باری که با یاد می‌شود اما حقیقت درباره این نوع تکنولوژی جراحی چیست؟

متخصص رینوپلاستی مانند بقیه اعمال جراحی در درجه اول یک عمل جراحی است و باید تمام ملاحظات یک عمل جراحی کامل در آن رعایت شود و به همین منظور باید به متخصص مجرب مراجعه شود و معاینات تخصصی روی بیمار صورت بگیرد تا اطلاعات کاملی از وضعیت بیمار دریافت شود و آن اطلاعات به صورت کامل آنالیز شده و استراتژی مناسب اتخاذ شود.

در اصل می‌توان اینگونه گفت که اگر شما به یک متخصص مجرب و کاربلد که دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک درحوزه بینی و رینوپلاستی می باشد مراجعه کنید و معاینات شما به صورت کامل انجام شود و استراتژی مناسبی برای انجام عمل شما اعتقاد شود با یک تیم جراحی مجرب می توانید عملی با امنیت بسیار بالا را تجربه کنید.

 

عدم تقارن حفره بینی

بطور معمول جراحان قبل از انجام جراحی بینی اندازه گیریهای دقیقی انجام می دهند اما تعدادی بیماران از عدم تقارن سوراخهای بینی پس از عمل شکایت دارند که ممکن است دراثر تورم ناشی از عمل باشد که با برطرف شدن تورم این اختلاف نیز از میان می رود.

 

اختلالات پوستی بینی

اختلالات پوستی یکی از مواردی هستند که می توانند در کیفیت عمل جراحی بینی موثر باشند و یا پس از انجام عمل جراحی بیمار را دچار اختلالاتی کنند و در برخی از موارد در صورتی که حین جراحی به پوست بینی آسیب برسد امکان دارد پس از جراحی پوست آسیب دیده سیاه شده و از بین برود. این عارضه بد ترین نوع عارضه است و ترمیم آن فوق العاده مشکل است. استفاده از مواد مصنوعی یا همان پروتز به عنوان پیوند داخل بینی، نیز با احتمال آسیب به پوست بینی همراه است خوشبختانه این عارضه فوق العاده نادر است.

 

عوارض بالا بردن بینی

طبیعتاً هر تکنیکی در این  روش  اندازه خاصی دارد و اگر در آن زیاده روی شود  می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد و در بحث زیبا سازی بینی، زاویه نوک بینی در مردها و زن ها متفاوت است و این اندازه در مردها تقریبا ۹۰ درجه و در مورد خانم ها این عدد ۱۱۰ درجه است در بعضی موارد جراح این نکته ظریف را رعایت نکرده و نوک بینی بیش از اندازه استاندارد به بالا می رود که اصطلاحا بینی خوکی لقب گرفته جلوه ای نازیبا دارد.

 

تغییر اندازه کلوملا

 

در اثر تغییرات شکل در قسمت بینی  ممکن است تغییراتی در طول و فرم کلوملا  یا همون جداره جداکننده حفره های بینی رخ دهد که این تغییرات نیز می‌توانند در صورت  عدم اندازه گیری و دقت پزشکی جراح  باعث ایجاد اختلالاتی در فرد شوند و در بعضی موارد جراح به تناسب محل پرده های بینی با پره وسطی دقت لازم را به خرج نداده و باعث می گردد که این پره یا به سمت داخل بینی کشیده شده باشد یا بیش از حد بیرون زده باشد که از نیمرخ ظاهر نامطلوبی دارد.

جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی رینوپلاستی

طبیعتاً جراحی زیبایی رینوپلاستی نیز مانند دیگر جراحی ها نیازمند مراقبت های پس از جراحی است که پزشک متخصص شما متناسب با شرایط شما و  اتفاقاتی که در طی عمل جراحی رخ داده است  به شما این موارد را اعلام خواهد کرد ولی به صورت عمومی پس از جراحی پلاستیک بینی میزانی تورم و قرمزی چشم طبیعی بوده تا ۷۲ ساعت وقت برای آن کافی می باشد. ترشحات خونابه و همچنین گرفتگی بینی در هفته های اول امری طبیعی بوده و مشکلی در بر ندارد.

در مواردی در نگاه اول تطابق با چهره جدید برای شما دشوار باشد اما پس از زمانی محدود میزان تورم از بین می رود و بینی شما زیباتر جلوه می کند و بطور کلی در جراحی پلاستیک بینی میزان عوارض بسیار کم است. اما وجود یک سری علایم از قبیل خونریزی و یا عفونت دیده می شود که می توان با پیگیری رفع نمود.

همان‌طور که قبلاً پزشک قبل از انجام عمل به شما اطلاع می دهد اگر دخانیات مصرف می کنید باید دو هفته قبل از انجام عمل رینوپلاستی و همچنین تا دو هفته بعد از انجام این عمل از مصرف دخانیات خودداری کنید زیرا تاثیرات بسیار مخربی روی بافت های بینی شما خواهد گذاشت.

موارد خطرناک و مهم رینوپلاستی

پس از انجام عمل رینوپلاستی مواردی هستند که شما باید به محض مشاهده آن ها به سرعت به پزشک متخصص خود مراجعه کنید قسمت  به آنها می پردازد.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

 • مشاهده خونریزی از بینی به صورت خون روشن و چیزی متفاوت با خونابه های متعارف پس از عمل
 • احساس تهوع استفراغ سرگیجه ایا اسهال پس از انجام عمل
 • تب بالای ۳۸ و نیم درجه و همچنین احساس درد شدید در ناحیه بینی همچنین تنگی‌نفس که می‌تواند آزاردهنده باشد
 • مشاهده ضربان قلب بالا و یا تنفس بسیار سریع و همچنین مشاهده جوش های ریز فراوان در بدن پس از انجام عمل.
 • به طور کلی خونریزی پس از انجام عمل جراحی بینی بسیار نادر است اما در صورت مشاهده آن باید سریعا به پزشک مراجعه کنید
 • پس از انجام عمل دو هفته باید بیمار از یک یا چند بالش استفاده کند تا سر خود را بالا نگه دارد و اگر این روند را تا حدود دو ماه در هنگام گرافیران انجام دهد به کمک می کند تا تورم ناشی از عمل جراحی در بیمار با سرعت بیشتری بهبود پیدا کند.
 • تا ۷۲ ساعت پس از انجام عمل جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید و آن را روی قسمت های صورت و قالب بینی قرار دهید تا با کمپرسی سردرد جمع شوند و تورم کاهش پیدا کند اما توجه داشته باشید که کمپرس سرد را روی قسمت قالب بینی فشار ندهید.

منبع : دکتر شیما کمندی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا