مقالاتمقالات جراحی عمومی

عمل پیلوروپلاستی | انجام عمل پیلورپلاستی

هر آنچه در مورد عمل پیلوروپلاستی باید بدانیم؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی های مربوط به علم پزشکی اعمال جراحی فراوانی با اهداف مختلف روی بیماران انجام می گیرد و گاهی اوقات این اعمال اسم های عجیب و غریبی دارند و بسیاری از افراد اطلاعاتی راجع به آنها نداشته باشد یکی از این عمل ها عمل پیلورپلاستی می باشد ما در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعات جامعی درباره عمل پیلورپلاستی ارائه دهیم با ما همراه باشید.

در این مقاله به معرفی عمل پیلورپلاستی می پردازیم که اهمیت بسیار بالایی دارد و مربوط به دستگاه گوارشی ما می‌شود سعی کرده ایم ،خصوصیات و شاخص های عمل پیلورپلاستی را توضیح دهیم .

با توسعه روز افزون زندگی ماشینی و شغل های دیجیتال و پر شدن زمان افراد طبیعی است که بسیاری از افراد نمی توانند به اندازه کافی برای مناسب خود بگذارند و یا مصرف مواد غذایی در آنها بسیار پایین می آید یا کیفیت موادی که مصرف می کنند کاهش پیدا می کند مثلاً به شکل مصرف فست‌فود های روزانه تغییر شکل پیدا می کند.

این تغییرات که به صورت روزانه و درازمدت اتفاق می‌افتد در کنار تغییراتی همچون فشارهای روانی و عدم استراحت به اندازه و کم خوابی ها و استرس ها همه و همه می توانند در کنار هم موجب ایجاد بیماری های دستگاه گوارش شوند که معمولاً این بیماری ها برای بیماران بسیار سخت و دردناک باشد کیفیت زندگی شخص را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

همچنین می دانید که انسان در سیستم گوارش خود برای هضم شیمیایی مواد مصرف شده از آنزیم های گوارشی استفاده می کند که ایجاد هر نوع آسیب در مسیر گوارش خود این آنزیم ها نیز می توانند موجب تخریب و درد در سیستم گوارشی بدن شود و بیمار را دچار دردهای مزمن و آزار دهنده کند.

همچنین ممکن است موجب ایجاد عفونت های سیستم گوارش شوند که به دلیل شرایط رطوبت و اسیدی بودن محیط می‌تواند بسیار خطرناک باشد و موجب انتقال عفونت به بخشهای دیگر بدن شود طبیعتا نمی تواند مشکلات بعدی را به همراه داشته باشد.

پیلوروپلاستی

اگر بخواهیم یک تعریف خلاصه شده از  این عمل به شما ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم که نوعی عمل جراحی دستگاه گوارش می‌باشد که در آن به گشاد کردن و ترمیم دریچه پیلور یا همان دریچه انتهایی معده پرداخته می‌شود و با انجام این عمل به تخلیهٔ محتویات معده کمک می‌شود تا معده به تواند بدون فشار محتویات خود را پس از هضم فیزیکی به سمت روده خارج کند.

اندیکاسیون‌ها

بطور معمول تنگی‌های دریچه پیلور در اثر ضخیم شدن دیوارهٔ ماهیچه‌ای دریچه پیلور ایجاد می‌شود و عوامل مختلفی می توانند موجب  ایجاد این  ضخامت در دیواره های دریچه پیلور شوند که علل ضخیم شدن دیوارهٔ ماهیچه‌ای گیلور عبارتند از :

 • بیماری‌های انسدادی پیلور
 • عوارض ناشی از زخم معده
 • عوامل ژنتیکی

عوامل خطر

در این میان عواملی هم هستند که خود به تنهایی موجب ایجاد ضخامت زیاد دریچه پیلور و انسداد نمی شوند اما می‌توانند خطر ایجاد این انسداد را افزایش دهند و یا همچنین می توانند موجب به ایجاد زخم معده در بخش‌های مختلف معده شوند که در قسمت پایین این عوامل را برای شما نام خواهیم برد:

 • سیگار
 • غذاهای نمک اندود و پر چرب
 • سابقه فامیلی
 • هلیکوباکترپیلوری
 • عادت‌های نادرست تغذیه (زیاد و سریع خوری و خوردن ترشیجات زیاد..)
 • استرس‌های روحی و روانی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • مصرف فراوان آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
عمل پیلورپلاستی
عمل پیلورپلاستی

تشخیص(عمل پیلورپلاستی)

همانطور که در قسمت های بالا اشاره شد بیماری های حوزه دستگاه گوارش می توانند بسیار مهم و خطرناک باشند و به همین دلیل که ممکن است موجب ایجاد بیماری‌های جانبی نیز بشوند باید نسبت به شناسایی و درمان آنها بسیار آگاه باشید و در صورت مشاهده علائم و اولیه آنها برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه کنیم.

امروزه راه های تشخیص زیادی وجود دارد تا بتوان مشکلات سیستم گوارش را به خوبی آنالیز کرد و متناسب با مشکلی که دارید ممکن است پزشک متخصص از روش های زیر برای آنالیز وضعیت سیستم گوارش شما استفاده کند:

 • مطالعات تصویربرداری از دستگاه گوارش (X اشعه، سی تی اسکن)
 • بیوپسی از پوشش معده با استفاده از اندوسکوپ
 • آزمایش حضور هلیکوباکتر پیلوری
 • مکان، مدت و شدت درد
 • استفراغ و شرح کیفیت مواد معده
 • اجابت مزاج و شرح کیفیت مدفوع
 • داروهای مصرفی و عوامل استرس زا
 • تغییرات اشتها، رژیم غذایی و وزن
 • مصرف الکل و عادت سیگار کشیدن

دانستنی های قبل از عمل پیلوروپلاستی

در صورتی که پزشک متخصص از مشکل شما آگاه شد و با استفاده از یک یا چند مورد از تست های بالا مشخص شد که شما دچار انسداد دریچه پیلور هستید باید برای انجام عمل اعمالی را انجام بدهید تا با آمادگی کامل به استقبال از عمل جراحی رفع انسداد دریچه پیلور بروید.

 • انجام آزمایش‌ها و گرافی‌های درخواست شده
 • NPO بودن (ناشتا بودن)، که پزشک زمان آن را تعیین می‌کند.
 • گرفتن رضایت نامه و خارج کردن زیورآلات و دندان مصنوعی
 • شیو ناحیهٔ زیر سینه تا نیمهٔ ران (حذف موهای اضافه)
 • مایع و دارو درمانی و آنتی بیوتیک‌های پروفیلاکتیک (پیش‌گیرانه)
 • برقراری خط وریدی برای گرفتن مایعات و داروها
 • گذاشتن سوند ادراری، ساعت ۹ شب قبل از عمل
 • گذاشتن سوند معده، ساعت ۶ صبح روز عمل

بیهوشی

معمولاً وضعیت بیمار در زمان این نوع جراحی به صورت دراز کشیده به سمت بالا است و برای انجام این نوع عمل جراحی از بیهوشی عمومی یا جنرال استفاده می شود زیرا این نوع جراحی از انواع جراحی های باز بوده و نیازمند بیهوشی کامل میباشد.

مراحل انجام عمل پیلورپلاستی

در مرحله اول بعد از بیهوشی، درپ و پرپ بیمار، جراح می‌تواند برای ایجاد برش از یکی از روش‌های خط میانی (میدلاین)، زیر دنده‌ای (ساب کوستال) راست و چپ یا سینه‌ای-شکمی (توراکو-ابدومینال) بهره ببرد.

در مرحله دوم بعد از برش لایه‌های شکمی و صفاق، معده نمایان می‌شود.

سپس در مرحله سوم جراح با ایجاد یک برش عمودی در پیلور، اقدام به برداشت ماهیچه یا مخاط ضخیم شده می‌کند تا تنگی آن برطرف شود.

در مرحله چهارم بعد از اتمام کار پیلور به وسیلهٔ استاپلر یا بخیه به صورت عرضی بسته می‌شود.

مراقبتهای بعد از عمل پیلوروپلاستی

طبیعتاً عمل رفع انسداد دریچه پیلور نیز مانند اعمال جراحی دیگر نیازمند یک سری مراقبتها و نکات مهم پس از عمل می باشد که بیماران باید پس از انجام عمل جراحی آنها را رعایت کنند تا بتوانند نتیجه بهتری از عمل جراحی خود دریافت کنند.

 • تجویز و تزریق مسکن‌های کافی و به موقع، تا بیمار بتواند به راحتی نفس‌های عمیق کشیده و از بروز عوارض ریوی جلوگیری کند.
 • تشویق به خروج از تخت و داشتن تحرک برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • NPO بودن تا زمانی که پزشک دستور داده است.
 • حفظ وضعیت تغذیهٔ بیمار و تزریق آنتی بیوتیک به صورت وریدی
 • کنترل جذب و دفع
 • نظافت بینی و شست و شوی دهان با گاز مرطوب و آب سرد
 • پس از برداشتن سوند معده، رژیم مایعات به مقدار کم و بسیار رقیق آغاز می‌شود و رفته رفته بر غلظت آن آفزوده می‌گردد، تا آن جایی که بیمار تغذیهٔ طبیعی در ۶ وعده داشته باشد.
 • چون بیمار به دفعات و میزان کمی غذا می‌خورد، دادن ویتامین‌ها، املاح و مواد تقویتی ضروری است.

عوارض پیلوروپلاستی

طبیعتاً هر گونه مداخله پزشکی از نوع جراحی برای بیماران می توانند عوارضی را نیز به همراه داشته باشد که در اینجا می‌توان این عوارض را به ۳ دسته اصلی تقسیم کرد تا با هر کدام و علت بروز آنها بیشتر آشنا شوید.

خطرات بیهوشی :

اینها عوارضی هستند که تقریباً در همه عمل های جراحی ممکن است ایجاد شوند و مربوط به نوع بیهوشی مورد استفاده در جراحی می باشد و عوارضی که استفاده از بیهوشی برای بیمار می تواند به همراه داشته باشد مانند واکنش به داروها و مشکلات تنفسی

خطرات ناشی از عمل جراحی پیلورپلاستی :

این عوامل نیز جزو عوامل عمومی و عوارض عمومی عمل های جراحی می باشد و ممکن است بیمار پس از هر نوع عمل جراحی از جمله عمل پیلوروپلاستی با آنها دست و پنجه نرم کنند که عبارتند  از عواملی همچون خونریزی و عفونت

خطرات ناشی از این روش:

این دسته از عوارض مربوط به  این نوع روش جراحی می باشد و افرادی که از این روش جراحی استفاده می کنند ممکن است پس از عمل با این عوارض مواجه شوند که عبارتند از آسیب یا چسبندگی روده، فتق، نشت محتویات معده، سوراخ تصادفی در معده، سوء تغذیه

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

بهتر است قبل از این که دچار بیماری های گوارشی شوید نسبت به پیشگیری از آنها اقدام کنید و با انجام کارهای ساده و همچنین کمی وقت گذاشتن برای رژیم غذایی خود از بروز چنین بیماری های جلوگیری کنید تا مجبور نشوید های مربوط به درمان همه بیماری ها را تحمل کنید.

مواردی که می توانند مفید باشند

مصرف ویتامین A

یک ویتامین چرب محلول است که برای بینایی، رشد، سلامت پوست و مو، استحکام دندان ها، تولید مثل و سیستم دفاعی بدن مفید است. بیش ترین شکل ویتامین A که در آلوی خشک پیدا می شود بِتا-کاروتِن است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کند.

مصرف ویتامین D

هم یک ویتامین چرب محلول است که تنها در منابع محدودی مثل ماهی آزاد و تُن و فرآورده های لبنی غنی شده وجود دارد. اما بدن انسان می‌تواند ویتامین D را بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه ی فرابنفش خورشید تولید کند. ویتامین D باعث می شود سطح کلسیم و فسفر خون در حد نرمال باقی بماند.

کلسیم

فراوان‌ترین ماده ی معدنی است که در بدن انسان پیدا می شود. این ماده مسئول ساختن دندان ها و استخوان های محکم است. همچنین برای انقباض ماهیچه، انبساط و انقباض رگ های خونی، ترشح هورمون ها و آنزیم ها و ارسال پیام ها از طریق سیستم عصبی لازم است. کلسیم در لبنیات، بعضی سبزیجات و غذاهای مکمل وجود دارد.

پتاسیم

برای حفظ تعادل فشار خون مفید و برای انقباض ماهیچه ها و عکس العمل های آنی سیستم عصبی ضروری است. همچنین برای حفظ تعادل سیالاتی و الکترولیتی خون مهم است. اثبات شده است که پتاسیم در کاهش فشار خون بالا و خطر سکته مغزی هم نقش مهمی دارد. با مصرف ۵ عدد آلوی خشک در طول روز، ۸ درصد از مقدار توصیه شده برای پتاسیم (۳۵۰۰ میلی گرم در روز) را تأمین کنید.

آهن

یک ماده ی مغذی لازم برای سلول های قرمز خون است. این سلول ها اکسیژن را به بافت های بدن می رسانند. کمبود آهن زمانی اتفاق می افتد که بدن، آهن مورد نیاز برای تولید گلبول های قرمز را نداشته باشد. آهن مخصوصا برای زنان و کودکان بسیار با اهمیت است.

فولیک اسید

یک ویتامین B است که خطر کمبود مجرای عصبی را کاهش می دهد. این ماده هم چنین از بیماری های قلبی و سکته از طریق نقشش در متابولیسم آمینو اسید و هومواستاین جلوگیری می کند. میزان بالای هومواستاین به بیماری های قلبی و کاهش شناخت در پیری (آلزایمر) منجر می شود.

در رژیم غذایی خود به جای چربی روی کربوهیدرات های پیچیده مثل حبوبات و غلات تمرکز کنید چون فیبرشان بیش تر است و شامل مقدار بیشتری از مواد مغذی ای که برای دستگاه گوارش مفیدند هستند.

آب مورد نیاز بدن تان را از غذاها و نوشیدنی هایی که می‌خورید تأمین کنید و با هر وعده ی غذایی تان حتما نوشیدنی داشته باشید.

سعی کنید در طول روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. فعالیت هایی مثل راه رفتن، ایروبیک (فعالیت‌های هوازی) و یا بدن‌سازی و اگر نمی توانید هر روز ۳۰ دقیقه ورزش را در برنامه تان بگنجانید، هر وقت فرصت دارید و هر چقدر می توانید ورزش کنید.

به جای آسانسور از پله استفاده کنید یا در زمان استراحت برای ناهار قدم بزنید. علاوه بر ورزش های مربوط به قلب و وزن سعی کنید تناسب اندام را هم جزئی از برنامه ی روزانه‌تان کنید.

فعالیت‌هایی مثل استفاده از پله به جای آسانسور، قدم زدن قدرتی در زمان ناهار و قهوه و پیاده روی طولانی می تواند بهبود چشم‌گیری در سلامت شما ایجاد کند.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

استرس اثر مستقیمی روی دستگاه گوارشی دارد. در طول روز زمانی را برای ریلکسیشن اختصاص دهید. مراقبت از سلامت روحی هم برای سلامت جسمی مهم است.

استرس روی نحوه ی فعالیت سیستم گوارشی اثر می گذارد. بسته به ویژگی های بدن هر فرد، استرس می تواند سرعت عبور غذا از سیستم گوارش را کُند یا تند کند که ممکن است باعث بیماری های شکمی یا اسهال شود.

ماهیچه های گوارشی ممکن است تنبل تر شوند و آنزیم های گوارشی به مقدار کم تری ترشح شوند. استرس می تواند به بدتر شدن بیماری هایی مثل زخم دستگاه گوارش، سندروم تحریک روده و زخم و ورم روده ی بزرگ منجر شود.

بدن و فکرتان به زمانی نیاز دارد تا جوان سازی کند و آرام شود. سعی کنید موقع ناهار کمی قدم بزنید تا به زندگی تان یک جان تازه بدهید.

سلامتی دستگاه گوارش خود را جدی بگیرید زیرا می‌تواند سلامتی اندام‌های دیگر را به خطر بیندازد و همچنین با درد و احساس ناراحتی که در شما ایجاد می کند که کیفیت زندگی شما را کاهش دهد و حتی روی رفتار شما با اطرافیان تاثیر گذار باشد پس نسبت به اختلالات گوارشی خود هوشیار باشید.

دکتر شهریار عزیزی یکی از برجسته ترین جراحان عمومی ایران می باشد که در تهران و مشهد فعالیت  که شما می توانید برای مشاوره با دکتر شهریار عزیزی فرم مشاوره با پزشک را پر کنید.

منبع : سلامتی بدون مرز| بخش جراحی عمومی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا