مقالاتمقالات جراحی بینیمقالات جراحی زیبایی

جراحی های زیبایی بینی

جراحی های زیبایی بینی

یکی از پرطرفدار ترین شاخه های علم جراحی در ایران  شاخه گسترده جراحی های زیبایی است که مدت زیادی است که از طرفداران پر و پا قرص پیدا کرده و توانسته است در میان شاخه های پزشکی برای خود جا باز کند.

جراحی هایی که با تبلیغات مختلف در ذهن افراد رسوخ کرده و این وسوسه زیبا شدن هرچه بیشتر به آن دامن می زند و هر روزه شاهد انجام ده‌ها و صدها عمل جراحی در سراسر کشور هستیم که آمار بسیار قابل توجهی می باشد.

طبیعتا وقتی یک پدیده به این اندازه فراگیر می‌شود و امکان وجود گردش مالی بالا در آن به وجود می آید افراد مختلفی به سمت کسب و کارهای مربوط به آن روی می آورند که مثل هر بازار دیگری ممکن است مخاطب را به اشتباه بیاندازند تا درآمد بیشتری کسب کنند.

پس مخاطبان باید خودشان به فکر باشند و اطلاعات عمومی خود را در زمینه جراحی های زیبایی و اطلاعات عمومی راجع به جراحی افزایش دهند تا بتوانند تصمیمات درست تری بگیرند و در هنگام مواجهه با افراد سودجو بتوانند از روی نادرستی حرف هایشان نیت آنها را تشخیص دهند و به دام آنها نیافتند و بتوانند بهترین استفاده را از این تکنولوژی به روز و جذاب ببرند.

ما در بخش مقاله های این وبسایت قصد داریم آگاهی شما را در مورد جراحی های زیبایی و همچنین دیگر حوزه های پزشکی را بالا ببریم تا بتوانید در هنگام نیاز به هر نوع خدمات پزشکی با آگاهی کامل تصمیم بگیرید و سلامت شما برای به دست آوردن زیبایی یا هر چیز دیگری به خطر نیفتد.

در این راستا در این مقاله به تحلیل و بررسی نکات موجود در انواع جراحی های زیبایی بینی  که یکی از پرطرفدارترین نوع جراحی های زیبایی است می پردازیم و امیدواریم که بتوانیم با این اطلاعات به شما برای تصمیم گیری و شناخت بیشتر و بهتر نسبت به جراحی های زیبایی بینی کمک کنیم.

جراحی های زیبایی بینی
جراحی های زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی

معمولاً کسانی که به دنبال جراحی بینی می روند انتظار دارند که پس از آن یک چهره زیبا و جذاب را به دست بیاورند و در صورتی که به این شکل نباشد برایشان بسیار ناخوشایند خواهد بود.

آمارها نشان می‌دهد جراحی بینی در ایران به طور روز افزونی در حال رشد است و روزانه افراد زیادی مورد عمل جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند و پزشکان ما به دلیل همین تعداد زیاد عمل های بینی و تجربه‌ای که در این کار کسب می‌کنند طبیعتاً از قابلیت بالایی برخوردار هستند و تعداد عمل های موفق سالیانه این جراحان به علاوه تعداد عمل هایی که برای بیماران خارجی به عنوان مهمان انجام میدهند گواه این تبحر و کیفیت بالا می باشد.

ولی با این حال باید به یاد داشته باشیم که همیشه سلامت  نکته مهم تری است مخصوصاً برای عضو حیاتی مانند بینی که اختلال در آن می تواند روی کیفیت زندگی و سلامت ما تاثیر گذار باشد پس همانطور که همیشه توصیه می‌شود قبل از مراجعه به جراحی پلاستیک حتماً یک مراجعه به جراح گوش و حلق و بینی داشته باشید تا اگر مشکلی مانند پولیپ و غیره وجود داشته باشد کاملاً از آن مطلع شوید تا بتوانید تصمیم درست را بگیرید و سپس به پزشکی جراح پلاستیک متخصص مراجعه کنیم.

 

جراحی پلاستیک بینی باز و بسته

رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی به دو صورت باز و بسته انجام می شود که روش باز به روشی گفته می شود که بین سوراخ های بینی یک برش ظریف می زنیم که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود.

در روش بسته برش هایی از داخل بینی زده می شود اما با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود به این دلیل که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است و طبیعتاً هر کدام از روش های جراحی باز و بسته بینی مزیت هایی دارند که آنها را در پایین مورد بررسی قرار میدهیم.

 

مزیت روش جراحی باز

در این جراحی به دلیل شکل برش که داده می شود جراح به منطقه جراحی و جزئیات آن بیشتر و بهتر می باشد جراح می تواند با دست باز تری تغییرات مورد نیاز را روی بینی بیمار انجام دهد همچنین در این روش اگر بخواهیم گرافت عضلانی و یا غضروفی به بینی اضافه کنیم و یا از پروتز های مختلف استفاده کنیم انجام این کار بسیار راحت تر و دقیق تر می باشد و پزشک می تواند آن را با دقت بیشتری انجام دهد چون دید بهتر و دسترسی بهتری دارد.

 

مزیت روش عمل بسته بینی

در این روش برعکس روشهای جراحی باز برشی در قسمت کلوملا داده نمی شود و همچنین به نسبت جراحی باز زمان جراحی نیز کاهش می یابد و به دلیل فشار کمتری که روی دیواره های بینی وارد می شود  بعد از عمل تورم کمتری درد بیمار مشاهده می‌شود که این از مزایای این روش میباشد.

جراحی های زیبایی بینی
جراحی های زیبایی بینی

کاربرد عمل باز و بسته کجاست؟

هر کدام از این روش ها مکان کاربرد خود را دارند و به وقت خود می‌توانند مناسب و موثر باشند و اولویت استفاده از آنها به این شکل است که اگر عمل جراحی مربوط به اصلاح ساده یک نقص جزئی مانند قوز بینی و یا برطرف کردن کمی پف بینی همچنین عمل های ساده باشد قطعاً روش بسته اولویت بیشتری دارد زیرا برای بیمار بسیار سالم تر است و تورم کمتری را به دنبال دارد که در نتیجه آسیب کمتری به بافت ها می رسد.

اما در برخی موارد نیاز است از عمل جراحی باز استفاده کنیم که معمولاً در جراحی های ترمیمی که بیشتر برای بار دوم انجام می شود ، دفرمیتی های ناشی از ضربه، اشکالات و غیر قرینگی های سر بینی، اشکالات مادرزادی بینی (بینی/لب شکری) ناشر از روش بازی استفاده می‌شود زیرا در این روش دیده جراح با سر می باشد و دسترسی به نقاط مختلف بینی آسان تر می گردد.

در جراحی های زیبایی بینی هایی که به صورت گوشتی هستند و معمولاً توانایی کمی در نگه داشتن شکل جدید بینی دارند و به ناچار باید با استفاده از روش باز مورد جراحی های ترمیمی و بازسازی قرار بگیرند.

 

 عوامل تاثیر‌گذار روی جراحی بینی

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به نتیجه جراحی پلاستیک بینی در بیماران کمک کند کیفیت پوست بیمار و بافت بینی او می باشد که می تواند بسیار به همبستگی و یکپارچگی بافت بینی کمک کند همچنین رعایت نکات پس از عمل و انجام درست آنها نیز می‌تواند تاثیر بسیار قابل توجهی بر روی نتیجه باشد.

اما در حقیقت باز هم مهم ترین نقش در انجام این نوع عمل های جراحی مربوط می شود به پزشکان جراح پلاستیک بینی که تا چه اندازه تبحر دارند و می توانند عمل جراحی پلاستیک بینی را بی نقص انجام دهند و یک جراح پلاستیک بینی تواند نقش تاثیر گذاری روی نتیجه جراحی و یک دست شدن به صورت بیمار داشته باشد.

 

بی حسی یا بیهوشی

شاید دانستن این نکته برای شما جالب باشد که بدانید این عمل جراحی زیبایی بینی با بی حسی موضعی نیز انجام میشود ولی این انتخاب به شدت به شرایط جسمانی و شرایط پزشکی بیمار بستگی دارد که پزشک برای جراحی او از بی حسی استفاده بکند ولی به صورت استاندارد باید عمل های جراحی پلاستیک بینی با بیهوشی کامل انجام شوند و یک بیهوشی درست و اصولی می تواند گزینه خیلی بهتری برای انجام عمل زیبایی بینی باشد.

جراحی های زیبایی بینی
جراحی های زیبایی بینی

 نکات مهم قبل از جراحی

جراحی زیبایی هم یک نوع جراحی کامل است و برای آمادگی جسمانی شما به منظور انجام این عمل سنگین باید نکاتی رعایت شود تا بدن شما در هنگام عمل دچار مشکل نشود و بتواند سنگینی عمل را تحمل کند که این نکات عبارتند از:

 

 • کشیدن سیگار و قلیان از دوهفته قبل از جراحی ممنوع
 • آسپرین و داروهای مشابه آن مانند پروفن دست کم دو هفته پیش از عمل نباید مصرف شوند زیرا تمایل به خونریزی را افزایش می دهند.
 • در صورت سرماخوردگی نوبت عمل زیبایی بینی را به تعویق بیاندازید.
 • با مشورت پزشک داروی گیاهی و یا شیمیایی مصرف کنید.
 • همانند بسیاری از جراحی های دیگر از 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید.

 

اهمیت اضافه وزن

یکی از عواملی که تقریباً در همه عمل های جراحی مهم است وزن بیمار در هنگام جراحی است یعنی باید وزن شما میزان متعادلی داشته باشد تا بتواند شما را مورد جراحی قرار دارد.

اگر شما وقت عمل تعیین کرده اید باید در بازه زمانی که اختیار دارید خود را به حد متعادلی برسانید مثلا اگر دچار سوءتغذیه اولیه یا ثانویه هستید باید وزن خود را افزایش دهید تا به حد نرمال نزدیک شود اما اگر دچار اضافه وزن زیادی هستید باید حتماً وزن خود را کاهش دهید زیرا اگر توده بدنی شما حدود ۴۰ تا ۴۵ باشد عملا شما را نمی توان عمل کرد.

زیرا این محدوده را اصطلاحاً افراد فرا فربه می نامند که انجام عمل جراحی و اعمال بیهوشی روی این افراد می تواند بسیار خطرناک باشد و ریسک بالایی دارد پس باید حتماً  با استفاده از روش‌های مختلف وزن خود را به حالت نرمال و یا نزدیک این حالت برساند تا امکان جراحی برای آنها وجود داشته باشد.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی

در طی روزهای اول پس از عمل از هرگونه ضربه وارده  به بینی باید پرهیز شود و به عنوان مثال هنگام خواب باید طاق باز یعنی کاملا رو به بالا و سقف خوابید.

معمولا استفاده از کیسه یخ مخصوص روی چشم ها که بعد از جراحی بینی به فرد داده می شود تا 24 ساعت بعد از جراحی برای کاهش تورم الزامی است و باید بیمار این عمل را برای اثر بخش بودن کامل انجام دهد.

تخلیه ترشحات بینی با فشار تا 2 الی 3 هفته بعد از جراحی  یک اشتباه بزرگ است و به هیچ وجه نباید انجام شود.

در طی چند هفته پس از عمل برای بهتر شدن و تنفس می توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را با احتیاط شست وشو داد.

هفته های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود زیرا می تواند برای بینی شما آسیب زننده باشد.

تا حد ممکن تا چند هفته بعد از جراحی بهتر است از عینک به خصوص عینک های آفتابی سنگین استفاده نشود زیرا می تواند روی فرم بینی تاثیر گذار باشد.

دو الی سه هفته بعد از جراحی از انجام ورزش های سنگین خودداری شود زیرا به مویرگ های بینی فشار می آورد و موجب خونریزی و آسیب شود.

خوردن غذاهایی که باعث حساسیت و خارش پوست می شوند ممنوع است و همچنین خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند تا هفته ی اول بعد از جراحی زیبایی بینی توصیه نمی شود.

شستن صورت یا حمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود بلامانع است و باید بسیار با احتیاط صورت بگیرد.

 رژیم غذایی روز جراحی

شاید این هم یکی از نکات مهم می باشد که دانستن آن خالی از لطف نیست زیرا رژیم غذایی روز جراحی می‌تواند به عمل جراحی شما کمک کند باید غذا سبک و مناسب باشد.

 

 • غذاهای سفت ممنوع
 • خوردن سوپ و سیب زمینی پخته و سبزیجات آب پز بلامانع است
 • خوردن غذاهای دیرهضم توصیه نمی شود
 • از مصرف غذاهای تند و فلفلی دوری کنید
 • مایعات بنوشید اما بدون نی
 • روز جراحی از خوردن میوه های اسیدی مثل پرتغال و آب پرتغال خودداری کنید
 • آب انبه و آب آناناس و میوه آناناس پوره شده برای روزهای اول بعد از جراحی بینی مناسب هستند

 

جراحی بینی و بارداری

بارداری یکی از نکات مهم است که شاید در ذهن افراد مختلف را درگیر کند که آیا انجام عمل جراحی پلاستیک بینی می تواند تداخلی در بارداری فرد ایجاد کند؟

طبق چیزی که پزشکان توصیه می کنند پس از وضع حمل به فاصله حدود دوماه مادر می تواند مورد عمل جراحی پلاستیک زیبایی بینی قرار بگیرد و برای او مشکلی پیش نمی آید و همچنین حدود یک ماه پس از انجام جراحی پلاستیک زیبایی بینی میتواند برای باردار شدن اقدام کند .

اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای جلوگیری از خطرات بارداری ناشی از ضعف جسمانی ما در این زمان را طولانی تر کنید تا بتوانید بارداری مطمئن تر و سالم تری را داشته باشید زیرا جنین از همان به به وجود آمدن نیازمند مواد غذایی مختلفی است که اگر بدن ما در حاوی مواد غذایی نباشد و مادر و هم جنین مشکل خواهد شد.

برای رزرو آنلاین جراحان سلامتی بدون مرز لطفا کلیک کنید.

منبع : سلامتی بدون مرز | جراحی زیبایی

نویسنده : امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا