مقالاتمقالات جراحی بینیمقالات جراحی زیباییمقالات گوش و بینی

نحوه انجام عمل بینی به روش باز و بسته + تصاویر جراحی بینی به روش بسته

ایا شما علاقمند به تغییر ظاهری بینی خود هستید؟ در این مقاله از سری مقاله های اموزش نحوه انجام عمل بینی به روش باز و بسته را به زبان ساده برای شما شرح می دهیم .

امروزه عمل بینی (رینوپلاستی ) یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک است. که در دنیا و همچنین در کشور ما ایران انجام می شود. این جراحی محبوب با تغییر اندازه جراحی بینی اندازه سوراخ های بینی و یا زاویه بین بینی و لب باعث تغییر ظاهر بینی و در نتیجه صورت می شود.

البته جراحی زیبایی صورت صرفا جهت زیبایی و تغییر شکل بینی انجام نمی شود. در خیلی  از موارد جهت اصلاح نقایض مادرزادی بینی و یا نقایص ظاهری ناشی از صدمات و حوادث ، ویا جهت اصلاح مشکلات تنفسی انجام می شود.

عمل-رینو-پلاستی--بسته
عمل-رینو-پلاستی-بسته

رینو پلاستی به روش باز و بسته

رینو پلاستی به دو روش باز و بسته انجام می شود. در روش بسته جراحی بینی از طریق برش های داخلی انجام می شود. در روش باز علاوه بر برش های داخلی ، یک برش هم پایین بینی و در منطقه کلملا یعنی بین سوراخ های بینی انجام می شود. برای درک بهتر در روند جراحی بینی در اینجا خلاصه ای از ساختار اناتومیک بینی که برای شما شرح داده می شود به قسمت یک سوم بالای بینی پل بینی گفته می شود که ساختار استخوانی دارد. در حالی که در قسمت وسط و پایین بیینی از غضروف تشکیل شده ، پشت بینی ناحیه از غضروف تشکیل شده و به ان دورسالهام گفته می شود.

به غضروف قسمت پایین غضروف پره بینی گفته می شود که تعیین کننده شکل و ظاهر نوک بیینی است . یک لایه نازک غضروف که به ان سپتوم یا تیغه بیین گفته می شود ، بینی را باز وسط به دو نیمه تقسیم می کند، کلملابافتی است ، که بین سوراخ های بینی در پایه بینی قرار گرفته است.

رینو پلاستی را می توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد که باعث می شود شما در حین انجام جراحی خواب باشید و به جای ان می توان این عمل را با بیحسی موضعی و همراه داروی آرام بخش انجام داد.که در این حالت بینی و مناطق اطراف آن بیحس می شود. و شما در حالت استراحت هستید اما لزوما خواب نیستید.

قبل از انجام برش ها معمولا پزشک تعدادی خطوط راهنما بر روی بینی و اطراف آن جهت تعیین محل برش ها ترسیم می کند.

برای شروع عمل رینوپلاستی باز برش کوچکی در کلوملا در پایه بینی انجام می شود و در امتداد ان برش در هر سوراخ انجام می شود که موجب می شود چهار چوب بینی به صورت کامل در معرض دید قرار بگیرد.

در رینو پلاستی بسته که در ادامه  شرح داده می شود جراح دو برش کوچک داخل هر سوراخ به منظور دسترسی به غضروف و استخوان ایجاد می کند.

در بیمارانی که نوک بینی شان پهن و اصطلاحا پیازی شکل است ممکن است جراح برای کوچک کردن آن و بخشی از غضروف پره بینی را بردارد.

بسته به ساختار خاص بینی شما و مقدار درمان مورد نیاز ممکن است از نخ بخیه به منظور خم کردن یا کشیدن غضروف پره به داخل استفاده می شود تا نوک بینی باریک تر و موقعیتش تنظیم شود

بعلاوه ممکن است جراح جهت از بین بردن قوز بینی غضروف و استخوان پشت بینی را بتراشد وقتی استخوان یا غضروف بینی برداشته شد ممکن است یک فضای باز بین استخوان های بینی شما ایجاد شود که در اصطلاح به آن سقف رو باز گفته می شود.که برای اصلاح ان استخوانهای بینی تراشیده می شود وسقف آنها به هم نزدیک می شود.که به این کار اتواتومی گفته می شود .این کار موجب می شود که بینی قلمی و باریک تر شود. به عبارت دیگر سقف روباز از طریق صاف کردن لبه ها و تغییر مکان استخوان های بینی با فشردن آنها به سمت داخل توسط جراح بسته می شود

بسته به نوع و شرایط جراحی می توان از پیوند و غضروف جهت صاف کردن پشت بینی و حمایت و تنظیم شکل نوک بینی استفاد کرد. این غضروف ها عمدتا از تیغه بینی در حین جراحی برداشت می شود. اما اگر مقدار زیادی غضروف مورد نیاز باشد از گوش ها و یا دنده ها برداشته می شود بعلاوه می توان از ایمپلنت بینی یا غضروف مصنوعی جهت تغییر شکل بینی استفاده کرد

پس از اینکه جراح کار تغییر شکل بینی را به پایان رساند ، برش ها معمولا با نخ های قابل جذب بخیه می شوند ممکن است تامپون یا قالب های دارای مجرا داخل سوراخ های بینی شما گذاشته شود تا در طول بهبودی از بینی محافظت کند.

روی قسمت بیرونی بینی نوار چسب گذاشته می شود و اگر استخوان بینی در حین عمل دستکاری شده باشد اتل بینی هم گذاشته می شود. چسب و اتل به ترمیم بافت ها و شکل گیری غضروف جدید در ساختار استخوان کمک می کنند

همانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است کمی درد کبودی و تورم مخصوصا در قست بالایی صورت همچنین اطراف چشم ها داشته باشد.

معمولا پزشک شما مسکن هایی تجویز می کند تا زمان فروکش درد تا حد امکان شما را ارام کند.

بخیه ها چسب ها و اتل بینی تقریبا پس از یک هفته برداشته می شود ورم های شدید به سرعت برطرف می شود اما ورم های خفیف ممکن است تا چند ماه باقی بماند و حتی ممکن است تا یک سال طول بکشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود.

اگر چه انتظار نمی رود عمل رینوپلاستی کاملا به ایده ال ها نزدیک باشد اما تنظیم تناسب و شکل بینی می تواند به طور واضح موجب افزایش اعتماد به نفس شما شود.

تصاویر جراحی بینی به روش بسته

رینو-پلاستی-به-روش-بسته
رینو-پلاستی-به-روش-بسته
رینوپلاستی-بسته
رینوپلاستی-بسته
رینو-پلاستی-تصاویر-قبل-و-بعد
رینو-پلاستی-تصاویر-قبل-و-بعد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا