مقالاتمقالات متخصص مغز و اعصاب

گردشگر سلامتی

گردشگر سلامتی

یکی از اهدافی که میتواند گردشگر را برانگیزد تا عزم سفر کند سلامتی است، چیزی که از آن به گردشگر سلامت تعبیر میکنند.

خوشبختانه در ایران با پیشرفت علم پزشکی، گردشگری سلامت نیز این روزها با پیشرفت روزافزونی همراه شده و  توریست های زیادی برای بهره برداری از خدمات پزشکی به کشور عزیزمان سفر میکنند، اما متاسفانه با مشکلات متعددی روبرو میشوند.

از دغدغه هایی که گردشگران خارجی در کشوری با آنها مواجه می شوند، نحوه برقراری ارتباط با مردم آن کشور، محل اسکان و عدم آشنایی با مناطق آن کشور می باشد. از این رو در این مقاله در مورد نکات سفر به ایران بحث خواهیم کرد.

 

1.امنیت در ایران

برخلاف تبلیغات منفی بعضی از رسانه‌های غربی‌، ایران کشوری امن است و خطری شهروندان و گردشگران را تهدید نمی‌کند. در سال­های اخیر، علیرغم قدرت گرفتن گروه­‌های تروریستی چون داعش و طالبان در خاورمیانه و برخی حملات آن‌ها در قلب اروپا، ایران از این گونه اقدامات ضد حقوق بشری مصون بوده و به جزیره امن خاورمیانه شهرت یافته است. علی رغم ناامنی نسبی که در جهان حکمفرماست، حتی یک مورد حادثه تروریستی گسترده نیز در این کشور گزارش نشده است.

 

2-مهمان نوازی

ایرانی ها به دلیل فرهنگی که دارند مردمانی مهمان نواز هستند. از تهران تا تبریز، وقتی با ایرانی ها آشنا می شوید، آنها شما را به خانه خود دعوت می کنند. البته باید پیش از سفر با سنت تعارف ایرانی ها نیز آشنا باشید، چون ممکن است هنگام پیاده شدن از تاکسی، با تعارف راننده مواجه شوید و به دلیل بی اطلاعی از این سنت بدون پرداخت کرایه با او خداحافظی کنید.

 

3-تابوهای فرهنگی در ایران

خیره شدن به افراد به ویژه بانوان ایرانی و بوسیدن و درآغوش کشیدن غیر همجنسان در مکان‌های همگانی با فرهنگ عمومی ایران همخوان نیست. همچنین پیشگام شدن مردان در دست‌دادن به زنان ایرانی نیز خلاف آداب معاشرت به شمار می‌آید. در مقررات ایران چنین مواردی چندان پسندیده نیست. هنگام عکاسی از چشم‌اندازهای فرهنگی به ویژه اگر سوژه‌ یک شهروند ایرانی است، بهتر است اجازه بگیرید. ایرانی‌ها نیز مثل بسیاری از مردم جهان دوست دارند به حریم خصوصیشان احترام گذاشته شود.

 

4-اگر زن گردشگر هستید حتما دو نوع لباس همراه خود داشته باشید، یکی لباس اصلی و دیگر مانتو.

خارجی ها با مانتو زیاد آشنا نیستند و به همین دلیل به آن لباسی می گویند که دست ها را می پوشاند و تا زانو امتداد دارد. در اماکن عمومی حتما باید از این نوع پوشش استفاده کنید تا به مشکلی بر نخورید. درست با غلط بودنش مهم نیست، بلکه مهم این است که باید به اعتقادات یک ملت احترام گذاشت.

5-اعتقادات و باورهای عمومی در ایران

در فرهنگ ایرانی مساجد، حرم‌ها و امامزاد‌ها قابل احترام هستند و بازدید از آنها مانند همه مکان‌های مذهبی دیگر در سرتاسر دنیا، نیازمند رفتار محترمانه و تواضع است. در هنگام ظهر و پس از غروب کامل آفتاب به دلیل برپایی نماز جماعت، امکان بازدید از بعضی مساجد بزرگ برای گردشگران وجود ندارد. پس از نماز جماعت که چند دقیقه بیشتر به طول نمی‌انجامد، بازدید مانعی ندارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا