مقالاتمقالات متخصص کلیه

غده پروستات چیست ؟

آقای دکتر محسنی، در گفتگو با سلامتی بدون مرز در مورد غده پروستات چیست ؟ اشاره کرد و افزود:

غده پروستات چیست ؟

غده پروستات فقط در بدن مردان وجود دارد .پروستات به طور معمول به اندازه یک گردو است و درست زیر مثانه واقع شده است. پروستات بخشی از مجرای خروجی مثانه یعنی لوله ای که ادرار را برای خروج از بدن از مثانه به الت تناسلی مرد منتقل می کند را احاطه کرده است .
پروستات مسئول تولید مایع منی است و برای زندگی جنسی اقایان بسیار مهم می باشد . برای عملکرد صحیح پروستات ، نیاز به هورمون جنسی مردانه ، تسترون است.

سرطان پروستات
سرطان پروستات

خلاصه ای در مورد سرطان پروستات

رشد سرطان پروستات نسبتا اهسته است و ممکن است سالها بدون علایم باقی بماند . علایم اولیه اغلب مربوط به خروج ادرار می باشد ، مانند تکرارادرار ، خروج ادرار بازور و احساس کامل تخلیه نشدن مثانه چرا که تومور در حال رشد شروع به تحت تاثیر قرار دادن مجاری ادراری اطراف غده پروستات می کند .
شرایط دیگری نیز ممکن است باعث ایجاد این علایم شوند از قبیل وجود خون در ادرار ، دردهای استخوانی و دردهای لگنی و یا شکستگی استخوان رخ خواهد داد.
بنابرین اگر به تازگی سرطان پروستات در شما تشخیص داده شده است ، در میابید که اعلایم این بیماری تاثیری بر زندگی روزمره شما ندارد .
در بسیاری از کشورها سرطان پروستات شایع ترین سرطان بین اقایان است ، که معمولا مردانی با بیش از ۵۰ سال سن به ان مبتلا می شوند این شایع ترین سرطان در مردان بالای ۷۰ سال و تقریبا از هر ۶ نفر ۱ نفر به این بیماری مبتلا می شوند .
اکثر سرطانها و مخصوصا سرطان پروستات هر چه تشخیص زودتر باشد درمان موثر تر می شود . به طور کلی پیشرفت ارام سرطان پروستات باعث بهبودی با درمان می شود .

علت سرطان پروستات چیست ؟

سن ، سابقه خانوادگی ، منشا قومی ، نوع زندگی
تشخیص سرطان پروستات
تشخیص زود هنگام سرطان پروستات برای درمان هر چه بهتر این ببیماری حائر اهمیت می باشد . تشخیص پروستات نسبت به دهه های قبل بهتر شده است اما ازمایش واحد برای تشخیص این سرطان وجود ندارد .
معمول ترین ازمایش ها برای تشخیص سرطان پروستات ، ازمایش یک انگشتی از طریق مقعد و ازمایش خون برای اندازه گیری انتی ژن اختصاصی پروستات می باشد .
دکتر اورولوژیست از طریق مقعد با معاینه انگشتی در جستجوی تومور پروستات و تمامی لنف های اطراف را لمس می نماید اگر پروستات سفت و ناصاف بود نشانه ای از وجود تومور می باشد .

طیف وسیعی از درمان ، گزینه ای برای سرطان پروستات

پرتو درمانی
پرتو درمانی از اشعه با انرژی بالا برای درمان سرطان استفاده می کند .اگر سرطان فراتر از غده پروستات نرفته باشد برای درمان از پرتو درمانی استفاده می شود . پرتو درمانی برای درمان مناطق خاصی از سرطان و تمام قسمت دردناک استفاده می شود.

دو نوع پرتو درمانی اصلی وجود دارد.

پرتو درمانی خارجی که در ان یک دستگاه بزرگ رادیو تراپی را به سرطان می فرستد .
براکی تراپی ،در این درمان دانه های رادیواکتیو از طریق یک سوزن و یا لوله های رادیواکتیو به طور موقت در غده پروستات قرار می گیرد و پس از انجام پرتو درمانی مستقیم به سرطان پروستات از بدن خارج می شود .
امروزه طیف گسترده ای از داروها وجود دارند که عبارتند از
هورمون ازاد کننده گنادوتروپین ها ، تزریقی
انتی اندرژون ،خوراکی
این داروها ، بسته به مرحله ی سرطان و اهداف درمان ، ممکن است به تنهایی و یا همراه با جراحی یا پرتو درمانی تجویز شوند.

شیمی درمانی

درمانهای دیگر ، درمان های دیگری هستند که در سرطان های موضعی استفاده می شوند ، امااثرات طولانی مدت این داروها هنوز مشخص نیست این داروها عبارتند از
هایفوتراپی از امواج صوتی استفاده می کند که دمای بافت هدف را بالامیبرد و سلول های سرطانی را از بین می برد .
سرما درمانی ،با انجماد سلول های سرطانی انها را ازبین می برد .
اگر سرطان پروستات گسترش یابد به کجا میرود ؟
هنگامی که سرطان به خارج از غده پروستات گسترش یابد ، معمولا غدد لنفاوی اولین ارگان هایی هستند که مبتلا می شوند هنگامی که سرطان پروستات متاستاتیک باشد به این معناست که بخش های دیگر بدن نیز گسترش یافته است . معمولا اولین بخشی که سرطان متاستاتیک مشاهده می شود استخوان ها هستند در موارد نادر ، سرطان به دیگر بخش های بدن مانند ریه ها و کبد نیز گسترش میابد.

ایا لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهم ؟

پس از تشخیص سرطان پروستات بیماران باید به توصیه های پزشکان خود در مورد رژیم سالم ، مصرف الکل و ورزش عمل کنند . اگر قرار باشد درمان ،زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد پزشک شما کمکی برای مواجهه با این تغییرات ارائه می دهد .

چه اقدامات احتیاطی باید قبل از عمل پروستات انجام شوند؟

۱) اگر خونریزی دارید و یا اگر داروهای شما سبب تشدید خونریزی می شود به دکتر خود اطلاع دهید .۲) قبل از انجام بیوپسی پزشک انتی بیوتیک تجویز می کند یک یا دو دوز تا خطر ابتلا به عفونت را به حداقل برساند مصرف ان را فراموش نکنید و اگر فراموش کردید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .
۳) قبل از عمل مدفوع خود را تخلیه کنید
۴) برای نمونه برداری از پروستات نیازی به خالی بودن معده نیست ، مگر اینکه بیهوشی کامل صورت بگیرد .
۵) اگر نگران هستید می توانید با خودتان یک همراه بیاورید .

عوارض احتمالی

نمونه برداری گاهی باعث خونریزی پروستات می شود و ممکن است شما در ادرار و مدفوع خود خون زیادی مشاهده کنید . همچنین خون ممکن است در منی هم دیده شود و گاهی چند هفته طول می کشد . این علایم خیلی جدی نمی باشد .اگر احساس کردید مقدار زیادی خون لخته شده است ، اگر نگران هستید و یا اگر مشکلات ادراری دارید به پزشک خود مراجعه کنید .
ممکن است پروستات موقتا متورم شود و سبب ایجاد مشکل در دفع ادرار شود . به پزشک خود مراجعه کنید داروهای تجویز کمک کننده هستند . در موارد وخیم ممکن است دیگر قادر به دفع ادرار نباشد در این صورت سریعا به پزشک خود و یا نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید .

آیا بیماری سرطان پروستات کشنده است ؟

باتشخیص سرطان پروستات زندگی شما به پایان نمی رسد . در تشخیص ، سرطان محدود به پروستات ،سرطان محدود به پروستات می شود . اما حتی اگر به مناطق اطراف پروستات هم سرایت کند ، گول عمر مردان مبتلا به سرطان پروستات تفاوت چندانیا مران سالم ندارد.

پرتو درمانی بعد از جراحی

اگر سرطان پروستات به طور کامل ناپدید نشود منطقه ی پروستات باید بعد از عمل تحت پرتو درمانی قرارگیرد این درمان موثر است اما شما مجبور خواهید بود عوارض جانبی دو درمان را تحمل کنید ( جراحی و پرتو درمانی ) اگر سرطان خارج از پروستات گسترش یافته باشد ، احتمالا حذف کامل ان با جراحی دشوارتر باشد .

ضعف جنسی

تاثیر درمان سرطان پروستات بر زندگی جنسی یک موضوع حساس است این تاثیر نه تنها برای خود بیمار بلکه برای شریک زندگی او نیز می باشد .
ناتوانی جنسی اغلب با از دست دادن حس مردانگی همراه است که یکی از نگران کننده ترین عواقب می باشد . برای بسیلری از بیماران صحبت در مورد اختلال نعوظ یک مشکل اساسی باقی می ماند .

انزال

پس از جراحی پروستات دیگر انزال امکان پذیر نیست . اما مشکل در انزال مانع ارگاسم نمی شود . گر چه این ارگاسم همراه با خروج اسپرم نیست و به اصطلاح ارگاسم خشک نامیده می شود انزال هیچ تاثیر نامطلوبی بر سلامتی ندارد و مانند اختلال نعوظ ناتوانی ایجاد نمی کند . چرا که تمایل به بچه دار شدن در مردان با سرطان پروستات در سطح قابل قبول است .
کمک به نعوظ تمایلات جنسی بخشی از زندگی زناشویی است شامل مهربانی ، محبت کنار هم بودن ، عشق و زندگی مشترک میشود .
برای دخول باید چند ماهی صبر کنید احتمالا با استفاده از یک قرص به نعوظ کمک می شود ویا تزریق محصولات تقویت کننده نعوظ به داخل الت تناسلی

متخصص ارولوژی (جراحی ‌کلیه ‌و مجاری ‌ادراری-‌تناسلی)|سلامتی بدون مرز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا