مقالاتمقالات جراحی زیبایی

کدام سبزی ها بیشترین تاثیر را در کنترل دیابت دارند؟

کدام سبزی ها بیشترین تاثیر را در کنترل دیابت دارند؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کم کم شدن تحرک افراد جامعه بیماری هایی همچون دیابت شیوع بیشتری یافته و باید مورد توجه همه افراد جامعه قرار بگیرد زیرا این بیماری می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را به شدت تحت تاثیر خود قرار دارد.

در جوامع پیشرفته آمار دیابت بسیار بالاست و به عنوان مثال در کشور امریکا آمار مرگ و میر ناشی از دیابت رتبه هفتم را در بین عوامل مرگ و نفرین دارد و این بیماری حتی از سرطان و ایدز هم بیشتر قربانی می گیرد هم منشاء وراثتی دارد و هم بسته به سبک زندگی افراد است.

ما در این مقاله قصد داریم مواد طبیعی مفید برای جلوگیری از دیابت و یا بیماران دیابتی را به شما معرفی کنیم اما از آنجایی که این بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد و وظیفه خود می دانیم توضیحی اجمالی و واجب از بیماری دیابت برای شما ارائه کنیم تا هر چه بیشتر با این بیماری مهم آشنا شوید.

بیماری دیابت یک بیماری بسیار شایع در سراسر جهان است و تا یک فدراسیون بین المللی دارد که اقدامات مفیدی را جهت غربالگری افراد برای شناسایی دیابت نوع دو انجام می‌دهد و دلیل این همه اقدامات این است که دیابت می تواند در مراحل اولیه نشانه‌ای نداشته باشد تا فرد کاملا سالم به نظر بیاید اما در مرحله پیش دیابت باشد.

چگونگی ابتلاء به دیابت

امروزه انواع مختلفی از دیابت شناسایی شده است اما شایع‌ترین آنها دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می باشد.

دیابت نوع یک به نوعی از این بیماری گفته می‌شود که در آن بیمار با هم این بیماری به دنیا می آید و یا این که در سنین بسیار جوان دچار این بیماری می شود.

دیابت نوع دو به نوعی از این بیماری گفته می‌شود که می‌تواند در تمامی افراد و در تمامی سنین بروز کند و در واقع قابل پیشگیری است ولی می تواند در برخی از افراد شانس ابتلا بیشتری وجود داشته باشد عوامل خطرناک دیابت نوع دو وجود سابقه خانوادگی فشار خون بالا رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت بدنی اشاره کرد.

دیابت چیست؟

دیابت در واقع کمبود انسولین در جریان خون است که به دلیل توقف و یا کاهش تولید آن در بدن اتفاق می افتد اما انسولین دقیقا چیست و چه کار می کند برای جواب به این سوال باید بگوییم که زمانی که ما غذا می خوریم بدن ما با انجام اعمال هضم و جذب آن غذا را تبدیل به قند یا گلوکز می کند و وارد جریان خون می نماید. در اینجا باید لوزالمعده انسولین بسازد تا سلول های بدن ما بتوانند قند موجود در خون را جذب کرده و از آن برای تولید انرژی استفاده کنند یعنی انسولین مانند وسیله ای است که قند موجود در خون را به داخل سلول حمل می کند و در صورت کمبود انسولین جریان خون بیمار پر از قند میشود و بافت هایی که بدون قند باقی ماندند دچار کمبود انرژی می شوند.

دیابت نوع یک چیست؟

دیابت نوع  اول در واقع نوع خطرناک ترین بیماری است که معمولاً نوزاد یا با این بیماری به دنیا می آید و یا در سنین کودکی و نوجوانی این بیماری در وی مشاهده می شود که لوزالمعده انسولین می سازد تا گلوکز جذب شود اما از کجا می فهمد که باید کی انسولین بسازد و چه اندازه جواب این سوال جزایرلانگرهانس است قسمت های جزیره مانندی که در لوزالمعده وجود دارد و کار آنها تشخیص میزان قند موجود در خون است و آنها تعیین می کنند که چند روز انسولین برای تعادل قند خون در جریان خون ساخت و آزاد شود

در دیابت نوع اول سلول های سیستم ایمنی بدن که وظیفه محافظت از بدن را دارند این بخش های جزیره ای را به عنوان یک عامل خارجی و دشمن می شناسند آنها را مورد حمله قرار می‌دهند که در نتیجه این حمله جزایر لانگرهانس آسیب میبیند و لوزالمعده قادر به تشخیص میزان قند خون نمی باشد و در نتیجه انسولین ترشح نشده و جریان خون پر از قند و گلوکز میشود و بافت ها نیز بدون قند و انرژی باقی می مانند بیماران راهی جز تزریق انسولین مداوم ندارند.

دیابت نوع دو چیست؟

نوع دوم خطر کمتری دارد ولی شیوع بیشتری است به دیابت نوع یک دارد در گذشته دیابت نوع دو در افراد بالای ۳۵ سال مشاهده می شد اما اکنون شاهد شیوع آن در کودکان و نوجوانان هستیم که این برای سلامت جامعه بسیار خطرناک می باشد

بدن انسولین می سازد اما معمولاً مقدار آن کم می باشد و یا به  دلایل مختلف از جمله دلایل بیوشیمی انسولین ساخته شده که کارایی لازم را ندارد و نمی تواند آن طور که باید گلوکز را به درون سلول ها منتقل کند که معمولاً این بیماران با رعایت سبک زندگی مناسب و مصرف داروهای خوراکی تا حد زیادی درمان می‌شوند و در موارد پیشرفته این بیماری به ناچار نیاز به تزریق انسولین می باشد.

انواع دیگر دیابت

از دیگر موارد دیابت که شیوع  کمتری دارند می توان به پیش دیابت و دیابت بارداری اشاره کرد توجه داشته باشید که دیابت بارداری به این معنا نیست که فرد قبل از بارداری دچار دیابت می شود یا اینکه پس از بارداری این اتفاق می‌افتد و دچار این بیماری می شود بلکه منظور این است که بیمار باید حین بارداری به طور مرتب قند خون خود را مورد بررسی قرار دهند و به طور مداوم آن را چک کند.

اهمیت تشخیص سریع

تشخیص به موقع و سریع این بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا می تواند مشکلات جانبی متعددی در بدن ایجاد کند طبق آمارهای موسسه دیابت امریکا بخش زیادی از نارسایی های قلبی سکته‌های مغزی ثبت شده در بیماران امریکایی مربوط به پیامدهای ناشی از دیابت است و همچنین دیابت بیشترین آمار را در ایجاد نارسایی‌های کلیوی و قطع اعضای بدن در قسمت پایین تنه و همچنین اختلالات جدید در بینایی را به خود اختصاص می دهد.

نشانه های عمومی دیابت

خوب است که با نشانه های عمومی دیابت آشنا شوید تا بتوانید آن را زودتر از دست داده و به موقع به دکتر مراجعه کنید

تکرر ادرار، تشنگی شدید، گرسنگی شدید (حتی وقتی که به اندازه کافی غذا خورده اید) تاری دید و مشکل در بینایی، احساس خستگی شدید، کاهش وزن در حالی که به اندازه کافی غذا مصرف می کنید، کبودی ها و یا زخم هایی که خیلی دیر بهبود می یابند و احساس سوزن سوزن شدن و یا بی حسی و درد در دستها و پاها.

 

چگونه مبتلا به دیابت نشویم

راه های وجود دارد که با استفاده از آنها می توان خطر ابتلا به دیابت را کاهش دید از آنجایی که دیابت نوع ۲ و ارتباط مستقیمی با سبک زندگی و رفتارهای غذایی ما و میزان تحرک ما دارد می توان با انجام اعمالی از مبتلا شدن به آن جلوگیری کرد و یا ریسک ابتلا به آن را کاهش داد..

به طور کلی ابتلا به دیابت نوع ۲ رابطه مستقیم با افزایش وزن و کم تحرکی دارد پس از اعمال یک  برنامه ورزشی منظم و رعایت نکات غذایی می توانید شانس ابتلا شدن به دیابت نوع ۲ را در خود کاهش دهید. مثلا می‌توانید قندهای فرآوری شده رژیم غذایی خود را حذف کنید و یا میزان مصرف آنها را کاهش دهید. اگر الکل مصرف می کنید آن را کنار بگذارید یا میزان مصرف آن را کاهش دهید زیرا الکل سرشار از قند می باشد.

ایا استفاده از چربی های اشباع و دارای پیوندهای زیاد را ترک و یا میزان مصرف آنها را قطع کنید و از چربی های سالم مانند آووکادو روغن زیتون و یا شیر نارگیل استفاده کنیم که همان طور که گفته شد ابتدا باید مصرف چربی‌های فرآوری شده را قطع کنید.

کدام سبزی ها بیشترین تاثیر را در کنترل دیابت دارند؟
کدام سبزی ها بیشترین تاثیر را در کنترل دیابت دارند؟

مواد غذایی مناسب برای دیابت

  1. فیبر طبق تحقیقات گسترده دانشمندان نشان داده اید شده که کسانی که مصرف فیبر بالایی دارند بهتر می‌توانند میزان قند خون خود را کنترل کنند و مصرف فیبر نقش مهمی در مدیریت حجم غذای مصرفی فرد دارد که در انواع میوه ها و سبزیجات یافت می شود.
  2. ویتامین A که در اصل یک آنتی اکسیدان بوده تبدیل بتاکاروتن نقش دارد و موجب جلوگیری از مشکلات بینایی در افراد دیابتی می شود.

3.پروتئین، ویتامین B۱، B۲، B۱۲، ویتامین C، پانوتنیک اسید و پتاسیم که مصرف این مواد موجب می‌شود تا بدن برای ساخت انسولین تحریک شود.

  1. ویتامین C که در واقع روند ترشح انسولین را آسانتر می کند.
  2. ویتامین D که به عملکرد جزایرلانگرهانس برای شناسایی میزان قند خون بدن و ترشح انسولین کمک می کند و مطالعات روی این ویتامین نشان داده است که مصرف کم آن می تواند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد.
  3. ویتامین K2 که در بدن باعث از بین رفتن حساسیت سلول های بدن نسبت به انسولین می شود و افرادی که این ویتامین را مصرف می کنند ۲۰ درصد کمتر دچار دیابت می شود.
  4. کلسیم که برای جذب ویتامین دی و پردازش آن نقشی تعیین کننده دارد.
  5. منیزیوم که در واقع به فرآیند جذب شدن و آزاد شدن انرژی گلیکوژن کمک می کند و با همکاری با ویتامین ب ۶ در آزادسازی انرژی را در سلول سرعت می بخشد.
کدام سبزی ها بیشترین تاثیر را در کنترل دیابت دارند؟
کدام سبزی ها بیشترین تاثیر را در کنترل دیابت دارند؟

سبزیجات مناسب افراد دیابتی

در قسمت بالا ذکر شد که چه موادی برای بیماران دیابتی و افرادی که می‌خواهند شانس دیابتی شدن خود را کاهش دهند مفید باشد اما این مواد در چه چه چیزهایی وجود دارد.

می توانید مواد را از دو طریق دارویی و استفاده از مواد طبیعی را دریافت کرد که توصیه همه پزشکان و ما به شما این است که تا حد امکان سعی کنید این مواد را از منابع طبیعی آن ها مصرف کنید و به همین جهت برای شما مثال هایی از سبزیجاتی که دارای این مواد غنی هستند آورده شده است.

نخود فرنگی با داشتن5.7  گرم قند در هر ۱۰۰ گرم که چربی‌های اشباع سدیم و کلسترول بسیار کمی در خود جای داده و از دیگر منابع مفید آن می توان به مقادیر قابل  توجهی از پروتئین، ویتامین A، تیامین، نیاسین، ویتامین B6 ، ویتامین C، ویتامین K، فولات، فسفر و مس اشاره کرد که این ماده غذایی را بسیار غنی کرده است.

فلفل با4.9 گرم قند در هر ۱۰۰ گرم از بهترین سبزیجات برای افراد دیابتی مخصوصاً دیابت نوع دو به شمار می آید و کلسترول و چربی اشباع بسیار پایینی دارد و این ماده نیز منابع غنی دارد که می‌توان از جمله آنها به ویتامین A، ویتامین K، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پتاسیم و منگنز است و همچنین منبع بسیار خوبی از فیبرهای غذایی، ویتامین C، ویتامین E (آلفا توکوفرول)، ویتامین B۶ اشاره کرد اهمیت مصرف این ماده غذایی را مشخص می کند.

هویج با۴.۸ گرم قند در هر ۱۰۰ گرم که کلسترول و چربی های اشباع بسیار پایینی دارد و منبع غنی از مواد مقوی برای بیماران دیابتی است که می توان اینگونه گفت ویتامین A دارد، منبع خوبی برای ویتامین B۶، ویتامین C، پانتوتنیک اسید، فولات، آهن، پتاسیم و مس محسوب می‌شود، و در عین حال میزان مناسبی از فیبرهای غذایی، ویتامین K و منگنز  این سبزی را یک پکیج کامل کرده است. فقط به نسبت دیگر سبزیجات از قند بیشتری برخوردار است و می‌تواند این یک نکته منفی برای بیماران دیابتی باشد.

پیاز با۴،۲ گرم قند در هر ۱۰۰ گرم یک نکته بسیار مهم دارد و آن این است که از میزان چربی های اشباع و کلسترول بسیار بسیار کمی برخوردار است و مواد سودمندی همچون فیبرهای غذایی، ویتامین B۶، فولات، پتاسیم و منگنز است و میزان مناسبی از ویتامین C دارد و فقط یک نقطه منفی دارد و آن این است که بخش اعظمی از کالری آن مربوط به قند آن می شود.

کلم با ۳.۲  قند در هر ۱۰۰ گرم علاوه بر داشتن چربی های اشباع و کلسترول بسیار پایین دارای منابع همچون تیامین، کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر و پتاسیم است و همچنین  منبع مناسبی از فیبرهای غذایی، ویتامین B۶، ویتامین C، ویتامین K، فولات و منگنز  را نام برد.

گل کلم بادمجان تربچه کرفس کلم بروکلی خیار کدو تنبل قارچ کاهو کلارد کلم بروکلی اسفناج خیار چنبر تلخ  و کدوی سبز از دیگر موادی است که برای بیماران دیابتی و یا جلوگیری از بروز دیابت بسیار مفید و مناسب است و همچنین چند ماده است که مخصوص بیماران دیابتی باید از مصرف آنها بپرهیزند که عبارتند از سیب زمینی لوبیا گوجه فرنگی ذرت و تا بر  مصرف این مواد می‌توانند برای بیماران دیابتی بسیار خطرناک باشد.

دیابت بیماری است که در بیشتر موارد با تغییر سبک زندگی و اصلاح آن می توان به راحتی  آن را شکست داد پس برای سالم بودن و لذت بردن بیشتر از زندگی تان مراقب سبک زندگیتان باشید و بیشتر به آنچه که می خورید فکر کنید و تحرک را فراموش نکنید.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین برترین جراحان مشهد لطفا کلیک کنید.

منبع : سلامتی بدون مرز | برترین جراحان مشهد

نویسنده: امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا