مقالات جراحی زیبایی

روش های شگفت انگیز جوان سازی پوست

علاقه به داشتن ظاهری شاداب و جوان از زمان های گذشته تا به امروز مورد توجه خانم ها و آقایان بوده است و امروزه روش های زیادی برای جوان سازی پوست وجود دارد که شما می توانید به کمک این روش ها جذابیت ظاهری تان را افزایش دهید.

روش های نوین برای جوان سازی پوست

علم پزشکی روش های زیادی نظیر لیزر و بوتاکس و ژل ها و جراحی زیبایی بینی ، پیکر تراشی و … را در اختیار شما قرار داده است که همه این روش ها به نوبه خود دارای تاثیر زیادی هستند و می توانند باعث شادابی و نشاط پوست شوند. قبل از هر چیز بهتر است ابتدا با نشانه های پیری پوست آشنا شوید تا بتوانید روشی مناسب برای جوان سازی پوست از بین روش های متنوع انتخاب نمایید.

روش های نوین برای جوانسازی پوست صورت

نشانه های پیری پوست

بالا رفتن سن باعث تخریب هر یک از اجزای شکل دهنده پوست نظیر کلاژن و الاستین می شود که همه این موارد روی زیبایی و جوان ماندن پوست تاثیر بسزایی دارند همچنین به مرور زمان لایه سطحی پوست نازک می شود و بافت پیوندی آن نیز ضعیف می گردد. برای اینکه علائم پیری پوست را بشناسید بهتر است با لایه های پوست و بافت های مجاور آن آشنا شوید.
پوست از سه لایه نظیر اپی درم ( روپوست ) و درم و هیپودرم ( زیرپوست ) تشکیل شده است که روپوست بخشی می باشد که با چشم قابل مشاهده است. لایه میانی پوست نیز شامل سلول های تولید کننده روپوست و برخی از گیرنده های حسی می باشد. زیر پوست که به هیپودرم معروف است از بافت پیوندی و بافت چربی تشکیل شده است. هیپودرم نیز پوست را به لایه های عضلانی که در قسمت زیرین است متصل می سازد و عضلات نیز روی استخوان ها قرار می گیرند.

برای مشاوره با کارشناسان سلامتی بدون مرز ، تماس بگیرید و یک جلسه مشاوره رایگان دریافت کنید.

جراحی-بینی-در-مشهد
کارشناس جراحی زیبایی

 

افزایش سن تاثیر زیادی روی همه لایه های پوست و بافت های مجاور آن دارد و در واقع پیری پوست با 4 علامت شناخته می شود که در ادامه به بررسی هر یک از این علائم می پردازیم :

نشانه های پیری پوست

1.چین و چروک

چین چروک اولین نشانه بالا رفتن سن است که از 25 سالگی به تدریج روی پوست صورت ظاهر می شود و به مرور زمان نیز چین و چروک ها عمیق تر می شوند. چین و چروک ها ناشی از حرکت عضلانی صورت می باشند و در سنین جوانی زمانی که اخم می کنید یا می خندید و … این خط ها روی پوست ظاهر می شوند ولی زمانی که این خط های پوستی تبدیل به چین و چروک می شوند بدون حرکت عضلات صورت نیز روی پوست به وضوح دیده می شوند.

شایع ترین نقاطی از پوست که چین و چروک سنین بالا روی آن ها ظاهر می شوند عبارتند از :

1.خط افقی پیشانی

2. خط بین ابروها به صورت عمودی

3. خط های شعاعی دور چشم و خط های پنجه کلاغی

4. خط خنده که در قسمت کناره های بینی تا بالای لب بوجود می آیند.

5. خط های شعاعی دور لب

جوانسازی پوست برای رقع چین و چروک

چه روش هایی برای جوان سازی پوست که بر اثر چین و چروک ایجاد می شوند وجود دارد ؟

1.بوتاکس

2. لیزر درمانی

3. تزریق ژل

4. هایفوتراپی

5. لیزر اندولیفت

6. تزریق چربی

7. کربوکسی تراپی

روش های کاربردی برای جوان سازی صورت

2. کاهش حجم

با بالا رفتن سن پروتئین های کلاژن و الاستین پوست کاهش پیدا می کنند و پوست نیز شل می شود. چربی زیرین پوست در نواحی گونه و گیج گاه و چانه و بینی و چشم ها تحلیل می شود و صورت نیز اسکلتی می شود.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

استخوان های صورت نیز در اطراف دهان و چانه ها تحلیل می شوند و این مورد در سنین بالای 50 تا 60 سالگی خودش را نشان می دهد. توجه داشته باشید که روش های جوانسازی پوست زمانی موثر هستند که در سن های پایین تر انجام شوند و این روش ها می توانند ظهور علائم ذکر شده را تا حدودی به تاخیر بیندازند.

شایع ترین محل هایی که مستعد کاهش حجم می باشند :

1.گونه ها

2. زیر چشم ها

3. زاویه های فک و چانه

4. اطراف بینی

5. اطراف لب

جوان سازی پوست صورت

3. از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست

بخش های عمیق پوست از چند جزء اصلی تشکیل شده اند که این اجزاء باعث شادابی و قوام پوست می شوند. توجه داشته باشید که رشته های پروتئین کلاژن اسکلت اصلی بافت پیوندی را در زیر پوست می سازند. هیالورونیک اسید نیز جزء دوم پوست می باشد که مانند سیمان بین بافتی عمل می کند و فضای بین رشته های کلاژن را پر می کند و در نهایت نیز رشته های پروتئین الاستین سبب خاصیت کشسانی یا الاستیسته پوست می شوند.

در پیری پوست شاهد افتادن پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی هستیم که افتادگی به دلیل کاهش حجم ایجاد می شود که کاهش حجم ناشی از تحلیل رفتن چربی زیر پوست می باشد همچنین تحلیل رفتن قوام پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی باعث ایجاد فرسودگی و تخریب رشته های الاستین و کلاژن می شود به همین دلیل است که کشش و استحکام پوست کاهش پیدا می کند و لایه های سطحی پوست خشک و سفت می شوند.

مکان هایی از پوست که مستعد کاهش خاصیت کشسانی هستند عبارتند از :

1.دور لب ها

2. کناره های فک

3. زیر چشم ها

4. پیشانی

چه روش هایی برای جوان سازی پوست که بر اثر کاهش خاصیت کشسانی ایجاد می شوند وجود دارد ؟

1.هایفوتراپی

2. لیزر اندولیفت

3. میکرونیدلینگ

4. آر اف فرکشنال

5. CO2 فرکشنال

6. اربیوم فرکشنال

7. پلاسماجت تراپی

جوانسازی با روش های مختلف

4. تغییر در لایه های پوست

همانطور که ذکر کردیم پوست از سه لایه تشکیل شده است. لایه سطحی که اپی درم یا روپوست نام دارد که این لایه از چند لایه سلولی تشکیل شده است و به مرور زمان خشک می شود و نسبت به اشعه مضر آفتاب نیز حساس تر می گردد. ایجاد خال و لکه ها از انواع تغییراتی هستند که در این لایه قابل مشاهده می باشند.

برای مشاوره با کارشناسان سلامتی بدون مرز ، تماس بگیرید و یک جلسه مشاوره رایگان دریافت کنید.

جراحی-بینی-در-مشهد
کارشناس جراحی زیبایی

 

لایه درم یا میانی نیز از سلول های سازنده پوست و غده های چربی و عرق و بافت پیوندی تشکیل شده است. لایه میانی در فرآیند شکل دادن به پوست و حفظ قوام آن نقش حیاتی دارد و این لایه وظیفه حفظ آب پوست را هم بر عهده دارد به همین دلیل با تحلیل رفتن این لایه پوست طراوت خود را از دست می دهد و خشک می شود.

لایه زیری پوست یا زیر پوست نیز از بافت پیوند و بالشتک ها یا پدهای چربی تشکیل شده است که با افزایش سن تعداد سلول ها و حجم بالشتک ها و ضخامت هیپودرم این ناحیه کم می شود و همه این وقایع منجر به کاهش حجم پوست و ایجاد چین و چروک می شود.

جوان سازی با روش های مختلف

چه زمانی می توانید برای جوانسازی پوست اقدام نمایید ؟

بهترین زمان برای دریافت روش های درمانی جوان سازی پوست به شرایط شما وابسته است و هر زمانی که بروز علائم پیری برایتان تبدیل به یک معض می شود می توانید برای جوانسازی اقدام نمایید همچنین بهتر است برای جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده نمایید و همواره سطح پوست را تمیز نگه دارید.

برخی از افراد از اوایل 30 سالگی دچار علائم اولیه پیری پوست می شوند که در این سن می توان درمان های لیزری و لایه برداری و هایفوتراپی را انجام داد که همه این روش ها کم تهاجمی و موثر هستند و باعث بهبود ساختار پوست و جلوگیری از پیری پوست می شوند.

در دهه چهارم نیز چین و چروک ها در اطراف چشم و دهان شکل می گیرند و خشکی و لکه های پوستی نیز ظاهر می گردند در این سنین نیز می توان از روش های کم تهاجمی تر مانند هایفوتراپی و لیزر درمانی و تزریق ژل و تزریق بوتاکس استفاده کرد.

روش هایی که برای جوانسازی پوست صورت وجود دارند در سه دسته کلی قرار می گیرند که عبارتند از :

1.روش های تهاجمی:

این روش ها شامل جراحی پلاستیک و زیبایی نظیر کشیدن پوست صورت هستند. روش های تهاجمی هزینه های زیادی دارند و بیمار باید بستری شود دوره نقاهت نیز طولانی می باشد و عوارض و خطرات زیادی نیز دارند همچنین این روش ها ماندگارترین نتیجه را روی پوست دارند.

2. روش های کم تهاجمی : 

این روش ها شامل هایفوتراپی و اندولیفت و روش های تزریقی نظیر تزریق چربی و ژل و بوتاکس می باشند. روش های کم تهاجمی عوارض و خطرات محدودی دارند و از روش های تهاجمی نیز ارزان تر می باشند و اثرات چشم گیری روی پوست می گذارند.

3. روش های غیر تهاجمی :

روش های غیر تهاجمی شامل مراقبت های کلی از پوست صورت نظیر استفاده از کرم های ضد چروک و درمان های خانگی برای جوان سازی پوست هستند. این روش ها نیز کم خطر و ساده هستند ولی تاثیر زیادی روی پوست نمی گذارند.

روش های مختلف برای جوان سازی صورت

بررسی انواع روش های متداول جوانسازی پوست صورت

1. لیزر اندولیفت :

اندولیفت از انواع روش های جدید برای جوانسازی پوست می باشد. این روش کم تهاجمی است و فیبر بسیار نازکی وارد پوست می گردد و این فیبرها درون لایه های عمیق پوست قرار می گیرند. فیبر به کمک اشعه لیزر مادون قرمز کلاژن سازی پوست را تحریک می کند و باعث ذوب شدن تجمع اضافه می شود. لیزر اندولیفت افتادگی پوست را کاهش می دهد و باعث سفتی پوست می شود.

کاربردهای اندولیفت در جوان سازی پوست عبارتند از :

 • زوایه سازی فک و صورت
 • افزایش قوام و سفتی پوست گردن
 • کاهش عمق خط های خنده
 • کاهش چین و چروک ها
 • کاهش چربی موضعی در ناحیه غبغب و سایر نقاط پوست صورت و گردن

لیزر اندولیفت

2. هایفوتراپی : 

در این روش از امواج فراصوت استفاده می گردد و این امواج به شکلی متمرکز به لایه هایی خاص از پوست صورت انرژی وارد می کنند و باعث تحریک تولید رشته های کلاژن و سفت شدن پوست و کاهش خطوط پوست می گردند. انجام هایفوتراپی برای افراد در بین سنین 30 تا 70 سالگی مفید است.

کاربردهای هایفوتراپی برای جوانسازی پوست عبارتند از :

 • کاهش چین و چروک های روی پوست
 • سفت کردن افتادگی ها
 • سفت کردن شل شدگی پوست که در ناحیه گردن و غبغب وجود دارد.
 • لیفت گونه و ابرو و گونه ها
 • بهبود بخشیدن به وضعیت خط چانه
 • سفت کردن پوست صورت
 • صاف کردن پوست صورت
 • لیفت گردن
 • لیفت دکلته
 • از بین بردن خط خنده
 • اصلاح طرح خنده

3. کربوکسی تراپی

در این روش گاز دی اکسید کربن به قسمت زیری پوست تزریق می گردد. توجه داشته باشید که در هر منطقه از بدن که غلظت گاز دی اکسید کربن افزایش پیدا می کند بدن نیز برای اکسیژن رسانی و جبران تجمع دی اکسید کربن خونرسانی را به آن بخش افزایش می دهد به این ترتیب با تزریق کردن این گاز بدن وادار می شود تا خونرسانی را در منطقه ای خاص افزایش دهد و با افزایش خونرسانی ترمیم سلولی اتفاق می افتد و وضعیت پوست نیز بهبود پیدا می کند.

کاربردهای کربوکسی تراپی برای جوان سازی پوست عبارتند از :

 • رفع چین و چروک های صورت
 • از بین بردن تیرگی دور و زیر چشم ها
 • از بین بردن خطوط دور چشم ها
 • کاهش دادن چربی موضعی
 • رفع شل شدگی پوست
 • رفع افتادگی پوست
 • جوان سازی پوست بدن در نواحی پشت دست و دکلته

کربوکسی تراپی

4. تزریق ژل :

تزریق فلیرها یا همان ژل به لایه های مختلف پوست باعث حجم بخشیدن به منطقه تخت درمان می شود. ژل ها به سه دسته دائمی و نیمه دائم و موقت تقسیم می شوند که مواد دائمی دارای عوارض و خطراتی هستند به همین دلیل از آن ها کمتر استفاده می شود. مواد نیمه دائمی نیز کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. ژل های موقت بهترین نوع فیلرها هستند و جنس آن ها هیالورونیک اسید می باشد و مانند سیمان بین بافتی عمل می کنند.

کاربردهای تزریق ژل برای جوان سازی پوست عبارتند از :

 • پر کردن خط های صورت نظیر خط خنده ، اخم ، چین های موجود در دور چشم ها و دور لب ها
 • افزایش حجم لب بالا و لب پایینی

جوان سازی پوست با تزریق بوتاکس

5. تزریق چربی :

در این روش بافت چربی به کمک روش لیپوساکشن از قسمتی از بدن برداشته می شود و این بافت به درون بالشتک های چربی موجود در زیر پوست تزریق می شود. ماندگاری این روش زیاد می باشد و دارای عوارضی کمی است. بالشتک های چربی در نقاط مختلف پوست صورت قابل مشاهده می باشند که از مهم ترین این نقاط می توان به بالشتک گونه ها اشاره نمود.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

کاربردهای تزریق چربی برای جوان سازی پوست عبارتند از :

 • پر کردن چین و چروک صورت
 • رفع افتادگی و شل شدگی پوست صورت
 • برجسته نمودن لب ها و سینه ها
 • برجسته نمودن پشت دست ها

6. تزریق بوتاکس : 

تزریق بوتاکس از انواع روش های پرطرفدار برای جوان سازی پوست در سراسر دنیا می باشد. ماده ای که در تزریق بوتاکس استفاده می گردد نوعی سم است که باعث فلج کردن عضلات می گردد و با فلج شدن عضلات نیز خط ها و چین و چروک ها تا حد زیادی از بین می روند. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس باید زیر نظر پزشک انجام گردد تا ایمن و موثرتر باشد.

کاربردهای تزریق بوتاکس برای جوان سازی پوست عبارتند از :

 • رفع خط های صورت نظیر خطوط پیشانی ، خط اخم ، خط های موجود در دور چشم و دور لب ها
 • شکل دادن به ابرو ها
 • بالا بردن گوشه لب ها

جوان سازی پوست با تزریق بوتاکس

در این مطلب به معرفی انواع روش های شگفت انگیز برای جوان سازی پوست پرداختیم که امیدواریم به کمک روش های ذکر شده بتوانید روشی موثر را برای داشتن پوستی شاداب و جوان انتخاب نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا