مقالاتمقالات متخصص کلیه

نشانه های بیماری های کلیه | عفونت کلیه

انواع نشانه های بیماری های کلیه

بیماری های حوزه کلیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا ممکن است به راحتی دچار یکی از این اختلالات شویم و باید سلامت کلیه ها را جدی بگیریم ویرا مشکلات این عضو مهم مانند عفونت های کلیه می تواند در صورت عدم درمان برای بیمار دردسرساز شود پس باید اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهیم تا در درجه اول بتوانیم این اختلالات را در مراحل اولیه شناسایی کنیم و سپس برای درمان آن اقدام کنید تا بدنی همیشه سالم و سرحال داشته باشیم.

علائم و نشانه های بیماری های کلیوی  چه هستند

علائم بیماری های کلیویCKD می تواند علایمی بسیار ظریف و نامحسوس باشد و خیلی از افراد که مشکلات کلیوی دارند به ظاهر هیچ علامتی ندارم پس اگر یکی از علائمی که در زیر ذکر خواهد شد را در خود مشاهده کردید و یا نگران ابتلا به بیماری‌های کلیوی هستید می توانید با مراجعه به یک پزشک از او درخواست کنید که برای شما آزمایش خون و ادرار تجویز کند و آن آزمایش را برای بیماریهای کلیه مورد بررسی قرار دهد.

خیلی از علامت هایی که در زیر به عنوان  علائم بیماری های کلیوی ذکر می شود می توانند منشاء دیگری نیز داشته باشند و بیماری‌های دیگری در این نقاط موجب ایجاد این دردها شده باشد و تنها راه تشخیص صد در صد بیماری های کلیوی مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات پزشکی است.

یک نکته بسیار مهم نیز در تشخیص این دردها وجود دارد که بسیاری از افراد آن را اشتباه می گیرند و آن این است که دردهای ناحیه زیر کمر ارتباطی به مشکلات کلیوی پیدا نمی‌کند زیرا کلیه های شما در بالای کمر و در ناحیه پشت شما قرار دارد و مشاهده این علایم در این نقاط میتواند هشدار بیماری های مربوط به کلیه را به همراه داشته باشد.

نشانه های بیماری های کلیوی

نشانه-های بیماری های کلیه عفونت کلیه
نشانه-های بیماری های کلیه عفونت کلیه
 1. خستگی تمام مدت و دائمی

دلیل این خستگی مداوم آن است که کلیه های ما هورمونی به نام اریتروپویتین یا EPO تولید می کند که به بدن دستور می دهد سلول های حمل کننده اکسیژن و دی اکسید کربن را بسازد و به این طریق اکسیژن رسانی به بافت ها و تخلیه دی اکسید کربن براحتی در تمامی بافت ها انجام شود.

زمانی که کلیه دچار نارسایی می شود طبیعتا هورمون اریتروپویتین کمتر ترشح می شود و در نتیجه آن سلول های حمل کننده اکسیژن غلظت کمتری در خون پیدا می کند که باعث می شود اکسیژن رسانی به اندام های مختلف بدن از جمله مغز و عضلات دچار مشکل شود اکسیژن کمتری به این اندام ها برسد که در نتیجه آن این اندام ها دوتار خستگی و ضعف خواهد شد که باعث می شود بیمار احساس ضعف  و خستگی همیشگی داشته باشد و کمی در تحلیل مسائل ذهنی با کندی مواجه شود این بیماری نوعی کم‌خونی به حساب می آید و البته با رفع نارسایی کلیه به طور کامل قابل درمان است.

جراحی-بینی-در-مشهد
جراحی-بینی-در-مشهد

 

این بیماران دائم احساس خواب آلودگی می کنند و زمانی که وارد خانه می شوند دوست دارند مستقیم به محل خواب بروند.

 1. وقتی دیگران گرم هستند آنها احساس سرما می کنند

کم خونی می تواند باعث ایجاد حس سرما در فرد شود به طوری که گاهی احساس لرز می کنند و حتی در محیط هایی که کاملا گرم هست آهن دچار لرز و احساس سرما می شوند که ناشی از همان کم خونی و نارسایی کلیوی است.

 1. پس از فعالیت اندکی تنگی نفس می گیرند

این تنگی نفس ناشی از بیماری های کلیوی به دو شکل می تواند وجود داشته باشد که در شکل اول به دلیل تجمع مایع زیاد در بدن این مایع از راه رگ های خونی که وظیفه تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را در بدن دارند وارد محیط ریه شده و این مایع سطحی از بخش تبادل کننده ریه را می گیرد و در نتیجه اکسیژن و دی اکسید کربن کمتر تبادل می شود و فرد پس از فعالیت کوتاه دچار تنگی نفس میشود و در شکل دوم  همانطور که ذکر شد در مطالب قبل تاثیر کمبود اریتروپویتین در جریان خون و در نتیجه کمبود سلول های حامل اکسیژن و دی اکسید کربن  باعث کاهش سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در بدن می‌شود و نتیجه این امر احساس تنگی نفس پس از کمی فعالیت است.

این بیماران در هنگام تنگی نفس  دچار استرس و نگرانی می شوند و نیاز دارند که دقایقی بر روی زمین بنشیند و معمولاً در هنگام خواب بیان می کنند که نفس شان بالا نمی آید.

 1. احساس سرگیجه و گیجی

طبیعتا وقتی غلظت سلول های حمل کننده اکسیژن و دی اکسید کربن کاهش یابد مقدار این گازها نیز در خون کاهش می یابد در نتیجه اکسیژن رسانی به مغز مختل می‌شود و می تواند موجب ایجاد احساس سرگیجه وضعف ذهنی در فرد شود.

بیماران معمولاً در این نوع از سرگیجه و ضعف شکایت می‌کنند و این که در عین فعالیت ناگهان سرشان گیج می رود و این علائم به نظرشان مثل علائم کمبود فشار خون ایا دیابت است.

نشانه-های بیماری های کلیه عفونت کلیه
نشانه-های بیماری های کلیه عفونت کلیه
 1. مشکل در تمرکز و تفکر

به طبع اکسیژن رسانی کم به مغز و اندام های عصبی و اختلال در انجام فعالیت این اندام ها ممکن است بیمار در هنگام تفکر دچار مشکل شود یا نتواند روی یک موضوع کاری یا یک اتفاق خاص تمرکز کند و این ناشی از کمبود اکسیژن ای است که به دلیل نارسایی کلیه به وجود آمده است.

این دسته از بیماران معمولاً دچار فراموشی های کوتاه می شوند مثلاً چیزی را که به کسی در هفته قبل قول داده اند به یاد نمی آورند و یا در حل چیز هایی مثل پازل و  جدول دچار مشکل می شوند.

 1. احساس خارش در بدن

کلیه های ما در اصل پاکبان های بدن هستند یعنی مواد زائد و ضایعات سلول‌های بدن ما را با یک مکانیزم پیچیده و چند مرحله ای از جریان خون ما خارج می کنند و به پاکسازی خون ما می پردازند و در نتیجه نارسایی این عضو بسیار مهم این ضایعات بدن و مواد دفعی در جریان خون ما باقی می مانند و می توانند موجب احساس بد و خارش در بدن بشود و نه حتی خارج های سطح پوست.

این دسته از بیماران بیان می کنند که احساس خارجی در سطح زیرین پوست دارند و گاهی می گویند حس می کنند. استخوانشان دچار احساس خارش شده و آرام می گیرد سعی می‌کنند با برس و  با فشار شدید بر روی آن اندام این خارش را برطرف کنند که معمولاً موجب آسیب های پوستی و خونریزی می شود و این احساس خارش آرام نمی گیرد.

 1. تورم در اندام ها مخصوصا دست و پا

یکی از کارهایی که کلیه انجام می دهد دفع مایعات زیادی موجود در جریان خون و بدن است که در صورت نارسایی کلیه این مایعات درون بدن و جریان خون باقی می مانند و موجب تورم در بافت های بدن می شوند که این تورم معمولاً در پاها و دستها مشهود تر است و در این نقاط نیز در نواحی که مفصل های بیشتری دارد باز هم بیشتر مشاهده می شود.

این بیماران معمولاً از ورم دست و پا شکایت می کند و این ور ممکن است در یک سمت رخ دهد در یک دست یا در یک مچ و گاه به صورت ناگهانی و همراه  با حس خستگی.

 1. تورم در ناحیه صورت

بافت صورت معمولاً در افراد از بافت های حساس و تاثیر پذیر است و زمانی که کلیه قادر به دفع مایعات اضافی بدن نباشد این مایعات جمع شده در جریان خون و بافت ها موجب ایجاد تورم می شود که در صورت به دلیل حساس بودن بافت به خوبی قابل مشاهده است.

این بیماران معمولا از ورم صورت به صورت سفت و کاهش وزن در عین پف کردگی صورت و یا گاهاً ریزش مو در کنار تورم صورت  شکایت می‌کنند.

 1. احساس طعم فلز در غذا

تجمع و انباشته شدن برخی ضایعات در خون به دلیل نارسایی کلیه ممکن است باعث احساس طعم فلز در غذا و یا احساس تنفس بدبو شود که این ناشی از تجمع ضایعات در خون و بافت ها می باشد معمولاً بیماران میل کمی به خوردن گوشت دارند و وزنشان نیز رو به کاهش است که دلیل آن هم این بی میلی نسبت به گوشت و نسبت به غذا می باشد.

از جمله شکایت این بیماران می توان به مواردی چون طعم بد دهان و احساس اینکه دارند فلز میخورند و اینکه معمولاً پس از دیالیز اشتهای آنها به حالت عادی برمی گردد و دیگر طعم بد تنفس و دهان و حس خوردن فلز را ندارند اشاره کرد.و دلیل این مشکل تجمع مقادیری آمونیاک در بافتها است.

 1. تهوع استفراغ و ناراحتی های معده

تجمع مواد زائد در خون و بافت ها به دلیل نارسایی کلیه و عدم توانایی کلیه در دفع آنها می تواندموجب اختلالات در سیستم گوارش استفراغ و تهوع شود و بیمار اشتهای کمی برای غذا خوردن داشته باشد.

 1. از خواب پریدن بخاطر ادرار

زمانی که عضو تولید کننده ادرار در بدن دچار مشکل می شود شما ممکن است اختلالات مختلفی را تجربه کنید اینکه شب از خواب بیدار شوید با حس داشتن ادرار ولی وقتی سعی می کنید چیزی خارج نمیشود و یا اینکه بیش از اندازه قبل ادرار می کنید و یا اینکه رنگ ادرار شما بیش از اندازه روشن و رنگ پریده است و ممکن است شبها چندین بار به این دلیل از خواب بیدار شوید.

 1. ادرار همراه با کف یا حباب

این مورد به دلیل دفع بیش از حد پروتئین اداره فرد ایجاد می شود که این دفع پروتئین یکی از نشانه های اختلالات کلیوی مهم است.

 1. ادرار قرمز یا قهوه ای رنگ

کلیه های ما مسئول تشکیل ادرار هستند و اختلال در آنها می‌توانند اختلالات ظاهری نیز روی ادرار ما داشته باشد مثلاً زمانی که کلیه شما مقدار ادرار کمتری می سازد ممکن است غلظت آن افزایش پیدا کند و یا ضایعات سنگین بیشتری در آن وجود داشته باشد که می تواند رنگ آن را تیره رنگ کند ایا ممکن است به دلیل دفع خون در ادرار که ناشی از اختلالات جداره نفرون ها می باشد ادرار شما به رنگ قرمز و به رنگ خون و یا رنگی شبیه به قرمز و شبیه به ارغوانی ظاهر شود که اینها نیز نشانه های واضحی از اختلالات کلیه می‌باشد.

معمولاً بیماران این حالت را در در ادرار خود به صورت ناگهانی می بینند و  دچار نگرانی می شوند.

یکی از مواردی که بسیار مهم است ممکن است این علامت را داشته باشد و فونت های کلیه که باید بسیار جدی گرفته شود می توانددر آینده مشکلات بیشتری را ایجاد کند سریع تر به پزشک .

کلیه عضو ظریف آسیب پذیر و بسیار مهمی در بدن ماست و هر گونه اختلالی در آن می‌تواند روی سلامت دیگر اندامها تاثیر مستقیم بگذارد پس با چکاپ سالیانه کلیه ها و سلامت خود را حفظ کنید.

برای نوبت دهی آنلاین در سلامت برتر اینجا کلیک کنید.

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا