مقالاتمقالات دندان پزشکی

فلوروزیس

آقای دکتر محمد رضا بوستانی، در گفتگو با سلامتی بدون مرز در مورد فلوروزیس اشاره کرد و افزود:

حین مرحله رویش دندان ها، اگر کودک فلوراید زیادی را دریافت کند ممکن است دچار نقصی در مینای دندان شود که فلوروزیس نامیده می شود.

مصرف اضافی فلوراید ممکن است به طرق مختلف اتفاق بیفتد:

نخست این که آب شرب شهردارای فلوراید زیادی باشد. دوم اینکه کودک نیز فرآورده ی فلورایدی به مقادیر فراوان استفاده کند. سوم اینکه به کودکان ممکن است مقدار زیادی خمیر دندان فلورایدی استفاده کرده و آن را به هنگام مسواک زدن ببلعد.

چگونه فلوروزیس مینا می تواند ایجاد نگرانی کند؟

نمای فلوروزیس ممکن است به صورت تغییر رنگ و یا لکه های قهوه ای ظاهر شود. مینا ممکن است خشن و ناصاف و تمیز کردنش مشکل بشود. در موارد خفیف یکسری لکه های سفید رنگ کوچک که اغلب قابل توجه نمی باشد، دیده می شود.

چگونه می توان از فلوروزیس جلوگیری کرد؟

قدم اول مشاوره با دندانپزشک می باشد، اما از مقدار فلوراید آب آشامیدنی مطلع بوده و در صورتی که بچه ای نیاز به فلوراید اضافی داشته باشد، مقدار ونحوه ی مصرف را تعیین می کند.

قدم دوم، کنترل مقدار مصرف خمیردندان می باشد. باید مقدار کمی خمیر دندان روی مسواک گذاشته شود. به بچه یاد بدهید که خمیر دندان را نخورد و بعد از شستن دندان ها آب دهان را بیرون بریزد.

آیا باید مصرف فلوراید را کنار گذاشت؟

خیر، فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری و نقش مهمی برای داشتن دندان های سالم ایفا می کند. کودک باید فلوراید را مصرف کند، اما نه به مقدار خیلی زیاد.

آیا فلوروزیس قابل معالجه می باشد؟

فلوراید جزئی از ترکیب دندان می باشد و نمی توان آن را برداشت. اگر اثر فلوروزیس بر دندان ها بزرگ و چشمگیر باشد، می توان با درمان های خاص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی آن ها را اصلاح نمود.

منبع : سلامتی بدون مرز| دندانپزشکی

برای رزرو آنلاین لطفا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا