مقالاتمقالات چشم پزشک

انواع عمل زیبایی برای درشت کردن چشم

انواع عمل زیبایی برای درشت کردن چشم را بشناسید

اگر در روزگاران قدیم در باره عمل جراحی صحبت می شد تصور مردم از آن یک کار ترسناک و عجیب و خطرناک بود که تنها در موارد ضروری و زمانی که بیمار با خطر مرگ روبرو بود این عمل روی بیمار انجام می‌شد.

اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی عمل های جراحی با تکنولوژی های بسیار پیشرفته و همچنین ضریب خطای پایین و امنیت بالا و هم چنین نتیجه  بخشی بیشتر در انواع مراکز تخصصی مربوط به  هر حوزه انجام می شود و به راحتی حتی برای رفع مشکلات کوچک از عمل جراحی استفاده می کنند.

این پیشرفت های تکنولوژی و در نتیجه آن بالا رفتن امید به زندگی و عمر بیشتر افراد جامعه در کنار میل غریزی انسان به زیبایی و آراسته بودن ظاهری موجب شده تا شاخه وسیعی در حوزه علم پزشکی و مخصوصاً علوم و جراحی ایجاد شود  که به آن علوم تخصصی جراحی زیبایی گفته می شود.

امروز تقریباً در تمام تخصص های پزشکی یک شاخه زیبایی وجود دارد و به دلیل ظرافت درمان ها در بخش های مختلف می توان از آنها در حوزه زیبایی نیز استفاده کرد و مشکلات مختلف ظاهری افراد را به راحتی تصحیح کرد بیماران هم می‌توانند با اطمینان به تکنولوژی های جدید و با مراجعه به مراکز معتبر اقدام به انجام اعمال زیبایی روی صورت و بدن خود نمایند.

طبیعتاً وقتی از جراحی زیبایی صحبت می کنیم اولین عضوی که به ذهن ما خطور می کند صورت است زیرا صورت اولین تصویر و تاثیر بصری ما بر روی مخاطبان و اطرافیان ما می باشد و هرگونه تغییر و بهبودی در آن می‌تواند به تاثیرگذاری ارتباط ما با اطرافیان مان کمک کند و از طرف دیگر این عضو بسیار حساس و آسیب پذیر است.

پس باید برای انجام هر گونه تغییرات در آن از یک روش مطمئن استفاده کرد تا بتوانیم نتیجه دلخواه را دریافت کنیم راه پیدا کردن این روش مطمئن کسب اطلاعات کامل درباره روش ها و اعمال زیبایی است.

کاری که ما در مقالات زیبایی انجام می دهیم و این اطلاعات را به شما می دهیم تا بتوانید بهترین روش و مناسب ترین روش را متناسب با نیاز و دلخواه خود انتخاب کنید تا نتیجه نهایی مورد پسند شما باشد پس با ما همراه باشید.

امروز می‌خواهیم درباره یکی از جذاب ترین عمل های زیبایی صحبت کنیم و بگوییم که این عمل به چند روش و چند تکنیک و به چه صورت هایی انجام می شود و محاسن و معایب هر کدام از این روش ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

شاید در فضای مجازی افرادی را دیده باشید که با استفاده از عمل های جراحی مختلف چشم های خود را درشت می کنند  ولی آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند و آیا انجام این عمل آسیب زننده است یا خیر؟

انواع عمل های درشت کردن چشم

افرادی که برای درشت کردن چشم هایشان به پزشک متخصص جراح زیبایی
چشم مراجعه می کنند متناسب با شرایط صورتشان و اصلاحاتی که برای درشت کردن چشم در آن ها نیاز است طبق تشخیص پزشک می‌توانند از ۴ روش و تکنیک برای درشت کردن چشم های شان استفاده کنند که این روشها عبارتند از:
 

  • کانتوپلاستی یا شکاف دادن گوشه داخلی چشم
  • پهن کردن پلک پایین
  • اپیکانتوپلاستی عمل گوشه خارجی پلک
  • پتوز یا عمل افتادگی پلک

کانتوپلاستی چیست؟

کانتوپلاستی یکی از روش‌های زیباسازی چشم می باشد که در این روش معمولا روی گوشه های جانبی چشم و قسمت هایی که دو پلک به یکدیگر می رسند اعمالی انجام می‌شود تا نهایتاً شکل ظاهری چشم زیبایی بیشتری پیدا کند که این عمل معمولاً به شکل ایجاد یک شکاف در قسمت های جانبی و بیرونی چشم انجام می شود که در نتیجه آن چشم بیمار زیباتر دیده می شود که بستگی به شرایط ساختار چشم و پلک بیمار دارد.

معمولاً موارد استفاده از این تکنیک در جاهایی است که افتادگی پلک وجود دارد یا این که به دلیل سالخوردگی بچه کلی در محیط ایجاد شده است و یا اینکه به دلیل بیماری خاصی مشکلی به شکل ظاهری پلکها به وجود آمده است.

موارد دیگری هم هست که از این تکنیک برای اصلاح اثر نا مطلوب جراحی های دیگر استفاده می شود به عنوان مثال برای رفع مشکل جراحی های چشم که قبلا صورت گرفته و نتیجه خوبی نداشته مثل بلفاروپلاستی از کانتو پلاستی استفاده می کنند و همچنین عضلاتی که به پلک بالا وپایین مرتبط است را سفت می کند این نواحی با افزایش سن ضعیف می شود.

اگر بخواهیم درباره چگونگی انجام این عمل صحبت کنیم می توان گفت که در این تکنیک با به وجود آوردن یک شکاف در گوشه های چشم روی شرایط فیزیکی به حالت چشم تاثیر گذاشته می شود که این تغییر باعث تغییر شرایط پوست در این ناحیه می گردد.

این عمل بیشتر برای چشم های کشیده که در اصطلاح با آن چشم مغولی می گویند استفاده میشود.این گونه چشم ها بیشتر در بین مردم قاره آسیا و ژاپنی ها دیده می شود ، در این جراحی فقط ظاهر چشم تغییر نمیکند بلکه احساس منتقل شده از چشم نیز تحت تأثیر قرار می گیرد.

معمولاً تغییری که در صورت بیماریها مشاهده می شود به این صورت است که به دلیل نزدیک شدن چشم ها به مرکز صورت با ایجاد این شکاف چهره بیمار به چهره  افراد اروپایی نزدیک تر می شود.

معمولاً افراد آسیایی ممکن است دارای مشکل چشم مغولی باشند که در این افراد باید علاوه بر این تکنیک از تکنیک کاهش پف بالای چشم نیز استفاده کرد و همچنین پلاستی برای اصلاح شکل پلک چشم افرادی که به هر دلیلی دچار تغییر شکل شده است استفاده می‌شود.

کانتوپلاستی در واقع بیشتر مورد استفاده مردان و زنان کشور کره و آنهایی که تمایل دارند چشمان درشت تر داشته باشند است و این جراحی به بسیاری افراد کمک می کند چشمان درشت تر داشته باشند و کمتر خواب آلود بنظر برسند و این جراحی انواع خاصی دارد.

کانتوپلاستی جانبی

در روش کانتوپلاستی جانبی در واقع پزشک جراح زیبایی به شکل دادن بخش خارجی چشم کمک می کند باعث می شود کمتر خواب آلود یا چشم گربه ای بنظر برسید.

در مواردی ممکن است از کانتوپلاستی برای درمان افتادگی پلک پایین یا زیباتر بنظر رسیدن استفاده شود در ابتدا ازاین جراحی برای درمان برخی از اختلالات استفاده می شد اما باید بدانید که امروزه گاهی اوقات ازاین جراحی برای زیبایی و ظاهر دلربا داشتن استفاده می شود.

باید دقت داشته باشید که شکاف های ایجاد شده در قسمت داخلی چشم باعث بزرگتر شدن چشم ها و نزدیک شدن آنها به مرکز صورت می شود در حالی که شکاف در قسمت خارجی چشم ها را به گوشه نزدیک تر می کند.

بنابراین با کشیده شدن گوشه خارجی چشم انحنا و خمیدگی پشت پلک پایین و زاویه چشم اصلاح می شود و این جراحی علاوه بر اینکه برای افرادی که به دنبال چشم های بزرگتر هستند پیشنهاد می شود برای مشکلات مربوط به زاویه رو به بالای چشم و افتاده گی چشم نیز انجام می شود.

اپیکانتوپلاستی

معمولاً موارد استفاده از این نوع عمل جراحی زیبایی چشم در افرادی است که به اصطلاح عموم چشم بادامی هستند و یا کسانی که افتادگی پلک دارند مورد استفاده قرار می گیرد به طوری که عرض چشم ها به صورت عمودی افزایش پیدا میکند.

در واقع اپیکانتوپلاستی فقط برای عریض کردن قسمت خارجی چشم مورد استفاده قرار میگیرد و به دلیل اینکه شکافها در این درمان در قسمت ملتحمه و داخل پلک به وجود می آید اثر جراحت در صورت بیمار باقی نمی ماند.

در اصل به خاطر پایین آوردن قوس انتهای چشم پس از این جراحی شکل بادامی چشمها بهتر از قبل می شود. این جراحی علاوه بر اینکه چشم هارا عریض تر می کند مشکلات افتادگی چشم را نیز از بین میبرد.

عمل زیبایی چشم

تفاوت کانتوپلاستی و کانتو پکسی

در بسیاری از موارد اصطلاح کانتوپلاستی و کانتو پکسی اغلب با یکدیگر اشتباهی برداشت می شوند و بایکدیگر مخلوط می شوند و برخی فکر می کنند که هر دوی کانتوپلاستی و کانتو پکسی یک روش مشابه جراحی را دارند .

اما باید بدانید که  این دو اصطلاح کاملا با هم متفاوت هستند که در طی این دو جراحی بر روی پلک پایینی عملیاتی صورت می گیرد و همچنین آنها نتایج کمی متفاوت خواهند داشت و در هر کدام از تکنیک های خاص خود استفاده می شود.

در عمل کانتوپلاستی ابتدا تاندون زیر چشم جدا می شود سپس تقسیم می شوند و در آخر به پوزیشنی منتقل می شوند که منجر به ایجاد پشتیبانی بیشتر در زیر پلک می شود.

اما در عمل کانتو پکسی تاندون را از نقطه مورد نظر برش نمی دهند و در این عمل جراحی از نخ و بخیه استفاده می شوند تا تاندون را تنگ تر سازند و در آن را در زیر پلک ثابت سازند .

پس می‌توان این گونه گفت که کانتوپلاستی نسبت به کانتو پکسی خطرناک تر است چرا که این برش باید به گونه ایی باشد که بتوان تاندون را به اندازه کافی باز کرد و سپس شروع به تقسیم آن کرد.

در عمل جراحی کانتو پکسی بر خلاف کانتوپلاستی شکل چشم را تغییر نخواهد داد و نیز تغییراتی همانند چشم گربه ایی را ایجاد خواهد کرد چراکه بطور فیزیکی تاندون ها جابجا خواهند شد در حالی که این اتفاق در کانتو پکسی رخ نمی دهد و در این روش شکل چشم ثابت می ماند و هیچ تغییری پیدا نمی کند.

همچنین یکی دیگر از تفاوت های بین این دو جراحی این است که اگر عملیات جراحی ناموفق باشد در جراحی کانتوپلاستی جبران این مشکل سخت تر خواهد بود و دلیل این است که زمانی که شما جراحی کانتوپلاستی می کنید تاندون برش داده می شود و کوچکتر می شود و دیگر نمی توانید تاندون جدیدی را جایگزین آن کنید.

در کانتوپکسی کل تاندون حفظ می شود به طوری که بعد از عمل اگر مشکلی پیش بیاید جبران آن بسیار آسانتر است و می‌تواند گفت بطور کل در هر دو نوع عمل اگر مشکلی پیش بیاید برای درمان آن کمی زمان لازم است و باید جراحی زیادی انجام دهید.

بطور معمول اگر از دیدگاه آماری به این دو تکنیک جراحی نگاه کنیم کانتوپکسی به دلایل زیادی انجام می شود و این در حالی است که کانتوپلاستی هم برای درمان و رفع ectropion نیز صورت می گیرد و برای اطلاعات بیشتر می توانید با پزشک مورد نظر خود مشورت نمایید و بهترین روش را برگزینید تا آسیبی به چشم شما وارد نشود و در آخر با پشیمانی روبرو نشوید.

اکتروپین
اکتروپین

اکتروپین

افزایش سن عاملی است بر اثر آن عضلات ضعیف یا دچار نقص می شوند و نتیجتا این عضلات همانند دیگر اعضای بدن اگرضیف شوند عملکردشان را ازدست میدهند و ماهیچه های اطراف چشم و پوست آنها شل می شود و الاستیسیته خود را ازدست می دهد.

اگر الاستیسیته از بین رود پلک می افتد و زیر چشم حالت پفی می شود که درنهایت پلک مقداری بیرون می آید که باعث سوزش وخشکی چشم می شود و اکتروپین ایجاد می‌شود که البته می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد.

سوختگی ، فلج شدن غده ها ، و بیماری‌های  دیگر گاهی اوقات باعث التهاباتی درناحیه چشم می شود مثل آسیب در اثر استفاده از برخی لنزها بنابراین  جراحی به درمان اکتروپین کمک می کند.

انتروپیون
انتروپیون

انتروپیون

اختلال انتروپیون در واقع برعکس اکتروپیون است که به برگشتن پلک به داخل چشم گفته میشود و این عارضه بسیار درد آور است این افراد همیشه تصور می کنند چیزی داخل چشمشان رفته است به همین خاطر احساس سوزش همیشگی دارند.

در مواردی جراحی کانتوپلاستی آخرین راه حل برای درمان سوزش همیشگی چشم که براثر انترو پیون ایجاد شده است اما اگر بخاطر داشته باشید جراحی پلک پایین کار ساده ای نیست و نیازمند مهارت های پیشرفته ، دانش فراوان هزینه های گزاف است جراحی پلک کار پیچیده ای است و بسیاری از جراحان کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی آن را اشتباه انجام میدهند.

پس به یاد داشته باشید که اهمیت پزشک ماهر را در این زمینه دست کم نگیرید زیرا بینایی تان در خطر است پزشکی را که متخصص باشد وتجربه ی فراوانی در عمل جراحی پلک پایین داشته باشد انتخاب کنید و گام بعدی این است که مکان مجهزی را برای جراحی کانتوپلاستی انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که این تکنولوژی ها برای بهبود کیفیت زندگی ما به وجود آمده اند ولی هنوز این تکنیک ها توسط انسان انجام می‌شود و انسان باید مهارت زیادی داشته باشد تا بتوانند درست عمل کند پس در انتخاب پزشک معالج خود و رزومه کاری  وی دقت کنید. سلامتی بدون مرز توانسته در معرفی برترین پزشکان مشهد موفق عمل کند شما می توانید با مشاوره با برترین پزشکان مشهد صحیح ترین تصمیم را بگیرید.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نیز می توانید روی لینک کلیک کنید.

سلامتی بدون مرز|بخش چشم پزشکی

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا