مقالاتمقالات اورتوپدی

این قدر سر به زیر نباشید

ستون فقرات هم مانند هر ساختمان دیگر به طور طبیعی در معرض تغییرات ناشی از افزایش سن است ، اما برخی مسائل مانند حرکات بدنی بیش از حد یا ناصحیح ، سوانح رانندگی که باعث حرکت ناگهانی سر به جلو و سپس به عقب می شوند، کارهای سنگین، حمل اشیاء و وسایل روی سر، که متاسفانه در جامعه روستایی ما شایع است ،اختلالات مادر زادی و … سرعت و شدت پیدایش این تغییرات را بیشتر می کنند.

از جمله این تغییرات می توان به تغییر ساختمان بین دیسک مهره ای ،برجسته شدن ان به داخل کانال نخاعی ، یا سوراخ های بین مهره ای، پیدایش خارهای استخوانی در لبه ی مهره ها،حتی تغییر شکل ، و بهم خوردن انحنای طبیعی آنها اشاره کرد.

هر کدام از این تغییرات ، بسته به محل می توانند،باعث فشار بر ریشه های عصبی یا حتی نخاع شوکی شوند و بیمار را علامت دار کنند.

راههای تشخیص آرتروز گردن

برای بررسی و تایید آرتروز گردن می توان از عکس رادیوگرافی ساده در چهار جهت سی تی اسکن و MRI  استفاده کرد که هر کدام ارزش خاص خود را دارند.

درمان آرتروز گردن

بستن یقه های طبی مخصوص و محدود ساختن حرکات گردن برای مدت کوتاه می تواند از شدت درد گردن بکاهد.

حرکات درمانی با احتیاط و فیزیوتراپی نیز در بسیاری از موارد مشکلات بیمار را کاهش می دهد، اما در برخی موارد خصوصا در صورت وجود علائم عصبی یا فشار بر نخاع ، انجام عمل جراحی کمک زیادی به بیمار خواهد کرد.

انجام یکسری حرکات کششی و تقویتی می تواند از پیدایش درد های گردن و شانه جلوگیری کرده و درصد زیادی از موارد را بهبود بخشد . زنان خانه دار در معرض ابتلا به آرتروز گردن هستند.

زنان خانه داری که هنگام انجام کارهای خانه به مدت طولانی سر خود را پایین نگاه می دارند در معرض ابتدا به آرتروز گردن هستند.

زمان بروز آرتروز گردن معمولا پس از 40 سالگی است این در حالی است كه در صورت رعايت نكردن نكات ايمنی در طی فعاليت های روزانه، سن ابتلا به آرتروز كاهش می يابد.

خم نگه داشتن سر به طرف پايين در طول روز و به مدت طولانی، موجب ايجاد فشار به مهره های گردن و ديسك بين مهره ها شده و آرتروز گردن را به دنبال دارد.

زنان خانه دار جهت پيشگيری از ابتلا به آرتروز گردن، هر يك ربع ساعت، يك بار بايد به گردن استراحت داده و سر را به آرامی سمت عقب برگردانند. همچنين بايد سطح كار خود را بالا آورند تا مجبور به خم كردن سر و گردن نباشند.

انجام يكنواخت كارهای خانه به كمر، گردن و زانو آسيب می رساند. به زنان خانه دار توصيه می شود هنگام انجام كار خانه از ايستادن طولانی مدت خودداری كرده و چهارپايه كوچكی زير يك پای خود قرار دهند.

در صورت ابتلا به آرتروز حاد لازم است از انجام حركات تند و غيراصولی خودداری شود.

برای کاهش درد گردن چه کنیم؟

انجام حركات ورزشی منظم و مناسب كه موجب تقويت عضلات گردن شود، در درمان آرتروز گردن خفيف بسيار موثر است. مبتلايان به آرتروز گردن می توانند سر خود را از عقب به ديوار تكيه داده و به آرامی به ديوار فشار وارد كنند. اين كار موجب تقويت عضلات گردن می شود. همچنين می توان دست خود را روی پيشانی يا در طرفين سر قرار داد و با فشار به دست، عضلات گردن را تقويت كرد.در صورت ابتلا به آرتروز حاد لازم است از انجام حركات تند و غيراصولی خودداری شود.تقويت عضلات بايد به صورت استاتيك انجام شده و پس از بهبودی برای انجام حركات ورزشی اقدام كرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا