مقالاتمقالات چشم پزشک

بیماری چشم – جراحی بیماری های چشم در ایران

بیماری چشم

بیماری چشم
بیماری چشم

چشم انسان اندامی است کروی به قطر 2/ 5 سانتیمتر است که بوسیله تعدادی رباط در حدقه استخوانی اویزان است . که ۶ ماهیچه بیرون حرکت کرده چشم را به عهده دارد . اعصاب و رگهای خونی چشم و بافت چربی و بافت پیوندی قسمتهای دیگر حدقه چشم است پلکها روی چشم را می چوشانند و یک سیسستم مجرایی بطور مداوم ترشحات غدد اشکی را به درون حفره بینی می ریزد .

بیماریهای مهم چشمی

ورم ملتحمه ؛ پرده پیوندی به علت عفونت یا در نتیجه حساسیت قرمز و متورم شده با خارش همراه می شود . پرده پیوندی که سطح داخلی پلکها را فراگرفته است ملتحمه نام دارد . گاهی ورم ملتحمه در فصل معینی از سال مثل بهار عود می کند . دلیلش این است که چشم شخص نسبت به بعضی بوها ، دانه ها ، گرده گلها حساس می شود . این بیماری که ملتحمه بهاره هم نام دارد و ممکن است سالها ادامه یابد اما بالخره پس از طی دوره خود بخود بهبود می یابد . دستهای الوده ، استفاده حوله افراد دیگر و انتشار ترشحات افراد مبتلا می تواند میکروب چشم را انتقال دهد و در نتیجه ملتحمه عفونی پدید می اید.

بیماری چشم شب کوری

عارضه ای است که جنبه ارثی دارد و در ان شخص یک یا چند رنگ ویژ ه را نمی بیند . وقتی مقدار ویتامین ا به شدت در بدن کم می شود عارضه شب کوری پدید می اید در این حال شخص در نور کم قدر به دیدن نیست زیرا ماده رتینیال کافی در سلولهای استوانه ای وجود ندارد .

بیماری چشم _ دور بینی

بیماری چشم - دوربینی
بیماری چشم – دوربینی

در چشم دور بین معمولا اشیای دور به خوبی دیده می شوند ولی اشیای نزدیک به علت اینکه تصویر انها در پشت شبکیه تشکیل می شود و به روشنی دیده نمی شوند .دور بینیدر اثر کاهش تحدب عدسی پدید می اید وبا استفاده از عینکهایی با عدسی محدب اصلاح می کنند.

بیماری چشم نزدیک بینی

شخص نزدیک بین اشیای نزدیک را به خوبی می بیند ولی اشیای دور را به وضوح نمی بیند . این بیماری در اثر تحدب زیادی عدسی پیش می اید و در این حالت تصویر در جلو شبکیه تشکیل می شود .

بیماری چشم گل مژه

بیماری گل مژه چشم
بیماری گل مژه چشم

برامدگی ، قرمزی دردناکی در کنار پلک ظاهر می شود و به زودی به جوش چرکین تبدیل می شود . که بیشتر از طریق تماس دستهای الوده یا حوله الوده با چشم بوجود می اید.

علائم بیماریهای چشمی

پریدن پلک ها ؛ اگر این اتفاق مرتبا برای شما اتفاق بیفتد می تواند علامت استرس ، اضطراب ، یا خواب خیلی کم باشد . مصرف بیش از حد کافئین یاشیرین کننده های مصنوعی نیز واکنش عصبی را تحریک می کنند .پرش پلک زمانی رخ می دهد که پلک بدون دلیل به سرعت حرکت می کند .

ورم پلکهای پایین

اکثریت مردم این اشتباه را می کنند که یک دانه یا توده در پلک پایین فقط باید گل مژه باشد . واین می تواند واقعا یک نوع سرطان نادر باشد . اگر برطرف نشد سرطان است . سرطان غده سباسه مانند گل مژه به نظر می رسد ، اما ماه ها باقی می ماند و همچنان در همان نقطه طاهر می شود . اگر دچار چنین مشکلی هستید حتمن به پزشک مراجعه کنید .
تغییر کردن رنگ چشم ها ؛ ممکن است این ناشی از تومورهای بافت عصبی ، شنور و فیبروماتوز ، ملانوماتی ، عنبیه یاسندروم ، واردنبرگ باشد . تغییر رنگ عنبیه چشم می تواند نشانه ی این باشد که سلول های درون چشم در حال اسیب دیدن هستند. و مشاهد ه ی هر یک از این اختلالات می تواند نشانه ی هشدار دهنده یک مشکل حاد باشد . که در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا فورا تحت درمان قرار بگیرید.

زردی چشم ها

این عموما علامت یرقان است یا زرد شدن سفیدی چشم نشانه ی ان است که فرد صفرای اضافی دارد . و به معنی این است که فرد صفراوی دچار نارسایی کبد است .

برون چشمی

ادم هایی که پرکاری تیروئید دارند اغلب چشم هایی بیرون از حفره چشم دارند که باید نگران باشند . همچنین اگر قسمت بیرونی ابروی یک فرد شروع به ریزش یا کم پشت شدن کند ان را نادیده نگیرید و این می تواند واقعا علامت شایع بیماری تیروئید باشد .

گشادی مردمک چشم

اگر در محیط روشن این اتفاق بیفتد ممکن است نشانه ی ان باشد که یک حمله قلبی در استانه ی وقوع است . وقتی مردمک چشم گشاد شود . ممکن است تمام چشم سیاه دیده شود . این در محیط های تاریک باید به طور طبیعی اتفاق بیفتد .

سوسو زننده (دید موج دار )

طوری به نظر می رسد که انگار لبه های دید شما تکان می خورد ، انحنا دارد یاسوسو می زند .این معمولا نشانه ی ان است که میگرن شدید در حال اغاز می باشد . اگر این اتفاق برای شما بیفتد سعی کنید استراحت کنید و داروهای مسکن مصرف کنید .

سرخ شدن سفیدی چشم

این معمولا علامت اولیه الرژی است اگر سفیدی چشم شما دائم صورتی یا قرمز رنگ به نطر برسد یعنی چیزی ان را ذیت می کند . یا ممکن است به خوراکی ، گرده ، گیاه ، قارچ یا مواد شیمیایی دیگر الرژی داشته باشید .

خشکی چشمها

ممکن است فقط ناشی از بد کار کردن مجرا های اشک باشد . اگر همیشه در چشم هایتان احساس ناراحتی و خارش کنید شاید مشکلی وجود دارد . خشکی چشم می تواند نشانه ی ارتروز باشد . خطرناکترین بیماری خاموش چشم
با توجه به اینکه چشم یکی از اعضای مهم انسان محسوب می شود و بیماری اب مروارید یا اب سیاه یکی از شایع ترین بیماری چشمی است که بین مردم رواج دارد .
اب مروارید می تواند هر دو چشم را درگیر کند ولی نمی تواند از یک چشم به چشم دیگر انتشار پیدا کند . تاری دید چشم ، درد ، کاهش بینایی ، سوزش چشم و قرمزی به خودی خود برطرف نمی شود و در صورت بروز علایم حتمن به چشم پزشک مراجعه شود.

فشار خون وسکته چشمی

فشار خون یکی از شایع ترین بیماری هاست فشار خون همراه دیابت عوارض بسیار جدی برای بیمار به همراه دارد . فشار خون باید کنترل شود سکته های چشمی که در چشم اتفاق می افتد یکی از علت های فشار خون است که متاسفانه در بسیاری از مواقع قابل درمان نمی باشد .

تنبلی چشم

از شایع ترین بیماریهای چشم تنبلی چشم است که اگر در کودکان زیر ۷سال درمان نشود باعث اختلال در دید دائم می شود .
لوچی چشم یا استرابیسم و یا انحراف چشم اختلالی است که در ان چشم ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر پیدا کرده که هر کدام از چشم ها در جهت مختلف نگاه می کنند استرابیسم در کودکان در صورتی که به موقع درمان نشود کاهش دید و یا تنگی چشم را به همراه خواهد داشت . نوزادانی که به صورت نارس به دنیا امدند ممکن است به بیماری چشم مواجه شوند کودکانی که وزن کمتر از حد نصاب به دنیا می ایند در حقیقت کودکان نارس هستند که بیشتر در معرض خطر بیماری چشم قرار می گیرند .
درمان انحراف چشم یا استرابیسم باید در سنین پایین صورت بگیرد و اگر بزرگتر شوند ممکن است چشم به تنبلی دچار شده و دیگر معالجه نشود .

منبع : جراحی بیماری های چشم در ایران _ سلامتی بدون مرز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا