مقالاتمقالات جراحی زیباییمقالات جراحی عمومی

گاستریک باندینگ(روش درمان چاقی با کمربندی به دور معده)

گاستریک باندینگ

گاستریک باندینگ یکی از روش های جراحی چاقی محسوب می شود که در آن یک حلقه سیلیکونی قابل باد شدن از طریق لاپاروسکوپی به دور قسمت زیرین معده قرار میدهند .

این حلقه که توسط یک رابط به مخزن متصل شده است مخزن در زیر پوست شکم قرار داده می شود. با تزریق مایع از زیر جلد به داخل مخزن می‌توان سبب حجیم شدن حلقه و تنگ ترکردن قسمت زیرین معده می شود .

میزان کاهش وزن به دنبال استفاده از این روش بین ۶۰ تا ۴۰ درصد وزن اضافه گزارش شده است .انتظار می رود که بیماران بعد از ۲ سال به وزن ایده آل خود برسد.

جراحی-بینی-در-مشهد
جراحی-بینی-در-مشهد

در این زمان میتوان باند را به طور کامل خارج نمود. اگر چه خطر بازگشت به وزن اولیه همچنان وجود خواهد داشت در شرایطی چون بیماری‌های شدید ،حاملگی و شیردهی میتوان مایع درون باند را تا حدودی خارج نموده و بعد از رفع مشکل آن را مجدداً تنظیم کرد .

از مهم ترین مزایای جراحی کوچک کردن معده یا بادینگ قابل تنظیم و کنترل حجم باقیمانده معده است ،چرا که با این روش می توان بیمار را در یک وزن مطلوب ثابت نگه داشت و حتی در برخی شرایط مانند حاملگی و یا بیماریهای شدید می توان محدودیت حجم معده را از بین برد.

بدین ترتیب در این روش معده به دو قسمت تقسیم می شود و پس از آن بخش فوقانی معده به عنوان معده اصلی شمرده می‌شود بنابراین بدون ایجاد برش و بخیه زدن حجم معده کاهش می‌یابد به گونه‌ای که بیمار پس از صرف مقدار کمی غذا احساس سیری می‌کند.

همچنین وجود باند یا همان حلقه باعث کندی عبور غذا شده که این امر در ایجاد احساس سیری موثر خواهد بود. و به همین دلایل زمان سیری نیز پایدار بوده و بیمار به مدت طولانی تری میل به غذا نداشته و لاغر میشود .

گاستریک باندینگ ( کمربندی به دور معده) حلقه‌گذاری قابل تنظیم معده یا گاستریک باندینگ (به انگلیسی: adjustable gastric band) یا لاپ باند یا LAGB (باندینگ معده به روش لاپاروسکوپی)، یکی از روش‌های جراحی چاقیمحسوب می‌شود که در آن یک حلقهٔ سیلیکونی قابل باد شدن از طریق لاپاروسکوپی به دور قسمت زبرین معده قرار می‌گیرد.

این حلقه توسط یک رابط به مخزن متصل شده‌است. مخزن در زیرپوست شکم قرار داده می‌شود، با تزریق مایع از زیر جلد به داخل مخزن می‌توان سبب

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

چه کسانی کاندید LAGB هستند؟

افرادی با (BMI) شاخص توده بدنی بین ۳۵-۴۰ افرادی که در درمان رژیم غذایی تحت نظارت پزشک، شکست خورده‌اند. ولی خواهان کاهش وزن‌اند (البته این روش هم مستلزم رعایت رژیم غذایی محدود و ورزش است) داشتن تاریخچه چاقی (تا ۵ سال).

چه کسانی نمی‌توانند این عمل را انجام دهند؟

افراد دارای بیماری‌های التهابی، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های گوارشی (نظیر: کرون، زخم روده)، سیروز یا کم‌کاری تیروئید هستند افرادی که نشانه‌ها یا سابقه خانوادگی بیماری‌های خودایمنی دارند افرادی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند یا کسی که در حال حاضر باردار شده‌است. افرادی که سابقه عمل جراحی در محل مزبور دارند نظیر فوندوپلیکاسیون یا آشالازی در افرادی که به اجسام خارجی در بدن حساسیت دارند.

مزایای اصلی عبارتند از 

  1. برگشت‌پذیری
  2. بارداری را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد (می‌توان با تخلیهٔ مخزن روند تغذیهٔ مناسب را برای مادران باردار فراهم نمود)
  3. محل زخم کوچک، بازیابی سریع و مدت بستری در بیمارستان کوتاه است
  4. معده هیچ برشی بر نمی‌دارد
  5. در مقایسه با سایر جراحی‌های چاقی عوارض بعد از عمل کمتری دارد.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا