مقالاتمقالات جراحی عمومی

مشکلات ریه در بزرگسالان

مشکلات ریه در بزرگسالان

ریه یکی از حیاتی ترین اندام های بدن است که به صورت شبانه روزی برای سلامت و پویایی اندام‌های بدن در حال فعالیت است و سلامت آن تا حد زیادی تامین کننده سلامت تمام اعضای بدن است و بروز اختلال در آن می تواند کل بدن را متاثر کند و یک عضو همیشه فعال و خستگی ناپذیر است از این رو توجه به آن واجب و لازم می باشد و باید اطلاعات خود را درباره آن افزایش دهیم.

ریه های ما در صورت سلامت وظیفه تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را با محیط اطراف دارند به این صورت که آنها در هنگام دم باز شده و هوا را به درون خود می کشند و وظیفه دارند اکسیژن محیط را جذب کرده و وارد جریان خون کنند و از این طریق اکسیژن را به تمام سلولهای بدن برساند و در هنگام بازدم جمع شده و دی اکسید کربن حاصل از فعالیت سلول ها را که از طریق خون جذب کرده است به محیط بیرون انتقال دهد.

در سراسر دنیا افراد زیادی هستند که دچار اختلالات ریه از جمله مشکل انسداد ریه هستند که به دلیل باریک شدن مسیر های ریه در این بیماری تخلیه هوا از ریه  دچار مشکل می شود و تاثیرات ناخوشایندی روی زندگی فرد می گذارد ولی جالب این است که بسیاری از این بیماران از بیماری خود آگاه نیستند.

به جز این بیماری های انسدادی مزمن ریه اختلالات دیگری هم وجود دارد که ممکن است ریه های ما را تهدید کند اختلالاتی همچون آسم، برونشیت، سل، آمفیزم، و فیبروز سیستیک که می تواند برای ریه ما مشکل ساز باشد.

همان‌طور که حتماً می‌دانید افرادی که سیگار یا قلیان و یا دیگر دخانیات را مصرف می کنند یا قبلاً سابقه مصرف دخانیات را داشته اند و یا افرادی که در معرض عوامل تحریک کننده ریه هستند احتمال بیشتری برای بروز بیماریهای ریوی دارند.

اما عوامل دیگری هم هستند که می‌توانند ریه های ما را دچار بیماری کنند از جمله انواع عفونت ها و یا فعالیت در معرض مواد آلرژی زا مثل گرده گل ها یا مجاورت با حیوانات مختلف گرد و غبار محیط دود سیگار آلودگی هوا آلودگی محل کار و خاک اره از دیگر مواردی است که می‌تواند سلامت ریه های ما را تهدید کند.

برای اینکه به موقع متوجه ایجاد مشکل ریوی در خود بشوید باید آگاهی لازم را نسبت به علائم آن داشته باشید تا بتوانید به موقع به پزشک مراجعه کنید و مورد درمان قرار بگیرید که مشکل ریوی شما در طولانی مدت به صورت مزمن ظاهر نشود و یا حتی به صورت سرطان ریه پس باید تشخیص به موقع و درمان مناسب انجام گیرد.

ما در اینجا نشانه های معمول و عمومی بیماری های ریوی را برای شما شرح می دهیم تا بتوانید آنها را تشخیص داده و در صورت مشاهده به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات ریه در بزرگسالان
مشکلات ریه در بزرگسالان

سرفه مداوم

سرفه یک مکانیزم ایمنی و محافظتی است که بدن از آن برای خارج کردن عامل تحریک کننده روی از مسیر تنفس استفاده می کنند به این صورت که اگر عامل تحریک کننده وارد مسیر تنفسی شما می شود و یا در مسیر تنفسی شما خلط و مخاط تشکیل شده باشد بدن با واکنش سرفه سعی می کند تا آن را از مسیر تنفسی شما خارج کنند.

اما اگر سرفه های شما به صورت مداوم ظاهر شود یکی از نخستین نشانه‌های تهدید سلامت ریه شماست و معمولاً این سرفه های مداوم حتی با مصرف دارو نیز آرام نمی گیرد که این نشان دهنده عملکرد نادرست ریه و ناسالم بودن آن است. همچنین امکان دارد که شما در هنگام سرفه کردن دردی را در ناحیه قفسه سینه خود احساس کنید که ممکن است این درد به سمت شانه های شما و یا دستهای شما حرکت کند.

اگر مشاهده کردید که بدون دلیل خاصی دچار سرفه شده اید و این حالت مداوم شده است حتماً به پزشک مراجعه کنید.

نسبت به قبل بیشتر سرفه می کنید و یا مخاط مسیر تنفسی شما بسیار غلیظ شده آب بیشتری مصرف کنید و اصطلاحاً بدن خود را هیدراته کنید تا بدن آب کافی برای رقیق کردن مخاط شما داشته باشد و بدن بتواند به راحتی از شر آنها خلاص شود.

تنگی نفس

اگر در هنگام انجام فعالیت های عادی روزانه خود دچار احساس تنگی نفس هستید این یک نشانه مشخص و واضح از یک مشکل ریوی است و باید آن را جدی بگیرید وقتی شما احساس تنگی نفس می کنید این بدان معناست که ریه های شما برای جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن و ورود هوا و خارج کردن آن از محیط ریه دچار مشکل میشود که این می تواند بر اثر مشکلات انسداد مسیر های ریه اتفاق بیفتد.

تنگی نفس مشکلی نیست که به راحتی از کنار آن عبور کنید و عواملی مانند افزایش سن را برای آن به عنوان بهانه یا توجیهی بیاورید و باید در صورت مشاهده آن در زمانی کوتاه به پزشک مراجعه کنید.

اگر به پزشک معالج مراجعه کردید و تشخیص داد که مشکل خاصی وجود ندارد که نیاز به درمان داشته باشد برای بهبود حالت تنفس خود سعی کنید ورزش های روزانه را در برنامه هفتگی خود قرار دهید و یا از تمرینات تنفس عمیق برای تسکین حس تنگی نفس و تامین کمبود اکسیژن بدن تان استفاده کنید.

مشکلات ریه در بزرگسالان

 

افزایش مخاط و خلط

معمولاً سرفه کردن همراه با افزایش مخاطب و مشاهده تخلف می باشد و با تولید آن مرتبط است این مخاطرات یک نوع سپر بلا برای ریه ها هستند که از ورود غبار ها و باکتری ها و عوامل تحریک کننده مانند گرده های گل به داخل لوله ها جلوگیری می کنند و این مواد را به خود جذب می کند.

ولی اگر این مخاط در مسیر تنفسی ما به دلیل بیماری هایی مثل سرماخوردگی ایجاد نشده باشد باید آن را مورد بررسی قرار داد و نسبت به آن شک کرد که شاید نشانه یک بیماری ریوی باشد در صورتی که تغییری در شکل رنگ غلظت و یا مقدار خلط خود مشاهده کردید باید حتماً آن را مورد بررسی قرار دهید.

مخاط ما باید شفاف و به رنگ زرد یا سبز باشد و در صورتی که هرگونه تغییر در رنگ و یا غلظت آن مشاهده کردید و مثلاً در آن خون دیدید باید به پزشک مراجعه کنید زیرا این یک نشانه بسیار واضح از مشکل ریوی است.

مشاهده خون در مخاط می تواند نشانه بیماری های ناخوشایندی مانند سرطان ریه برونشیت مزمن و بیماری هایی از این دست باشد حتماً در این موارد با پزشک معالج خود مشورت کنید با علت دقیق بروز این نشانه‌ها ها مشخص شود.

 

خس خس مداوم ریه

در واقع صدای خس شنیده شده از ریه مربوط به مسیرهای هوایی است و زمانی که این مسیرهای هوایی دچار تنگی و انسداد به می شوند هوا نمی تواند با سرعت مناسبی در این مسیرها حرکت کند و به دیواره ها برخورد می کند و ایجاد این صدای خس خس نشانه بروز این مشکل است. اگر این صدای مداوم خس خس را در ریه خود می شنوید می تواند نشانه بروز بیماری‌هایی مثل آمفیزم باشد حتی ممکن است در نوعی از بیماری سرطان ریه این صدا به صورت مداوم شنیده شود.

مخصوصاً اگر بدون دلیلی مشاهده کردید که یکدفعه دچار خسه روی شده اید باید بدون فوت وقت برای بررسی وضعیت خود به پزشک متخصص ریه مراجعه کنید از بروز بیماری‌های خطرناک جلوگیری به عمل آورید.

 

تورم اندام های تحتانی

بله تورم در اندام های تحتانی هم یکی از عوامل نشان دهنده بروز بیماریهای ریوی می تواند باشد و احساس درد و حساسیت در پاها یکی از مهمترین عوامل نشان دهنده مشکلات ریه است.

وقتی که عملکرد ریه ها دچار مشکل میشود یعنی تبادل گازهای تنفسی اکسیژن و دی اکسید کربن به خوبی انجام نمی شود و در نتیجه اکسیژن کافی وارد جریان خون می شود و سیستم گردش خون دچار مشکل می شود ولی چرا تورم ایجاد میشود؟

سیستم گردش خون انسان برای به گردش درآوردن مناسب مایعات در کل بدن نیاز به داشتن اکسیژن کافی دارد و در صورتی که اکسیژن کافی وارد خون نشود سیستم گردش خون می تواند مایعات را در کل بدن به صورت یکسان پخش کند.

به همین دلیل مایعات معمولاً در نقاط تحتانی بدن که پایین ترین نقاط بدن هستند تجمع می کند و معمولاً این تجمع مایع به صورت تورم در ناحیه پا و احساس درد و حساس شدن عضو مشاهده می شود.

همچنین اغلب ما که عضو اصلی سیستم گردش خون ما می باشد در اثر کمبود اکسیژن ن کمتری برای پمپاژ کردن خون و مایعات به کبد و کلیه‌ها دارد و خون‌رسانی به کبد و کلیه ها کاهش می یابد.

و به این دلیل کبد و کلیه ها قادر به پاک سازی و پالایش سموم و مواد زائد درون جریان خون نیستند و نمی توانند آنها را به صورت کامل مورد پالایش قرار دهند.

به این ترتیب با تجمع مقدار قابل توجهی از مواد زائد در جریان خون ما شاهد التهاب و تورم خواهیم بود زیرآباد تجمع مواد زائد و سموم در بدن التهاب و تورم ایجاد می شود.

در ابتدا می توانید برای برطرف شدن تورم پاها آنها را در ارتفاع بالاتری نسبت به سطح بدن قرار دهیم و در صورتی که این مشکل برطرف نشد و احساس درد و حساسیت پا باقی ماند باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات ریه در بزرگسالان
مشکلات ریه در بزرگسالان

سرگیجه و سردرد صبحگاهی

اگر به هنگام صبح و برخاستن از خواب دچار سردرد و سرگیجه می شوید این یک نشانه عمومی است و باید برای درمان آن و مشخص شدن علت این سردرد و سرگیجه های صبحگاهی به پزشک مراجعه کنید.

این سردردها و سرگیجه های صبحگاهی می تواند منشا این بیماری های ریوی مزمنی مثل انسداد ریه داشته باشد که در طول شب پسر اکسیژن کافی نمی رسد و در هنگام صبح احساس گیجی و سردرد می کنید.

علت این حالت عدم انجام تنفس های عمیق در هنگام شب است و به همین دلیل تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن به خوبی صورت نمی گیرد و بدن دچار تجمع دی اکسید کربن می شود که این تجمع دی‌اکسید کربن موجب ایجاد حالت سردرد و سرگیجه می شود.

وقتی که ما دچار تجمع دی‌اکسید کربن میشویم در تمام نقاط بدن از جمله رگ های مغزی گشاد شدن رگ ها اتفاق می افتد که این خود می‌تواند موجب ایجاد حس سردرد و سرگیجه شود زیرا بدن می خواهد کربن اضافه درون بافت را گشاد شدن رگ ها تخلیه کند.

خستگی

بروز احساس خستگی در فرد  حتی پس از خواب کافی یکی از نشانه هایی است که به ما اعلام می کند در بدن اختلال وجود دارد و این اختلال می تواند یک مشکل ریوی باشد.

وقتی ریه های شما دچار مشکل می شود بافتهای شما به صورت مداوم  دچار کمبود اکسیژن و تجمع دی اکسید کربن می شود و این بدان معناست که همیشه سلولهای شما با نیمی از قدرت خود فعالیت می کنند و این خستگی مداوم ای را برای شما ایجاد می کند جهت با تغییر سبک زندگی و زندگی سالم هم این حس خستگی همیشگی از شما دور  نمی شود.

کمبود انرژی یکی از آزار دهنده ترین مشکلات برای بیماران است که در نتیجه نرسیدن اکسیژن کافی به بافت ها اتفاق می افتد و در نتیجه تمامی بافت ها از این کمبود اکسیژن رنج می‌برند و نتیجه این موضوع عملکرد پایین آن ها و افت انرژی کلی بدن است.

معمولاً افت انرژی این بیماران را وارد یک چرخه معیوب می کند که در آن بیمار به دلیل کمبود انرژی کم کم از فعالیتهای بدنی و ورزش دور می شود و در نتیجه ی ورزش نکردن بدن و از قبل نیز ضعیف تر می شود که این اصلا چیز خوبی نیست.

مشکلات خواب

اگر در هنگام به خواب رفتن  دچار مشکل هستید و نمی توانید به صورت دراز کشیده بخوابید و یا اینکه خوابیدن روی صندلی برای شما راحت تر است احتمالاً این اختلال خواب شما از یک مشکل ریوی نشئت  می‌گیرد.

زمانی که شما دراز می کشید اگر دچار نارسایی های ریوی باشید تنفس برای شما سخت تر می شود و احساس می کنید که در حالت دراز کشیده نفستان خوب بالا نمی آید و می توانید راحت بخوابید و یا ممکن است در هنگام خواب و در میانه یک خواب عمیق دچار سرفه بشوید می تواند کیفیت خواب شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

خواب یکی از مهمترین عوامل ریکاوری بدن و تامین سلامت آن است و حتی یک روز نخوابیدن و بدخوابی می تواند تاثیرات بسیار زیادی روی سلامت جسم بیمار بگذارد و حالا تصور کنید شخصی به دلیل بروز بیماری های ریوی دچار بی خوابی های مداوم می شود که این خود می تواند آسیب های شدیدی را برای اعضای مختلف بدن بیمار به همراه داشته باشد.

اگر به طور مداوم شبها در خواب بیدار می شوید و یا دچار سرفه های شبانه هستید حتماً برای پیگیری مشکل ریوی خود به پزشک مراجعه کنید.

ریه اندام مهمی است که هرگونه مشکل در آن می تواند عملکرد کل اعضای بدن را تحت تاثیر قرار دهند  به علائم آن دقت کنیم و برای سلامتی آن بکوشیم قطعاً ضرر نخواهیم کرد.

منبع : سلامتی بدون مرز| جراح عمومی 

برای رزرو آنلاین لطفا روی لینک کلیک کنید و برای برترین جراحان مشهد کلیک کنید.

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا