مقالات جراحی بینیمقالات جراحی زیبایی

شکستگی بینی و راههای درمان شکستگی بینی+ هزینه درمان شکستگی بینی

گاهی به دنبال ضربه های نسبتاً شدید اسکلت بینی دچار شکستگی می شود اگر شدت ضربه از حدی بیشتر باشد باعث جابجایی استخوان یا غضروف از محل اصلی خود می‌شود .و ممکن است اشکال زیبایی تنفسی ایجاد نماید .

در این موارد باید جا اندازی استخوان غضروف آسیب دیده انجام شود تا بینی وضعیت طبیعی خود را بازیابد .در ورزشکاران شکستگی بینی در اثر ضربه در ورزش های تماسی یا افتادن رخ می دهد .شکستگی استخوان های بینی شایع‌ترین شکستگی ناحیه گونه صورت میباشد .به خاطر قرار داشتن بینی در خط وسط و در جلوی ساختارهای مهم صورت پزشک باید در نواحی زیر بینی را نیز مد نظر داشته باشد شکستگی بینی در مردان دو برابر زنان رخ می دهد شایع ترین علت شکستگی بینی ضایعات ورزشی و مجادلات بین افراد می باشند سایر علل نادر شامل افتادن و صدمات ناشی از پرتاب شدن از روی دوچرخه یا موتور می باشد .

علائم شکستگی بینی

 1. تورم بینی
 2. احساس درد به هنگام لمس بینی
 3. خونریزی
 4. کبودی در اطراف بینی و چشم
 5. کج بدشکل شدن بینی
 6.  اختلال در تنفس از از راه بینی
 7. احساس مسدودشدن بینی وراه تنفس
 8. تخلیه مخاط از بینی یا آبریزش
 9. شکستگی بینی با چه عوارضی رخ میدهد

آسیب‌دیدگی غضروف بینی 

در این حال مصدومیت غضروف ممکن است نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد.

 سپتوم گچ بینی ؛ دیواره نازکی که دومسیر بینی را از هم جدا می‌کند آسیب‌دیده ،جابه‌جا می‌شود و تنفس را دشوار خواهد کرد .

مصدومیت سر و گردن ؛ مصدومیت سر و گردن می‌تواند به همراه شکستگی بینی رخ دهد .در صورتی که تروما بسیار شدید باشد ریزش دائمی مایعات شفاف از بینی پس از وارد شدن تروما به بینی میتواند مایع مغزی-نخاعی باشد که نشان دهنده صدمه دیدن مغز است .

از دست رفتن حس بویایی همچنین هاتومی سپتوم ؛  تجمع خون در سپتوم بینی رخ می دهد می‌تواند باعث کیپ شدگی بینی شده با تنفس تداخل کند و منجر به عفونت جدی شود این عارضه یک عارضه نادری است ولی در صورت بروزمشکل  نیاز به تخلیه خون از راه جراحی است .

موقع شکستگی بینی چه کنیم

 1. وقتی بینی آسیب ببیند برای کاهش علایم مقداری یخ را داخل پارچه ای پیچید و بر روی بینی قرار دهید .این کار را برای مدت ۱۵ دقیقه ادامه دهید سپس یخ را بر می دارید. این کار را چندین بار ادامه دهید. استفاده کردن از یخ طی یک تا دو روز پس از آسیب دیدگی بینی باید انجام بگیرد تا درد و ورم بینی کاهش یابد .
 2. یخ را به طور مستقیم روی پوست نگذارید و آن را داخل پارچه ای بپیچید و روی محل آسیب دیده بگذارید.
 3.  در صورتی که بینی آسیب دیده است در هنگام خواب سر را بالا نگه دارید تا از ورم بینی جلوگیری شود می توانید با قرار دادن دو بالشت زیر سر آن را تا حدی بالاتر از سطح بدن قرار دهید باید .
 4. از دمیدن مثل (فین کردن )در بینی خود اجتناب کنید زیرا سبب بدتر شدن علائم می شود .
 5. در صورت درد زیاد می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید برای کودکان هرگز از آسپرین استفاده نکنید .

درمان شکستگی بینی

در صورت نداشتن تورم  می‌تواند دو الی سه ساعت بعد از ضربه جااندازی شکستگی بینی انجام گیرد درصورت بروز تورم ۲ الی ۳ روز بعد یا کاهش تورم و معاینه مجدد جا اندازی انجام می‌شود و در صورت عدم مراجعه قبل از حدود ۱۰ روز شکستگی جوش میخورد .

بنابراین بهتر است قبل از حدود ۶ الی ۱۰ روز شکستگی جا اندازی شود .

جراح متخصص گوش و حلق و بینی بر اساس ماهیت و ووسعت  آسیب ، روش های تشخیصی و درمانی خاصی را برای شما در نظر می گیرد .

لازم است بدانیم فقط در ۴۰ الی ۵۰ درصد موارد دررادیوگرافی عکس نیم رخ بینی شکستگی قابل مشاهده است و در نیمی دیگر فقط معاینه کمک می کند توجه کنید که اقدام به جا انداختن شکستگی فقط می تواند بینی را به ظاهری شبیه به قبل از ضربه اخیر دربیاورد و نباید انتظار دیگری داشت و برای اصلاح مشکلات قدیمی از قبیل قوز ، انحراف یا بزرگی بینی ، لازم است عمل های دیگری انجام شود .جا اندازه ای را می توان در روزهای اول به طور سرپایی و در صورت تحمل شما با بی حسی کننده های موضعی یا به صورت بستری و در اتاق عمل با بیهوشی سبک انجام داد .

درمان شکستگی بینی در مشهد
درمان شکستگی بینی در مشهد

اقدامات قبل از عمل بینی شکسته

 1. شب قبل از عمل جراحی حمام کنید
 2.  شب قبل از جراحی غذای سبک میل کنید
 3. خانم ها لاک و آرایش خود را پاک کنند
 4. آقایان اگر سیبیل دارند باید او را کوتاه کنند
 5. قبل از رفتن به اتاق عمل زیورآلات و گیره سر لنز دندان مصنوعی و پروتزهای مصنوعی قابل حرکت را خارج کنید
 6.  لباس مخصوص اتاق عمل بپوشید
 7.  قبل از خروج از بخش جراحی ادرار خود را تخلیه کنید

اقدامات پس از عمل جراحی بینی شکسته

 • معمولاً در همان روز جراحی یا فردای آن روز مرخص می شوید
 • گاهی نیز تغییر شکل بینی یا انسداد بینی پس از جااندازی و بسته باقی می‌ماند و ۳ الی ۶ ماه پس از آسیب که ورم از بین رفته و استخوان ها ثابت شدن اصلاح روش باز انجام می شود.
 •  معمولا اندازه بینی از درون بینی انجام می شود و هیچ برش و بخیه بر روی بینی وجود ندارد
 •  روز عمل نباید چیزی بخورید از زمانی که به شما اجازه داده شد رژیم مایعات بنوشید مثل چای آب کمپوت آبمیوه و درصورت تحمل و صلاحیت پزشک کم‌کم غذاهای نرم برای شما آغاز خواهد شد
 •  از همون ساعت اول بعد از به هوش آمدن از راه دهان نفس بکشید و در وضعیت نیمه نشسته استراحت کنید تا نیمه تنه شما بالاتر از پاهای تان باشد و ورم کمتری در صورتتان ایجاد شود
 •  بعد از جا انداختن شکستگی بینی حدود یک هفته گچ برای محافظت روی بینی شما قرار داده می شود
 • با استفاده از مسواک نرم می‌توانید دندان‌هایتان را مسواک بزنیم ولی لب بالایی را دستکاری نکنید.
راههای-تشخیص-شکستگی-بینی
راههای-تشخیص-شکستگی-بینی
 •  با دهان باز سرفه و عطسه کنید و از حرکات شدید صورت حین خنده و گریه پرهیز کنید
 • تا حدود دو هفته بعد از عمل از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری کنید
 • برای شما هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد و فقط  غذاهایی که احتیاج به جویدن طولانی دارند خودداری کنید
 • تامپون بینی برای ۲ تا ۷ روز داخل بینی قرار داده میشود تا مانع خونریزی و جابجایی شود
 • شستن صورت یا حمام کردن با آب ولرم بلامانع است فقط پنسمان خیس نشود
 • در هفته های اول ورزش سنگین بلند کردن اشیاء سنگین و خم شدن را انجام ندهید تا از وارد شدن ضربه به بینی پیشگیری شود معمولاً درد زیادی بعد از عمل وجود ندارد و گاهی به خاطر وجود تامپون در داخل بینی ممکن است درد خفیف در صورت و پیشانی احساس نمایید که با مسکن های ساده مانند استامینوفن قابل رفع می باشد
 • بدون مشورت پزشک از آسپرین یا بروفن برای تسکین درد استفاده نکنید چون باعث افزایش خونریزی می شوند
 • بعد از خارج نمودن تامپون یا مش بینی به علت تیره شدن ترشحات داخل بینی نفس کشیدن مشکل میشود که می‌توانید برای شستشوی بینی روزانه چند نوبت از محلول سرم نمکی نرمال استفاده کنید.

 

هزینه جراحی بینی شکسته

قیمتهای جراحی به دلایل مختلف متفاوت است و تعیین قیمت مشخص برای جراحی شکستگی بینی غیر ممکن می باشد همچنین عمل جراحی در بیمارستان دولتی و بیمارستان خصوصی نیز تفاوت زیادی دارد .علاوه بر این اندازه شکستگی در بینی نیز می تواند تعیین کننده هزینه باشد از آنجا که در بیمارانی که قبلاً جراحی بینی داشته اند ساختار و غضروف در بینی کاهش می یابد ممکن است غضروف از سایر قسمت های بدن گرفته شود و مدت زمان و سختی عمل را افزایش دهد شما بر این هزینه در بیمارانی که برای باردوم جراحی بینی انجام می‌دهند بیشتر است .

شکستگی بینی در کودکان

شکستگی تیغه بینی یا خون مردگی در تیغه بینی می باشد و وارد شدن ضربه به بینی موجب ایجاد لخته خون در بینی و ایجاد خون مردگی می‌شود این شکستگی نیاز به درمان فوری و اورژانس دارند .بنابراین معاینه تیغه بینی از کودکانی که دچار شکستگی بینی شده اند ضرورت دارد .کودکی که دچار شکستگی بینی می‌شود معمولاً بدحال نیست و جا اندازی این شکستگی به خوبی با بستری کوتاه مدت قابل درمان است .نحوه جا انداختن بینی پس ازشکستگی اهمیت زیادی دارد و کنترل کیفیت جااندازی را جراح بکمک مشاهده دقیق به همراه لمس بدنی کودک انجام می دهد .بنابراین انجام این عمل نیاز به مهارت ویژه‌ای دارد به خصوص این که با توجه به ادم فراوان در گروه سنی اطفال این برآورد سخت تر می باشد و در صورت عدم برآورده دقیق بعد از رفع ادم وبد شکلی دائمی وجود خواهد داشت

چند نوع شکستگی کودک

 • خردشده
 • لترال فرونتال
 • دو طرفه
 •  یک طرفه

 شکستگی بینی باید ظرف یک هفته اول جا انداخته شود روز پنجم و هفتم بهترین زمان برای جا اندازی بینی است و این اقدام با بیهوشی کامل کودک انجام می شود تا بتوان کار را با دقت بیشتری انجام داد بعد از جااندازی بینی ممکن است و بد شکلی هایی در بینی کودک  رخ دهد. بنابراین جا اندازی بینی به معنای صددرصدی درمان نیست اما می‌تواند از بروز ناهنجاری و ببدشکلی  هایی که به مرور زمان ایجاد می‌شود پیشگیری می‌کند تا این بدشکلی ها به صورت وخیم صورت نگیرد.

علائم شکستگی بینی کودک

 1. احساس درد در ناحیه بینی
 2. کبود شدن بینی
 3.  ورم بینی
 4. کبودی اطراف چشم
 5. کج شدن بینی
 6. خون دماغ شدن
 7. اشکال در تنفس از راه سوراخ های بینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا