مقالاتمقالات دندان پزشکی

عوارض ناگوار تراشیدن دندان برای زیبایی | سلامتی بدون مرز

عوارض ناگوار تراشیدن دندان برای زیبایی

عوارض ناگوار تراشیدن دندان را می دانید؟ آیا برای زیبایی تراشیدن دندان کار درستی است ؟ انجام اعمال زیبایی دندان امروز طرفداران بسیار زیادی دارند و هر روز روش های بسیار گوناگونی برای انجام این نوع اعمال اختراع می‌شود و پژوهشگران برای برطرف کردن این نیاز روز افزون تحقیقات انجام می دهند و روش های جدید مانند ایمپلنت ،زیبایی دندان ، لبخند هالیوودی ، ارتودنسی دندان ، تراشیدن دندان پیشنهاد می کنند.

اما باید بدانید که ممکن است بسیاری از روش های زیبایی دندان مضرات دائمی نیز برای بدن داشته باشد و به طور کلی تمامی مداخلات خارجی در سیستم بدن حتی در حد یک قرص استامینوفن نیز می تواند برای بدن مضراتی داشته باشد که باید نسبت به آن آگاه باشیم ولی معمولاً بیماران بیشتر به جنبه زیبایی آنها توجه می کنند و زیاد به حوزه سلامتی اعتنایی نمی کند در برخی موارد که ضرر ناچیز است شاید تصمیم درستی باشد و ارزش زیباتر شدن را داشته باشد در هر صورت وظیفه ما مطلع کردن شماست و تصمیم نهایتا با خود شماست.

تبلیغات موجود در این حوزه نقش تعیین کننده ای بر روی جذب مخاطبان و افراد متقاضی و اعمال زیبایی دارند و ما روزانه حتی بدون آنکه متوجه باشیم که در حال مشاهده این تبلیغات هستیم و برندهای بزرگ سرمایه‌گذاری‌های زیادی بر روی این بخش انجام می‌دهند تا روزانه محصولشان و خدماتشان در زندگی روزمره در تلویزیون در خیابان و در گوشی های شما دیده شوند و قطعاً شما هر روز افراد زیادی را می بینید که در فضاهای ارتباطی و مجازی از این خدمات استفاده می کنند و این یعنی تبلیغات گسترده.

عوارض ناگوار تراشیدن دندان

در میان اعمال زیبایی آن دسته از اعمال که مربوط به صورت هستند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد زیرا در ارتباطات اجتماعی و کاری اولین تصویری که مخاطب شما از شما دریافت می کند چهره شما می باشد و این تصویر اول می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی جذب مخاطب در حوزه ارتباطات اجتماعی و چه در حوزه کاری برای شما داشته باشد طبیعی است که متقاضیان این اعمال زیبایی نیز نسبت اعمال زیبایی مربوط به نقاط دیگر بدن بیشتر خواهد بود.

چهره ما شامل اعضای مختلفی از آن است و ممکن است هر یک از آن ها متقاضیان و طرفداران خود را داشته باشند که به دلایل مختلف دوست دارند این اعمال را انجام دهند و برای انجام این اعمال دلیل و  برهان خود را دارد  که باعث می شود انجام این اعمال علاقمند شود اما شما معمولاً در زمانی که به صحبت یک شخص گوش می دهید به چه بخشهایی از صورت نگاه می کنید؟

یکی از جذاب‌ترین این اعمال زیبایی اعمالی است که در حوزه دندان صورت می‌گیرد و جدیداً بسیار باب شده است و افراد معروف این کار را انجام می دهند و مردم ترغیب می‌شوند تا این اعمال را انجام دهد و دقیقا این درخواست و تقاضای بالا موجب می شود که افرادی با استفاده از تبلیغات خدمات گوناگونی را در این حوزه با قیمت های وسوسه کننده ارائه کنند و در نتیجه ارائه خدمات با کیفیت و عدم رعایت نکات مهم آسیب های دائمی را برای بیماران به همراه داشته باشد.

از این رو باید توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید از اعمال زیبایی دندان استفاده کنید باید درباره آن قابل تحقیق کنید و دقیقا بدانید که می خواهید چه کاری انجام بدهید و این روش چه محاسن و معایبی دارد و دقیقا احوالات قبل و بعد از انجام این درمان به چه شکل خواهد بود اطلاعات کاملی را در این‌باره اختیار داشته باشید تا بتوانید از هزینه ای که انجام می دهید بهترین استفاده را بکنیم و این مستلزم آن است که از منابع معتبر اطلاعات کامل دریافت کنید.

همچنین برای انجام اعمال زیبایی بر روی دندان‌ها حتماً به متخصصان مجرب و مطمئن مراجعه کنید و از آنها مشورت بخواهید و همچنین اگر برای انجام اعمالی در جهت زیبایی دندان به مراکز درمانی مراجعه می کنید حتماً از صلاحیت پزشک و مرکز درمانی مطمئن شوید و مدارک تخصصی آنها را ببینید.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

نظر متخصصان درباره تراشیدن دندان

بطور کلی مرتب کردن دندان های کج و کوله با روش بدون ارتودنسی، از نظر متخصصین ارتودنسی، نادرست است و در روش بدون ارتودنسی Orthodontic که همراه با تراشیدن دندان و افزودن مواد ترمیمی است معمولا بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای دندان تراشیده می‌شود تا با ترکیب و کم و زیاد کردن ماده همرنگ دندان بتوان چرخش آن ‌را اصلاح کرد.

 

رزرو آنلاین دکتر کاردان

روش های بدون ارتودنسی

برای ردیف کردن یا ردیف نشان دادن دندان‌ها دو راه کلی بیشتر وجود ندارد:

  • روش اول درمان ارتودنسی :

که با حرکت تاج و ریشه دندان مشکل به صورت ریشه‌ای برطرف شده و دندان‌ها واقعا” ردیف می‌شود.

  • روش دوم درمان های بدون ارتودنسی :

در این روش ها حرکتی در دندان‌ها انجام نمی‌شود، بلکه با تراشیدن دندان یا اضافه کردن مواد همرنگ، دندان‌ها به ظاهر ردیف شده به نظر می‌رسد. وضعیت فاجعه‌ بارتر آن است که در بعضی افراد دندان‌های کج از ریشه کشیده شده و به جای آنها دندان‌های مصنوعی ولی به حالت ردیف، قرار داده شده است که خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و درک اهمیت دندان اصلی،‌ این روش امروزه بسیار کمتر دیده می‌شود.

در روش‌هایی که همراه با تراشیدن دندان و افزودن مواد ترمیمی است، معمولا بخشی از قسمت برجسته یا بیرون‌زده تاج دندان که شامل بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای تاج دندان است، تراشیده می‌شود و در قسمت فرورفته مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) افزوده می‌شود تا سطح دندان صاف به نظر برسد.

تراشیدن دندان بافت سالم دندان و اضافه کردن مواد ترمیمی همرنگ به دندان و افزایش ضخامت آن هر دو برای دندان و بافت‌های نگهدارنده آن مخرب بوده و مشکلاتی را در پی خواهد داشت که پایانی ندارد.

در واقع بطور کلی نوع مشکل و شدت آن تاثیر عمده‌ای در تصمیم‌گیری دارد. توصیه متخصصان ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید برای پیشگیری از به خطر افتادن سلامت دندان‌هایتان از این درمان‌ ها هم استفاده نکنید.

تراشیدن دندان 

امروز زیبایی و لبخند زیبا که به خط لبخند شهرت دارد، در حوزه دندانپزشکی اهمیت خاصی پیدا کرده، اما باید به این نکته توجه کرد که تراشیدن دندان های سالم، برای به دست آوردن لبخند زیبا کار درستی نیست.

دهان جایگاه عصبی عضلانی است و نمی‌توان تنها با اضافه کردن یک ماده چینی یا کامپوزیت به قیمت بدست آوردن زیبایی، به بخش‌های دیگر آسیب رساند و سلامت دهان و دندان را به خطر انداخت.

در حقیقت امروزه روش‌ جدیدی در دندانپزشکی زیبایی وجود دارد که بدون تراشیدن دندان ها می‌توان خط لبخندی زیبا داشت این روش با عنوان لبخند هالیوودی مشهور است.

در این روش، تراشیدن دندان انجام نمی‌شوند و روی آن ها را پرسیلن‌ یا کامپوزیت قرار داده و کار زیبایی دندان را انجام می‌دهند اما نکته حائز اهمیت این است که در این روش با اضافه کردن حجم دندان زیبایی حاصل می‌شود به همین دلیل باید مراقب بود فرد دچار بیماری‌های لثه‌ای نشود.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

تراشیدن دندان نیش

تراشیدن این دندان می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد و نقص‌ها یا مشکلاتی مانند همپوشانی جزیی یا شکل غیرطبیعی دندان‌ها، لب پر شدن یا شکستگی جزیی یا نوک تیز بودن بیش از حد دندان‌های نیش را غالباً می‌توان با تراشیدن دندان به طور جزئی به منظور اصلاح شکل و میزان کردن دندان‌ها برطرف نمود.

تراشیدن دندان جلو

در حقیقت دندان‌های جلو بهترین گزینه برای اصلاح فرم و باندینگ است و زیباسازی دندان‌ها به دلیل اصلاح ناهمواری قابل توجه دندان‌ها و یک دست و ردیف کردن دندان‌ها، اعتماد به نفس بالاتری را برای بیمار به ارمغان می‌آورد و میزان کردن دندان‌ها و باندینگ در مقایسه با سیم‌کشی دندان‌ها و دیگر روش‌های ارتودنسی هزینه کمتری دارد و کوتاه‌تر است. اما باید به عوارض آن هم توجه داشت.

باندینگ دندان

عمل باندینگ دندان با کامپوزیت یکی از تکنیک‌های دندانپزشکی زیبایی است که می‌تواند عیوب زیبایی دندان‌های شما را برطرف کرده و زیبایی لبخندتان را بهبود ببخشد و کامپوزیت‌های دندانپزشکی از ذراتی مانند دی اکسید سیلیکون و کوارتز ساخته شده که با رزین‌های مصنوعی به یکدیگر متصل شده‌اند.

بطور کلی کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند و با درجات مختلفی از رنگ، سفتی و شفافیت ساخته شده‌اند، به این ترتیب دندانپزشک می‌تواند کامپوزیت مناسبی که با دندان‌های شما همخوانی دارد، انتخاب نماید. کامپوزیت برای بستن فاصله بین دندان‌ها، پر کردن سوراخ دندان و یا از بین بردن لکه‌های دندان، ترمیم دندان‌های خرد شده و بد رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کامپوزیت همچنین گزینه‌ای عالی برای ترمیم فوری دندان‌های شکسته جلو به شمار می‌آید و بر خلاف لامینت ونیر و روکش دندان که برای پوشش سطح دندان طراحی شده و به صورت سفارشی در آزمایشگاه تولید می‌شود، باندینگ دندان معمولاً در طی یک جلسه در مطب انجام می‌شود، مگر اینکه این عمل برای چندین دندان انجام گیرد.

همچنین مزیت دیگر باندینگ دندان با کامپوزیت این است که مقدار بسیار کمی از مینای دندان برداشته می‌شود. در این روش معمولاً بی‌حسی دندان مورد نیاز نیست، مگر اینکه کامپوزیت دندانی برای پر کردن پوسیدگی و سوراخ دندان استفاده شود.

برای رزرو و نوبت گیری آنلاین نزد برترین پزشکان مشهد لطفا کلیک کنید. . با مجرب ترین پزشکان مشاوره کنید و انتخاب دقیق تری برای درمان داشته باشید.

موارد استفاده کامپوزیت

  • خرد شدگی دندان

  • زردی و بد رنگی دندان

  • شکستگی دندان‌

  • بدشکلی دندان

  • فاصله بین دندان‌ها

  • دندان‌های کج و نامرتب

  • فرسودگی دندان

معایب باندینگ دندان

همانطور که گفته شد غالباً پس از قرار دادن کامپوزیت دندان، برای بهتر چسبیدن کامپوزیت به دندان مقداری زبری در مینای دندان ایجاد می‌شود. همچنین به منظور دستیابی به فرم مطلوب دندان ممکن است اندکی تغییر شکل دندان لازم باشد. این کار ممکن است باعث مقداری حساسیت در مناطقی از دندان‌های تحت درمان شود. حساسیت دندان‌ها به هوا و یا لمس کردن ممکن است به مدت چند هفته باقی بماند، اما به تدریج برطرف خواهد شد.

عوارض تراشیدن دندان
عوارض تراشیدن دندان

مضرات تراش دندان

بطور کلی از نظر متخصصان در نامرتبی دندان‌ها با شدت خفیف، متوسط و شدید هیچ مزیتی در تراشیدن دندان وجود ندارد و توصیه متخصصین ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی Health دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید.

در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است تراشیدن دندان به بعضی افراد کمک کند که در این صورت نیز توصیه این است که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.

اصولا در تمام درمان‌های پزشکی کلید درمان صحیح، حذف علت اصلی ایجاد‌کننده بیماری است، بنابراین اگر علت اصلی مشکلات شما مربوط به اندازه دندان یا شکل دندان باشد، متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی ترمیمی ارجاع خواهد داد.

قطعا در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده است مشکلاتی ایجاد خواهد شد و اولین مسئله این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌اید که هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌را به‌دست آورید. در روش‌های این‌چنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می‌شود.

طبیعتاً مسئله بعدی این است که تغییرات ایجاد شده در سطح سخت دندان از پشتیبانی و حمایت لثه و بافت‌های نگهدارنده برخوردار نیستند و حتی برای وضعیت موجود نیز دردسر‌هایی ایجاد می‌شود و با تجمع باکتری‌های بیماری‌زا در حاشیه آنها، لثه می‌تواند تحلیل یا افزایش حجم پیدا کند که هر دو منشأ بیماری‌های پریودنتال هستند. در صورتی که بیماری‌های پریودنتال کنترل نشوند نیز وضعیت غیرقابل برگشت شده و خطر از دست دادن کامل دندان وجود دارد.

مسئله مهم بعدی درباره تراشیدن دندان رنگ دندان‌هاست. تغییرات حاصل از سن و اثرات مواد غذایی روی دندان‌های سالم و مواد ترمیمی متفاوت است و به مرور زمان این وضعیت تشدید می‌شود.

این نکته در ارتباط با سایش‌های طبیعی مواد ترمیمی و بافت طبیعی دندان نیز صادق است که این مسئله می‌تواند اثراتی در مفاصل فکی داشته باشد، به‌طوری‌که با ساییده شدن دندان و عدم‌سایش دندان ترمیمی ممکن است فرد همواره احساس یک جسم اضافه را در بین دندان‌ها داشته باشد.

در حقیقت مزیتی که در روش بدون ارتودنسی تبلیغ می‌شود کوتاه بودن طول دوره درمان در یک یا چند جلسه است که در مقایسه با تمام مدت طول عمر که فرد را درگیر درمان مشکلات ناشی از این روش می‌کند حرف درستی به‌نظر نمی‌رسد. این در حالی است که در ارتودنسی با توجه به اینکه درمان با حذف عوامل ایجاد‌کننده مشکل انجام می‌شود نتیجه منطقی بدون آسیب رساندن به بافت دندان به دست می آید.

با توجه به نکاتی که گفته شد بهتر است درباره تصمیم گیری راجع به اعمال زیبایی دندان بیشتر تحقیق کنید و هوشیار باشید زیرا همانطور که در این مقاله مطالعه کردید عدم رعایت نکات مهم می تواند مضرات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

سلامتی بدون مرز | بخش دندانپزشکی ترمیمی مشهد

نویسنده: امیر رستمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا