مقالاتمقالات دندان پزشکی

ایمپلنت فوری و ارتودنسی نامرئی دندان ها

ایمپلنت فوری و ارتودنسی نامرئی دندان ها

امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده بتوانیم اعمال پزشکی را با ضریب اطمینان بیشتری انجام دهیم  و همین امر موجب شده تا بتوانیم از تکنیکهای پزشکی در بخش های جدایی از بخش درمان استفاده کنیم.

به جرات می توان گفت که امروزه با استفاده از تکنیک های مختلف و تکنولوژی های جدید می توان هر نوع تغییری را در بخش ظاهر و تناسب اندام به راحتی و با استفاده از اعمال مختلف و تکنیک های پزشکی انجام داد.

همین امر موجب شده تا طرفداران اعمال زیبایی روز به روز بیشتر و بیشتر شوند و این ضریب اطمینان موجب افزایش تقاضا برای این اعمال شده است و طبیعتاً این امر موجب می شود تا  شرکت های سرمایه گذار بر روی روش‌های جدید و تکنولوژی های نوین در حوزه زیبایی سرمایه گذاری کنند تا بتوانند خدمات را با عوارض کمتر و اثر بخشی بهتر ارائه کنند و بازار خود را به دست بیاورد.

ایمپلنت فوری
ایمپلنت فوری

طبیعت آن نفت تقاضا در یک بخش افزایش پیدا می کند افراد سودجو ای هستند که برای درآمد بیشتر سعی می کنند با تبلیغات عجیب و غریب و اغوا کننده مخاطبان زیادی را به خود جلب کنند و تنها از این گردش مالی استفاده کنند که این مسئله می‌تواند برای سلامت متقاضیان اعمال زیبایی خطرناک باشد.

درست است که این پیشرفت تکنولوژی به نفع بشر است و راه های جدید را سر راهم می گذارد اما ما باید راجع به شاخه های مورد نظر خود اطلاعات کافی کسب کنیم تا نسبت به آنها شناخت کامل داشته باشیم و با تبلیغات و اعمالی مثل اینها فریب نخوریم و بتوانیم متناسب با نیاز خود روش مورد نظر را انتخاب کنیم تا هم از نتیجه آن لذت ببریم و هم دچار عوارض ناخواسته نشوم.

دندانها

طبیعتاً زمانی که از زیبایی ظاهری صحبت می کنیم اولین تصویری که پیش روی ما ظاهر می شود مربوط به زیبایی اجزای چهره می باشد که در واقع اولین تصویر و نمایش مادر شروع یک ارتباط کار یا اجتماعی است و هرگونه نقص در این تابلو می تواند روی کیفیت ارتباط اجتماعی و یا کاری شما تاثیر بگذارد یا حتی موجب تشکیل نشدن این ارتباط شود و برای مخاطب شما دلپذیر نباشد.

اگر شما فردی با روابط اجتماعی مناسب و یا دارای یک کسب و کار پررونق هستید قطعاً ارتباط اجتماعی را می دانید و همچنین از اهمیت بالای یک لبخند زیبا در گفتمان ها و ارتباطات خود آگاه هستید و می دانید که زیبای یک لبخند در ارتباط شما چقدر می تواند تاثیر گذار باشد.

رزرو آنلاین دندانپزشکی مشهد
رزرو آنلاین دندانپزشکی مشهد

مهمترین عامل در این لبخند زیبا سلامت و چیدمان در سطح دندان های شما می باشد که می توانید با استفاده از روش ها و تکنیک های مختلف این سلامت و زیبایی را به دست بیاورید و این امر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی تعاملات شما با دیگران داشته باشد.

در این قسمت نیز به یکی از این تکنیک ها می پردازیم که تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی دندان ها دارد و به صورت بسیار سریع نیز انجام می‌شود و برای دندان های با پوسیدگی بالا درمان بسیار مناسبی است.

ایمپلنت فوری

اگر بخواهیم  یک تعریف کلی از آن ارائه دهیم باید بگوییم که ایمپلنت دندان یک جایگزین عالی برای دندان‌های از بین رفته است و استفاده از ایمپلنت امروزه بسیار رواج پیداکرده است و ایمپلنت‌های دندانی درواقع وظیفه نگهداری تاج دندان رادارند.

انتخاب اینکه آیا یک دندان مشکوک را باید کشید و با ایمپلنت به صورت فوری جایگذاری کرد نیاز به توجه بسیار دارد ولی از آمار ها مشخص است که بارگذاری ایمپلنت هایی که به صورت فوری قرار داده شدند میزان موفقیت بالایی را نشان می دهند.

نکات مثبت ایمپلنت فوری

 • کاهش زمان درمان
 • راحتی بیشتر بیمار و تقویت ساپورت بافت نرم(لثه)
 • حفظ استخوان و کاهش ریمودلینگ استخوان
دندانپزشک زیبایی مشهد
دندانپزشک زیبایی مشهد

 

با وجود این محاسن و نکات مثبتی که ایمپلنت فوری دارد اما برخی افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند می توانند از این بند فوری استفاده کنند که این موارد عبارتند از:

 • وقتی تراکم استخوانی اپیکالی ناچیز است
 • وقتی دهی سنس یا فنستریشن استخوانی وجود دارد
 • وقتی عفونت یا پاتولوژی پری اپیکال وجود دارد
 • وقتی بیوتایپ لثه نازک است
 • حداقل بافت کرانیتیزه وجود دارد
 • بیماریهای سیستمیک مثل دیابت موجود است
 • فرد سیگار میکشد

ولی شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در چه مواردی بیمار نیاز پیدا می کند که دندان وی تخلیه شود و پس از تخلیه دندان از ایمپلنت استفاده کند و اگر بخواهیم به این سوال جواب بدهیم می توانیم این موارد را دسته بندی کنید و به صورت زیر ارائه دهیم:

 • تحلیل داخلی یا خارجی بعد از آسیب یا تروما
 • شکستن دندان ناشی از پست و کور قرار داده شده در کانال
 • پوسیدگی های عمیق زیر استخوان
 • درمان ریشه متوالی ناموفق
 • بیماری شدید پریودنتال

در واقع برای این افراد استفاده از ایمپلنت دندان یک جایگزین عالی برای دندان‌های نداشته یا از بین رفته است و استفاده از ایمپلنت دندان امروزه بسیار رواج پیداکرده است و ایمپلنت‌های دندانی در واقع وظیفه نگهداری تاج دندان به‌جای ریشه دندان طبیعی را دارند.

 

چند ماه زمان لازم است تا ایمپلنت دندان درون فک بیمار با استخوان کامل جوش بخورد تا برای مرحله دوم تاج را روی آن جای دهند و در ایمپلنت‌های پیچی شکل استخوان با پیچ باید جوش بخورد و قرار دهی تاج باید با دقت صورت گیرد و با دندان روبرویی تماس نداشته باشد که تا زمان قرار دهی تاج اصلی بدشکل نباشد.

نکته مثبتی که این نوع ایمپلنت دارد این است که در مدت‌زمان جوش خوردن سبب می‌شود ایمپلنت دندان داخل استخوان فک محکم قرار بگیرد و همچنین هر نیروی خارجی که به ایمپلنت‌ها وارد شود، بین آن‌ها پخش می‌شود و شکست ایمپلنت‌ها کاهش می‌یابد.

مدت‌زمان جوش خوردن در ایمپلنت فوری می‌تواند چند ماه به طول بینجامد تا فرایند یکپارچگی استخوان صورت بگیرد و بافت تازه‌ای در اطراف پست ایمپلنت دندان جهت ارتباط مستقیم بین ایمپلنت و دندان بیمار به وجود بیاید تا ایمپلنت دندان در جای خود استوار گردد و برای بیشترشان موفقیت در عمل ایمپلنت فوری نباید کوچک‌ترین حرکتی متحمل شود و اجازه ندهیم دندان‌های کناری به ایمپلنت دندان فشار بیاورند.

فواید ایمپلنت فوری

در حقیقت بهترین مزیت‌های ایمپلنت فوری کوتاه شدن زمان درمان نسبت به ایمپلنت معمولی است به این شکل که در ایمپلنت فوری دومین مرحله جایگذاری ایمپلنت با فاصله زمانی کوتاهی از مرحله اول انجام می‌شود و زمان درمان نسبت به ایمپلنت‌های عادی که تا 2 ماه هم می‌تواند طول بکشد، کم می‌شود. مزیت بعدی ایمپلنت فوری کم شدن تعداد جراحی به‌ یک‌بار است.

نکته دیگر اینکه در ایمپلنت فوری ایمپلنت، اباتمنت و تاج اولیه همه در یک مرحله کارشان انجام می‌شود و نباید مثل ایمپلنت معمولی بعد از سپری شدن چند ماه دوباره تاج دائمی داخل دهان قرار داده شود و نیاز نداشتن به دندان مصنوعی موقتی مزیت دیگر ایمپلنت فوری است، در ایمپلنت فوری به علت کم شدن مدت جوش ایمپلنت، دیگر نباید در این مدت از دندان مصنوعی استفاده کرد و این قضیه قطعاً در چهره بیمار و بالا بردن روحیه و اعتمادبه‌نفس وی تاثیرگذار خواهد بود.

ارتودنسی نامرئی

یکی دیگر از روش های زیباسازی دندان استفاده از ارتودنسی نامرئی می باشد که به راحتی می توانید از آن برای مرتب کردن چیدمان دندان های خود استفاده کنید  و شاید جالب باشد تاریخچه این روش را با هم مرور کنیم.

در زمان های قدیم و تقریباً در سال های پیش از ۱۹۹۷ فناوری هایی که برای اصلاح چیدمان دندان ها وجود داشت به صورت ثابت و با ظاهری نه چندان مناسب وجود داشت که بسیاری از افراد به همین دلیل دوست نداشتم که از این درمان ها استفاده کنند.

ایمپلنت فوری
ایمپلنت فوری

ما در سال ۱۹۹۷ شرکتی به نام تکنولوژی الاین روش جدیدی را برای اصلاح چیدمان دندانها ابداع کرد که با استفاده از موادی به نام الاینرهای شفاف توانست چیزی بسازد که به اصلاح چیدمان دندان های بیمار کمک می کند.

ارتودنسی نامرئی چگونه ساخته می‌شود؟

این ارتودنسی ساختار بسیار جالبی دارد و نوعی از ارتودنسی است که از جنس پلاستیک شفاف بوده و اطراف دندان را محکم دربر می گیرد و بسته بندی های پلاستیکی که در بازار بیشتر اجناس را در برگرفته اند، در نظر بگیرید.

همانطور که می دانید اندازه و شکل محتوای بسته با خود بسته تناسب دارد ولی بیشتر اوقات به دلیل قابلیت دیده شدن محصول داخلی، بی رنگ و شفاف ساخته می شود و بیشتر این بسته بندی ها  از طریق حرارت دادن به ورقه های نازک پلاستیکی و قالب زدن آن ها در سایز ها و اندازه های گوناگون و سپس سرد کردن پلاستیک ساخته می شوند.

این روشِ به صرفه ای برای خرید ها محسوب می شود، زیرا برای خرید های بعدی نیز می توان از آنها استفاده کرد و متخصصان ارتودنسی برای سال ها از روشی شبیه به همان حرارت دادن ورقه پلاستیکی برای ساخت ریتینر ها استفاده کرده اند.

یک قالب گچی از روی دندان شخص ساخته می شود و ورقه نازک پلاستیکی اطراف آن کشیده می شود. برخی مواقع که یک دندان با دندان های دیگر همتراز نیست، ممکن است قبل از ساخته شدن ریتینر، پزشک از تکنسین های آزمایشگاه بخواهد تا آن دندان را به صورت دستی از قالب خارج کنند.

سپس ریتینر در دهان قرار می گیرد و تمام دندان ها را به درستی در بر می گیرد در حالی که به دندان کج فشار لازم را برای بازگشت به حالت صحیحش وارد می کند و طی چندین روز، دندان کج به سمت جایگاه صحیح خود که توسط لایه پلاستیکی برایش تعیین شده  تغییر مکان می دهد.

با این وجود این روش تنها برای دندان هایی با تغییر موقعیت های ساده استفاده می شود و تا قبل از گسترش استفاده از قالب سازی های سه بعدی و چاپ کردنشان، امکان ساخت چندین قالب که بتوان چند دندان را به طور همزمان جا به جا کرد، وجود نداشت.

نکات مثبت ارتودنسی نامرئی

 

همانطور که در قسمت بالا گفته شد این فناوری یک بسیار جذاب و جالب توجه است و شاید تا الان به خوبی با خصوصیات آن آشنا شده باشید اما اگر بخواهیم نکات مثبت ارتودنسی نامرئی ایران به صورت موردی نام ببریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • راحتی ارتودنسی نامرئی

به شکلی که بیمار با بودن الاینر های شفاف در دهان از لحاظ فیزیکی احساس راحتی بیشتری دارد زیرا بر خلاف بریس های فلزی هیچ براکت یا سیم ارتودنسی در دهان وجود ندارد که بیمار نگران ایجاد خراشی یا بریدگی در دهان باشد و بریس های نامرئی صاف بوده و باعث تحریک دهان شما نمی شوند و آنها در واقع بسیار شبیه به محافظ های دندانی هستند که هیچ لبه ی تیزی ندارند.

 • جذابیت بیشتر ارتودنسی نامرئی

در واقع از آنجایی که بریس های نامرئی ظاهری شفاف دارند، از بریس های فلزی که در اولین نظر قابل تشخیص هستند جذاب تر بوده و ممکن است بیشتر افراد حتی متوجه حضور آنها در دهانتان نشوند. این به این معناست که می توانید بدون ترس و نگرانی از ظاهر دندان ها به راحتی لبخند بزنید.

 • آسودگی ارتودنسی نامرئی

در این روش به دلیل اینکه ارتودنسی های نامرئی به روشی متداول برای صاف کردن دندان ها تبدیل شده اند، بیماران دیگر مجبور به استفاده از بریس های فلزی نیستند. این باعث می شود که این بریس ها به گزینه ای آسان تبدیل شوند که در مقیاس وسیعی نیز در دسترس می باشند.

 • متحرک بودن ارتودنسی نامرئی

جنس بریس های نامرئی متحرک بوده و بر خلاف بریس های ثابت، می توان آنها را برای غذا خوردن ، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان از دهان خارج کرد و متحرک بودن این بریس ها به شما این امکان را می دهد تا غذای مورد علاقه تان را بخورید و بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت کنید تا در طول دوره درمان ارتودنسی  خطر ابتلا به بیماری های لثه را نداشته باشید و همچنین برخلاف ارتودنسی های فلزی، لازم نیست نگران باقی ماندن خرده های غذا در لابه لای ارتودنسی نامرئی باشید.

 • نیازمند کمترین مراقبت

در مجموع بریس های نامرئی نیازمند کمترین مراقبت از سوی بیمار می باشند. البته ممکن است به مرور زمان کدر شوند اما شما می توانید تنها با استفاده از یک مسواک ارتودنسی نامرئی نوعی از ارتودنسی است که از جنس پلاستیک شفاف بوده و اطراف دندان را محکم دربر می گیرد و محلولی از کمی سفیده کننده و آب با شستشوی یک دقیقه ای، بدون اینکه هیچ لکه ای باقی بماند آنها را به حالت اول بازگردانید و کافیست این کار را یک روز در میان انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا