مقالاتمقالات جراحی بینیمقالات جراحی زیبایی

برای جلوگیری از افتادگی بینی چه کنیم؟

یکی از فاکتورهایی که در زیبایی صورت تاثیر گذار است ، و در اولین نگاه مورد توجه و بازخورد بسیار قرار می گیرد، فرم بینی هر شخص است. معیار زیبایی فرم بینی از گذشته تا به امروز تغییرات فراوانی داشته است. به گونه ای که در تمدن مصر و در زمان فرمانروایی رامسس بزرگ به علت داشتن بینی وی به فرم عقابی این نوع از بینی، مخصوص به اشراف زادگان و بزرگان نسبت داده می شده و هر کس که از نعمت داشتن این فرم بینی برخوردار بوده، خود را متمایز از سایرین می دانسته است.

با گذر زمان به مرور سلیقه و معیار زیبایی بینی به سمت بینی های کوچک و باریک تغییر کرده و امروزه عمل های رینولوژی و زیبایی بسیار متداول و مرسوم گشته است.

با وجود اینکه این جراحی ها در بعضی موارد بسیار خطرناک و پر هزینه می باشند، اما تمایل اکثر مردم به سمت داشتن بینی با مشخصات ذکر شده پیش رفته است.در این مقاله در مورد افتادگی بعد وقبل از عمل اشاره کردیم که خواندن ان خالی از لطف نمی باشد .

پدیده افتادگی بینی

در گذشته تکنیک های جراحی زیبایی بینی بر اساس کوچک کردن بینی بنا شده بود و جراحان برای کوچک کردن بینی، استخوان و غضروف های بینی را می تراشیدند و استخوان و غضروف اضافه را درون یک شیشه حاوی الکل به بیمار می دادند .در این روش بینی کوچک می‌شد و بیمار هم راضی بود ولی به همین جا ماجرا ختم نمی شد.

چند ماه بعد از جراحی بینی و در حین ترمیم بافت پدیده‌ای به نام فیبروز اتفاق می‌افتد و در حین آن موادی تولید می‌شد که اثر کششی روی اسکلت بینی وارد می کند و باعث تغییر شکل بینی می شود و هرچه پوست بینی ضخیم تر باشد قدرت تغییر شکل دادن این فرایند هم بیشتر می‌شود.

رقم-الاتصال-مع-جراح-التجمیل-الانف

بیشترین تغییرات در نوک بینی اتفاق می افتد و باعث می شود نوک بینی به سمت پایین کشیده شود. در یک بینی زیبا وقتی از نیم رخ به فردی نگاه می‌کنیم باید نوک بینی در خانم ها بالاتر و در آقایان هم سطح پشت بینی باشد. ولی وقتی پدیده افتادگی اتفاق می‌افتد نوک بینی پایین تر از پشت بینی می آید و به لب نزدیک تر می شود .

امروز تکنیک های جراحی تغییرکرده است و تقریباً تمام غضروف هایی که از بینی تراشیده می شود مجدداً در خود بینی کار گذاشته می شود و دیگر دورریز غضروف یا استخوان نداریم بهترین و قویترین غضروف ها هم در نوک بینی پیوند زده میشود با این تکنیک از افتادگی نوک بینی بعد از جراحی جلوگیری می شود هرچقدر پوست بینی ضخیم تر باشد باید غضروفی که به عنوان ستون در نوک بینی کار گذاشته می شود محکم تر و قوی تر باشد.

رفع-مشکل-افتادگی-بینی

دلایل افتادگی بینی

  1.  آسیب به بینی
  2. بینی بلند یا عدم پشتیبانی غضروف در نوک بینی
  3. زیاد بودن غضروف نوک بینی
  4. کاهش انعطاف پذیری ربات ها و بافت های پیوندی که ناشی از روند سالخوردگی می باشد
  5. از دست رفتن کلسیم استخوان پوکی استخوان آرواره (استخوانی که از نوک بینی و دندان های بالایی پشتیبانی می کند) همچنین می تواند باعث افتادگی بینی شود
  6. روش های غیرجراحی مانند تزریق ممکن است موجب از دست رفتن پشتیبانی نوک بینی شود و در نتیجه سبب افتادگی بینی می شود
  7. کشیده شدن عضلات بینی به سمت نوک بینی
افتادگی-بینی-و-رفع-ان
افتادگی-بینی-و-رفع-ان

 افتادگی بینی چه مشکلاتی ایجاد میکند

افتادگی بینی می تواند ناشی از علل طبیعی و یا افزایش سن باشد و ظاهری بسیار نامطلوب و سالخورده به صورت بیمار می بخشد در برخی موارد این مشکل تدریجاً به دلیل تکیه گاه نداشتن نوک بینی ایجاد می شود و در این وضعیت نوک بینی به تدریج شل شده و به سمت پایین متمایل می شود و زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد .

رقم-الاتصال-مع-جراح-التجمیل-الانف

مگر اینکه اقدامات لازم برای محکم کردن نوک بینی صورت بپذیرد افتادگی بینی تاثیر بسزایی در ظاهر صورت دارد و سبب نارضایتی از چهره می شود در مقابل در موارد شدید می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی نیز بشود با بالا بردن نوک بینی راحت تر نفس می کشید و این امکان وجود دارد که افتادگی بینی روی تنفس شما تاثیر گذاشته است در این صورت بهتر است برای اصلاح بینی خود به یک جراح و متخصص مراجعه کنید.

جراحی-بینی-و-مشکلات-رفع-افتادگی-بینی
جراحی-بینی-و-مشکلات-رفع-افتادگی-بینی

 علل افتادگی بینی بعد از عمل زیبایی

جراحی بینی این روزها یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی به حساب می آید باید بدانید که این عمل مشکلات خاص خود را دارد یکی از مواردی که ممکن است بعد از عمل رخ دهد افتادگی بینی می باشد .

در بررسی علل افتادگی بینی بعد از جراحی زیبایی می توان این موارد را عنوان کرد که هم نوع عمل جراحی و هم مراقبت های پس از عمل در به وجود آمدن این مورد موثرند همچنین فردی که بینی اش عمل شده باید به طور منظم از چسب بینی استفاده کند و سر خود را تا حد امکان بالا نگه دارد.

رقم-الاتصال-مع-جراح-التجمیل-الانف

گاهی شما میلیون ها تومان خرج می کنید تا بینی‌تان سربالا شود ولی بعد از مدتی می‌بینید که بینی تان دچار افتادگی شده و وقتی به جراحتان گله و شکایت کنید جوابی که می شنوید ((تقصیره خودتان است )) چون نسبت به مراقبت های بعد از عمل بی‌توجه بوده اید.

در جراحی بینی یکی از کارهای مهم این است که ، افتادگی بینی را از بین ببریم و یک حالت چرخشی به نوک بینی بدهیم و او را سر بالا کنیم اما عواملی هم هست که باعث می شود اهداف جراحی تحقق پیدا نکند و فرد را دچار مشکل کند.

رفع-افتادگی-بینی
رفع-افتادگی-بینی

یکی از نکات مهمی که در این مسئله موثر است  این است که در بینی از نظر اناتومی یک ساپورت وجود دارد یعنی ما یک ماه ماهیت اسکلتی در بینی داریم که باعث ارتباط اجزای مختلف بینی می شود مثلاً ناحیه نوک بینی غضروف تیغه بینی و بافت های نرم که در قسمت پایینی هستند در واقع با هم تعادل ایجاد می‌کنند که به بینی حالت پایداری می‌دهد.

بعضی از عوامل هم ممکن است بینی را دچار افتادگی کنند مثلاً عضلاتی که در بینی وجود دارند باعث می شوند در هنگام خنده نوک بینی به سمت پایین بیفتد .

حالا موقع جراحی اگر حمایت آناتومی بینی برای حفظ موقعیت نوک بینی تضعیف شود ،جراح  ممکن است برش هایی در قسمت های حمایت کننده بینی ایجاد کند و این باعث می شود قسمتهایی از بینی پایین بیفتد و افتادگی نوک بینی ایجاد شود .

ممکن است در هفته های اول این مسئله مشخص نباشد و بعد از چند ماه یا چند سال این مسئله خودش را نشان بدهد و برای همین جراحی هایی که در حقیقت با روش‌های کاهشی( کم کردن و برداشتن بافت ها )انجام می شود بیشتر نوک بینی را افتاده می کند و در دراز مدت اگر چه ممکن است تورم های  بینی نتایج کوتاه مدت را نشان ندهد ولی بعد از یک مدت که تورم ها می خوابد به دلیل تضعیف ساپورت بینی نوک بینی دچار افتادگی می شود .

رقم-الاتصال-مع-جراح-التجمیل-الانف

برای همین امروزه در جراحیهای مدرن بینی تلاش می‌شود از روش‌های استفاده شود که این ساپورت بینید تقویت شود .در روش های جدید می شود که حداقل کاهش بافت از بینی انجام شود و به جای آن حداکثر تقویت بینی انجام می‌شود .

در روش های جدید می شود که حداقل کاهش بافت از بینی انجام شود برای آن حداکثر تقویت بینی انجام می‌شود. برای همین این روش‌ها در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از پیوند هایی از بافت های خود بینی است که در قسمت های مختلف پایین بینی کار گذاشته می شود ،مثلا در قسمتی از پایه بینی پیوند غضروفی کار گذاشته می شود که باعث افزایش استحکام بینی و جلوگیری از افتادگی بینی می‌شود دسته دوم جراحی هایی است که تقویتی است و سعی بر این است که بر استحکام غضروف بینی افزوده شود این جراحی ها در درازمدت نتایج بهتری دارند و بینی از ثبات بیشتری برخوردار است به خصوص بینی های مردم خاورمیانه و کشور ما بیشتر دچار افتادگی است.

 

رفع-افتادگی-بینی-برای-همیشه
رفع-افتادگی-بینی-برای-همیشه

رفع افتادگی نوک بینی

افتادگی نوک بینی ممکن است به دلیل افزایش سن ،عدم قرارگیری مناسب غضروف ها ،و یا ضعیف بودن ربات ها ی نگه دارنده این غضروف ها باشد. برای افرادی که دارای افتادگی نوک بینی مادرزادی هستند سه پایه در نوک بینی آنها بلندتر از پایه مرکزی است در روش‌های جدید جراحی های بینی دیگر برای برطرف کردن نقص هایی مانند بزرگی بینی و یا برطرف کردن مشکلات نوک بینی تنها از بافت بینی نمی کاهند بلکه از روش‌هایی که متکی  بر افزایش بافت ها می باشد استفاده می‌کنند تا افتادگی بینی رفع شود .

در این روشها اگر قسمتی از بافت های بینی برداشته شود دوباره از آنها برای قسمتهای دیگر استفاده می‌کنند به طور مثال قطعه ای کوچک از غضروف بینی در اسکلت اصلی بینی برداشته می شود و از آن به عنوان ستون حامی در نوک بینی استفاده می شود رفع افتادگی بینی باعث برطرف شدن یکی دیگر از نواقص بینی می‌شود .

رقم-الاتصال-مع-جراح-التجمیل-الانف

رفع افتادگی بینی یکی از راه هایی است که فرد را جوانتر نشان می دهد و به این دلیل که بینی سر پایین به سن افراد می افزاید .رفع افتادگی بینی علاوه بر افزایش زیبایی مشکلات تنفسی که در فرد ایجاد شده است را نیز برطرف می نماید در برخی از بینی های سر پایین و افتاده مسیر جریان هوا تحت تاثیر قرار گرفته و حتماً باید به رفع افتادگی بینی توجه شود.

 

تماس با کارشناسان زیبایی برای راهنمایی و رزرو نوبت برای دکتر مورد نظرتان 

رقم-الاتصال-مع-جراح-التجمیل-الانف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا