مقالاتمقالات متخصص زنان

نازک شدن دیواره رحم

نازک شدن دیواره رحم

آندومتر بافتی است که قسمت لایه داخلی رحم را پوشش می دهد و برای تولید مثل ضروری می باشد زیرا لانه گزینی جنین در این قسمت انجام می شود بنابراین برای به وقوع پیوستن یک بارداری موفق باید جنین به بافت آندومتر برسد و در این قسمت لانه گزینی کند. توجه داشته باشید که هورمون استروژن به ضخیم شدن دیواره رحم برای انجام لانه گزینی کمک زیادی می کند و با پیشرفت بارداری تمام تغذیه ای که برای رشد کردن جنین لازم می باشد توسط غده های موجود در دیواره رحم تامین می گردد در نتیجه در صورت نازک شدن دیواره دیواره رحم وقوع بارداری دشوار می شود.

بررسی علائم نازک شدن دیواره رحم

نازک شدن دیواره رحم می تواند برای خانم ها مشکلات زیادی را ایجاد کند و برای اینکه بارداری روند طبیعی خود را طی کند باید رحم هیچ مشکلی نظیر نازک شدن و پولیپ رحم و … را نداشته باشد. در ادامه به بررسی انواع علائم نازکی دیواره رحم خواهیم پرداخت.

نازکی دیواره رحم

چه علائمی نشان دهنده نازکی دیواره رحم هستند ؟

1.ناباروری

یکی از مهم ترین علائم نازکی شدن آندومتر ناباروری است. خانم هایی که دیواره داخلی رحم آن ها نازک شده ممکن است به ناباروری دچار شوند زیرا لانه گزینی و رشد جنین در اندومتر سالم و با ضخامت مناسب انجام می شود.

تماس با کارشناسان سلامتی بدون مرز

2. چرخه غیر طبیعی قاعدگی

کاهش ضخامت دیواره رحم باعث وقوع قاعدگی های غیر طبیعی می شود که این قاعدگی ها عبارتند از :

  • قاعدگی دردناک ( دیس منوره ) : در این نوع اختلال دوره پریود ممکن است همراه با درد شدید باشد و دیس منوره یکی از شایع ترین علائم نازک شدن اندومتر می باشد.
  • سیکل قاعدگی نامنظم : اگر چرخه قاعدگی نامنظم باشد ممکن است فرد به نازکی دیواره رحم مبتلا شده باشد.
  • کاهش خونریزی در قاعدگی : کم شدن میزان خونریزی در قاعدگی یکی دیگر از علائم نازکی دیواره رحم می باشد. در این شرایط شدت خونریزی و مدت زمان قاعدگی کمتر از حد معمول می باشد زیرا لایه داخلی رحم برای وقوع خونریزی لازم نمی باشد و نازک شده است.

3. بدون علامت

اغلب اوقات نازکی دیواره رحم دارای هیچ علامتی نمی باشد و فقط با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

بررسی علائم نازک شدن دیواره رحم

مهم ترین علت های نازکی دیواره رحم

عوامل زیادی در نازکی دیواره رحم تاثیرگذار هستند که در ادامه مهم ترین آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1.پایین بودن سطح هورمون استروژن

وجود هورمون استروژن برای ضخیم شدن آندومتر ضروری می باشد و اگر خانمی دیواره رحمش نازک باشد ممکن است سطح استروژن پایینی نیز داشته باشد که در این حالت داروهای حاوی استروژن برای این فرد باید تجویز شود و در صورتی که با مصرف دارو تغییری در ضخامت لایه داخلی رحم ایجاد نشود ممکن است کافی نبودن خون یا آسیب به بافت دیواره تشخیص داده شود.

2. جریان خون ناکافی

اگر جریان خون ناکافی باشد دیواره رحم ممکن است نازک شود. دلیل ایجاد جریان خون ناکافی شیوه زندگی کم تحرک و فیبروم رحم و پولیپ رحم می تواند باشد.

3. وجود عفونت و التهاب

وجود هر نوع عفونت باکتریایی نظیر سل آندومتر و بیماری های مقاربتی و التهاب لگن می تواند باعث ایجاد التهاب گردد که در این صورت ممکن است آندومتر آزار داده شود و در نهایت نیز ضخامت دیواره رحم کاهش پیدا کند.

4. کورتاژ یا هر نوع جراحی دیگر

برخی اوقات در حین انجام عمل جراحی لایه پایه عملکردی آندومتر که بازال نام دارد برداشته می شود که در این حالت پوشش جدید در ناحیه آندومتر نمی تواند رشد کند و در نتیجه دیواره داخلی رحم نازک می شود که به این عارضه سندروم آشرمن گفته می شود که در این صورت درمان دشوار می گردد.

5. مصرف طولانی مدت قرص های پیشگیری از بارداری

خانم هایی که به مدت طولانی قرص های ضد بارداری را مصرف می کنند ممکن است به نازکی دیواره رحم مبتلا شوند.

6. استفاده از برخی از داروهای تحریک تخمدان

از این داروها برای تحریک تخمک گذاری در درمان ناباروری استفاده می شود که استفاده بیش از حد از آن ها می تواند باعث کاهش سطح استروژن گردد به همین دلیل پوشش آندومتر نمی تواند رشد مناسبی داشته باشد و به ضخامت کافی برسد و در نتیجه این داروها باعث بروز ناباروری می گردد.

درمان نازکی دیواره رحم

درمان هایی برای نازکی دیواره رحم

درمان نازک شدن دیواره رحم برای وقوع یک بارداری موفق ضروری می باشد زیرا ضخامت دیواره رحم باید افزایش پیدا کند تا آمادگی پذیرش جنین را داشته باشد. در ادامه به بررسی انواع درمان ها برای نازکی دیواره رحم خواهیم پرداخت.

1.استروژن درمانی

کاهش سطح استروژن باعث نازکی دیواره رحم می شود که در این شرایط پزشک باید استروژن را به صورت ژل و شیاف یا خوراکی تجویز کند. استروژن باعث تقسیم سلول ها در آستر آندومتر می شود و در نتیجه لانهگزینی آسان تر می شود.

2. فاکتور تحریک کننده کلونی گرانولوسیت

در این روش هورمون رشد G-CSF به داخل رحم تزریق می شود که این هورمون باعث افزایش ضخامت دیواره رحم می گردد.

3.هیستروسکوپی

در صورت وجود هر گونه چسبندگی در قسمت داخلی رحم به کمک هیستروسکوپی بافت های زخم یا چسبندگی برداشته می شوند که در این صورت آندومتر به ضخامت مناسبی می رسد و نازکی دیواره رحم درمان می شود.

4. انتقال جنین منجمد

اگر در طی چرخه IVF مشخص گردد که بیمار آندومتر ضعیفی دارد بهترین راه این است که تمام جنین ها در آن چرخه فریز شوند و بعد از درمان نازک شدن دیواره رحم و آماده سازی آندومتر برای پذیرش جنین می توان جنین را انتقال داد.

مهم ترین علل نازکی دیواره رحم

درمان نازکی دیواره رحم به کمک روش های طبیعی

روش های طبیعی باعث می شوند تا نازکی دیواره رحم درمان تا حدودی درمان شود و ضخامت دیواره رحم افزایش پیدا کند.

1.ورزش منظم

نازکی دیواره رحم نیازمند درمان های سخت و پیچیده نمی باشد و کافی است خانم هایی که دچار این مشکل هستند برخی از عادات روزمره خود را تغییر بدهند تا از بروز این مشکل جلوگیری شود یا آن را درمان نمایند.

بدون شک انجام ورزش منظم نقش زیادی در سلامت اندام بدن دارد و انجام ورزش های منظم باعث افزایش گردش خون در بدن می گردد که این امر به رشد سلول های دیواره کمک زیادی می کند و در نتیجه ضخامت آندومتر نیز افزایش پیدا می کند. شما نیازی به انجام تمرینات فشرده و خاصی ندارید و با انجام نیم ساعت فعالیت می توانید نازکی دیواره رحم را درمان نمایید.

2. داشتن رژیم غذایی مناسب

داشتن رژیم غذایی مناسب و مقوی می تواند باعث افزایش گردن خون شود و برقراری تعادل در هورمون ها شود که این امر باعث می شود دیواره رحم به ضخامت مناسبی برسد.

3. داشتن استراحت کافی

کسانی که به نازک شدن دیواره رحم مبتلا هستند باید در طول شبانه روز 7 تا 8 ساعت بخوابند تا تعادل در بین هورمون های آن ها برقرار شود و در نتیجه رشد بافت های بدن به میزان مناسبی برسدو

4. ماساژ باروری

ماساژ باروری به ماساژ شریان های ران نیز معروف می باشد و این روش باعث افزایش خون به سمت لگن و رحم می شود. برای این کار کافی است که شما به کمک انگشتان دست به مدت چند ثانیه و به آرامی این رنگ ها را فشار بدهید.

5. استفاده از روغن کرچک

روغن کرچک حاوی اسید ریسیولینیک می باشد که تاثیر زیادی در افزایش جریان خون و بهبودی و تشکیل بافت تازه دارد به همین دلیل از آن برای سم زدایی و افزایش دیواره رحم استفاده می شود.

6. طب سوزنی

داشتن استرس مداوم باعث نازک شدن دیواره رحم می گردد از این رو بهتر است خانم ها برای جلوگیری از نازک شدن دیواره سطح استرس خود را کاهش بدهند. طب سوزنی گزینه ای مناسب برای کاهش استرس و انرژی های منفی در بدن می باشد.

درمان نازک شدن دیواره رحم با روش های طبیعی

در این مطلب دلایل نازک شدن دیواره رحم را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم که امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را برده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا