مقالاتمقالات متخصص کلیه

۹ ماده غذایی پاک کننده کلیه

۹ ماده غذایی پاک کننده کلیه

کلیه های ما یکی از مهم ترین بخش های بدن ما نمی باشد که سلامت آن می‌تواند سلامت کلی بدن را تامین کند و مشکلات به وجود آمده در آن می توانند به طور مستقیم روی سلامت تمام بدن و کیفیت زندگی ما تاثیر گذار باشد.

اکثر افراد تصور می کنند که کلیه تنها وظیفه جمع آوری ادرار و هدایت آن به سمت دستگاه در را دارد ولی باید بدانیم که نقش کلیه بسیار گسترده تر از این هاست و بروز اختلالات کلیه می تواند باعث طیف وسیعی از مشکلات در بدن ما بشود.

مشکلاتی همچون انواع عفونت‌ها کم خونی ها و ضعف  و سرگیجه هایی که می توانند خطرناک شود.

پس بهتر است دایره اطلاعات خود را درباره کلیه افزایش دهیم تا بتوانیم زندگی سالم تری داشته باشیم.

در این مقاله ابتدا  کمی به کلیه و ساختار های آن و مشکلاتی که ممکن است در آن به وجود بیاید می‌پردازیم.

و سپس نه راهکار غذایی جالب را برای پاکسازی و سلامت کلیه شما پیشنهاد می کنیم.

توصیه می‌کنیم که قبل از مشاهده این ۹ راهکار حتماً توضیحات مربوط به کلیه را نیز مطالعه کنید زیرا می تواند بسیار مفید و کارآمد باشد.

اختلالات کلیه و آنچه که باید درباره کلیه بدانیم

اختلالات کلیه
اختلالات کلیه

بی اختیاری ادرار یکی از نام آشنا ترین اختلالات کلی است و نکته جالب درباره این بیماری این است که تقریباً بیشتر از نیمی از بیماران که دچار این مشکل هستند درباره آن با پزشک معالج خود صحبت نمی کنند.

ولی باید بدانید که هیچ نقطه‌ای برای خجالت کشیدن وجود ندارد و اگر مبتلا به نشت ادرار هستید دلیلی ندارد که خجالت بکشید چون شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارید.

نشت ادرار و بی اختیاری ادرار مشکلی است که می‌تواند در زنان و مردان در هر سنی بروز کند.

اگر چه این اختلال در سنین بالا شایع تر  می باشد این بیماری می تواند از زندگی اجتماعی بیمار را در محافل مختلف تحت تاثیر قرار دهد در میان گذاشتن آن با متخصص  بسیار مهم و واجب است.

دلایل بروز بی اختیاری ادرار

دلایل بروز بی اختیاری ادرار
دلایل بروز بی اختیاری ادرار

اولین دلیل بروز بی اختیاری ادرار بی اختیاری استرسی است که معمولاً با بالا رفتن فشار در ناحیه شکمی و زیر  شکم اتفاق می‌افتد که می تواند در اثر سرفه کردن پریدن ایا بلند کردن اجسام سنگین اتفاق بیفتد و معمولاً این نوع از بی اختیاری در زنان شایع تر است که پس از زایمان و یا به دلیل مصرف سیگار یا اضافه وزن حادث می شود ترک سیگار و کاهش وزن تاثیر بسزایی در درمان این نوع از بی اختیاری دارد.

زیرا این نوع بی اختیاری به دلیل شل شدن ماهیچه حلقوی زیر مثانه که مسئول نگه داشتن ادرار در مثانه است اتفاق می‌افتد این بیماری در آقایان نیز ممکن است اتفاق بیفتد که می تواند به دلیل جراحی ها و درمان هایی که بر روی پروستات آنها انجام می شود بروز کند.

نوع دوم بی اختیاری که به آن اصطلاحاً بی اختیاری فوریتی نیز می‌گویند به این شکل است که گیرنده های مثانه و مغز و نخاع شما نمی توانند به طور هماهنگ عمل کنند به این شکل که نمی توانند  هماهنگی درستی را از درک مقدار ادرار در مثانه و زمان مناسب برای تخلیه آن ایجاد کند.

این بیماران  ممکن است بدون اینکه احساس بری مثانه را داشته باشند به یکباره دچار تخلیه مثانه شود و یا اینکه به صورت مکرر احساس میاز به تخلیه مثانه داشته باشند در صورتی که مثانه آنها خالی است.

در خیلی از بیماران که دچار سابقه بیماری های عصبی و یا بیماری هایی که روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند هستند مانند افرادی که قبلاً دچار سکته مغزی شدند و سیستم عصبی آنها تحت تاثیر قرار گرفته است ممکن است این نوع از بی‌اختیاری رخ دهد.

وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار
وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار مردان می تواند نشانه بیماری های مختلفی باشد که از جمله آنها می توان به عفونت های دستگاه ادراری تا انواع سرطان های دستگاه ادراری اشاره کرد.

عفونت های دستگاه ادراری

معمولا عفونت های دستگاه ادراری در زنان رخ میدهد اما می تواند در مردان نیز ظاهر شود که در مردان می تواند منشاء این اختلال عفونت و اختلال در غده پروستات آنها باشد.

عفونت های دستگاه ادراری می تواند در اثر ورود باکتری ها و عوامل بیماری زا به لوله ادراری ایجاد شود و معمولا عفونت‌های ادراری به جز خونریزی در ادرار می‌توانند نشانه های دیگری از جمله نشانه های زیر تکرر ادرار و احساس نیاز به مراجعه فوری برای تخلیه ادرار و ادرار کدر و بدبو و احساس سوزش در مجاری ادرار می تواند از دیگر نشانه های بروز عفونت های ادراری باشد که در مراحل پیشرفته تر ممکن است که این عفونت تا کلیه پیش برود  و در این صورت علایمی چون احساس درد در کمر و پهلوها و حالت تهوع و استفراغ و لرز نیز مشاهده می شود.

سنگ های کلیه

اگر میزان خون موجود در ادرار کم باشد و یا دارای مواد زائد زیادی باشد می تواند با ترکیبات ادرار ترکیب شده و سنگهای را در کلیه و یا مثانه ایجاد کند.

معمولاً این سنگها به قدری کوچک هستند که با جریان ادرار دفع می‌شوند ولی در مواردی که این سنگ ها بزرگ باشند می‌توانند علائمی چون درد های کمر درد معده مداوم ادرار بدبو خونریزی را به همراه داشته باشید.

خون در ادرار بعد از ورزش

هنوز محققان درباره مشاهده خون در ادرار پس از ورزش اطلاعات دقیقی به دست نیاوردند و دلیل اصلی آن را نمی دانند ولی اینگونه می گویند که به احتمال زیاد به دلیل فشارهای زیاد به ناحیه کلیه در هنگام ورزش های سنگین این اتفاق می افتد و پس از انجام ورزش فرد در در ادرار  خود خون مشاهده می کند.

یکی دیگر از عواملی که ممکن است این مشکل را به وجود بیاورد عدم استفاده آب کافی در هنگام ورزش است معمولا این اختلال پس از سه روز با استفاده از مایعات به خوبی برطرف می شود و بهبود می یابد.

بزرگ شدن پروستات

پروستات غده ای است که به تولید مایع منی کمک می کند و بزرگ شدن آن می تواند به دیواره های مسیر به خروجی ادرار فشار بیاورد که در نتیجه آن دفع ادرار برای مثانه سخت شده و مثانه مجبور است بیشتر کار کند و بیشتر به فشار بیاورد کین این امر می تواند موجب آسیب دیدن آسانه و ایجاد خونریزی شود.

این مشکل در مردان رخ می دهد و تقریباً ۵۰ درصد مردان بالای ۵۵ سال و ۹۰ درصد مردان بالای ۸۰ سال با این مشکل مواجه هستند.

تکرر ادرار مخصوصاً در شب ها فشار پایین در ادرار احساس پر بودن مثانه و یا احساس خالی نشدن مثانه پس از پایان در و مشاهده خون در ادرار و احساس فشار در هنگام دفع ادرار و نیاز به فشار زیاد برای دفع ادرار از علائم بروز این بیماری در مردان است.

سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه خود قابل درمان است اما معمولاً نشانه های آن را با نشانه های بزرگ شدن پروستات اشتباه می گیرند و در اینجا علائمی که نشان دهنده سرطان پروستات است را ذکر خواهیم کرد.

درد در ناحیه کمر و بالای ران ها وجود خون در مایع منی احساس درد مبهم در قسمت زیر کمر انزال دردناک بی اشتهایی و درد استخوان از نشانه های دیگر سرطان پروستات است.

سرطان مثانه

دیدن خون در ادرار می تواند اولین نشانه سرطان مثانه باشد و معمولا علائم اولیه سرطان مثانه قابل مشاهده نیست و شاید رد پای خون به صورت میکروسکوپی و با استفاده از آزمایش ادرار قابل مشاهده باشد.

تکرر ادرار سوزش در هنگام ادرار جریان ادرار ضعیف و درد و سوزش می‌تواند جزوه علائم اولیه سرطان باشد.

اما در مرحله پیشرفته تر کمردرد یک قسمتی تورم پاها و بی اشتهایی دردهای استخوانی ناتوانی در دفاع از این علائم سرطان مثانه است.

مهم ترین عوامل آسیب کلیه

داروهای مسکنی که اکثر ما به راحتی و بدون نسخه آنها را دریافت می‌کنیم و به سرعت برای تسکین درد از آنها استفاده می کنیم می توانند برای کلیه های ما بسیار ضرر آفرین و آسیب زننده باشد.

اگر فرض میله بیماری کلیوی نیز داشته باشد که دیگر سرعت پیشرفت این آسیب دو چندان می شود پس توصیه می کنیم تا حد امکان از مصرف خودسرانه مسکن ها خودداری فرمایید و راهکارهای دیگری را برای تسکین درد انتخاب کنید مانند استراحت کردن و یا کمتر کار کشیدن از عضو آسپیره و دردناک نمک پاشا یکی از دشمنان اصلی کلیه ما هستند و کسانی که عادت به خوردن غذاهای خوش نمک برخوردارند باید به این نکته توجه داشته باشند افرادی که قبل از چشیدن غذا نیز به آن نمک می زنند باید بدانند که مصرف بیش از حد بیست و دوم علاوه بر خطر افزایش فشار خون برای کلیه ها نیز می تواند بسیار خطرناک باشد و بهتر است از طعم دهنده های دیگر مانند سبزی های معطر و ادویه ها و چاشنی های دیگر برای خوش طعم کردن غذا استفاده کنند.

اگر شخصی در خانه شما هست که عادت به مصرف بیش از حد نمک دارد و سلامت او برای شما مهم است باید تلاش کنید که این عادت را از  وی دور کنید.

استفاده از غذاهای فوری و آماده و کنسرو های نیمه آماده نیز یکی دیگر از عوامل خطر ناک برای بیماران کلیوی است زیرا در آن ها مقدار زیادی نمک و فسفر وجود دارد که برای کلیه های ما بسیار مضر است گوشتهای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس نیز به همین شکل  هستند و افراد مبتلا به بیماری های کلیوی باید از مصرف این مواد دوری کرده و میزان نمک و  فسفر را در رژیم غذایی خود کاهش دهند.

نوشیدن آب کافی و نشستن های طولانی مدت و مصرف بیش از اندازه گوشت ها نیز می تواند برای کلیه ما آسیب زننده باشد زیرا اگر آب کافی نباشد کلیه قادر به دفع مناسب نیست و اگر بیش از حد بنشینیم و تحرک نداشته باشیم که مواد در کلیه رسوب کنند و باعث ایجاد مشکلات  کلیوی شوند.

مصرف گوشت  می‌تواند برای افرادی که دچار ضعف عضلانی هستند و نیاز به مواد غذایی مقوی دارند مفید باشد اما مصرف بیش از حد آن سطح اسید خون را بالا میبرد و به حالتی می رسد که کلیه قادر به دفع تمام این استان نیست و اسید باقیمانده در جریان خون باعث آسیب دیدن بافتهای کلیه می شود.

۹ غذایی پاک کننده کلیه

ماده-غذایی-پاک-کننده-کلیه

در مطالب بالا سعی شد کلیه را بهتر بشناسیم و دانستیم که بیماری های شایع کلیه معمولا چه علائمی دارند و آموختیم که کلیه تنها یک عضو ساده برای جذب و دفع ادرار نیست و می‌تواند روی سلامت تمامی اعضای بدن تاثیر گذار باشد.

اما نیازی نیست برای سلامت کلیه های خود پول های گزاف خرج کنید و داروهای خاصی مصرف کنید.

ما در ادامه مواد غذایی به شما معرفی می کنیم که طبق مطالعات گسترده در حوزه کلیه به عنوان مواد غذایی پاک کننده کلیه شناخته شده اند و می توانید با مصرف به آن ها کلیه سالم تری داشته باشید.

سبزیجات برگ دار مفید برای کلیه

ماده-غذایی-پاک-کننده-کلیه

سبزیجاتی که دارای برگ هستند معمولاً دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین c ویتامین k و مقادیر خوبی اسید فولیک و فیبر در بافت های خود  هستند که این مواد می‌تواند برای سیستم خونی و سیستم کلیه بسیار مفید باشد.

این سبزیجات موجب کاهش فشارخون و متعادل شدن میزان قند خون در افراد می شود و فشار بخش کلیه را نیز به این صورت کاهش می دهد و می تواند عمر مفید کلیه را افزایش دهد.

آب ذغال اخته مفید برای کلیه

در درجه اول آب زغال اخته برای عفونت های دستگاه ادراری بسیار مفید است ولی به جز این برای کلیه ها نیز می تواند بسیار مفید باشد.

مصرف مرتب آب زغال اخته می تواند سطح کلیه و حفره های موجود در کلیه را از اگزالات کلسیم پاکسازی کند.

اگزالات کلسیم ماده‌ای است که می تواند در صورت تجمع در حفره های کلیه موجب ایجاد سنگ های کلیوی معروف به سنگ های کلسیمی شود.

اما توجه داشته باشید که برای تاثیرگذاری این ماده مهم باید از آب زغال اخته خالص و بدون مواد نگهدارنده استفاده کنیم.

زردچوبه مفید بر ای کلیه

اگر در بدن ما اعتقاد را دهد ممکن است به طیف وسیعی از بیماری ها دچار شویم که بیماری های کلیوی نیز جزو آنها هستند.

پس برای جلوگیری از التهاب در اندام ها مخصوصاً در کلیه می‌توانید از زردچوبه استفاده کنید که بسیار برای رفع التهاب مفید است.

در درون زرد چوبه ماده‌ای به نام کورکومین وجود دارد که سبب رفع التهاب می شود.

و خاصیت ضد التهابی دارد و همچنین برای پاکسازی بافت های کلیه و جلوگیری از التهاب آنها برای پاکسازی کلیه از سنگ ها نیز بسیار مفید است.

سیب مفید برای کلیه

بسیاری از محققان علم تغذیه بر این باورند که مصرف روزانه یک عدد سیب در روز می تواند  سلامت انسان را تامین و تضمین کند.

این گفته به این دلیل است که در سیب مقدار قابل توجهی فیبر وجود دارد که باعث می‌شود بخش زیادی از مواد زائد و عوامل بیماری زا جذب این فیبر شوند و به راحتی در شدم و این امر موجب پاکسازی بدن و راحت شدن و سبک شدن کار کلیه ها می شود.

همچنین سیف نیز مانند زردچوبه از خواص ضد التهابی برخوردار است می‌تواند التهاب را کاهش داده و عملیات هضم در معده و سیستم گوارش را بهبود بخشد.

سیر و پاکسازی کلیه

از دیرباز در طب سنتی ما ایرانیان به اهمیت سیر بسیار اشاره شده است و ما می بایست همیشه مقادیر کافی از سیر را در رژیم های غذایی خود جای دهیم زیرا مصرف سیر باعث کاهش التهابات بدن شده و سموم موجود در خون را نیز جذب می کند و به دفع آنها کمک می‌کند.

چای برگ قاصدک و پاکسازی کلیه

ماده-غذایی-پاک-کننده-کلیه
ماده-غذایی-پاک-کننده-کلیه

اگر این چای را امتحان کرده باشید میدانید که طرح آن خیلی دل پذیر نیست اما باید بدانید که این چای برای کلیه و بیماران کلیوی بسیار مفید است.

برگهای قاصدک دارای مقادیر قابل توجهی از  فلاونوئیدها است که این مواد در اصل نوعی از آنتی اکسیدان ها به شمار می آیند و این دسته از آنتی اکسیدان ها کلیه های ما را پاکسازی کرده و خون را تصفیه می کند.

و فشار خون را نیز کاهش می دهد این برگ ها را هم به صورت چای و هم در سالاد های خود می توانید استفاده و میل کنید.

روغن زیتون و سلامت کلیه

همانطور که می دانید روغن زیتون یکی از پر فایده ترین روغن هاست که برای سلامتی کلیه ها نیز می تواند بسیار مفید باشد

استفاده از روغن زیتون می‌تواند کلسترول خون را کاهش داده و درد ناشی از مشکلات کلیه را نیز آرام کند و التهاب بافت کلیه را بهبود بخشد.

حد امکان تلاش کنید که روغن زیتونی که مصرف می کنید به صورت خالص و بدون استفاده از مواد نگهدارنده باشد تا اثر پذیری آن دو چندان شود.

آب لیمو تسویه و پاکسازی کلیه

آبلیمو اگر به صورت تازه و از لیموی تازه گرفته شود علاوه بر شستشو و تسویه و پاکسازی کلیه می تواند جلوی تشکیل سنگ های کلیه و پیشروی آنها را بگیرد.

آبلیمو با افزایش سطح سیترات بدن مانع از شکل‌گیری سنگ کلیه می شود.

توصیه می شود که روزانه چهار لیموی تازه را در آب گرم یا سرد   خالی کرده و میل کنید.

زنجبیل و نقش ان در سلامت کلیه

زنجبیل نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به سلامتی کلیه شما کمک کند.

اگر زنجبیل را در پخت و پز ها استفاده کنید قطعاً طعم بهتری دارد ولی برای استفاده بیشتر از خواص زنجبیل بهتر است آن را به صورت خام یا به صورت فوت شده در آب میوه یا روغن گرفته شده از زنجبیل را مصرف کنید تا تاثیر بیشتری روی کلیه ها و پاکسازی کلیه شما داشته باشد.

استفاده از زنجبیل می‌تواند در کاهش تهوع درد ها و التهاب ها کم اشتهایی و بیماری هایی که در حوزه بیماری های حرکتی و ارتوپدی هستند بسیار مفید باشد.

برای رزرو انلاین در وب سایت سلامتی بدون مرز برای مجرب ترین پزشکان متخصص کلیه کلیک کنید.

منبع: سلامتی بدون مرز| متخصص کلیه

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا