مقالاتمقالات جراحی زیبایی

برترین روش های لایه برداری و پیلینگ پوست

درباره انواع روش های مختلف لایه برداری و پیلینگ پوست چه می دانید؟

میل به زیبایی و جوانی یک خواست درونی و غریزی انسان است که از دیرباز در وجود ما بوده و انسان در تمام طول تاریخ با روش ها و تکنولوژی هایی که در اختیار داشته سعی می کرد تا خود را زیبا تر و شاداب تر می کند و به آرایش و پیرایش خود بپردازد.

در زمان های قدیم از ابزار های مانند رنگ امثال آنها برای زیباتر کردن و جوان تر کردن پوست استفاده می شود یا که داروهای گیاهی و جوشانده ها استفاده می کردند رفته رفته تکنولوژی پیشرفت کردن انواع کرم ها و ماسک ها به بازار آمده اند که دارای ترکیبات مختلفی از جمله ترکیبات گیاهی با شیمیایی بودن و تمام این کمپانی ها تلاش می کردند تا بتوانند بهترین نتیجه را برای مخاطبان خود ایجاد کنند.

روش های مختلف لایه برداری و پلینگ پوست

پس از گذشتن از دوره پرفروش بودن کرم ها و ماسک ها و تکنولوژی های جدید تری به انواع لیزرها به روش های جدید حدود زیادی در بسیاری از موارد جایگزین روشهای دارویی و موضعی شدند و امروزی می توان گفت برای زیبا سازی پوست مخصوص پوست صورت با محصولات فوق العاده زیادی وجود دارد که باید آنها را بشناسید.

دلیل آن هم این است که طبیعتاً هر جا که گردش مالی بالای وجود داشته باشد ممکن است افراد سودجو برای منفعت خود اقدام به تبلیغات روشهای کنند که برای همگان مناسب نیست پس شما باید درباره روشهای مختلف و انجام اعمال زیبا سازی تحقیق کنید و اطلاعات کافی به دست بیاورید تا در هنگام نیاز بتوانید بهترین روش مناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

لایه برداری و پیلینگ پوست

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های لایه برداری پوست و پیلینگ پوست آشنا کنیم و خصوصیات هر یک از این روشها را برای شما شرح دهیم با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این باره به شما ارائه دهیم تا بتوانید با دیدی بازتر و هشدار در اقدام به انتخاب روش مناسب برای خود بکنید.

در واقع در بسیاری از موارد استفاده از روش‌های مختلف پیلینگ برای صاف كردن پوست و از بین بردن لك‌ها و مشكلات پوستی راه‌حل اول و آخر است و نتایج حاصل از آن نیز كاملا قابل پیش‌بینی است و عوارض چندانی هم ندارد، البته اشتباه نكنید پیلینگ و لایه‌برداری فقط برای درمان مشكلات پوستی نیست بلكه گاهی برای از بین بردن چین و چروك‌ها یا حتی درخشان‌كردن پوست از این روش استفاده می‌شود.

تعریف لایه برداری و پیلینگ

اگر بخواهیم یک تعریف کوتاه و مختصر  درباره لایه برداری و پیلینگ  ارائه دهیم می توانیم بگوییم که فرآیندی كه سلول‌های مرده از روی سطح پوست برداشته می‌شوند را لایه‌برداری می‌گویند چون قدرت پوست برای دفع این سلول‌های مرده با افزایش سن كاهش می‌یابد و باید با یك عامل خارجی كار را انجام داد تا هم مشكلات پوستی حل شوند و هم پوست صاف و زیبا شود. این فرایند به روش انجام می‌شود:

  • شیمیایی
  • مكانیكی با لیزر
  • روش‌های خانگی

روش شیمیایی

در حقیقت در این روش اسیدها و آنزیم‌های خاصی باعث از بین رفتن سلول‌های مرده می‌شوند در حقیقت یك سوختگی شیمیایی خفیف و كنترل شده در پوست به‌ وجود می‌آید و سلول‌های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول‌های سالم و جوان می‌دهند، لایه‌برداری براساس نوع ماده به كار رفته، غلظت آن و مدت زمانی كه مواد فوق روی پوست باقی می‌مانند است.

بررسی لایه برداری عمیق

میتون گفت این فرآورده‌ها قوی‌ترین لایه بردارهای پوست را شامل می‌شوند و كاربرد آن در درمان چین‌های خشن پوستی، آثار عمیق ناشی از افزایش سن و آفتاب، اسكار پوستی و ضایعات رشد یافته پیش سرطانی.

بطور معمول در این روش ترکیبات اصلی موجود در این محلول‌ها از ترکیبات فنل استفاده می‌شود و عوارضی مانند بیهوشی و نیاز به بستری شدن را نیز به همراه دارد.

بررسی لایه برداری متوسط

این روش نسبت به لایه‌بردارهای سطحی با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می‌كنند و بهتر است فقط در پوست سایر قسمت‌های بدن به‌ جز صورت به كار رود و كاربرد آن در درمان ضایعاتی مانند اسكار آكنه ، خطوط پوستی، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب است و در تركیبات اصلی موجود در آن از تری كلرو استواستیك (TCA) با غلظت‌های متوسط، استفاده می‌شوند.

روش های مختلف لایه برداری و پلینگ پوست
روش های مختلف لایه برداری و پلینگ پوست

بررسی لایه برداری سطحی

در این حالت آسیب در اپیدرم یا لایه سطحی پوست ایجاد می‌شود كاربرد آن برای رفع كدورت و تیرگی پوست، چروك‌های خفیف زودرس و درمان جوشگاه‌های قدیمی و تركیبات اصلی موجود در آن معمولا از دسته هیدروكسی اسیدها(آلفا هیدروكسی اسید و بتا هیدروكسی اسید) با غلظت‌های 20 تا 70 درصد.

بطور کلی در این روش‌ها از محلولی با یك پایه اسیدی برای جداسازی لایه خارجی و آسیب دیده پوست استفاده می‌شود. به این‌ ترتیب، در حقیقت یك سوختگی شیمیایی خفیف و كنترل شده در پوست به‌وجود می‌آید و سلول‌های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول‌های سالم و جوان می‌دهند. این محلول‌ها همچنین تحریك لایه‌های زیرین را برای تولید كلاژن و الاستین پوست تحریك می‌كنند. این 2 عامل در طراوت و جوانی پوست نقش اساسی ایفا می‌كنند.

لایه برداری شیمیایی در خانه

باید توجه داشت که كرم‌ها یا محلول‌های شیمیایی حاوی موادی چون آلفاهیدروكسی اسید (AHA)، ‌رتینوئیدها، آنزیم‌های طبیعی و… به‌عنوان لایه‌بردار شناخته‌ می‌شوند و وقتی این مواد روی پوست مالیده می‌شود با توجه به نوع محلول یك تا 14 روز بعد از استفاده، سلول‌های مرده روی پوست تخریب می‌شوند تا سلول‌های جوان جای آن‌ها را بگیرند، اسیدهای میوه(AHA) غلظت پایین‌تر را افراد می‌توانند بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه كنند و در منزل، شب‌ها هنگام خواب استفاده كنند.

بهتر است این فرآورده‌ها دور چشم و دور دهان استفاده نشود زیرا موجب تحریك و قرمزی و التهاب این نواحی خواهد شد. درصدهای بالاتر مانند ۵۰ درصد و ۷۰درصد باید توسط متخصص پوست به كار روند.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

لایه برداری بدن

در این روش از لایه برداری با عمق متوسط پوسته‌ریزی و جداشدن لایه آسیب‌دیده 3 تا 7 روز طول می‌كشد. قرمزی و التهاب پوست ممكن است تا 2 ماه طول بكشد، هرچند كه به‌طور معمول بعد از یك تا 2 هفته پوست نسبتا به حالت طبیعی خود بازگردد و از آن به بعد با استفاده لوازم آرایشی التهاب باقی مانده را می‌پوشانند. با استفاده از لایه‌برداری با فرآورده‌های با قدرت متوسط، فرد به‌ندرت احساس درد و ناراحتی شدید می‌كند و عوارض به‌وجود آمده نیز با روش‌های معمولی قابل كنترل هستند.

لایه برداری سطحی مناسب چه کسانی است؟

بطور معمول لایه‌برداری سطحی برای از بین بردن آثار اولیه‌ آفتاب در پوست، چین‌های ظریف پوستی و تغییر رنگ‌های خفیف كاربرد دارند. تركیبات اصلی آن‌ها معمولا از دسته‌ هیدروكسی اسیدها (آلفا هیدروكسی اسید(AHA) و بتا هیدروكسی اسید(BHA)) با غلظت های 20 تا 70درصد یا سایر مواد لایه‌بردار است.

در استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی سطحی باید توسط فرد متخصص تجویز شوند. هرچند كه انواع ملایم‌تر این لایه‌بردارها با غلظت‌های پایین‌تر برای استفاده عموم وجود دارند. علاوه بر این برای كسب نتیجه مطلوب، لازم است كه این فرآیند 4 تا 5 بار در طول 2 تا 4 هفته و پس از آن سالی 4 بار تكرار شود.

هیدروكسی اسیدها در جوان‌سازی پوست تاثیر مهمی دارند.

کسانی که مشکل پوستی حاد دارند

در واقع برای درمان بسیاری از مشكلات پوستی حاد چون چین‌های خشن و اسكارهای پوستی و… از لایه‌برداری عمیق استفاده می‌شود، در این محلول‌ها از تركیبات فنل استفاده می‌‌شود. تركیبات فنلی لایه‌بردارهای بسیار قوی هستند كه یك‌بار استفاده از آن‌ها برای دست یافتن به نتیجه‌ موردنظر در یك سال كافی است.

معمولا یك‌بار لایه‌برداری شیمیایی عمیق ممكن است 60 تا 90 دقیقه طول بكشد كه طی این مدت، روی هر قسمت از صورت به‌مدت 15دقیقه از محلول استفاده می‌شود. به‌طور معمول، به‌علت دردناك بودن این روش، ابتدا بی‌حسی موضعی انجام شده و وضعیت قلب بیمار نیز كنترل می‌شود و پس از لایه‌برداری به فرد توصیه می شود تا 2هفته از شركت در فعالیت‌های روزانه خودداری كند، هرچند كه قرمزی پوست ممكن است تا 3 ماه باقی بماند و همچنین این روش برای پوست‌های تیره مناسب نیست.

روش های مختلف لایه برداری و پلینگ پوست
روش های مختلف لایه برداری و پلینگ پوست

روش لایه برداری با لیزر

امروزه بطور کلی یكی از درمان‌های رایج در مطب‌های متخصصان پوست و موست و كاربردهای وسیعی در درمان برخی بیماری‌های پوستی مثل ضایعات عروقی (همانژیوم، ماه‌گرفتگی‌)، بهبود زخم‌های برجسته و كلوئید، بهبود اسكارهای مختلف، بهبود برخی لك‌ها مثل كك‌ومك، لكه‌های قهوه‌ای و جوان‌سازی پوست دارد.

بررسی لایه‌برداری با CO2

این هم یکی دیگر از تکنولوژی های جدید و به روز  در حوزه لایه برداری پوست می باشد که با استفاده از این گاز یک ناحیه از پوست را به‌صورت سراسری لایه‌برداری می‌كند.

بررسی لایه‌برداری فراكشنال

در هر جلسه درمان درصدی از سطح مورد درمان دست‌ نخورده باقی می‌ماند، بنابراین به سرعت پوست ترمیم خواهد شد و عوارض كمتری از گروه اول دارد و به‌طور معمول از لیزر دی‌اكسیدكربن یا فراكشنال برای این منظور استفاده می‌شود و در درمان برخی بیماری‌های پوستی مثل اسكار، كك‌ و مك و لك‌های قهوه‌ای كه درصورت و دست بیشتر افراد مسن دیده می‌شود و همچنین جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود.

لیزر فراکشنال |موارد استفاده لیزر فراکشنال

از لیزر فراكشنال برای درمان پیری پوست استفاده می‌شود. در این روش توسط لیزر، لایه سطحی پوست به شكل موضعی در مقاطعی از پوست از بین می‌رود و اطراف این ستون‌های حرارتی سالم می‌ماند و این امر موجب تسریع روند ترمیم پوست می‌‌شود.

از آنجایی كه لایه شاخی پوست طی لیزر دست نخورده باقی می‌ماند، بنابراین فعالیت طبیعی پوست به‌عنوان سد حفاظتی حفظ می‌شود. البته كاربرد این تكنیك فقط در پیری پوست نیست و در موارد دیگری از جمله اسكار یا جای جوش یا جای جراحی و سوختگی، تغییرات رنگی پوست، منافذ باز پوستی، افزایش قوام پوست خطوط كشش پوستی (استریا) و جوان‌سازی پوست نیز كاربرد دارد.

پیلینگ لیزری

بطور کلی با وجود دستگاه‌های جدید لیزر اولتراپالسی اسكن‌دار، معمولا طول‌مدت عمل لیزر پوست كمتر از یك ساعت است. بلافاصله پس از عمل پوست برافروخته و به رنگ صورتی پررنگ یا قرمز در می‌آید و بیمار احساس سوختگی یا خارش می‌كند كه در روش تكنیك باز از پماد وازلین یا پماد تركیبی روی پوست استفاده می‌شود كه بستگی به نوع بیمار، پزشك می‌تواند از روش پانسمان بستر با گاز نیمه تراوا استفاده كند.

تورم صورت بین روز دوم تا چهارم طبیعی است، بین روزهای 7 تا 10 بیمار پوست قرمز و صورتی دارد كه به تدریج به سمت طبیعی‌شدن پیش می‌رود و در حدود هفته سوم پس از عمل از بین می‌رود.

لیزر در آرایشگاه

توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید در آرایشگاه لیزردرمانی انجام شود بلكه باید توسط متخصص بیماری‌های پوست و مو یا متخصص جراحی پلاستیك انجام شود و انجام این عمل توسط افراد غیرمتخصص در آرایشگاه‌ها و حتی توسط پزشكان عمومی كه تحت عنوان پزشك بیماری‌های پوست و مو مشغول لیزردرمانی هستند، اشتباه است و می‌تواند خطرناك باشد.

روش مكانیكی

بطور کلی در لایه‌بردارهای مكانیكی مواد ساینده‌ای وجود دارد كه مثل سنباده روی سطح پوست كشیده می‌شوند و سلول‌های مرده را از روی آن سطح پوست برمی‌دارند كه به‌دنبال استفاده از آن تاثیر و نفوذ‌ داروهای پوست، چند برابر گشته و بنابراین كمك مهمی برای درمان دارویی مثلا بهبود لك‌های صورت است.

کرم های اسکراب و بررسی كرم‌های اسكراب

این كرم‌ها به‌ عنوان خراشنده و ساینده پوست استفاده می‌شوند.كرم‌ها و صابون‌های اسكراب حاوی دانه‌های خشن هستند تا سلول‌های مرده سطح پوست را بردارند و كاربرد این کرم ها در درمان ضایعات پوستی مثل آكنه‌های كومدونال (جوش‌های سرسیاه یا سفید)، چربی پوست، خشونت پوست و افزایش اثر داروهای موضعی است.

بررسی روش‌های سنتی

در واقع در زمان قدیم كیسه كشیدن در حمام‌های سنتی رایج بوده كه این مثالی از لایه‌برداری مكانیكی است كه وقتی با سفید آب همراه می‌شود، میزان لایه‌برداری آن بیشتر هم می‌شود و این عمل موثرتر خواهد شد. حتی استفاده از سنگ‌ پا برای كاستن از زبری كف پا مثالی دیگر از لایه‌برداری مكانیكی است.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

بررسی روش میكرودرم ابریژن

این تکنیک توسط دستگاهی، پودر كریستال‌های سخت اكسیدآلومینیوم با فشار روی پوست پاشیده می‌شود. بعد این دستگاه، یك فشار منفی به پوست وارد می‌كند و عملی شبیه بادكش انجام می‌دهد. از تركیب این ساباندن و ایجاد فشار منفی یك لایه برداری مكانیكی خوب روی پوست صورت اتفاق می‌افتد و كاربرد آن در بهبود منافذ باز پوست، بهبود جوش‌های سرسیاه و سرسفید، كم رنگ شدن لك‌های صورت و حتی بدن، بهبود چین و چروك‌های ظریف.

در واقع روش میكرودرم‌ابریژن، متداول‌ترین لایه‌برداری مكانیكی است كه اثرات خوبی بر كیفیت پوست می‌گذارد و همچنین با تاثیری كه بر نفوذ داروهای پوستی دارد، كمك مهمی در درمان لك صورت است و از طرفی با تحریك پوست باعث بهبود ساخت كلاژن شده و در طولانی‌مدت در بهبود چین و چروك نیز موثر است.

 منبع : سلامتی بدون مرز| جراحی زیبایی

مولف : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا