مقالاتمقالات متخصص کلیه

علت کلیه درد

علت کلیه درد

کلیه ها از اندام های آسیب پذیر بدن ما هستند که ممکن است با هرگونه آسیب فیزیکی و یا عوامل دیگر دچار درد یا حالت بدی شوند و همچنین بسیاری از بیماری ها ممکن است در آنها به وجود  بیاید که موجب ایجاد درد کلیه شود.

از آنجایی که کلیه مانند اندام های حیاتی دیگر که در قسمت بالایی بدن قرار دارند توسط استخوان ها محافظت نشده اند آسیب های فیزیکی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و هم عملکرد کلیه را دچار مشکل کند و هم موجب آسیب دیدگی آن شود.

 

کلیه کجاست؟

هر فرد سالمی در قسمت پشت شکم خود دو کلیه به شکل لوبیا دارد اندازه کلیه هر فرد به اندازه مشت بسته می باشد و کلیه ها دقیقاً در کنار ستون فقرات و زیر دنده تحتانی واقع شده‌اند.

تقریبا می توان گفت که تمام اندام های ما برای انجام عملکرد درست و مناسب وابسته به عملکرد صحیح کلی هستند و عملکرد درست آنها به سلامت و فعالیت در سطح کلیه بستگی دارد.

درست است که کلیه های ما شاید در ظاهر کوچک باشند اما جالب است بدانید همان کلیه کوچک در مشت جا می شود دارای یک میلیون واحد تصفیه‌کننده در خودش دارد که قادرند روزانه ۱۷۰۰ لیتر مایع را تصفیه کنند و بیش از ۵۰ عنصر شیمیایی را که در این مایع محلول‌اند، استخراج کنند.

١٠ نکته کلیوی

بسیاری از نکات هستند که با رعایت آنها می توانید سلامت کلیه خود را تا حد زیادی حفظ کنید که در اینجا به آنها اشاره کرده ایم که در صورت رعایت آنها می توانید کلیه سالم و بانشاط داشته باشید که در نتیجه آن بقیه سیستم عکس های حیاتی شما هم به خوبی کار خواهند کرد.

  • سیگار نکشید.
  • در صورت مشاهده علایمی مانند سوزش ادرار، کدورت و قرمز شدن رنگ ادرار، تب و لرز شدید، کمردرد یا درد دو طرف پشت در ناحیه پایین دنده‌ها، حتما نزد پزشک بروید.
  • هر روز، مدتی را به ورزش اختصاص بدهید.
  • اگر سن‌تان بالاست، حتما سالی یک بار برای معاینه کلیه‌های‌تان نزد پزشک بروید.
  • همه آزمایش‌های مربوط به کلیه را که پزشک تان ضروری می‌داند، انجام دهید.
  • چنانچه دچار عفونت‌های کلیوی یا مثانه شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.
  • فشارخون‌تان را به طور منظم اندازه‌گیری کنید و در محدوده طبیعی متناسب با سن‌تان نگه دارید.
  • اگر دیابت دارید، حتما باید تحت نظر پزشک باشید و بیماری‌تان را کنترل کنید.
  • حتما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و روزی ۵ واحد از میوه‌ها و سبزی‌های تازه استفاده کنید.
  • مراقب کلسترول خون‌تان باشید.
علت کلیه درد
علت کلیه درد

دلیل درد کلیه

همانطور که در قسمت بالا گفته شد کلیه ها در بالای کمر ما هستند و در طرفین مهره های کمر قرار دارد و دقیقا زیر دنده ها واقع شده اند که در این قسمت اندام های دیگری نیز وجود دارد و سوال این است که اصلاً ما چگونه بفهمیم که درد مربوط به کلیه می باشد یا از اندامی دیگر نشأت می گیرد؟

نشانه های وجود دارد که با توجه به آن ها شما می توانید تشخیص دهید که در رده بالای کمرتان مربوط به کلیه هست یا خیر مثلا اگر احساس کنید که درد شما در یک طرف بدن می باشد این مشکل می تواند مربوط به کلیه شما باشد.

همچنین آزمایشات مختلفی وجود دارد که نشان می دهد که این درد مربوط به کلیه شما هست یا خیر و همچنین اگر درد های بالای کمر شما همراه با مشکلات ادراری و هدف باشد می توان اینگونه نتیجه گرفت که منشا این درد کلیه های شما می باشد.

دردهای کلیوی می توانند منشاء متفاوت داشته باشند مثلاً می توانند در اثر وجود یک نوع عفونت در کلیه ایجاد شوند و یا در اثر ایجاد یک سنگ در کلیه و یا حرکت سنگ در درون کلیه ایجاد شوند که این سنگ ها پس از دفع شدن از کلیه وارد میزراه می شوند و از آنجا نیز به مثانه منتقل می شود.

در این موارد معمولاً درد شدید در ناحیه کلیه و یا مثانه احساس می شود که پزشکان اصطلاحاً به آن قولنج کلیه و یا قولنج میزراه می گویند و معمولاً این مشکل همراه با شب ادراری های بیشتر از یکبار در هفته می باشد که نشان دهنده بروز این مشکل هستند.

 

دستان شما می تواند خبر از بیماری کلیه می‌دهند

پزشکان مربوط به این حوزه بلند فالگیر های حرفه ای می توانند با استفاده از علایمی که در دست های شما وجود دارد وضعیت سلامتی کلیوی شما را مشخص کنند و در فرصت دهند که کلیه شما در چه وضعیتی است که تعدادی از این علائم را در پایین مورد بررسی قرار می دهیم.

 

لرزش دست

اگر دست هایتان می‌لرزد و این لرزش از کنترل شما خارج است، در وهله اول آرامشتان را حفظ کنید! یک توضیح بسیار ساده برای لرزش دست‌ها می‌تواند مصرف بیش از حد کافئین و نوشیدنی‌های کافئین دار باشد.

البته مصرف یک سری دارو‌های خاص از جمله دارو‌های ضدآسم یا ضدافسردگی هم به عنوان یکی دیگر از دلایل لرزش دست مطرح می‌شود؛ اما اگر هیچ کدام از این دلایل در مورد شما صدق نمی‌کند یا اگر لرزش دستتان به مرور بیشتر شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.یکی از علل نادر، اما مهم لرزش دست، ابتلا به بیماری پارکینسون است که متاسفانه این روز‌ها آمار مبتلایانش هم در حال افزایش است.

 

پارکینسون نوعی اختلال سیستم عصبی است. قبلا تصور می‌شد که پارکینسون فقط سراغ سالمندان می‌رود، ولی امروز متخصصان در خصوص ابتلای جوانان به این بیماری هشدار می‌دهند.لرزش دست و پا در شرایط استراحت یکی از چهار علامت اصلی بیماری پارکینسون است.

 

یادتان باشد لرزش دست ناشی از پارکینسون در مراحل اولیه معمولا یک طرفه و ملایم است و نیازی به درمان حس نمی‌شود، ولی به مرور که بیماری پیشرفت می‌کند، فرد مجبور است مدام وسیله‌ای را توی دستش نگه دارد تا بتواند این ارتعاش‌ها را کنترل کند. گاهی اوقات شدت لرزش به قدری است که اصلا کنترل آن‌ها از اختیار فرد خارج می‌شود.

 

آبی شدن ناخن‌ها و نوک انگشتان

در واقع تغییر رنگ ناخن‌های دست از سفید به آبی و سپس قرمز می‌تواند علامت سندرم رینود باشد. این سندرم باعث سردی نوک انگشتان دست و پا شده و به مرور احساس درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست‌ها ایجاد می‌شود.

طبق تحقیقات متخصصان معتقدند که این سندرم به دلیل اسپاسم یا گرفتگی عروق خونی و کاهش جریان خون ایجاد می‌شود، اما علت دقیق آن هنوز ناشناخته است. بهترین درمان در این حالت این است که دستکش و جوراب بپوشید، استرس نداشته باشید، در معرض هوای سرد قرار نگیرید و در صورت لزوم با نظر پزشک دارو مصرف کنید.

البته یادتان باشد که علائم سندرم رینود در همان مراحل اولیه باید جدی گرفته شود، وگرنه باعث عفونت‌های مزمن اطراف ناخن‌ها می‌شود. یکی دیگر از نکات مهم برای پیشگیری و درمان این بیماری خداحافظی همیشگی با سیگار و دود است.

بیماری رینود در غیرسیگاری‌ها نادر است، اما سیگار کشیدن یا حتی قرار گرفتن در معرض دود دست دوم (دودی که ناشی از سیگارکشیدن دیگران بوده و شما فقط در معرض آن هستید) بیماری را فعال می‌کند.

 

تغییر رنگ ناخن‌ها به رنگ پریدگی و سفید شدن

این نوع تغییر رنگ ناخن‌های دست می‌تواند نشانه کم خونی باشد و معنایش این است که بدن شما نمی‌تواند گلبول‌های قرمز کافی برای انتقال اکسیژن به بافت‌های مختلف بسازد.

 

این کمبود اکسیژن هم خودش را با رنگ پریدگی یا سفیدشدن پوست و ناخن‌های دست نشان می‌دهد. برای اینکه بدانید کم خون هستید یا نه، لازم نیست خیلی خودتان را به دردسر بیندازید. یک آزمایش خون ساده هم می‌تواند احتمال وجود این بیماری را تایید یا رد کند.

 

ولی اگر کم خون باشید، با مصرف مکمل آهن وضعیتتان بهبود پیدا می‌کند، ولی تجویز دوز مناسب و نوع مکمل به عهده پزشک معالج است، پس خود درمانی نکنید!

 

خارش و خشکی پوست دست

اگر پوست دستتان دائما خشک است و می‌خارد و هیچ کرم یا لوسیونی هم نتوانسته شما را از این وضعیت نجات دهد، احتمالا دچار اگزما شده اید. اگزما نوعی بیماری پوستی است که با خارش، خشکی و بروز راش یا جوش‌های قرمزرنگ همراه می‌شود، پس خوددرمانی نکنید و برای درمان بجا و مناسب با لوسیون‌های موضعی از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

البته ممکن است پوست دست شما خشک باشد، اما علامت‌های ذکرشده را نداشته باشید یا پزشک تشخیص دهد که دچار اگزما نشده اید. در این وضعیت احتیاج دارید از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که حاوی ویتامین آ. هستند.

شست و شوی مکرر پوست، تماس زیاد با کاغذ و… از جمله دلایلی هستند که پوست را خشک می‌کنند، بنابراین شب‌ها به دستتان کرم‌هایی بزنید که ویتامین «ای» دارند تا لایه‌های شاخی سطح پوست را از بین ببرد. یادتان باشد که این کار را حتما قبل از خواب انجام دهید، چون طی شب دست هایتان را نمی‌شویید و این یعنی مواد مغذی داخل کرم فرصت کافی دارند که به پوست شما نفوذ کنند.

 

ایجاد لکه‌های تیره روی ناخن

اگر روی بستر ناخنتان لکه تیره‌ای ایجاد شده است، فورا به پزشک مراجعه کنید، چون این علامت می‌تواند جزو نشانه‌های اولیه ملاتوم یا سرطان پوست باشد. البته این نوع سرطان در بستر ناخن خیلی شایع نیست.

فقط یک تا سه درصد از ملاتوم‌ها ممکن است در این موضع ایجاد شوند، با این حال لازم است که توسط پزشک متخصص معاینه شوید و حتما قبل از معاینه ناخن هایتان را کاملا پاک کنید تا پزشک بهتر بتواند شما را معاینه کند.

 

شکننده بودن ناخن‌های دست

اگر ناخن‌های دست تان از یک جام بلوری نازک‌تر است، پس احتمالا دچار کمبود «روی» شده اید. روی از جمله مواد معدنی است که به رشد و دوباره سازی سلول‌های پوستی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید این نقص هرچه زودتر برطرف شود، به فکر غنی کردن رژیمتان با منابع حاوی روی باشید.

شما به راحتی می‌توانید این عنصر را در جگر گوساله، گوشت گاو، عدس، نان سبوس دار یا نان کامل، زرده تخم مرغ، جوی دوسر، ماهی و… پیدا کنید. علاوه بر این، جوانه گندم و آجیل هم جزو منابع خوب روی در برنامه غذایی روزانه هستند.

 

ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی دست

این لکه‌های قهوه‌ای که به مرور زمان روی دست ایجاد می‌شوند، ناشی از بالا رفتن سن یا اختلال در عملکرد کبد هستند. اگرچه قرار گرفتن در معرض اشعه مستقیم خورشید نیز در بلندمدت می‌تواند زمینه ساز بروز این لکه‌ها باشد.

یکی از شرایطی که می‌تواند باعث تشدید این لکه‌ها شود، رانندگی در شرایطی است که دستکش نداشته یا ضدآفتاب به پوستتان نمالیده باشید. از آنجا که هنگام رانندگی تماس نور خورشید با پوست طولانی است، حتما از ضدآفتاب استفاده با اس. پی. اف بالاتر استفاده کنید تا دستتان زود پیر نشود و از قیافه نیفتد!

 

نرم شدن ناخن‌های دست

ناخن‌های نرمی که به راحتی خم می‌شوند، یکی از نشانه‌های مهم کمبود کلسیم بدن هستند. هر چند که کمبود پروتئین هم می‌تواند این علامت را در بدن ایجاد کند. در شرایطی که کمبود کلسیم وجود داشته باشد، پوست و مو نیز خشک و شکننده می‌شوند و کمبود پروتئین نیز می‌تواند شیار‌های عمودی را روی ناخن شما ایجاد کند.

رعایت رژیم غذایی غنی از لبنیات به ویژه نوع کم چرب آن، گنجاندن ساردین و اسفناج در برنامه غذایی روزانه و… می‌تواند نیاز شما را به این دو ماده مغذی رفع کند و در نتیجه استحکام ناخن هایتان را به حد مطلوبی برساند.

 

خستگی مداوم

اگر سیستم گردش خون شما به خوبی کار نکند، بدن در زمینه ارسال اکسیژن و مواد مغذی به بخش‌های مختلف خود دچار مشکل می‌شود. این شرایط می‌تواند به کند شدن آهنگ سوخت و ساز منجر شود و بدن حفاظت از ذخیره انرژی را آغاز می‌کند. بر همین اساس، احساس خستگی همیشگی در فرد شکل می‌گیرد.

 

اختلال در تفکر

گردش خون ضعیف به معنای آن است که مغز خون کافی دریافت نمی‌کند و از این رو، توانایی‌های ذهنی شما افت خواهند کرد. در این شرایط ممکن است متوجه این مساله شده باشید که توانایی تفکر شفاف و واضح را ندارید و یا حافظه شما نسبت به گذشته عملکرد ضعیف‌تری دارد.

 

بی اشتهایی و مشکلات کلیه

یکی دیگر از نشانه‌های گردش خون ضعیف بی اشتهایی است. اگر گردش خون کند شود، در روند گوارش اختلال ایجاد می‌شود و از این رو، کمتر احساس گرسنگی خواهید کرد.

مشکلات کلیوی خود را حتما جدی بگیرید زیرا براحتی می تواند پیامدهای خطرناکی را به همراه داشته باشند و می تواند سلامت بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

برای رزرو و نوبت دهی انلاین نزد برترین متخصصان و جراحان زیبایی لطفا کلیک کنید. مشاوره رایگان با پزشک نیز می توانید داشته باشید.

منبع : سلامتی بدون مرز | بخش جراحی کلیه

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا