مقالات جراحی زیبایی

خطرناک ترین عوارض عمل زیبایی بینی

عوارض عمل بینی

جراحی بینی مانند هر نوعی جراحی دیگر دارای اثرات جانبی و عوارضی می باشد که خوشبختانه به ندرت این عوارض بروز می یابند و بیمار می تواند با رعایت اصول یک سبک زندگی سالم احتمال بروز عوارض عمل بینی را به حداقل برساند.

بررسی عوارض عمل بینی

توجه داشته باشید که وضعیت جسمی نامساعد و استعمال دخانیات یا ابتلا به عارضه یا بیماری خاص می تواند عوارض عمل بینی را افزایش بدهد و وقوع عوارض ناشی از این عمل برای متقاضیان کم می باشد و فقط 5 درصد از بیماران ممکن است به این عوارض دچار شوند.

عوارض ناشی از جراحی بینی

عوارض ناشی از جراحی بینی

برخی از عوارض ناشی از عمل بینی عمومی می باشند و احتمال بروز آن ها بعد از انجام عمل بینی وجود دارد و بهتر است کارکنان کلینیک و جراح نیز بیمار را از خطرهای احتمالی این عمل آگاه سازند تا بیمار در هنگام مواجه شدن با آن ها بتواند عکس العمل مناسبی را داشته باشد.

نکته دارای اهمیت در عوارض ناشی از جراحی بینی این می باشد که بیمار باید در مورد عوارض عمومی و عوارض خاص اطلاعاتی را داشته باشد و قبل از انجام عمل با جراح صحبت و تبادل نظر را داشته باشد. برخی از این عوارض عمومی عبارتند از :

عوارض عمل بینی

 • عفونت
 • خونریزی
 • واکنش شدید به بیهوشی
 • واکنش شدید به داروی بی حسی
 • جمع شدن خون در زیر پوست

عوارض خاص ناشی از عمل بینی نیز عبارتند از :

 • کرختی
 • بی حسی
 • خون دماغ شدن
 • به جا ماندن اثر زخم روی پایه بینی
 • پارگی رگ های خونی کوچکی که روی سطح پوست وجود دارند.
 • تورم
 • آسیب دائمی عصبی
 • اصلاح بیش از اندازه بینی که ممکن است منجر به جراحی ترمیمی یا ثانویه بینی شود.

توجه داشته باشید که انتخاب جراح بینی مناسب و با مهارت کافی احتمال بروز عوارض مربوط به عمل بینی را به شدت کاهش می دهند و بیمار باید نهایت استفاده از جلسه مشاوره را ببرید و هر گونه سوال و ابهامی که در خصوص مشکلات و عوارض عمل بینی در ذهنش وجود دارد را با جراح در میان بگذارد و بعد از انجام عمل نیز طبق دستورات جراح مراقبت هایی را انجام بدهد تا مانع بروز این عوارض گردد.

عوارض عمل بینی چیست ؟

اثرات جانبی عمل بینی

علاوه بر خطرهای احتمالی ناشی از جراحی بینی ممکن است بیمار دچار عوارض بینی کوتاه مدت نیز شود و با توجه به اینکه بدن هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت می باشد از این رو اثرات جانبی مختلفی ممکن است در بیماران بروز کند که این اثرات را در ادامه مطلب مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1.درد ناشی از عمل بینی

یکی از موثرترین روش ها برای بهبود زیبایی چهره عمل بینی می باشد و با توجه به اینکه غضروف و استخوان بینی در هنگام عمل بینی تا حد زیادی دستکاری می شود از این رو بیمار ممکن است با درد و ناراحتی مواجه شود که خوشبختانه این ناراحتی ممکن است کم باشد و اکثر بیماران نیز با مصرف مسکن درد را به خوبی می توانند مدیریت نمایند علاوه بر این جراح برای بیمارانی که درد شدیدتری را احساس می کنند مسکن هایی قوی تر را تجویز می کند.

2. تورم

یکی از رایج ترین عوارض ناشی از عمل بینی تورم اطراف بینی و چشم ها می باشد که ورم در روزهای اول بعد از عمل بینی قالب مشاهده می باشد و بعد از سپری شدن 14 روز نیز ورم به صورت چشم گیری فروکش می کند ولی به این نکته توجه داشته باشد که ممکن است عمل تا 6 ماه بعد از جراحی وجود داشته باشد و نتیجه نهایی حاصل از عمل بینی را می توان بعد از یک سال مشاهده کرد.

اثرت جانبی ناشی از عمل بینی

3. کبودی

کبودی نیز یکی دیگر از عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی می باشد و میزان کبودی بعد از جراحی به حساسیت بیمار و گستردگی جراحی بستگی دارد و این کبودی ها اغلب در اطراف چشم ها بوجود می آید و بعد از گذشت 10 روز برطرف می گردند. بیمار بهتر است در صورت رویارویی با هر کبودی اقدام های ضروری را انجام بدهد و استراحت کند و علاوه بر این با جراح مشورت نماید.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

4. به جا ماندن اثر زخم بعد از انجام عمل بینی

اگر چه جای زخم بعد از جراحی بینی باقی می ماند ولی اطرافیان قادر به مشاهده آن نمی باشند در جراحی بینی بسته برشی درون سوراخ بینی ایجاد می گردد و در نتیجه جای زخم نیز به صورت کامل مخفی می شود در جراحی باز بینی که امروزه کمتر انجام می گردد برشی کوچک روی پوست جدا کننده دو سوراخ بینی از یکدیگر ایجاد می گردد که این برش اغلب به خوبی التیام پیدا می کند و تنها جای زخم بسیار کوچکی از آن به جا می ماند که بقیه افراد متوجه آن نمی شوند. اثرات بیرونی دائمی و نشانه ها چه در عمل باز و چه در عمل بسته در بدترین حال بسیار اندک و تقریبا محود می شوند.

عوارضی عمل بینی

مدیریت عوارض ناشی از جراحی بینی

برخی از عوارض جانبی جراحی بینی که بوجود می آیند قابل پیشگیری می باشند یا می توان بروز آن ها را به حداقل رساند و بهتر است شما موارد زیر را رعایت کنید تا دچار عوارض عمل بینی کمتری نشوید.

1.بیمار باید بعد از انجام عمل بینی هر چه سریع تر راه برود تا جریان خون وی افزایش پیدا کند و خطر لخته شدن خون در وریدهای عمقی کاهش پیدا کند.

2. بیمار باید آنتی بیوتیک را مطابق با دستور پزشک مصرف نماید و دوره درمان را کامل نماید تا خطر بروز عفونت را به حداقل برساند.

3. ترک دخانیات و الکل بعد از انجام عمل بینی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و اگر بیمار دخانیات مصرف کند ممکن است زخم ها بهبود پیدا نکنند و علاوه بر این احتمال عفونی شدن بدن بیشتر می باشد.

4. جراح موظف است که در مورد نشانه های هشدار دهنده مربوط به عوارض خاص ناشی از جراحی بینی نظیر عفونت و … به بیمار توضیحاتی را بدهد و وی را با نحوه مدیریت این عوارض آشنا سازد. توجه داشته باشید که افزایش تب و دمای بدن ، قرمزی ، ترشح ، ایجاد بوی نامطبوع در محل ایجاد برش ، درد ، ورم شدید از نشانه های عفونت پس از انجام جراحی بینی به شمار می روند و در ارتباط بودن بیمار با جراح جهت آرامش خاطر بیمار و دریافت راهنمایی در دوران بهبود جراحی مهم می باشد.

مدیریت عوارض ناشی از جراحی بینی

روند بهبودی عوارض ناشی از عمل بینی

هفته اول :

بعد از جراحی بیمی بیمار ممکن است احساسی مانند سرما خوردگی داشته باشد و مایع قرمز و آبکی مانندی از بینی وی ترشح شود.

هفته دوم :

در این هفته کاهش کبودی و تورم شروع می گردد و بیمار احساس بیمار خواهد داشت و علاوه بر این بخیه ها نیز کشیده می شوند.

هفته سوم :

اطراف و زیر چشم ها هنوز کبود می باشد ولی به تدریج این کبودی از بین می رود و در این مرحله بیمار می تواند بینی خود را بگیرد و فین کند.

هفته چهارم :

این این زمان کبودی تا حد زیاد رفع می شود و تورم نیز کاهش پیدا می کند و بیمار می تواند بعد از گذشت 30 روز به سر کار خود برگردد.

بعد از گذشت 30 روز : 

بعد از گذشت 30 روز ورم ها به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کنند.

بعد از گذشت 60 روز :

پس از گذشت دو ماه بینی هنوز بی حس می باشد ولی به مرور احساس کرختی و بی حسی از بین می رود.

بعد از گذشت 6 ماه :

ورم ها به صورت کامل از بین می روند و شکل نهایی بینی جدید نیز قابل مشاهده می باشد.

عوارض ناشی از عمل بینی زنانه و مردانه

در این مطلب عوارض عمل بینی را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار دادیم که امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا