مقالات جراحی زیبایی

سرمادرمانی یا کرایوتراپی

کرایوتراپی

سرمادرمانی یا کرایوتراپی از انواع روش های ساده و غیر تهاجمی است که در این روش به کمک نیتروژن مایع می توان توده ها و دانه هایی که روی پوست ظاهر می شوند را فریز کرد و آن ها را از بین برد. از این روش درمانی اغلب برای رفع ضایعات پوستی پیش سرطانی و بیماری های پوستی نظیر زگیل و خال استفاده می شود همچنین نیتروژن مایع به متخصصین پوست و زیبایی این امکان را می دهد که سلول های آسیب دیده پوست را مورد هدف قرار بدهند و آن ها را از بین ببرند. توجه داشته باشید که بعد از فریز کردن ممکن است ناحیه آسیب دیده تاول بزند و پوسته پوسته شود که این عوارض بعد از گذشت 3 تا 6 هفته بهبود پیدا می کنند.

بررسی سرمادرمانی یا کرایوتراپی

توجه داشته باشید که قبل از انجام سرمادرمانی باید اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید سپس اقدام به درمان مشکل خود به کمک این روش نمایید. در ادامه به بررسی کرایوتراپی خواهیم پرداخت که امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را ببرید.

بررسی سرمادرمانی

نیتروژن مایع چیست ؟

نیتروژن مایع حالت مایعی از گاز نیتروژن می باشد که این گاز حدود 78 درصد از هوای تنفسی ما را در برمی گیرد. نیتروژن مایع سرد می باشد و علاوه بر این دارای نقطه جوش منفی 196 درجه سانتی گراد است و این ماده را می توانید به راحتی درون بطری و محفظه های مخصوص ذخیره و حمل نمایید همچنین نیتروژن مایع یک عامل انجمادی موثر می باشد که از آن به صورت موضعی در درمان های پزشکی مبتنی بر سرما درمانی استفاده می شود.

چه افرادی کاندید مناسب برای سرمادرمانی می باشند ؟

  • افرادی که دارای توده های بی خطر مانند زگیل و خال و ضایعات پوستی می باشند.
  • افرادی که در دارای ضایعات پیش سرطانی روی پوست می باشند.
  • برخی از انواع سرطان پوست
  • افراد مبتلا به سرطان کبد یا سرطان پرستات

سرمادرمانی چیست

نحوه انجام سرمادرمانی

در این روش معمولا از نیتروژن مایع که در دمای 196- درجه سانتی گراد دخیره و نگهداری می شود برای یخ زدن بافت آسیب دیده استفاده می شود. در محیط مورد نظیر جایی که ناحیه تحت درمان خارجی و کوچک است نیتروژن مایع به کمک پنبه یا تکه ای از فوم استعمال می شود و هدف از این روش این می باشد که بافت پوست سریع منجمد شود سپس اجازه داده می شود تا قسمتی از پوست که تحت درمان قرار گرفته است به آرامی گرم شود که این کار سلول های پوستی را تخریب می کند و با توجه به اندازه ناحیه تخت درمان ممکن است نیاز باشد که از این مایع دوباره استفاده شود همچنین ممکن است پزشک با برداشتن مقداری از بافت به کمک چاقوی مخصوص آن ناحیه را آماده کند یا به بیمار داروی اسید سالسلیک بدهد تا به مدت چند هفته از این دارو روی محل درمان استفاده شود.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

در برخی از موارد نیز نیتروژن مایع روی لوله ای به نام کرایوپروب پاشیده می شود یا در آن گردش داده می شود و زمانی که از کرایوپروب برای درمان تومور استفاده می شود پزشک معمولا به کمک فناوری سونوگرافی برای هدایت لوله استفاده می کند. توجه داشته باشید که ممکن است بیمار در زمان انجام این روش مقداری درد را تجربه نماید ولی این درد به صورت کلی خیلی کم و قابل تحمل می باشد و نیاز به استفاده از بی حسی موضعی نمی باشد و بیماران می توانند بعد از این درمان از داروهای مسکن نظیر ایبوپروفن یا استامینیوفن استفاده نمایند.

کرایوتراپی همچنین یک روش کم تهاجمی می باشد و به دلیل حداقل بودن زمان درد و هزینه ای نیز با خود به همراه ندارد و این روش اغلب در اولویت با گزینه های جراحی با شدت بیشتر توصیه می شود.

نحوه انجام کرایوتراپی

مراقبت های بعد از انجام سرما درمانی

1.بهتر است اثرات فیزیولوژیکی کرایوتراپی از ابتدا برای هر فرد مشخص شود تا بیمار بعد از درمان از اثرات آن تعجب نکند.

2. ظاهر شدن تورم یا تاول در ناحیه درمان ممکن است از تاثیرات این روش درمانی باشد که تورم ممکن است خود به خود از بین برود ولی تاول ها اغلب تا 48 ساعت و بدون اینکه زخمی را به جای بگذارند می ترکند همچنین می توان به کمک سوزنی استریل تاول ها را برای ترکیدن تحریک کرد و بهتر است از ماده ضد عفونی برای جلوگیری از عفونت استفاده شود همچنین می توانید به کمک آب تمیز و صابون محل تاول ها را بشویید.

با کارشناسان ما در سلامتی بدون مرز تماس بگیرید و مشاوره رایگان داشته باشید.

جراحی-بینی-در-مشهد

3. در طی هفته های بعد از درمان برای پیشگیری از پر رنگ شدن و تیره شدن لکه ها بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

سرمادرمانی

4. در روزهای دوم و سوم بعد از درمان ممکن است قسمتی که مورد درمان قرار گرفته است مرطوب شود و مایعی را ترشح نماید که اگر ترشح خیلی خفیف باشد بهتر است محل درمان را باز نگه دارید همچنین می توانید این محل را به کمک آب و صابون بشویید و اگر ترشحات خیلی زیاد است بهتر است محل درمان را به کمک پانسمان بپوشانید همچنین برای تسریع بهبودی می توانید حمام آب نمک کنید.

5. در روزهای سوم و چهارم بعد از درمان تراوش مایع از ناحیه درمان متوقف می گردد و ممکن است پوسته هایی در محل درمان ایجاد گردد که این پوسته ها تا 14 روز باقی می مانند و اگر بعد از گذشت دو هفته پوسته ها بهبود پیدا نکردند باید به پزشک مراجعه کنید.

6. برای درمان برخی از زگیل ها برای رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش به بیش از یک جلسه سرمادرمانی نیاز می باشد و اگر زگیل 7 تا 10 روز بعد از درمان هنوز وجود دارد بهتر است به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا روش درمانی مناسبی را جایگزین نماید.

کرایوتراپی یا سرمادرمانی

در این مطلب به بررسی کرایوتراپی پرداختیم که امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات لازم را در زمینه این روش درمانی بدست آورده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا