مقالاتمقالات متخصص زنان

تفاوت زگیل تناسلی با تبخال تناسلی و راه های درمان

زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و ویروس هرپس هر دو از انواع ویروس های شایع هستند که در قسمت دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و این ویروس ها از طریق برقراری رابطه جنسی انتقال پیدا می کنند. از آنجایی که این دو ویروس شباهت زیادی به هم دارند اغلب افراد در تشخیص آن ها دچار شک و تردید می شوند به همین دلیل در ادامه این مطلب به تفاوت های بین تبخال تناسلی و زگیل تناسلی خواهیم پرداخت.

بررسی تفاوت بین زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

زگیل و تبخال هر دو عضو خانواده ویروس های هرپس ویرا می باشند که این گروه از ویروس ها ویژگی تولید عفونت های مکرر را دارند و هر دوی آن ها می توانند باعث بروز ضایعات در دستگاه تناسلی شوند .

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

همچنین ممکن است هیچ نوع ضایعه ای روی دستگاه تناسلی فرد وجود نداشته باشد ولی به این ویروس مبتلا باشد. توجه داشته باشید که تبخال با زگیل متفاوت می باشد و هر یک از آن ها دارای نشانه های مختص به خود می باشند.

فرق بین زگیل و تبخال تناسلی

نشانه های تبخال تناسلی

 1. تبخال تناسلی به شکل تاول های کوچک می باشد که این تاول های می ترکند و موجب بروز زخم هایی دردناک می شوند.
 2. تبخال های تناسلی اغلب روی ران و مقعد و باسن بوجود می آیند.
 3. تبخال تناسلی همچنین در اطراف دهان و بینی و به خصوص ناحیه تناسلی خانم ها ایجاد می گردد زیرا در این قسمت میزان رطوبت و ترشح بالا می باشد و در نتیجه محل مناسبی برای رشد این ویروس است.

نشانه های زگیل تناسلی

 1. زگیل از انواع بیماری های پوستی و عفونی می باشد که عامل اصلی وجود آن ویروس پاپیلومای انسانی است.
 2. این بیماری به شکل زخم هایی است که با احساس سوزش شدید روی پوست ظاهر می شود و این زخم ها بیشتر در اطراف لب ها ایجاد می شوند.

زگیل تناسلی

تفاوت بین زگیل و تبخال در چیست ؟

اگر چه این دو بیماری جنسی جزء خانواده ویروس ها می باشند ولی در بروز علائم دارای اختلاف هایی می باشند که در ادامه تفاوت های این دو ویروس را مطالعه خواهید کرد.

 1. ویروس تبخال تناسلی به محض وارد شدن به بدن موجب بروز تاول هایی با تعداد بالا در دهان یا ناحیه تناسلی می شود و وجود تب در افرادی که به این بیماری دچار هستند طبیعی می باشد. بهبود این تاول ها ممکن است 14 تا 15 روز طول بکشد و علاوه بر این تبخال را می توان به کمک داروی تجویز شده از سوی پزشک درمان نمود. همچنین احتمال عود این زخم ها به صورت مجدد وجود دارد.
 2. زگیل تناسلی دارای درمانی خاصی نمی باشد و در بسیاری از کشورها برای پیشگیری از مبتلا شدن فراد از واکسن زگیل تناسلی استفاده می شود.

فرق بین زگیل و تبخال

شباهت بین زگیل و تبخال

شباهت بین این دو ویروس در این است که هر دوی آن ها غیر قابل تحمل می باشند و به محض اینکه فرد به هر یک از آن ها دچار می شود تا آخر عمر عفونت در بدن وی باقی می ماند. همچنین این دو ویروس مسری هستند و دارای عود مکرر نیز می باشند.

درمان تبخال و زگیل

هیچ روش درمانی برای این دو بیماری وجود ندارد ولی برخی از روش های درمانی جزئی وجود دارند که باعث می شوند تا علائم ناشی از آن ها به صورت چشمگیری کاهش پیدا کنند.

نشانه های زگیل و تبخال تناسلی

درمان زگیل

 • داروی های طبیعی و گیاهی
 • کرایوتراپی
 • لیزر

نشانه های زگیل و تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی

 • داروهای ضد درد
 • داروهای ضد ویروسی متعدد
 • درمان موضعی به کمک استفاده از کرم های بی حسی در محل

زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

تبخال و زگیل تناسلی جزء بیماری هایی هستند از طریق رابطه جنسی و از فرد آلوده به راحتی منتقل می شوند همچنین همانطور که ذکر شد ممکن است فرد مبتلا هیچ نشانه ای نداشته باشد ولی امکان انتقال به شریک جنسی در این صورت نیز وجود دارد. به صورت کلی تشخیص این دو بیماری از یکدیگر بر عهده پزشک متخصص است و بیمار باید از هر گونه خود درمانی بپرهیزد چون ممکن است آسیب هایی جدی به بدنش وارد شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا