مقالاتمقالات دندان پزشکی

روکش دندان |لمینت دندان | باندینگ دندان | طراحی لبخند

چه کسی زیبا بودن را دوست ندارد و یا چه کسی از داشتن یک چهره جذاب و زیبا لذت نمی برد؟

بدن تمام انسان ها در مواجهه با یک چهره مناسب و زیبا چه در خودشان چه در دیگران احساس خوشایندی پیدا می‌کنند و حس خوبی به آنها منتقل می‌شود.

همین یک نکته و میل غریزی انسان موجب شده است که گستره بسیار عظیمی در علم پزشکی به وجود بیاید که شامل تخصص های مختلف می باشند و روی اعمالی که موجب زیبایی چهره می‌شوند فعالیت می‌کنند.

به عبارت دیگر این میله ذاتی انسان باعث شده تا نیاز به زیباتر بودن روی محققان تاثیر بگذارد و تحقیقات زیادی را روی این زمینه انجام دهند و همچنین تکنولوژی های پیشرفته ای را برای زیبایی صورت و جوان سازی آن به وجود بیاورند که هر کدام از آنها خصوصیات خاص خود را دارد.

امروزه مخاطبان زیبایی می توانند با کمی تحقیق درباره تخصص های مختلف زیبایی و روشهای اصلاح هریک از اندام ها شاهد انواع تکنولوژی ها  در حوزه های مختلف باشند و در صورت نیاز و علاقه می‌توانند متناسب با چیزی که می خواهند روش مورد نظر را انتخاب کنند.

امروزه این بحث ها فقط جنبه زیبایی ندارند بلکه با پیشرفت تکنولوژی ها و ارتباطات ما نیاز به تاثیرگذاری بیشتر روی مخاطبان ما داریم و یکی از عوامل تاثیرگذار روی اثر بخشی ما روی مشتری و مخاطب در محل کسب و کار و فعالیت های اجتماعی داشتن ظاهری است تا بتوانیم مفهوم مورد نظر خودمان را به تعداد افراد بیشتری برسانیم.

شاید شما هم افرادی را به دلیل داشتن این خاصیت ظاهری و جذابیت و زیبایی وی در شبکه های ارتباطی دنبال و پیگیری می کنید و این همان معجزه زیبایی است که موجب جذب مخاطب و دیده شدن بیشتر می شود که امروزه بسیاری از افراد به دنبال آن هستند.

اما این ماجرا روی دیگری هم دارد و این اعمال هم مانند هر بخش پزشکی دیگری  می‌تواند محاسن و معایب مختلفی داشته باشد که عدم آگاهی شما از این محاسن و معایب موجب می شود تا روش نامناسب را انتخاب کنید که در نتیجه آن تصویر نهایی که به وجود می آید مورد قبول شما نباشد و یا این که به نظرتان معایب روشی که انجام داده اید بیشتر از محاسن آن است.

حقیقت این است که تمامی روش ها دارای ضررهای مشخصی هستند که با کمی مطالعه  می‌توانید متوجه آن ها بشوید و روشی را انتخاب کنید که مضرات آن برای شما آزار دهنده نیست و فرم دهی  اندام شما را نیز به صورت مناسب انجام می دهد.

نگران نباشید امروز شما محدودیت زیادی ندارید و می توانید روش مورد نظر خود را با آرامش و به طور دلخواه خود انتخاب کنید فقط کافی است به اندازه کافی درباره آن مطالعه کنید و اطلاعات کاملی در باره هر روش به دست بیاورید.

بخش مقالات وب سایت ما به شما کمک می کند تا راجع به تمامی روش های پزشکی اطلاعات کاملی به دست بیاورید و آگاهانه آن ها را انتخاب کنید و در این مقاله نیز مانند مقاله های قبل به بررسی یکی از جذاب ترین روش های زیبایی دندان می پردازیم پس با ما همراه باشید.

 

طراحی لبخند چیست؟

داشتن لبخندی زیبا همانطور که می‌دانید تاثیرگذاری شما را چندین برابر می کند و امروز تخصصی تحت عنوان طراحی لبخند به ایجاد همین حس خوب در لبخند شما کمک می کند و با استفاده از مجموعه ای از روش ها و امکانات جراحی و غیر جراحی باعث می شود که ترکیب صورت شما در هنگام لبخند مناسب تر باشد.

فرم لثه، طول دندان، فاصله و برجستگی دندان ها از جمله بخش هایی است که در طراحی لبخند مورد اصلاح قرار می‌گیرد و متخصصان این زمینه با تصحیح عیوب انکساری سمت ها می توانند در نتیجه لبخند شما را بسیار زیباتر و جذاب تر  کنند.

در واقع باید این چنین گفت که اجزای مختلف صورت و نوع چیدمان آنها در کنار هم و نسبت آنها به همدیگر و همچنین ترکیب رنگ های آن ها با هم و تناسب آنها یک سری معیار دارد که اگر این معیارها در یک چهره رعایت شود آن چهره خواستنی تر و جذاب تر خواهد شد.

به جرات می توان گفت که با پیشرفت های تکنولوژیک در عصر جدید بیماران می توانند با هر نوع چیدمان دندان و هر نوع مشکلی به دندانپزشک و پزشک متخصص دهان و دندان مراجعه کنند و مورد انجام اعمال طراحی لبخند قرار بگیرند با استفاده از روش‌های مختلف بتوانند لبخندی زیباتر داشته باشد.

اما این نکته را نیز باید مورد توجه قرار دهیم که ماندگاری این اعمال روی صورت و لبخند بیمار به اندازه زیادی به مراقبت های پس از انجام اصلاحات بستگی دارد و بیمار پس از انجام طراحی لبخند باید مراقبت های بعد از آن را به صورت مداوم و منظم رعایت کند تا این لبخند زیبا برای وی ماندگار باشد.

این فرآیند بهبود لبخند و داشتن لبخند زیبا است که توسط دندانپزشک زیبایی از طریق یک یا چند روش زیبایی دندان از قیبل لمینیت یا  لامینیت ، ونیر یا کامپوزیت ونیر، باندینگ دندان، کاشت دندان و سفید کردن دندان یا بلیچینگ  و روکش گذاری با روکش های فول و تمام سرامیک دندان ، اصلاح لبخند لثه ای و غیره انجام می شود .

در واقع به صورت کلی با این روش ها رنگ، شکل، فرم، موقعیت و سایر موارد در دندان ها اصلاح می شود و لبخندی زیبا و جذاب به داوطلب اصلاح طرح لبخند هدیه می شود.

این نکته را نیز باید مورد توجه خود قرار دهید که روش های اصلاح لبخند تنها مربوط به افرادی که دارای دندان های نامرتب و یا خراب و یا پوسیده و یا بدرنگ و انواع دیگر از مشکلات دهان دندان نیست بلکه افراد عادی با دندان های سالم نیز می توانند با استفاده از روش های اصلاح لبخند می‌توانند با یک تغییر بسیار کوچک چهره ای بسیار زیبا تر و دلپذیرتر داشته باشند و از جذابیت خود لذت ببرند.

 

روش های اصلاح طرح لبخند

قطعاً به این امر واقف است که هر شخص دارای خصوصیات دهان و دندان متفاوت است و طبیعتاً نیاز به روش های مختلفی دارد تا به نتیجه دلخواه خود برسد و دندان پزشکان متخصص زیبایی با استفاده از تجربه و علم خود می توانند بهترین استراتژی را برای درمان مشکلات دندان و به وجود آوردن یک لبخند زیبا برای شما انتخاب کنند.

پیشنهاد ما به شما این است که یک پزشک خوب و مطمئن را انتخاب کنید و به توصیه های پزشک خود اعتماد کنید زیرا آنها بیماران مختلفی را دیده اند و تجربیات ارزشمندی در حوزه تخصصی خود دارند و می توانند بهترین پیشنهادها را برای مشکلات شما داشته باشند که این پیشنهادات ممکن است یکی از روش های زیر یا ترکیبی از آنها باشد.

 

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مطمئن و بی خطر است که برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده، یا تغییر رنگ داده دندان ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از این روش می توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان استفاده کرد.

در واقع در این روش در زمان کم و کمتر از یک ساعت امکان پذیر است و در باندینگ دندان می توان از بهترین رنگی که با دندان فرد مطابقت دارد برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد.

 

سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از روش های متداول  برای اصلاح طرح لبخند است که برای افرادی که به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب است.

جالب است که در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندان پزشک یا در خانه انجام دهند و هر دو حالت این روش درمانی بسیار متداول است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به همراه داشته باشد.

روکش دندان ، لمینت دندان، لبخند هالیوودی
روکش دندان ، لمینت دندان، لبخند هالیوودی

ونیر پرسلاین یا لمینت دندان

یکی دیگر از این روش ها ونیر پرسلاین است که در اصلاح لامینت یا لمینت دندان نیز نامیده می شود نیز قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد.

این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، لمینت دندان می تواند به شما یک لبخند حیرت انگیز هدیه دهد.

 

روکش دندان

برای ترمیم سریع دندان‌های آسیب دیده‌ می توان از یک روکش سرامیک با دوام که منطبق با رنگ طبیعی دندان شماست، استفاده شود و این روش می تواند در مدت زمان بسیار کوتاه نتیجه قابل توجه را برای زیبایی دندان های شما به همراه داشته باشد.

روکش دندان ، لمینت دندان، لبخند هالیوودی
روکش دندان ، لمینت دندان، لبخند هالیوودی

بریس‌های ارتودنسی

دو سیستم ارتودنسی به نام های بریس های نامرئی و بریس های شفاف سرامیکی وجود دارد که با استفاده از یک سری بریس‌های شفاف پلاستیکی، با احتیاط و به آرامی دندان‌های شما را صاف و مرتب می‌سازد که می تواند تاثیر قابل توجهی با یک تغییر کوچک ایجاد کند.

 

پر کردگی به رنگ دندان

استفاده از پر کردگی هم رنگ دندان جذاب تر و ایمن تر از روش های قدیمی است که در آنها از فلز برای پر کردن دندان ها استفاده می شود و امروزه می توان پر کردگی های فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد و به این ترتیب طرح لبخند را زیباتر را بدست آورد.

 

کاشت دندان

یکی دیگر از روش های مورد استفاده در طراحی لبخند کاشت دندان است که در آن اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان و ایمپلنت را به شما توصیه می کنیم و توصیه می شود برای این منظور از یک انکور برجسته برای روکش دندانی یا بریج یا پل دندان استفاده  شود.

روکش دندان ، لمینت دندان، لبخند هالیوودی
روکش دندان ، لمینت دندان، لبخند هالیوودی

اصلاح لبخند لثه

در بعضی افراد هنگام لبخند که طول تاج دندان هایشان کوتاه است و در حین لبخند و صحبت  مقداری از لثه ها دیده می شود که به این حالت در واقع لبخند لثه ای می گویند.

این مشکل امروزه به لطف پیشرفتهایی که در علم دندانپزشکی روی داده  قابل اصلاح است بطوریکه با یک جراحی بسیار آسان و ساده با بی حسی موضعی مقداری از لثه ها بالا برده می شود و سپس با درمان لامینیت و یا ونیر کامپوزیت ظاهر لبخند بازسازی می شود.

این نکته را هم باید در نظر بگیرید که حالت لبخند لثه ای در بعضی  موارد مربوط به کوتاهی لب بالا و یا هایپراکتیو بودن عضلات لب داوطلب اصلاح طرح خنده لثه ای است که  در این نمونه ها  با جراحی پلاستیک و تغییر موقعیت لب بالا و یا تزریق بوتاکس و شل کردن عضلات لب بالا ظاهر خنده  فرد قابل درمان و بازسازی است.

 

روش های مختلف اصلاح لبخند لثه ای

  • در برخی موارد لبخند لثه ای مربوط به فرم وراثتی فک ها و استخوانهای صورت می باشد در این موارد طول یک سوم میانی صورت بلند است و مشکل زیبایی این بیماران با انجام جراحی فک و بالابردن آن حل می شود.
  • گاهی بیمارانی که طول تاج دندان ها کوتاه است و در حین لبخند و صحبت مقداری از لثه هایشان دیده می شود ، ابتدا با یک جراحی بسیار آسان و ساده لثه ، با بی حسی موضعی مقداری از لثه ها بالا برده می شود و سپس با درمان لمینت و یا ونیر دندان ظاهر لبخند بازسازی می شود.
  • ممکن است حالت لبخند لثه ای مربوط به کوتاهی لب بالا و یا هایپراکتیو بودن عضلات لب باشد که در این موارد با جراحی پلاستیک و تغییر موقعیت لب بالا و یا تزریق بوتاکس و شل کردن عضلات لب بالا قابل درمان است.

 

ماندگاری طرحی لبخند

به طور کلی اعمال درمان و زیباسازی در حوزه دندان و به خصوص زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری بعد از درمان است و برای برای مثال، سفید کردن دندان باید گاهی اوقات تکرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند.

در موردی دندان های مصنوعی چینی با کیفیت پایین ممکن است لب پر شده یا بشکنند و به تعویض نیاز داشته باشند و باندینگ کامپوزیت دائمی ممکن است لک بیافتد و باید بهبود پیدا کند یا تعویض شود و به صورت کلی روکش های دندان عموما باید پس از ۱۰ تا ۱۵ سال تعویض شوند که در نتيجه اين موضوع  اصلاح لبخند لثه ای نیز باید در طول زمان بهبود پیدا کند.

منبع : سلامتی بدون مرز| بخش دندانپزشکی مشهد

مولف : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا