سوالات متداول

جراحی لیزیک

لیزیک

لیزیک نوعی روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح عیوب انکاری چشم در افراد مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. امروزه جراحی لیزیک پرکاربردترین و پرطرفدارترین جراحی چشم محسوب می­شود.

بهترین سن برای عمل لیزیک چیست؟

بهتر است افراد از سن 20 سال به بعد اقدام به انجام عمل لیزیک کنند چرا که در سن کمتر امکان تغییر شماره ی چشم بسیار زیاد و محتمل است و همچنین از سن 20 سال به بعد باید حداقل یک سال شماره چشم ثابت و تغییر نکند. ثابت ماندن شماره ی چشم یکی از مولفه های مهم در عمل لیزیک است.

افرادی که بدون توجه به تثبیت شدن شماره ی چشم این عمل را انجام می­دهند بعد از مدتی شاهد عیوب انکساری مجدد می­شوند و به اشتباه فکر میکنند که عمل انجام شده خوب نبوده و تمام مشکلات دوباره برگشته است در حالی که ایراد اصلی در جای دیگری است.

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است این است که ضخامت قرنیه چشم چگونه است  ضخامت قرنیه ی چشم توسط عکسبرداری های قبل عمل مشخص می­شود چرا که به ازای هر شماره ای که لیزر از سطح قرنیه می­گذرد تقریبا با دستگاه های مختلف بین 13 تا 17 الی 18 میکرون از ضخامت قرنیه کم میشود بنابراین افراد دچار نازکی قرنیه گزینه ی مناسبی برای اینکار نیستند.

ولی گاهی تجویز عینک انحراف چشم را از بین نمی ­برد و عمل جراحی حتما باید انجام شود. یکی دیگر از روش های درمان غیر جراحی انحراف چشم بوتاکس است که در این روش کودکان زیر یک سال نتایج خوبی نشان داده اند. همچنین در کودکانی که اختلال تکاملی دارند و دارای انحراف به داخل هستند استفاده از بوتاکس یکی از روش های درمانی موثر محسوب می­شود

جراحی لیزیک چگونه انجام می­شود؟

قبل از عمل جراحی لیزیک به وسیله قطره مخصوص، چشم مریض بی حس می­شود تا بیمار در مدت زمان عمل جراحی و بعد از آن احساس دردی نداشته باشد.

فرآیند جراحی لیزیک دارای سه مرحله است:

 1. برداشتن لایه قرنیه
 2. انجام لیزر
 3. برگرداندان لایه به جای اول

نخست رینگ خاصی را روی چشم بیمار قرار می­دهند تا چشم را به وسیله ی مکش و ساکشن ثابت نگه دارد و بعد با استفاده از میکروکراتوم لایه سطحی قرنیه (Flap)  تقریبا 9 میلی متر و ضخامتی به اندازه 160 میکرون برداشته می­شود و به وسیله لیزر اگزایمر بخش مرکزی قرنیه تراشیده خواهد شد .

البته که میزان این تراش در افراد مختلف متفاوت است و دلیل آن هم این است که نمره ی چشم افراد متفاوت است. در نهایت لایه برداشته شده مجددا به جای قبلی خود باز گردانده میشود. این کار نیازی به بخیه ندارد و به صورت خوبه خودی ترمیم و بازسازی می­ شود.

 برای چه کسانی عمل لیزیک ممنوع است:

 1. عمل لیزیک برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی­شود
 2. خانم­های باردار
 3. افراد دارای خشکی چشم، کدورت قرنیه، آب مروارید، مشکلات حاد شبکیه، دیابت حاد، آب سیاه دارند به هیچ عنوان نباید عمل لیزیک را انجام دهند.
 4. اشخاص بالای 18 سال هم حداقل 6ماه از تاریخ ثابت ماندن نمره ی چشمشان گذشته باشد تا گزینه مناسبی برای عمل و جراحی لیزیک باشند.

 چه نکاتی را باید قبل و بعد از لیزیک رعایت کنیم؟

بهتره چند روز قبل از عمل روزی سه بار با شامپو بچه رقیق شده در آب، مژه ها و لبه های پلک را بشوییم. بعد از عمل هم طبق دستور پزشک سر تایم داده شده از قطره­ها استفاده کنیم.اگر لنز تماسی از چشم خارج شده آن را استفاده نکنیم و در اولین فرصت به چشم پزشک خود مراجعه کنیم. 3 تا 4 روز اول بعد از عمل که لنز تماسی داخل چشم است از شستن صورت و استحمام پرهیز کنید. همینطور باید چند روز قبل از عمل استفاده از مواد آرایشی باید متوقف شود و حداقل دو هفته بعد از عمل هم نباید از آنها استفاده کرد. در صورت خشکی چشم بعد از عمل این محدودیت ممکن است تا چند ماه بعد از عمل ادامه پیدا کند.

 

مراقبت ها و نکات مورد نیاز قبل از عمل جراحی لیزیک

 1. حتما چند روز قبل از عمل جراحی لیزیک از انجام آرایش های چشمی خودداری کنید.
 2. شب قبل از عمل، حتما چشم ها را خوب شستشو دهید.
 3. قبل از عمل حتما در مورد بیماری های داخلی، چشمی، و همینطور داروهایی که استفاده میکنید حتما با پزشک جراح خود مشورت کنید.
 4. قبل از جراحی حتما از نداشتن گیره ی سر و موبایل اطمینان حاصل کنید.
 5. افرادی که از لنزهای نرم استفاده می­کنند یک هفته قبل از عمل و بیمارانی که از لنزهای سخت استفاده می­کنند تقریبا دو هفته قبل از عمل لیزیک ، آنها را از چشم خارج کنند.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیزیک

 1. تا دو هفته از لوازم آرایشی اطراف چشم به هیج وجه استفاده نکنید
 2. تا 3 روز بعد از عمل استحمام نکنید.
 3. برای کنترل حساسیت چشم ها به نور، در روزهای ابتدایی بعد از عمل لیزیک از عینک افتابی استفاده کنید.
 4. دو تا سه هفته پس از عمل جراحی لیزیک به استخر نروید و بعد از آن هم از عینک شنا استفاده کنید و دسته کم تا سه ماه شیرجه نزنید.
 5. خشکی چشم بعد از عمل لیزیک در اکثر بیماران شایع است و به صورت گذرا بیماران را درگیر خودش میکند.
 6. مراقب باشید در طی ماه اول چشمتان را مالش ندهید
 7. قطره های چشمی را طبق دستور پزشک استفاده کنید.

آیا می توان هر دو چشم را با هم لیزیک کرد؟

مطالعات مختلف بر روی بیماران نشان داده است که نتیجه عمل جراحی بر روی دو چشم در یک جلسه با اینکه هر چشم به صورت مجزا تحت عمل قرار بگیرند یکسان است به همین بیماران بیشتر این روش را میپذیرند چون راحت تر و اسان تر است به همین دلیل هر دو چشم را یک جا عمل می­کنند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا