مقالاتمقالات چشم پزشک

مراقب باشید چشمتان سیاهی نرود!

آقای دکتر محمد مهدی حاتمی، در گفتگو با سلامتی بدون مرز در مورد مراقب باشید چشمتان سیاهی نرود! اشاره کرد و افزود:

سیاهی رفتن چشم: چشم های ما دریچه دیدن زیبایی هاست و باید از این پنجره شیشه ای ظریف و حساس به نهایت تلاشمان مراقبت کنیم و علل اختلالات چشمی را بدانیم وتا می توانیم از رخ دادن آنها جلوگیری کنیم . در همین باره شاید اصلا تا به حال اصطلاح “اب سیاه” را نشنیده باشید. آب سیاه یکی از علل اصلی نابینایی دائمی است که بیش از ۱۲ میلیون نفر در سراسر جهان به آن دچار هستند. در فرد مبتلا به گلوکوم ، فشار مایع درون چشم افزایش می یابد و چشم آسیب می بیند. علائم این بیماری متفاوت است، اما می تواند شامل از دست دادن بینایی محیطی، تاری ناگهانی و درد چشم باشد. از آنجا که اب السیاه به صورت آهسته و تدریجی صورت می گیرد، بسیاری از مردم نمی دانند که بینایی آنها در حال تحليل است اما در عین حال، خوشبختانه با رعایت صحیح بهداشت چشم می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. نام علمی این بیماری گلوکوم است و در تقویم میلادی، دوازدهم مارس به نام روز جهانی گلوکوم شناخته می شود تا افراد درباره این بیماری آشنایی کافی بیابند. این روز امسال با ۲۹ اسفندماه مصادف شده و در این باره با دکتر محمدمهدی حاتمی متخصص چشچ و فلوشیپ گلوكوم بیمارستان رضوی به گفت وگو نشسته ایم.

ابتدا درباره خود گلوکوم توضیح بدهید که چه بیماری ای است؟

در حقیقت گلوكوم دومین علت شایع نابینایی غیرقابل برگشت در دنیا محسوب می شود و اگر درست تشخیص داده نشود و درمان لازم صورت نپذیرد، منجر به نابینایی شود. اصولا گلوكوم با آنچه پیشتر به عنوان آب سیاه گفته می شد ، به معنای آسيبة غيرقابل بازگشت عصب بینایی است که معمولا در اثر فشار بالای چشم ایجاد می شود.

این فشار با فشار خون مرتبط است؟

این دو مقوله مجزاست. در واقع این بیماری به این شکل است که بتدریج با افزایش فشاری داخل چشم ، عصب بینایی تخریب و دید فرد از نواحی محیطی و میدان بینایی چشم کم کم دچار تغییراتی می شود که غیرقابل بازگشت است و اگر درمان آن آغاز نشود، کم کم منجر به نابینایی می شود

بیماری گلوکوم علائم خاصی دارد؟

این بیماری در بسیاری از موارد در مراحل اولیه، علامت خاصی ندارد، چون دید محیطی بیمار  بتدریج  دچار اختلال میشود در حالیکه هنوز دید مرکزی ممکن است نرمال باشد. به همین جهت بیمار ممکن است تا مراحل انتهایی بیماری، متوجه بیماری خود نشود ، و متاسفانه موجب مراجعه دیر هنگام و تشخیص و درمان دیرهنگام شود.

توصیه شما درباره گلوکوم چیست؟

توصیه به ما این است افرادی که فاکتورهایی خطر ابتلا به این بیماری را دارند، حتما به طور منظم به چشم پزشک مراجعه داشته باشند.

چه کسانی در معرض ابتلا به بیماری گلوکوم هستند و فاکتورهای خطر را دارند؟

یکی از این فاکتورهای خطر، سن است. تقريبا به طور کلی به افراد بالای ۵۰ سال توصیه می شود که سالی یک بار به چشم پزشک مراجعه کنند. هم چنین کسانی که سابقه فامیلی در عیوب چشمی دارند و در خانواده و بستگانشان فرد مبتلا به گلوکوم وجود داشته تیز باید حتما با وسواس بیشتری به این موضوع توجه داشته باشند. کسانی که به چشمشان ضربه خورده یا د چار بیماری هایی مثل التهاب های چشمی هستند یا جراحی های چشمی داشته اند و کسانی که طولانی مدت داروهایی مانند کورتون را استفاده می کنند در خطر بالاتری نسبت به به ابتلا به گلوکوم هستند.

حالا اگر برای فردی تشخیص ابتلا بیماری گلوکوم داده شود، چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

پس از تشخيص دقیق و درست، درمان است. در درمان این بیماری به روش های مختلفی تلاش می شود تا فشار چشم پایین آورده شود. در گام نخست با تجویز و مصرف داروهای مختلف این روند آغاز می شود و مرحله بعدی استفاده از لیزر است و در مراحل پیشرفته، با جراحی های خاصی سعی می کنیم تا فشار داخل چشم را کاهش دهیم و در حقیقت، تمام تلاش ما در این روند درمانی این است که فشار چشم پایین بیاید و مانع از تخریب بیشتر عصب بینایی شویم ولی متاسفانه عصب هایی که تخریب شده اند دیگر قابل برگشت نیستند و کلید اصلی موفقیت در درمان این بیماری، تشخیص زودرس و شروع بموقع درمان است.

روند تشخیص و درمان گلوکوم چه فرآیندی دارد؟ خیلی طولانی است؟

خبر در حقیقت وقتی بیمار برای تشخیص گلوکوم مراجعه می کند، ابتدا توسط پزشک متخصه معاینه و برای اندازه گیری فشار چشم و عصب بینایی از دستگاه های خاصی استفاده می شود. سپس برای کاملتر شدن تشخيص تجهیزات و دستگاه هایی مانند OCT نیاز است که ضخامت لایه های چشمی را با آن اندازه می گیریم که البته همه این دستگاه های پیشرفته در بیمارستان فوق تخصصی رضوی موجود است.

پس از تشخیص اختلالاتی که منجر به آب سیاه می شوند. اگر بیمار نیاز به درمان لیزری با جراحی های مختلف داشته باشد، میتوانیم در همین مرکز و با بهره گیری از اتاق های عمل بسیار پیشرفته و تازه تاسیس این مرکز درمانی آن را به خوبی معالجه کنیم.

منبع : سلامتی بدون مرز

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا