مقالاتمقالات متخصص زنان

سرطان سینه ، روشی جدید برای مقابله با سرطان سینه

حتماً تا به حال با اصطلاح سرطان سینه رو به رو شده اید و شاید حتی نگرانی‌هایی راجع به اطلاع خود به سرطان سینه یا اطرافیان خود داشته باشید و این نگرانی همواره همراه شما باشد.

خوب باید بگوییم که این نگرانی خیلی هم بیراه نیست زیرا سرطان سینه یک بیماری مهم است که هر سال افراد مختلفی را درگیر می‌کند و تاثیرات مختلفی را روی زندگی و ارتباط آنها می گذارد بعد از نیاز است که ما اطلاعات لازم را درباره این بیماری بدانیم تا بتوانیم به موقع آن را شناسایی کرده و در هنگام مواجهه با آن اعمال درست را انجام دهیم.

در این مقاله در ابتدا توضیحی اجمالی راجع به سرطان سینه به شما ارائه می دهیم و سپس از تکنولوژی جدیدی که برای درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه ابداع شده است می گوییم تا شما را با این فناوری نو ظهور آشنا کنیم.

سرطان سینه یا سرطان پستان چیست؟

ساختار سینه تشکیل شده از  غدد تولید کننده شیر و کانالهایی که شیر را پس از تولید در غدد تولید کننده شیر به نوک پستان می رساند.

روی سطح این غده ها را ضایع می پوشاند که نقش محافظتی و روی این غذاها و لوله ها دارد و زمانی که سلول های تشکیل دهنده این لایه به طور غیر طبیعی رشد و یا تکثیر کنند و حالت غیر طبیعی را به وجود بیاورند و یا اینکه از طریق خون و لنف به نقاط دیگر بدن منتقل شوند و این رشد غیر طبیعی و تقسیم غیر طبیعی را در آن نقاط انجام دهند اصطلاحاً به این عارضه سرطان سینه گفته می شود.

سرطان سینه و پستان پس از سرطان کبد شایع ترین سرطان در کل جهان می باشد که آمارهای میانگین بین المللی نشان می دهد که تقریباً از هر ۸ زن یک نفر در طول زندگی خود با بخشی از این مشکل مواجه می شود.

برای این بیماری بهترین راه پیشگیری که وجود دارد تشخیص زود هنگام و به موقع آن است که در صورت تشخیص زود هنگام و به موقع شانس درمان بیمار بسیار بالاتر خواهد بود و از روش های مختلفی می توان این عمل تشخیص را انجام داد که عبارتند از:

 • معاینه از سوی خود فرد
 • معاینه از سوی دکتر
 • انجام ماموگرافی یا سونوگرافی پستان

اگر بخواهیم وقوع سرطان سینه را با لمس دست تشخیص بدهیم این بدان معنی است که از زمان وقوع سرطان سینه حدود دو سال گذشته است تا میزان ضایعه به اندازه ای باشد که با دست تشخیص داده شود.

به همین منظور معمولاً پزشکان برای زنان بالای ۴۰ سال توصیه می کنند که به صورت منظم ماموگرافی انجام دهند تا در صورت بروز علائم سرطان مورد درمان قرار بگیرند زیرا سرطان سینه ممکن است تا مدت ها علائمی نداشته باشد.

در کشورهایی که عمل ماموگرافی برای بانوان به صورت منظم از سوی سیستم پزشکی انجام می شود آمار مرگ و میر ناشی از سرطان سینه حدود ۳۰ درصد پایین تر است.

چطور بفهمیم سرطان سینه داریم؟عوامل خطر آفرین

اولین عامل در این بیماری جنسیت است که معمولاً این بیماری در زنان اتفاق می افتد و بسیار اندک در مردان مشاهده می شود که اگر بخواهیم آمار آن را بگوییم چیزی حدود کمتر از یک درصد از مبتلایان به سرطان سینه مرد هستند.

دومین عامل سن بالای ۵۰ سال است که آمارها نشان داده که افراد بالای ۵۰ سال بیشترین آمار ابتلا به سرطان سینه را دارند و افراد زیر ۳۵ سال کمترین آمار ابتلا به این مشکل را نشان می دهد  و همچنین عواملی مثل وجود سابقه سرطان پستان در اقوام درجه ۱ و یا درجه ۲ مادر (مادر، خاله، مادربزرگ، دختر)، قاعدگی زودهنگام و یائسگی دیرهنگام، درمان جایگزینی هورمونی، هرگز حامله نشدن و یا حاملگی دیرهنگام، شیر ندادن به نوزاد، وجود سرطان در یکی از سینه های یک زن در گذشته می تواند ریسک ابتلا به سرطان سینه را در فرد افزایش دهد.

همچنین افرادی که به دلیل سرطان های نقاط دیگر بدن مانند سرطان های قدرت لنفاوی مورد پرتو درمانی قرار گرفتند و سینه های آنها مورد تجربه پرتو قرار گرفته است جزو افرادی هستند که احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنها بالا می باشد.

مصرف غذاهای خیلی چرب مخصوصاً در زنان یائسه و همچنین مصرف الکل و سیگار می تواند ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

سرطان-سینه
سرطان-سینه

 نشانه های سرطان پستان

نشانه های که شما بتوانید به صورت عادی و بدون هیچ وسیله خاصی تشخیص بدهید می تواند لمس توده های سفت در قسمت سینه و زیر بغل باشد که این توده ها به نسبت های شیری نامنظم تر و هستند و به راحتی تکان  نمی خورند.

همچنین ممکن است مشاهده کنید که سینه ها با هم متقارن نیستند و یا اینکه از نوک سینه ها در ترشح ای شبیه خون به صورت خود به خودی و یک طرفه خارج می شود و یا اینکه مشاهده کنید نوک سینه ها تو رفتگی دارد یا پوست سینه ها دچار التهاب است.

بدیهی است که اگر یکی از این علائم را مشاهده کنید می بایست به سرعت به پزشک مراجعه کنید اما برخی از موارد سرطان سینه به شکلی است که فقط با ماموگرافی قابل تشخیص می باشد.

روش های تشخیص فنی سرطان سینه

 • روشهای تصویربرداری: ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر

 • روش نمونه برداری: بیوپسی آسپیراسیون سوزن نازک، بیوپسی Tru-cut، بیوپسی وکیوم، بیوپسی انسیزیونال، بیوپسی پستان سوزنی

روش های درمانی سرطان پستان

 • درمان جراحی

 • عمل های جراحی پستان: جراحی محافظتی، ماستکتومی (بریدن تمام پستان)

 • عمل های جراحی زیر بغل: بیوپسی غده لنفاوی سنتنیال، جراحی باز زیر بغل (عمل جراحی خارج نمودن غدد لنفاوی زیر بغل)

 • شیمی درمانی

 • رادیوتراپی

 • هورمونوتراپي

اینها روش های معمولی هستند که تا به امروز برای درمان سرطان استفاده می شده اند اما به تازگی روش جدیدی برای درمان سرطان سینه ابداع شده است.

محققان در این درمان از همان روش استفاده می‌کنند که سلولهای سرطانی برای گسترش خود در بدن انسان استفاده می کند.

زمانی که یک جنین در بدن مادر در حال رشد است و یا زمانی که شما دست خود را می برید سلول های بافت پوششی تغییر شکل پیدا می کنند و نسبت به حالت اولیه خود نرم تر می شود و به نوعی سلول بنیادی تبدیل می شود که از این به بعد می تواند به هر سلولی که بدن به آن احتیاج دارد تغییر شکل دهد.

این فرایند گذار می‌تواند به صورت رفت و برگشت انجام شود یعنی از سلول اپیتلیال به حالت مزانشیمی و سلول بنیادی و یا عکس این مسیر صورت بگیرد که محققان معتقدند سلول های سرطانی از این قابلیت سلول های بدن ما برای پخش شدن و گسترش در تمامی بدن استفاده می کند.

محققان این آزمایش را روی موش ها انجام دادند و توانستند به نتایج خوبی برسند به این صورت که عامل نوعی سرطان بدخیم انسانی را وارد بدن موش ها کردند و با استفاده از برخی داروهای مربوط به درمان دیابت و روزیگلیتازون و روشی برای درمان سرطان موسوم به trametinib سعی در درمان آن موش‌ها گرفتند که سرانجام توانستند این کار را با موفقیت انجام دهند.

کاری که این ترکیبات دارویی در موش ها کردند این بود که زمانی که عامل سرطان و سلول‌های سرطانی قصد داشتند از این دو روش که در بالا ذکر شد استفاده کنند و تکثیر پیدا کنند این داروها این عمل آنها را مختل کردند و باعث شدند که سلول های سرطانی به سلول های چربی تبدیل شوند و باعث تولید چربی در آن منطقه شود.

گرچه طی این آزمایش همه سلولهای سرطانی به سلول های چربی تبدیل نشدند اما تعدادی از آنها که دستخوش این فرایند شده بودند و تبدیل به چربی شده بودند دیگر به حالت قبل باز نگشتند.

هر کدام از این داروها در این فرآیند نقش به خصوص خود را داشتند Trametinib فرایند تبدیل سلول های سرطانی به سلول های بنیادی و تبدیل سلول های بنیادی به چربی را تسریع می کند و به این ترتیب در تبدیل سلول های سرطانی به چربی نقش مهمی را دارد.

روزیگلیتازون نقش کمتری به نسبت داروی قبلی ایفا می کند ولی این دارو نیز در کنار و داروی قبلی به تسری این فرایند سلولی کمک می نماید.

هر دو این داروها از سوی سازمان غذا و داروی امریکا قبلاً تایید شده اند و این امر باعث می شود که در درمانگاه ها بتوان به صورت بالینی راحتی  این نوع درمان را اعمال کرد.

در حال حاضر این روش یک روش در دست تحقیق است و هنوز به صورت بالینی تجویز نمی‌شود و به طور کامل تایید نشده است اما این اکتشاف می تواند نوید بخش یک روش درمانی بسیار موثر و بهبود بخش برای انواع سرطان های صعب العلاج و الان باشد این دریچه امیدی به سوی بیماران.

سرطان-سینه
سرطان-سینه

سرطان سینه از نوع سرطان های نسبتاً خاموش می باشد زیرا در بسیاری از موارد علائم آن تنها با استفاده از ابزارهای تکنولوژیک مانند انواع عکس برداری ها و ماموگرافی قابل تشخیص است و ممکن است گاهی بسیار ریز و کوچک باشد.

ویژگی های ماموگرافی دیجیتال

میزان پرتو به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد و مدت زمان بررسی کوتاه تر می باشد و پس از تصویربرداری بعد از ۱ دقیقه تصاویر در صفحه نمایش قابل مشاهده می باشند.

میزان پرتو نسبت به ماموگرافی قدیمی پائینتر است و کیفیت تصاویر بالاتر است که کلسیفیکاسیون کوچک و ضایعات کوچک موجود در پستان راحتتر تشخیص داده می شود، از اینرو بافت پستان فیبروسیستی راحت تر ارزیابی می گردد.

تصاویر به صورت دیجیتال قابل آرشیو شدن می باشند و به صورت دیجیتال قابل انتقال می باشند. پرتونگاران در سایه تکنولوژی دیجیتال، امکان بهینه سازی پارامترهای تصاویر را دارا می باشند.

از اینرو دیگر نیازی به تصویر برداری اضافه و در این راستا پرتو نگاری مکرر نمی باشد. امکان کار بر روی تصاویر دیجیتال، در پستانهای متراکم باعث افزایش حساسیت ماموگرافی می گردد.

سرطان سینه رایج‌ترین و دومین عامل مرگ‌ومیر در میان خانم‌ها می‌باشد و باید گفت اگرچه در آقایان نیز احتمال ابتلاء به سرطان وجود دارد اما احتمال آن در خانم‌ها بیش از صد برابر آقایان میباشد.

تومور سینه به دو صورت تومورهای خوش خیم و تومورهای بدخیم وجود دارد که در هر دو نوع، رشد سلول‌ها سریع و زیاد می‌باشد.

البته باید دانستت که تومورهای دیگری نیز تحت عنوان تومورهای بینابین وجود دارند که در ابتدا خوش خیم بوده و سپس پس از مدتی تبدیل به تومورهای بدخیم می‌شود.

در موارد تومورهای خوش خیم روند ازدیاد سلول‌ها در مرحله مشخصی متوقف می‌شود اما در تومورهای بدخیم روند ازدیاد بدون وقفه ادامه یافته و به راحتی قابل‌ مهار نبوده و در واقع تبدیل به سرطان سینه می‌شود که در صورت عدم درمان به سایر قسمت‌های بدن گسترش‌یافته (متاستاز)، در کار آن‌ها اختلال ایجاد کرده و در نهایت با درگیر ساختن اعضای حیاتی بدن می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

زنان ارکان خانواده هستند و هرگونه اختلال در سلامتی آنها می تواند بر روی تمام اعضای خانواده تاثیر بگذارد و موجب شود تا سلامتی جسمی و روحی گل خانواده از آن متاثر شود به همین دلیل باید سلامت بانوان خانواده جدی گرفته شود.

در رابطه با سرطان سینه باید بانوان از سن ۳۵ سالگی تا ۴۰ سالگی به بعد به صورت مداوم و مرتب در زمان های مشخص برای ماموگرافی به پزشک مربوطه مراجعه  کنند و وضعیت جسمی خود را مورد بررسی قرار دهند تا در صورت دیده شدن نشانه های کوچک و اولیه سرطان سینه به سرعت و با درمان آنها و تشخیص شان پی گرفته شود تا هر چه بیشتر از خطرات جانی به دور باشند.

مخصوصاً اگر در خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان سینه را دارید باید بدانید که ریسک ابتلا به سرطان سینه در خانواده شما بیشتر از دیگران خواهد بود باید هوشیارانه وضعیت بانوان و خانواده را بررسی کنید.

در این مقاله سعی شده به اطلاعات جامع در رابطه با سرطان سینه و راههای درمان آن و تکنولوژی‌های جدید در این حوزه به شما ارائه شود و امیدواریم توانسته باشیم با افزایش اطلاعات مفید شما به سلامتی هر چه بیشتر مخاطبین خود کمک کرده باشیم.

فردی که با جدیدترین روش درمانی سرطان سینه را شکست داد + تصاویر

اگر در حرکت اعضاء سلامت نیاز به اطلاعات مفید و کاربردی داشتید می توانید در همین وب سایت به جستجوی آن بپردازید و همچنین می توانید از طریق همین وب سایت با بهترین پزشکان در تخصص های مختلف ارتباط برقرار کنید و نوبت اخذ فرمایید.

منبع: سلامتی بدون مرز | متخصص زنان و زایمان

مولف :امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا