مقالاتمقالات متخصص مغز و اعصاب

صرع و تشنج

دکتر اقبالی، در گفتگو با سلامتی بدون مرز در مورد صرع و تشنج اشاره کرد و افزود:

تشنج و صرع (تشنج تکرارشونده) از شایع ترین بیماری های اعصاب هستند. میزان بروز سالانه موارد جدید صرع در دنیا حدود 50 مورد به ازاء هر صد هزار نفر است و احتمالا حدود 1% افراد جامعه مبتلا به صرع هستند. بروز یک بار تشنج بسیار شایع تر است. در کشورهای غربی حدود 2-5% کودکان قبل از سن 5 سالگی دچار تب و تشنج (febrile seizuer) می شوند. در سایر کشورها این میزان حدود 10% است.

صرع و تشنج
صرع و تشنج

علاوه بر این حدود 3-4% از افراد در طول زندگی خود ممکن است یک بار تشنج را تجربه کنند. حدود دو سوم بیماران مبتلا به صرع ممکن است با مصرف داروهای ضد تشنج رهایی کامل از بیماری پیدا نکنند و درصدی از آن ها نیاز به جراحی داشته باشند.

تشخیص صرع همیشه راحت نیست و نیازمند اخذ شرح حال دقیق و معاینه کامل، گرفتن نوار مغز و MRI یا سی تی اسکن از مغز است.

گاهی برای تشخیص و درمان صحیح نیاز به بستری در بخش صرع و انجام Video-ECG monitoring می باشد.

عفونت سیستم عصبی مرکزی(CNS)

عفونت های سیستم عصبی مرکزی به علت ورود مستقیم عوامل بیماری زا () یا از طریق خون (تروما ناشی از باکتری های E.Coli) یا از طریق انتقال معکوس از راه سلول های عصبی (عفونت با عامل هاری) می باشد. وقتی عامل بیماری زا وارد سیستم عصبی شد، بایستی با سیستم دفاعی حاضر دربافت عصبی مقابله کند.

از نظر عامل بیماری زا عفونت های سیستم عصبی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • عفونت های باکتریال
  • عفونت های ویروسی
  • عفونت های انگلی
  • پریون ها(عامل بیماری جنون گاوی)

تداخل بین پاسخ دفاعی و عوامل مهاجم “صحنه نبردی” در بافت مغز ایجاد می کند که منجر به درجات مختلفی از تخریب ساختاری و عملکردی مغز می شود که به نوبه خود علائم بالینی ناشی از عفونت سیستم عصبی را ایجاد میکند.

درمان عفونت های سیستم عصبی مرکزی بر اساس نوع عامل بیماری زا ، اقدامات حمایتی از مغز و کاهش التهاب در محل عفونت برنامه ریزی می شود.

منبع : سلامتی بدون مرز

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا