مقالاتمقالات جراحی زیبایی

پیری زودرس پوست ، چرا پوست زود پیر می‌شود

چرا پوست زود پیر می‌شود

پوست یکی از مهمترین عوامل  در ارتباطات ما و احساسات ما نسبت به زندگی سلامتی و آراستگی ظاهری ماست که می تواند جنبه های متفاوتی داشته باشد و بخش های مختلفی را شامل می شود که معمولاً بسیار مورد توجه قرار می گیرد زیرا چهره ما و آراستگی پوست اولین تصویری است که مخاطب ما را خواهد دید و تاثیر بسزایی در ایجاد و حفظ ارتباطات و کیفیت روابط و احساس فرد نسبت به زندگی دارد.

یکی از مهمترین عوامل در این بخش که می‌تواند زیبایی بخش های مختلفی از چهره را مختل کند پوست ماست که در صورت وجود هرگونه مشکلی روی آن شاهد خواهیم بود که شکل و فرم صورت به راحتی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و حتی اگر شما چهره آرایش و زیبایی داشته باشید ولی پوست خوبی نداشته باشید خروجی چهره شما نتیجه خوبی نخواهد داد و حس خوبی را ایجاد نخواهد کرد.

پیری زود رس پوست
پیری زود رس پوست

یکی از مهمترین موضوعات در حوزه پوست و زیبایی پیری پوست است و بسیار مهم است که ما بدانیم چه عواملی موجب پیری پوست می شود و اینکه چرا گاهی این حالت پیری پوست در سنین پایین اتفاق می افتد و ما چه کارهایی می توانیم بکنیم تا از پیری پوست مان جلوگیری کنیم تا چهره شاداب تر و زیبا تر داشته باشیم.

معمولاً در تبلیغات  در رسانه های مختلف اعم از دیداری و شنیداری به تجویز راه حل های مختلف برای این مشکل می پردازند ولی نکته بسیار مهم این است که ما در درجه اول باید دلیل ایجاد این اختلال را پیدا کنیم تا بتوانیم برای درمان آن راه حل مناسب را انتخاب کنید.

در این مقاله ما به معرفی دلایل اصلی ایجاد پیری پوست در سنین مختلف اشاره می‌کنیم تا در درجه اول آگاهی لازم برای شناخت مشکلاتی که باعث پیری پوست می شود را به شما هدیه کنیم تا بتوانید راه حل های مناسبی را برای مشکل پیری پوست بیاندیشید و یا از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در کل عواملی که می توانند موجب پیری پوست شوند را می توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد که شامل عادات اشتباه غذایی عدم رعایت نکات بهداشتی و آرایشی و تاثیر حالات روحی و روانی می باشد.

پیری زود رس پوست
پیری زود رس پوست

سیگار پیری پوست می آورد

سیگار به دلیل ترکیباتی که دارد پوست را خشک و چروکیده می کند و این چین و چروک ها به تدریج موجب پیری پوست می شود مصرف ماده مخرب با سلول های پوست شما را ضعیف و نحیف می‌کند و رنگ پریدگی و کدر شدگی در پوست شما ایجاد می‌کند که بسیار روی سلامت و زیبایی پوست شما تاثیر گذار است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید مصرف مداوم سیگار به مدت ۳۰ تا ۴۰ سال می تواند پوست شما را حدود ۲۰ سال پیر تر نشان دهد و به شدت روی زیبایی پوست شما و روابط اجتماعی شما تاثیر گذار باشد البته به غیر از تاثیرات مخربی که روی دهان و دندان و بهداشت مجاری تنفسی شما می گذارد که خب  این عوامل نیز روی آراستگی ظاهری شما و احساس افراد نسبت به شما تاثیر می گذارد.

تازگی و قابلیت ارتجاعی پوست ما به دلیل وجود بافت ارتجاعی به نام کلاژن است که ترکیبات سیگار با تغییراتی که در پوست ما ایجاد می کند باعث از بین رفتن کلاژن ها می ‌شود که در نتیجه این امر دیگر پوست قادر به حفظ حالت شاداب خود و حالت ارتجاعی خود نخواهد بود او را در نتیجه چین و چروک هایی که به دلیل ترکیبات سیگار و یا هر عامل دیگری در پوست به وجود می آیند به حالت اول باز نمی گردند و پوست طی مدت کم کم  رو به پیری خواهد رفت.

پیری زود رس پوست
پیری زود رس پوست

همچنین ماده جذاب و مورد علاقه سیگاری‌ها نیکوتین در جداره رگ های خونی مخصوصاً رگ هایی که قطر کمی دارند مانند مویرگ های انتهایی که نقش اصلی تبادل مواد و خون را دارند تجمع کرده و خونرسانی به بافت ها را کاهش می دهد و کیفیت تبادل مواد و اکسیژن را نیز می کاهد که در نتیجه آن بافت ها ضعیف و کم انرژی خواهند شد و به تدریج دچار تخریب شده و از بین می روند که این خود می تواند عاملی مهم در پیری پوست باشد. پیری زودرس پوست مهمترین پیامد ای است که این رگ های باریک شده و ضعیف برای بافت پوست به ارمغان می آورند بافتی که تبادل مواد غذایی و اکسیژن و دی اکسید کربن خوبی نداشته باشد محکوم به تخریب خواهد بود.

لوازم آرایشی پیر کننده پوست

قابل توجه بانوان عزیز از لوازم آرایشی به صورت روزانه و به مقدار زیاد استفاده می کنند باید بدانید که مصرف مداوم و بیش از حد لوازم آرایشی یکی از عوامل اصلی ایجاد پیری زودرس پوست در بانوان می باشد.

کسانی که به صورت مداوم و بیش از حد از لوازم آرایشی بر روی پوست خود استفاده می کنند باید بدانند که این عمل جدا از مشکلات جانبی که به روی پوست به وجود می آورد مانند انواع حساسیت ها طیف گسترده لکه ها پوستی انواع جوش ها و آکنه مستقیماً با عکس آسیب دیدن بافت های پوست و چروکیده شدن آن و ایجاد حالت پیری در پوست می شود ولی اگر شما مدافع استفاده از لوازم آرایشی هستید حتماً توضیحات پایین را مطالعه کنید.

لوازم آرایشی نیز مانند دیگر محصولات مربوط به پوست باید متناسب با پوست شما انتخاب شود بله درست متوجه شدید لوازم آرایشی نیز مانند تمام محصولات دیگر بر اساس استانداردهای پوست دسته بندی های متفاوتی دارند و برند های معروف تولیدات آرایشی این استانداردها را رعایت می کنند و روی لوازم آرایشی اطلاعاتی راجع به اینکه این محصول متناسب چه پوستی است وجود دارد ولی معمولاً ما آنها را مطالعه نمی کنیم و تنها به رنگ و لعاب آنها توجه می‌کنیم.

در انتخاب لوازم آرایشی باید محصول متناسب با پوست خود که می تواند متناسب با پوست های خشک پوست های چرب و یا پوست های حساس باشد را انتخاب کنیم تا این محصولات مضرات کمتری برای پوست مو و سلامتی پوست ما داشته باشد.

همچنین باید به کیفیت محصولی که می خریم اطمینان داشته باشیم و بدانیم مربوط به چه شرکتی است و درباره آن شرکت تحقیق کنیم و اطلاعات کافی داشته باشیم زیرا لوازم آرایشی با بهداشت صورت ما سر و کار دارد و چهره ما یکی از ارزشمند ترین فاکتورهای بدن ماست عدم رعایت این نکات می‌تواند مشکلات زیاد پوستی از جمله حساسیت های پوستی انواع جوش ها آکنه  و لکه های مختلف را در پی داشته باشد.

استفاده از لوازم آرایشی که در آنها رنگدانه زیاد به کار می رود مانند رژ لب ها و  رژ گونه ها موجب ایجاد حساسیت های زیادی می شوند و همچنین استفاده از کرم های گریم به دلیل حجم زیاد مواد شیمیایی که دارد و ساختار یکپارچه چسبانده و پیوسته آنها که کاملا پوست را پوشش میدهد مانع از تنفس سب پوست می‌شود و می‌تواند عامل موثری برای پیری پوست و پیری زودرس آن باشد.

آیا می دانستید مکیدن با نی پیری می آورد؟

مصرف نوشیدنی ها با نی باعث ایجاد خطوط پیری در صورت می شود

اگر شما نیز عادت کرده اید که نوشیدنی تان را بانی میل کنید و یا به دلیل بهداشت دندان تان دوست دارید که با نی نوشیدنی ها را بنوشید و یا اینکه برای اجتناب از برخورد لب ها با لبه لیوان یا بطری ترجیح می دهید که از نی استفاده کنید باید بدانید که استفاده از نی برای این منظور موجب ایجاد خطوط پیری زودرس در اطراف لب های شما خواهد شد و روی جوانی چهره شما و اطراف لب های شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

اگر شما نیز عادت کرده اید که نوشیدنی تان را بانی میل کنید و یا به دلیل بهداشت دندان تان دوست دارید که با نی نوشیدنی ها را بنوشید و یا اینکه برای اجتناب از برخورد لب ها با لبه لیوان یا بطری ترجیح می دهید که از نی استفاده کنید باید بدانید که استفاده از نی برای این منظور موجب ایجاد خطوط پیری زودرس در اطراف لب های شما خواهد شد و روی جوانی چهره شما و اطراف لب های شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

غذا هایی که پوست را پیر می‌کند

سرخ کردنی ها و تسریع روند پیری پوست

هر ماده که شما در خلال عملیات پخت آن را سرخ کنید دارای حجم قابل توجهی از مواد ایجاد کننده التهاب است و موجب ایجاد التهاب های مختلف در پوست شما خواهد شد.

همچنین باید سعی کنید در رژیم غذایی خود از مصرف مواد غذایی دارای اسیدهای چرب ترانس بالا پرهیز کنید زیرا این مواد موجب افزایش کلسترول بد خون شما خواهند شد و همچنین باعث می‌شوند تا کلسترول خوب خون شما نیز کاهش پیدا کند.

ولی ما باید از کجا بفهمیم که چه موادی دارای چه نوع کلسترولی هستند و به چه میزان؟

یک جواب بسیار ساده برای این وجود دارد مثل همیشه مطالعه اطلاعات موجود روی بسته های مواد غذایی مختلف.

کافی است شما اطلاعات مواد موجود روی بسته بندی ها را بخوانید و اگر در ترکیبات آن ماده غذایی از روغن های جامد استفاده شده باشد و یا از روغن های گیاهی هیدرولیز شده استفاده شده باشد به این معناست که این بسته ماده غذایی دارای اسیدهای چرب ترانس بالایی است و کلسترول بد خون شما را افزایش خواهد داد و موجب کاهش کلسترول  خوب شما خواهد شد.

شیرینی ها پوست پیر می‌کنند

شیرینی ها نیز یکی از مواد مضر جذاب اطراف ما هستند که به دلیل ترکیبات آنها و دارا بودن مواد تحریک کننده پوست و چربی زیاد می تواند موجب پیری زودرس شود.

شما ای که عاشق شیرینی جات هستید باید بدانید که شکر و چربی غیر طبیعی موجود در شیرینی ها موجب التهابات پوست و اصطلاح به نام ریزش پوست می شود که می تواند در دراز مدت پیری زودرس را به همراه داشته باشد.

 

غذای فراوری شده و تاثیر آن روی پوست

امروزه به دلیل مشغله های زیاد کاری و زمان کمی که برای درست کردن غذا می گذاریم خیلی وقت ها به گوشت های فراوری شده و یا غذاهای فرآوری شده روی می آوریم که می توان از انواع آن ها به طیف گسترده کالباس ها سوسیس ها هات داگ ها انواع گوشت های نمک سود شده و دیگر حالات فراوری شده آن اشاره کرد کی مواد برای سلامت سلول های بدن بسیار مضر هستند و یکی از نقاطی که این تاثیر را به وضوح می توان مشاهده کرد تاثیرات این مواد بر روی پوست بدن ماست زیرا پوست ما بافتی بسیار حساس است و به دلیل نمک زیاد موجود در این نوع از مواد و همچنین حجم زیاد مواد نگهدارنده موجود در این محصولات آنها به سرعت می توانند روی سلامت پوست ما تاثیر گذار باشد و نقش خود را در آسیب پوست ما نمایان کنند.

یکی از این تاثیرات افزایش سرعت روند پیری سلول های پوست است که اختلالی نگران کننده و تهدید کننده زیبایی و سلامتی پوست ماست.

یکی از مهم‌ترین ترکیباتی که در این نوع از خوراکی ها وجود دارد می‌تواند برای کل بدن ما الخصوص پوست ما مضر باشد ترکیبی به نام نیترات است که جدا از تاثیراتی که بر روی سلامت پوست ما مخصوصاً پوست صورت می گذارد تجمع آن در بدن که ناشی از استفاده مداوم از این مواد غذایی است می تواند ریسک ابتلا به سرطان را نیز در بدن افزایش دهد و موجب اختلال در سلول ها و ایجاد سرطان نیز بشود.

برای پوست شاداب آب کافی مصرف کنید

پیری زود رس پوست

مصرف آب کافی برای پوست و بدن یکی از عوامل حیاتی است زیرا سلول های ما برای تغذیه مناسب و دفع مواد زائد خود و انجام متابولیسم های طبیعی به آب نیاز دارند.

نتیجه کمبود آب در بافت های بدن مرگ درصد از سلول های آن بافت است که ما این مرگ سلولی را به شکل خشکی بافت و احساس ضعف و کسالت مشاهده می کنید که این حالت در پوست به صورت خشکی و عدم طراوت پوست  بی حوصلگی و کسالت مشاهده می شود.

مصرف مقدار کافی آب در شبانه روز می تواند یک عامل موثر در سلامت و طراوت پوست است زیرا اگر آب کافی مصرف شود سلول ها می توانند متابولیسم طبیعی خود را داشته باشند و انرژی را بهتر دریافت کرده و مواد زائد خود را راحت تر وارد جریان خون کنند و بافت ها سرحال ترند.

علاوه بر مصرف مقدار کافی آب باید دفع به موقع مواد زائد نیز از کلیه ها صورت بگیرد تا غلظت این مواد زائد در اون زیاد نشود زیرا در این حالت مواد زائد دوباره به بافت های مختلف بدن باز می گردند.

بی خوابی دشمن پوست

بی خوابی و کم خوابی یکی از عوامل مهم و به شدت موثر روی پیری زودرس پوست است و می تواند در مدت زمان کوتاهی پوست را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در واقع وقتی شما نمی خوابید و یا زمان خواب کمی دارید در اصل تایم استراحت و زمان بازسازی را از پوست خود می گیرید و پوست شما نمی تواند خود را ترمیم کند و آسیب هایی که در طول روز ترانه سرا باز سازی کند و به شدت این موضوع روی ظاهر پوست شما تاثیر دارد و آن را پیر و کدر می کند که بیشترین تاثیر این عامل را می توانید در پوست دور چشم خود به صورت تیرگی که در شدگی و چروک خوردگی مشاهده کنید زیرا پوست این ناحیه بسیار به تغییرات حساس است.

این تاثیر روی پوست تمامی نقاط بدن شما اعمال می شود ولی علت نمایان شدن آن در پوست دور چشم این است که پوست این ناحیه بسیار نازک و ظریف و حساس می باشد.

کم خوابی و بی خوابی باعث ایجاد دایره های تیره رنگی در اطراف چشمان شما خواهد شد که معمولاً به صورت ورم و پف کردگی ظاهر میشوند و پوست دور چشم شما را که در و بد رنگ می کنند و چین و چروک های عمیق را در نقاط اطراف چشم شما ایجاد می کنند که به شدت روی زیبایی چشمان شما تاثیر می گذارد.

نکته دیگری که باید راجع به خواب به آن اشاره کنیم تاثیر کم خوابی و بی خوابی روی جوش ها و آکنه ها است باید اینگونه بگویم که در اصل بی خوابی و کم خوابی موجب ایجاد جوش و آکنه نمی شود اما کم خوابی و بی خوابی می تواند جوش ها و آکنه های موجود روی پوست شما را تشدید کند و تاثیر آنها را افزایش دهد و موجب بزرگ شدن و متوجه شدن آنها بشود.

پف چشم یک آرزوی بسیار متداول و عادی است و توضیح خاصی برای این بیماری وجود ندارد زیرا عامل به وجود آورنده این بیماری مشکل خاصی نیست.

زمانی که شما خسته هستید در این قسمت از پوست صورت مقدار آب زیادی تجمع می کند که تجمع این آب در قسمت پوست دور چشم باعث ایجاد این حالت پف کردگی تیره رنگ می شود که تداوم در آن می تواند موجب ایجاد چین و چروک در پوست دور چشم شما بشود و برای جلوگیری از آن باید در هنگام خستگی به استراحت بپردازید.

استرس پوست را پیر می‌کند

استرس یکی از عوامل تهدید کننده و آسیب زننده برای تمام نقاط بدن است که می تواند تاثیرات مخربی بر روی کل سلامتی بدن انسان داشته باشد و بیماری هایی که ایجاد می کند طیف گسترده ای را شامل می شود بیماری هایی مانند فشار خون بالا ایا میگرن شاید نام آشنا ترین بیماری هایی باشند که به دلیل استرس بالا و مداوم میتوانند ایجاد شود.

اما جالب است این نکته را بدانید که یکی از اولین نقاطی که نشان دهنده میزان استرس بالای بیمار می باشد و مورد تاثیر استرس قرار می گیرد پوست بیمار و سلامت پوست  وی است.

پوست ما یکی از با اهمیت ترین و در اصل بزرگترین عضو بدن ماست

بیشتر افراد تصور می کنند که پوست یک عضو ساده و یک لایه ساده بر روی بدن ماست که تنها کار آن ممانعت از ورود عوامل مضر از بیرون بدن به داخل بدن و حفظ سلامت اعضای داخلی بدن با پوشاندن آنهاست اما باید بدانیم که این بزرگ ترین عضو بدن بسیار پرمشغله و پرکار است.

پوست ما تبادلات بسیار پیچیده‌ای با محیط و با اعضای داخلی بدن ما دارد و ارتباط مستقیم مداوم و مکرر ای با مغز و تبادلات ارتباطی و عصبی آن نیز دارد و حیطه کاری پوست بسیار گسترده و پیچیده و مهم است و فقط یک لایه محافظتی ساده نیست.

طبیعتاً وقتی یک عضو این قدر گسترده است تاثیرات عواملی چون استرس نیز بر روی آن گسترده و فراگیر می باشد.

اما راه هایی وجود دارد تا بتوانیم تاثیراتی که استرس روی پوستمان می‌گذارد را تا حد زیادی ترمیم کنیم و اثرات آن را کاهش دهیم.

یکی از این عوامل استفاده از مرطوب کننده ها ست که با رفع خشکی پوست شما احساس درد و خشکی را در پوست کاهش می دهد و می تواند برای التیام پوست بسیار موثر باشد و توصیه می شود سعی کنید از مرطوب کننده های بدون بو استفاده کنید زیرا این مرطوب کننده ها مواد جانبی کمتری دارند و تاثیرات جانبی کمتری روی پوست شما می گذارند و منافذ پوست شما را مسدود نمی کنند.

برای مشاوره رایگان نزد برترین جراحان زیبایی مشهد لطفا کلیک کنید.

منبع : سلامتی بدون مرز| زیبایی پوست | جراحی زیبایی

نویسنده: امیر رستمی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا