عمل زیبایی چانهمقالات جراحی زیبایی

عمل چانه منتوپلاستی

درباره عمل چانه منتوپلاستی چقدر اطلاعات دارید ؟ ایا شما هم تصمیم به جراحی زیبایی چانه گرفته اید؟با ما همراه باشید.

عمل چانه منتوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه به منظور تغییر نسبت های صورت جهت بهبود ظاهری صورت و هماهنگی بین فک و دیگر اجزای صورت و در نهایت بهبود فرم ظاهری صورت و افزایش اعتماد به نفس فرد انجام می گیرد .آمارها نشان می‌دهد که اغلب مراجعه‌کنندگان برای جراحی زیبایی را خانم‌ها و جوانان تشکیل می‌دهند .اما یک جراحی هست که بیشتر در بین آقایان طرفدار دارد و آن هم منتوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه است .در زیبایی شناسی چهره آقایان داشتن چانه برجسته و چهار گوش کوچک کردن چانه یا به اصطلاح چانه قوی ز نشانه های زیبایی به شمار می‌رود. به همین دلیل اغلب آقایانی که برای عمل چانه منتوپلاستی به جراحان مراجعه می‌کنند درخواست می کنند که چانه شان به این صورت در بیاید.

گشیدن-جلو-فک
گشیدن-جلو-فک

جراحی زیبایی چانه منتوپلاستی چند دسته هستند

کوچک کردن چانه ؛ عملی که در آنها چانه‌های بزرگ یا جلو آمده کوچک شده یا عقب بر برده می شوند .

بزرگ کردن چانه ؛ عملی که در آن ها چانه های کوچک یا عقب رفته ، بزرگ شده یا جلو کشیده می شوند. اعمال بزرگ کردن چانه بیشتر از اعمال کوچک کردن چانه انجام می‌شوند ، که این نشان می‌دهد کوچک بودن چانه شایعترین ناهنجاری چانه است .

عمل-زیبایی-چال-چانه
جراحی زیبایی چانه

هدف جراحی چانه منتوپلاستی

 1. جراحی کوتاه کردن چانه بلند
 2. عمل چانه بلند
 3. اصلاح انحراف چانه
 4. عقب بردن چانه دراز
 5. پهن  بودن چانه
 6. دفورمیتی چانه

عمل منتوپلاستی در چانه های کوچک و عقب رفته با گذاشتن پروتز چانه و در چانه های جلو آمده با تراشیدن چانه و عقب بردن آن انجام می‌شود .

عمل-چانه-خانم-ها
عمل-چانه-خانم-ها

چند روش جراحی منتوپلاستی

از داخل دهان _از بیرون دهان

روش از داخل دهان _در این روش از عمل جراحی چانه به این صورت است که از داخل دهان برش کوچکی بین لثه و لب پایینی ایجاد می‌شود ،بافت روی استخوان را جدا می کنند و تغییرات را اعمال می‌کنند پس قسمت برش خورده داخل دهان بخیه زده می‌شود که قابل مشاهده نبباشد .

روش از بیرون دهان _ در این روش برای اعمال تغییرات برش بر روی چین خوردگی طبیعی پوست در زیر ایجاد خواهد شد ، بافت از روی استخوان چانه جدا می گردد و تغییرات لازم اعمال شده و در پایان محل برش خورده با بخیه زدن به همدیگر متصل می شود. جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی، لیفت صورت و گردن مربوط به پوست و صورت را میتوان همزمان با منتوپلاستی انجام داد .

عمل-زیبایی-چال-چانه
عمل-زیبایی-چانه

چه کسانی کاندیدای عمل بزرگ کردن چانه هستند

بزرگ کردن چانه اغلب به عنوان راهی برای اصلاح اثرات پیری بر چانه و گردن انجام می‌شود. با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست چانه نیز کمی عقب تر به نظر می رسد .به علاوه چانه ممکن است به دلیل تحلیل استخوان یا بازسازی ساختار دهان جهت رفع مشکلات ناشی از آسیب دیدگی، بیماری، یا حتی با استفاده از دندان مصنوعی نیز پسروی داشته باشد، اغلب کسانی که قبلا استخوانهای فگ پایین یا بینی خود را عمل کردند ،برای متعادل ترکردن ظاهر صورتشون به عمل بزرگ کردن چانه نیز نیاز پیداکنند .

عمل-زیبایی-فک-در-اقایان
عمل-زیبایی-فک-در-اقایان

جراحی زیبایی چانه عقب – به چه چانه هایی عقب رفته می گویند

چانه های عقب رفته به چانه هایی گفته می شود که کوچکتر یا کوتاه تربوده یا پسروی داشتند .این چانه ها  نسبت به چانه های طبیعی برجستگی کمتری داشته و باعث می‌شود فرم صورت شخص غیر طبیعی به نظر برسد .به علاوه در این حالت معمولاً به نظر می‌رسد که دهان و خصوصاً لب بالا جلو آمده که این باعث می‌شود صورت شخص شادابی و زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد. در موارد شدید کوتاهی چانه باعث می‌شود بستن‌دهان دشوار شود.

عمل-چانه-منتوپلاستی-در-مشهد
عمل-چانه-منتوپلاستی-در-مشهد

جراحی زیبایی چانه بلند – کاندیدای کوچک کردن چانه

در این روش کوچک کردن مستقیم جراح برشی را در زیر چانه و یا در داخل دهان ایجاد کرده و استخوان اضافه را با استفاده از بر که نوعی دریل مخصوص جراحی است خارج می‌کند .

رینوپلاستی اسلایدینگ برای کوچک کردن چانه مشابه ژینو پلاستی برای بزرگ کردن چانه است ،البته با این تفاوت که استخوان بریده شده به جای جلو کشیدن به عقب برده می شود .افراد مناسب برای جراحی زیبایی چانه برای کوچک کردن چانه کسانی هستند که چانه آنها نسبت به صورتشان بزرگ بوده اما بایت آنها طبیعی است معمولاً این جراحی بسته به پیچیدگی آن ،حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می‌کشد .

برش در محل اتصال لب پایین به پایین لثه پایینی ایجاد شده و به همین دلیل در داخل دهان پنهان می شود این برش ظرف ۵ تا ۷ روز بهبود می یابد.

عمل-زیبایی-چال-چانه
عمل-زیبایی-چانه

مراقبت قبل از عمل جراحی منتوپلاستی

 1. دو هفته قبل از عمل سیگار کشیدن ممنوع است
 2. استفاده از پاک کننده آنتی باکتریال صورت و دهان شویه سه بار در روز
 3. عدم استفاده از داروهای استروئیدی ضد التهاب یا آسپرین از هفته بیش از عمل
 4. از خوردن و آشامیدن ۸ ساعت قبل از جراحی خودداری شود

استفاده از ایمپلنت در منتو پلاستی

ایمپلنت چانه …در واقع یک منبع منتو پلاستی افزاینده است که در آن یک ایمپلنت داخل چانه قرار گرفته و به استخوان متصل می‌شود. ایمپلنت های آلوپلاستیک رایج‌ترین ایمپلنت های مورد استفاده در منتوپلاستی افزاینده به حساب می‌آیند .

برای ایمپلنت چانه درمنتوپلاستی جراح داخل دهان یا زیر چانه را برش می دهد. قبل از جراحی منتوپلاستی جراح اندازه و شکل مناسب ایمپلنت را مشخص می‌کند و در زمان منتوپلاستی ایمپلنت آماده قرارگیری آماده قرار گیری در محل مورد نظر است .

هزینه-عمل-جراحی-زیبایی-چانه
عمل-جراحی-زیبایی-چانه

چند نوع آلو پلاستیک ها

انواع مختلفی از آلوپلاستیک ها مانند سیلیکون ، تفلون و مدپور برای استفاده در ایمپلنت‌های منتوپلاستی در دسترس هستند. ایمپلنت چانه ساخته شده از ماده مدبور منافذی در سطح خود دارد که امکان چسبیدن بافت به خود ایمپلنت را فراهم می‌کند.

ایمپلنت های منتوپلاستی به کمک پیچ هایی به استخوان متصل می شوند. زمانی که ایمپلنت چانه در موقعیت مناسب خود قرار گرفت جراح شکاف را به کمک بخیه می بندد .انجام این نوع منتوپلاستی به ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد .

در مواردی که منتوپلاستی افزاینده بدون جراحی انجام می‌گیرد، پرکننده هایی مانند چربی بدن به منظور افزایش اندازه و برجستگی چانه به کمک یک سوزن هایی به داخل آن تزریق می شوند.

تاثیر-عمل-چانه-بر-روی-زیبایی-و-کوچک-تر-به-نظر-رسیدن-بینی
تاثیر-عمل-چانه-بر-روی-زیبایی-و-کوچک-تر-به-نظر-رسیدن-بینی

منتوپلاستی چه عوارضی دارد

 • واکنش به ایمپلینت
 • عفونت
 • بیرون زدگی ایمپلنت
 • دیده شدن پیچ ها
 • آسیب عصبی که موجب بی حسی لب یا دهان می شود
 • قرار گرفتن نامناسب پروتز
 • التهاب شدید در محل عمل
 • نارضایتی احتمالی بیمار از فرم جدید چانه اش

دوره بهبود منتوپلاستی

دوره بهبود پس از جراحی چانه معمولاً بدون حاشیه است و اکثر بیماران پس از عمل به خانه باز می گردد. ممکن است پانسمان برای کاهش تورم بر روی چانه وجود داشته باشد .که معمولاً روز بعد برداشته می‌شود. پوششی کوچک برای پوشاندن چانه در مدت ۷ الی ۱۰ روز ممکن است استفاده شود. دوره بهبودی اغلب سریعتر است و یا در ناراحتی بیش از حد همراه نیست .تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی چانه به تدریج از بین می رود .و پس از دو  هفته فرد می‌تواند به زندگی روزمره خود برگردد .در این دوران بهتر از مواد غذایی نرم استفاده شود. تا حرکات چانه به حداقل برسد حتماً پس از هر وعده غذایی دهانشویه استفاده شود .

هزینه جراحی زیبایی چانه منتوپلاستی

هزینه عمل منتوپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد این عوامل به میزان ایراد چانه و معایب آن مربوط می‌باشد .به طور مثال در یک کیس منتوپلاستی خانم که مادرزادی چاله‌های بزرگ و نامتقارن دارد برای اصلاح و کوچک کردن چانه به تیم جراحی و بیمارستان و بیهوشی عمومی نیاز است. و حدود یک تا سه ساعت جراح متخصص پلاستیک یا فکد باید استخوان فک را با برش اصلاح کند .در چنین شرایطی ممکن است  هزینه‌ها بالا برود .مثلا ۱۲حدود  میلیون تومان هزینه دستمزد جراح پلاستیک و بیمارستان شود .

البته انتخاب چه جراحی با چه تخصصی و تجربه مهمترین عامل تعیین کننده هزینه می باشد و در کل به موارد زیر بستگی دارد.

 1. میزان نواقص در فرد
 2. تخصص متخصص و میزان تجربه جراح
 3. برد و رشته تخصصی جراح
 4. متریال مورد نیاز جراح
 5. فرآیند انجام عمل سرپایی یا عمل پر تهاجمی

نتیجه گیری :

تناسب چانه تاثیر مهمی در ظاهر صورت بخصوص در نمای نیم رخ و سه ربع دارد.
یک چانه کوچک می تواند باعث برجسته تر به نظر رسیدن بینی شود. به عملی که در آن شکل چانه اصلاح می شود، منتوپلاستی گفته می شود .
تعادل ظاهر صورت تا حدودی به شکل و اندازه چانه نسبت به بینی بستگی دارد، که بنابراین، می‌توان با کوچک کردن چانه (منتوپلاستی) یا بزرگ کردن آن (ژنیوپلاستی) از طریق جراحی زیبایی چانه، ظاهر صورت را متعادل‌تر ساخت.برای مشاوره و گرفتن وقت با کارشناسان زیبایی ما تماس بگیرید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا